Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 10:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
 Rezygnacja z lekcji religii 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Rezygnacja z lekcji religii
JedenPost napisał(a):

Ależ ocenia się. Z publikowanych przez placówki kryteriów wynika, że ocenia się np. czy uczeń gimnazjum:

- Odpowiedzialnie włącza się w dynamikę i przeżycia roku liturgicznego
- Chętnie i systematycznie uczestniczy w życiu parafii
-Twórczo uczestniczy w życiu parafii, np. należy do organizacji i ruchów katolickich, uczestniczy w pielgrzymkach itp.
- Poznane prawdy wiary stosuje w życiu
- Prezentuje postawę odpowiedzialności za Kościół i angażuje się w życie parafii
- Bierze czynny udział w przygotowaniu liturgii Mszy św., w przygotowaniu nabożeństw
- Przejawia postawę apostolską
- Stara się być świadkiem wyznawanej wiary

...można wymieniać tak długo. Masz coś do powiedzenia na ten temat?

Żrodła: viewtopic.php?p=937674#p937674

To są kryteria na ocenę celującą i nie muszą być wszystkie spełnione. To po pierwsze. Podrugie już powiedziałam: nie odpowiadam za każdego katechetę, który tak a nie inaczej ustawił kryteria oceniania.
Kael napisał(a):
Malgosiaa, inaczej: co ty konkretnie bierzeszpod uwage przy wystawianiu oceny na polrocze? Tylko kartkowki i aktywnosc na lekcjach plus ewentualnie prowadzenie zeszytu? Czy te wytyczne, ktore tu inni cytuja?

1. znajomość pacierza i małego katechizmu
2. pracę na lekcji, w tym umiejętniść analizy tekstów biblijnych
3. kartkówki (sprawdzianów nie robię)
4. zeszyt
5. postawa (ocena cząstkowa)
Dodatkowo na ocenę celującą, zakładając, że uczeń otrzyma z powyższego ocenę bardzo dobrą na semestr, przynajmniej jeden z pkt.:
1. udział w konkursach biblijnych (przejście z etapu szkolnego do rejonowego)
2. udział w przedstawieniach np. Jasełkach, Misterium Paschalnym
3. Praca w Kole Biblijnym, Misyjnym

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sty 11, 2017 18:46
Zobacz profil
Post Re: Rezygnacja z lekcji religii
Czy zeby uzyskac ocene celujaca z matematyki trzeba uczestniczyc w kolku matematycznym badz brac udzial w konkursie matematycznym? Pytam bo nie wiem. Za moich czasow ocen celujacyxh nie bylo.


Śr sty 11, 2017 18:50

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rezygnacja z lekcji religii
Małgosiaa napisał(a):
To są kryteria na ocenę celującą i nie muszą być wszystkie spełnione. To po pierwsze.


To są kryteria na różne oceny. Ale owszem - widać prawidłowość, że im wyższa ma być ocena, tym więcej wymagań pozawiedzowych, dotyczących wiary i uczestnictwa w praktykach religijnych. Tylko nie wiem - to ma być na plus?


Małgosiaa napisał(a):
Podrugie już powiedziałam: nie odpowiadam za każdego katechetę, który tak a nie inaczej ustawił kryteria oceniania.


Jak sądzę nikt nie oczekuje od Ciebie, byś za to odpowiadała, bo i czemu, tylko byś przyznała wreszcie uczciwie, że na religii oceniana jest nie tylko wiedza, ale też wiara - no dobrze, demonstrowanie wiary - i uczestnictwo w praktykach religijnych.

Możliwe rzecz jasna, że w niektórych placówkach faktycznie ocenia się tylko wiedzę, czemu nie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr sty 11, 2017 18:54
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Rezygnacja z lekcji religii
JedenPost napisał(a):
widać prawidłowość, że im wyższa ma być ocena, tym więcej wymagań pozawiedzowych, dotyczących wiary i uczestnictwa w praktykach religijnych
nie wiary, a postawy.
Kael napisał(a):
Czy zeby uzyskac ocene celujaca z matematyki trzeba uczestniczyc w kolku matematycznym badz brac udzial w konkursie matematycznym? Pytam bo nie wiem. Za moich czasow ocen celujacyxh nie bylo.

Samo uczestnictwo w kółku matematycznym nie uprawnia do oceny celującej. Tu raczej liczą się sukcesy w konkursach, bądź sprawdziany z rozszerzonym programem.
To nie jest tak, że wystarczy, że ktoś należy do Koła Biblijnego i ma szóstkę. Ta młodzież czyta Biblię na kółku i w domu. Robię im sprawdziany ze znajomości Ewangelii i Listów na bieżąco po skończonej lekturze.
Cytuj:
Możliwe rzecz jasna, że w niektórych placówkach faktycznie ocenia się tylko wiedzę, czemu nie.

Nikt, spośród znanych mi katechetów nie ocenia wiary.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sty 11, 2017 18:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rezygnacja z lekcji religii
Małgosiaa napisał(a):
JedenPost napisał(a):
widać prawidłowość, że im wyższa ma być ocena, tym więcej wymagań pozawiedzowych, dotyczących wiary i uczestnictwa w praktykach religijnych
nie wiary, a postawy.


O? Można być świadkiem wyznawanej wiary bez wiary?

Małgosiaa napisał(a):
Nikt, spośród znanych mi katechetów nie ocenia wiary.


A na podstawie uczestnictwa w praktykach religijnych?

Pytam trochę pro forma, bo po stosowanych przez Ciebie unikach i manipulacji na moim poście (viewtopic.php?p=937693#p937693, drugi cytat) w zasadzie nie biorę Twoich słów w tym wątku za dobrą monetę.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr sty 11, 2017 19:05
Zobacz profil
Post Re: Rezygnacja z lekcji religii
@JedenPost ty troche mylisz wiare z postawa. Nikt nikomu do duszy nie zaglada, ale z tego co Malgosiaa pisze wynika, ze nie sprawdza sie coniedzielnej obecnosci w kosciele ale zainteresowanie sprawami zwiazanymi z religia.
Religia - niekoniecznie wiara.
Teoretycznie niewierzacy ale aktywny w Kole Biblijnym i udzielajacy sie jako wolontariusz ma, po wykazaniu sie wiedza wymagana programem szkolnym, szanse na ocene celujaca. Zgadza sie Malgosiaa?


Śr sty 11, 2017 19:16
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Rezygnacja z lekcji religii
JedenPost napisał(a):
O? Można być świadkiem wyznawanej wiary bez wiary?

Świadectwo to odpowiednia postawa zgodna z wartościami chrześcijańskimi zawartymi w przykazaniu miłości. I wcale nie musi to być z imieniem Jezusa na ustach.
Dla mnie nie jest świadectwem chodzenie do kościoła nawet codziennie, jeśli to nie współgra z postawą.
JedenPost napisał(a):
Pytam trochę pro forma, bo po stosowanych przez Ciebie unikach i manipulacji na moim poście (viewtopic.php?p=937693#p937693, drugi cytat) w zasadzie nie biorę Twoich słów w tym wątku za dobrą monetę.

Więc po kie licho pytasz, skoro nie wierzysz w to co piszę. Nie unikam odpowiedzi. To co nazywasz unikiem, było przykładem, a kwestię oceniania wyjaśniłam dogłębnie (tak sądzę).
Cytuj:
A na podstawie uczestnictwa w praktykach religijnych?

Oceniają na takiej samej zasadzie jak ja to robię. Uczestnictwo i różnego rodzaju nabożeństwach, pielgrzymkach nie jest oceniane. To, za co można podnieść ocenę za postawę, to bycie ministrantem i wykonywanie tej posługi sumiennie, pełnieni funkcji lektora itp. Ale to nie jest ocena za wiarę, a za postawę jako ocena cząstkowa.
-----------------------------------------------------------
Kael napisał(a):
Teoretycznie niewierzacy ale aktywny w Kole Biblijnym i udzielajacy sie jako wolontariusz ma, po wykazaniu sie wiedza wymagana programem szkolnym, szanse na ocene celujaca. Zgadza sie Malgosiaa?

Jeśli jego postawa nie budzi zastrzeżeń - tak. Tyle, że to teoretycznie, bo żaden ateista nie posyła dziecka na katechizację. Miałam ucznia, który przyznał mi się, że zaczął wątpić w istnienie Boga. Powiedział to bardzo nieśmiało. Jako uczeń gimnazjum sprawiał wiele problemów. Chyba bał się "zrąbania". Moja postawa w tej kwestii spowodowała, że po latach, będąc już dorosłym napisał do mnie podziękowanie, że dzięki mnie jest porządnym człowiekiem. Własnie zakładał rodzinę. Z tego co wiem, jest już kilka ładnych lat po ślubie, niedawno urodziło mu się drugie dziecko i oboje są szczęśliwym małżeństwem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sty 11, 2017 19:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Rezygnacja z lekcji religii
Małgosiaa napisał(a):
Nie unikam odpowiedzi.


Ładnie tak łgać w żywe oczy Małgosiu? ;-)
To jest to Twoje "świadectwo wyznawanej wiary"? :D :D :D

Odpowiedzi na moje podparte dowodami posty unikasz jak, nieprzymierzając, diabeł wody święconej. ;-)


Śr sty 11, 2017 19:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Rezygnacja z lekcji religii
Z trollami nie dyskutuję.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sty 11, 2017 19:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Rezygnacja z lekcji religii
W tym momencie mógłbym również tupnąć nóżką i powiedzieć, że z bezmyślnymi oszczercami nie dyskutuję, ale doprawdy wydaje mi się, że mam na tyle elementarnej dojrzałości by odnosić się merytorycznie do odpowiedzi interlokutora – szkoda że o nauczycielce religii (sic!) nie można tego samego powiedzieć. ;-)

Zadałem Ci konkretne pytania podparte materiałami źródłowymi oraz wypunktowałem bzdury i nieprawdy, które raczyłaś wielokrotnie w tym wątku wypisywać – takoż podpierałem się przy tym faktami. Doprawdy skompromitowałaś się Małgosiu w tym wątku, lecz nawet nie tym, że zdarzyło Ci się napisać kilka głupot (to może każdemu się przez nieuwagę/niechlujstwo przytrafić), ale tym, iż zamiast przyznać się do błędu wykazanego Ci czarno na białym, wolisz iść w zaparte i z bezsilności, wobec braku merytorycznych argumentów, obrażać mnie.
Twojej postawy nie sposób skwitować inaczej jak słowem "żenada".


Śr sty 11, 2017 20:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rezygnacja z lekcji religii
Małgosiaa napisał(a):
Cytuj:
A na podstawie uczestnictwa w praktykach religijnych?

Oceniają na takiej samej zasadzie jak ja to robię. Uczestnictwo i różnego rodzaju nabożeństwach, pielgrzymkach nie jest oceniane. To, za co można podnieść ocenę za postawę, to bycie ministrantem i wykonywanie tej posługi sumiennie, pełnieni funkcji lektora itp.


OK. Czyli po kolei

- przyznajesz, że wbrew temu co pisałaś, ocenia się nie tylko za wiedzę, tak?
- przyznajesz, że wbrew temu co pisałaś, na ocenę może wpłynąć uczestnictwo w praktykach religijnych, tak?

Zostaje zatem tylko kwestia oceniania za wiarę, czy raczej demonstrowanie wiary, z czego się wykręcasz (choc doprawdy - jak można prezentować postawę apostolską bez imienia Jezusa na ustach, tego nie wiem) - czyli tego, jak rozumiem, nie przyznajesz.

Wszystko się zgadza?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr sty 11, 2017 20:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rezygnacja z lekcji religii
BTW, w ramach ciekawostki - eksplorując dalej kwestię kryteriów ocen z religii w gimnazjach, natknąłem się właśnie na pierwszy system dotyczący religii prawosławnej (wszystkie poprzednie przeze mnie czytane były katolickie) i okazało się, że i tam mamy do czynienia z tym samym, np:

Cytuj:
- uczeń jest aktywny zarówno na lekcji, jak też w życiu Cerkwi (systematycznie uczęszcza na niedzielne i świąteczne nabożeństwa; wykonuje dodatkowe prace, np. jest członkiem chóru cerkiewnego, Bractwa Młodzieżowego, Szkolnego Koła „Eleos”, przysługuje w prezbiterium lub wykonuje gazetki do sali katechetycznej, itp.);
- uczestniczy w nabożeństwach niedzielnych i świątecznych;



http://z2s.edu.pl/bip/dokumenty/pso/PSO ... slawna.pdf

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr sty 11, 2017 20:50
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Rezygnacja z lekcji religii
JedenPost napisał(a):
BTW, w ramach ciekawostki - eksplorując dalej kwestię kryteriów ocen z religii w gimnazjach, natknąłem się właśnie na pierwszy system dotyczący religii prawosławnej (wszystkie poprzednie przeze mnie czytane były katolickie) i okazało się, że i tam mamy do czynienia z tym samym,

A gdzie Ty masz w kryteriach oceniania katolickiego uczestnictwo we Mszy św. i nabożeństwa? A jeśli chodzi o prawosławie, to postaraj sie i poszukaj wytyczne Cerkwi a nie szkoły.
JedenPost napisał(a):
OK. Czyli po kolei

- przyznajesz, że wbrew temu co pisałaś, ocenia się nie tylko za wiedzę, tak?
- przyznajesz, że wbrew temu co pisałaś, na ocenę może wpłynąć uczestnictwo w praktykach religijnych, tak?

Ad.1. Jeśli dla Ciebie ocena postawy jako ocena cząstkowa ma ogromne znacenie, to niech Ci będzie.
Ad. 2. Nie, bo nie ocenia się za uczestnictwo we Mszy św., nabożeństwach, pielgrzymkach itp. Natomiast posługa ministranta czy lektora jest brana pod uwagę, jeśli jego postawa współgra z owymi posługami.
JedenPost napisał(a):
Zostaje zatem tylko kwestia oceniania za wiarę, czy raczej demonstrowanie wiary, z czego się wykręcasz (choc doprawdy - jak można prezentować postawę apostolską bez imienia Jezusa na ustach, tego nie wiem) - czyli tego, jak rozumiem, nie przyznajesz.

Nie moja to wina, że nie rozumiesz jak można nie wspominać o Jezusie, a jednocześnie głosić postawą/życiem Ewangelię.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sty 11, 2017 20:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rezygnacja z lekcji religii
Małgosiaa napisał(a):
A gdzie Ty masz w kryteriach oceniania katolickiego uczestnictwo we Mszy św. i nabożeństwa?


W kryteriach ocen z religii (katolickiej) w gimnazjacj, które wyżej linkowałem, np.

- Bierze czynny udział w przygotowaniu liturgii Mszy św., w przygotowaniu nabożeństw

...no, chyba, że bierze udział w przygotowaniach i otrzymuje za to ocenę nie uczestnicząc. Zresztą uczestnictwo w pielgrzymkach jest - a tam odbywają się, zdaje się, jakieś msze i nabożenstwa?


Małgosiaa napisał(a):
Nie, bo nie ocenia się za uczestnictwo we Mszy św., nabożeństwach, pielgrzymkach itp.


Ależ ocenia się:

-Twórczo uczestniczy w życiu parafii, np. należy do organizacji i ruchów katolickich, uczestniczy w pielgrzymkach itp.)

BTW - na czym polega odpowiedzialne włączanie się w dynamikę i przeżycia roku liturgicznego? Rozumiem, że nie chodzi o żadne praktyki religijne?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr sty 11, 2017 21:10
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Rezygnacja z lekcji religii
Zacytowałam Ci Dyrektorium Katechetyczne, wskazałam jak ja i moje znajome katechetki oceniamy (zgodnie z Dyrektorium). Nie odpowiadam za tych, którzy chcą być świętsi od papieża. Chcesz, to kłóć się z tymi szkołami/zgłoś do odpowiedniej Kurii.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sty 11, 2017 21:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL