Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Przygotowanie do Pierwszej Komunii 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Przygotowanie do Pierwszej Komunii
Pojawia się dużo starsznych wypowiedzi odnośnie religii, katechizacji itp. Ja mam teraz własne doświadczenia - synek przygotowuje się do pierwszej komunii. I wygląda to naparwdę przyjaźnie i spokojnie. Ksiądz uczący religii jest lubiany, łagodny dla dzieci, pogodny. Zadaje im po małej części katechizmu raz na 2- 3 tygodnie (np raz było 6 prawd wiary, innym razem 7 sakramentów itp). Jest to naprawdę minimalne obciążenie dla dziecka i zwykle mój synek nawet nie musi się uczyć bo pamięta z katechezy. Wystarczy że w domu powtórzy raz czy dwa razy i przynosi piątkę. Poza tym raz w miesiącu jest Msza ze spotkaniem formacyjnym, wieczorem, zapowiadana wcześniej. Pierwsza była w październiku i dzieci dostały różańce komunijne. Wczoraj była druga, tematem była liturgia Mszy. Ksiądz bardzo fajnie i przystępnie opowiadał dzieciom o Mszy, o postawach i zachowaniu w kościele, pytał je o zdanie. Niektóre odpowiedzi jak to w tym wieku były zabawne, ale ksiądz od razu hamował wszelkie chichoty mówiąc że wszyscy się tu razem uczymy i nie wolno z nikogo się śmiać. Ogólnie podobało mi się bardzo i myślę że było też z korzyścią dla rodziców.

_________________
Ania


Śr lis 07, 2012 9:45
Zobacz profil
Post Re: Przygotowanie do Pierwszej Komunii
Wiele zależy od przygotowującego do Komunii kapłana, siostry zakonnej...
W tym r. szkolnym moje dziecko również przystąpi do Komunii po raz pierwszy
i także porównuję nasze doświadczenia do tego , co ludzie mówią ;)
Jeśli chodzi o zakres wiedzy do przyswojenia, u mojej córki jest
jej chyba mniej, przynajmniej na razie. Nie wiem, czy ku końcowi
nie będzie jakiegoś przyspieszenia...Wolałabym, aby to było bardziej
systematycznie w razie czego podawane.
Jeszcze na przykład nie uczyli się 7 sakramentów, ani 6 prawd wiary.
Uczą się prostych aktów, Wierzę w Boga, tajemnic różańca...
Córkę prowadzi siostra zakonna, która im dużo i w prostych
słowach opowiada o Bogu, oczywiście "zaliczenia" też są,
ale na razie nie goni ich za bardzo z terminami...


Śr lis 07, 2012 10:31

Dołączył(a): Śr sty 09, 2013 20:56
Posty: 5
Post Re: Przygotowanie do Pierwszej Komunii
spokojnie nie ma się czym przejmować

_________________
ciasteczka owsiane
płatki owsiane


Śr sty 09, 2013 21:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Re: Przygotowanie do Pierwszej Komunii
U nas jest trochę gorzej.
Dzieciaki uczyły się już Wierzę w Boga, akty wiary, 6 prawd wiary, 7 sakramentów, 7 grzechów, 5 przykazań kościelnych, przykazanie Miłości, nowe przykazanie Miłości, dziesięć przykazań Bożych...
Teraz mają czas na naukę pytań (co to jest Msza Św, co to jest grzech itd).

Ksiądz ma dziwny system, bo pyta Dzieciaki na przerwie (nie marnuje lekcji, bo "ma materiał do przerobienia") więc Dzieci są zestresowane, głodne, chcą siku - a stoją w kolejce po "szybkie zaliczenie". Efektem jest, że leci jedynka za jedynką.

Pod względem nabożeństw też jest bardzo wymagający - na różańcu sprawdzał obecność, na roratach również. Od poniedziałku do soboty dzieci miały obowiązek chodzić na nabożeństwo "na ocenę".
Niemały kłopot nam to sprawiło, musieliśmy angażować ciotki-klotki, Babcie... (bo jak wiadomo - praca i nie zawsze był czas i możliwość, zwłaszcza, że w domu musiało pozostać drugie, małe Dziecko).


Cz sty 10, 2013 7:03
Zobacz profil
Post Re: Przygotowanie do Pierwszej Komunii
szuba napisał(a):
U nas jest trochę gorzej.
Dzieciaki uczyły się już Wierzę w Boga, akty wiary, 6 prawd wiary, 7 sakramentów, 7 grzechów, 5 przykazań kościelnych, przykazanie Miłości, nowe przykazanie Miłości, dziesięć przykazań Bożych...
Teraz mają czas na naukę pytań (co to jest Msza Św, co to jest grzech itd).

Ksiądz ma dziwny system, bo pyta Dzieciaki na przerwie (nie marnuje lekcji, bo "ma materiał do przerobienia") więc Dzieci są zestresowane, głodne, chcą siku - a stoją w kolejce po "szybkie zaliczenie". Efektem jest, że leci jedynka za jedynką.

Pod względem nabożeństw też jest bardzo wymagający - na różańcu sprawdzał obecność, na roratach również. Od poniedziałku do soboty dzieci miały obowiązek chodzić na nabożeństwo "na ocenę".
Niemały kłopot nam to sprawiło, musieliśmy angażować ciotki-klotki, Babcie... (bo jak wiadomo - praca i nie zawsze był czas i możliwość, zwłaszcza, że w domu musiało pozostać drugie, małe Dziecko).


Według tego co piszesz mozna wysnuc wniosek, że ten ksiądz nie nadaje się do pracy z dziećmi. To być może dobry kapłan, zaangażowany....ale nie ma podejścia do bądź co bądź małych dzieci. Może w gimnazjum lub szkołach ponadgimnazjalnych lepiej by sie sprawdził.....ale w podstawówce się nie sprawdza.

Mój dzieciak przystepował do Wczesnej Komunii św., czyli jeszcze w wieku przedszkolnym......całkiem inne zasady, a siostra która go prowadziła była świetna i miała doskonały kontakt z dziećmi. Lgneły wprost do niej....starsza juz była, ale widac bardzo kochała dzieciaki, a te potrafia takie rzeczy wyczuć.
Z kilkunastoosobowej grupki, która wtedy przystepowała do Wczesnej Komunii, czterech chłopaków zostało ministrantami, a wiele dziewczyn jest do tej pory mocno związanych z parafią, a to już 10 lat mineło....


Cz sty 10, 2013 7:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Przygotowanie do Pierwszej Komunii
rozumiem szuba że rozmawialiście już jako rodzice z katechetą? I co powiedział? U nas ksiądz nawet na kolędzie prosił rodziców dzieci pierwszokomunijnych o opinie i sugestie. W parafii obok ksiądz miał taki pomysł żeby dawać szóstki za obecnosć na roratach i różańcach, ale moja koleżanka poszła do niego i spokojnie wytłumaczyła że to niesprawiedliwe, bo jedni mają w domu babcię która ma czas i codziennie pójdzie z dzieckiem, a inni nie i matka pracuje do 18 (ja tak pracuję 3 razy w tygodniu). Ksiądz przyjął ten argument i poprostu zachęcał rodziców żeby w dowolnym dniu, kiedy mają czas zabrali dziecko na nabozeństwo żeby zobaczyło jak ono wygląda.
A poza tym szuba te dzieci co mają jedynki za 6 prawd wiary to myślę że się kwalifikują do diagnostyki jakiejś.... Klasa mojego synka jest owszem dobra, ale tam lecą równo same prawie piątki. Nauczenie się 6 linijek zajmuje srednio zdolnemu dziewięciolatkowi może z 15 minut. MÓj synek ma na test z angielskiego po 3 strony nowych słowek i zwrotów, a opanowuje to w jeden wieczór i połowa conajmniej klasy pisze te testy na 5 i 6. Ludzie to jest podstawówka! Ja jestem ciekawa ile taki dzieciak co dostał pałę za kilka linijek spędził w danym tygodniu godzin przed telewizorem czy komputerem!

_________________
Ania


Cz sty 10, 2013 9:53
Zobacz profil
Post Re: Przygotowanie do Pierwszej Komunii
kropeczko

Nie neguje tego, ze tych kilku linijek jest się w stanie nauczyc każde dziecko bez żadnych problemów.
Jest jednak także inna sprawa, a więc podejście nauczyciela do ucznia. Byłem nie raz świadkiem, że nie tylko dzieciak, ale nawet dorosłe juz prawie pacholę mimo, że nauczone ma medal w momencie stresu blokowało sie całkowicie i nie było w stanie powiedziec niczego.....baaaaa! Zdarza się to nawet osobom dorosłym.

Nie znamy dokłądnie sprawy, możemy sie opierać jedynie na tym co napisała szuba.
Załóżmy jednak na chwilę, ze tak jest. Czyli ksiądz w pogoni za programem (co daje juz swiadectwo, że jest kiepski, skoro sie nie wyrabia) odpytuje dzieciaki podczas przerwy (absurd i kolejny minus dla księdza jako pedagoga) dodatkowo je stresując.....efektem może własnie byc blokada i bezmyślnie stawiane jedynki ( to juz trzeci minus za bezmyslność).

Wobec tych minusów (oczywiście rozmawiamy teoretycznie na podstawie przytoczonego nam niezweryfikowanego przykładu) wniosek może być tylko jeden - Ten ksiądz nie nadaje się do nauczania, niech lepiej robi swoje na parafii, a uczenie zostawi kompetentniejszym.


Cz sty 10, 2013 10:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Przygotowanie do Pierwszej Komunii
no i dlatego rodzice powinni porozmawiać (może z proboszczem?) jeżeli z tą opinią zgodzi się większosc rodziców to znaczy że problem jest. W końcu nie każdy nadaje się do pracy z małymi dziećmi.
Ja wogóle w szkole trafiłam dobrze, ksiądz jest oazą spokoju:) ale nauczycielka mojego synka potrafi być wymagająca a nie stresująca dzieci. On mnie rozbawił ostatnio jak zapytał mnie co to się mu stało na konkursie recytatorskim (doszedł do miejskiego etapu, przed obcą komisją) że tak go ściskało w brzuszku i było mu dziwnie :) Do tej pory chyba nie znał uczucia stresu przed odpowiedzią i chwała za to jego nauczycielom:)

_________________
Ania


Cz sty 10, 2013 10:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Re: Przygotowanie do Pierwszej Komunii
witajcie :)
Oczywiście, na zebraniu rodziców była poruszana kwestia odpytywania dzieci na przerwie - ale argument jest niezmienny - na lekcji musi być realizowany program. Ksiądz jest w parafii trzeci rok i od trzech lat w szkole funkcjonuje taki system odpytywania u niego na lekcjach.
W szkole uczy tylko jeden kapłan (proboszcz tutejszej parafii) oraz jeden katecheta świecki (który miał z nimi religię w pierwszej klasie, i dla odmiany nie wymagał nic).
Może dlatego Dzieciakom teraz trudno się przestawić.
O ile nauczenie się kilku linijek nie sprawia problemu, to dla dzieci ta sytuacja jest bądź co bądź stresująca, zwłaszcza, że ksiądz jest bardzo wymagający (Dzieciaki uczą się nawet poszczególnych wersetów Pisma Świętego na pamięć).

Co do nabożeństw - mała, wiejska parafia ma to do siebie, że w większości przypadków Babcie zaprowadzają Dziecko do kościoła. Niestety, dla tych którzy mieszkają dalej lub pracują - jest to kłopotliwe, ale zupełnie niezrozumiałe dla większości Rodziców, więc w tej kwestii "mniejszość" klasowa nie ma poparcia.

W każdym razie ksiądz jest bardzo pobożny, bardzo zaangażowany w parafię, pracę duszpasterską itd, absolutnie nie piszę aby go oczernić - natomiast podejścia do Dzieci nie ma wcale.
Uczy tylko Dzieci pierwszokomunijne.


Cz sty 10, 2013 22:01
Zobacz profil
Post Re: Przygotowanie do Pierwszej Komunii
Eeeee...no to trza tak było zara pisac, że to proboszcz i to niewielkiej parafii.

Tu to juz dyskusji ni ma :D

Sa tacy proboszczowie co o jakiejkolwiek dyskusji nie pozwalaja nawet mysleć, a co dopiero wprowadzać w czyn :D Ten widocznie do tej kategorii należy.

No trudno jakos to musicie przetrwać....byle do Maja :D


Cz sty 10, 2013 22:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Przygotowanie do Pierwszej Komunii
no rozumiem. U nas jednak to jest dużo bardziej "ludzkie". Większość rodziców pracuje, aczkolwiek ja starałam się żeby moje dzieci przynajmniej kilka razy były na roratach itp.

_________________
Ania


Pt sty 11, 2013 8:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 13, 2018 15:44
Posty: 3
Post Re: Przygotowanie do Pierwszej Komunii
U nas w parafii od kilku lat praktykowana jest metoda, że to właśnie rodzice przygotowują dziecko do Pierwszej Komunii Świętej. Nikt inny, poza rodzicem, nie może zrobić tego lepiej. To, czego my nauczymy swoje dziecko i co mu przekażemy, będzie miało dla niego największą wartość. Nie oczekujmy, że jakiś ksiądz albo katechetka w szkole będzie dla niego autorytetem w tej dziedzinie. To my mamy rozmawiać z dzieckiem o Bogu, czytać z nim Pismo Święte, próbować odpowiadać, niekiedy na trudne pytania. Czemu odpowiedzialność, za jego rozwój duchowy, chcemy przerzucić na kogoś innego? Takim zachowaniem nie zbudujemy u dziecka świadomości, czym jest Pierwsza Komunia Święta i po co w ogóle dziecko ma do niej przystąpić. Wspólne przygotowanie do pierwszej świętej naprawdę może mieć sens. Trzeba tylko chcieć się zaangażować i poświęcić swój czas. Jeżeli ktoś jest zainteresowany to mogę polecić materiały, na których pracuje się u nas w parafii.
[ciach.... reklama. M.]


Cz gru 13, 2018 15:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL