Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 11:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Wczesna Pierwsza Komunia Święta 
Autor Wiadomość
Post Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
JedenPost napisał(a):
bramin napisał(a):

Kanon 913 Kodeksu Prawa Kanonicznego mowi, ze dzieci musza miec wystarczajace rozeznanie i powinny byc dokladnie przygotowane, tak by stosownie do swojej mozliwosci rozumialy tajemnice Chrystusa oraz mogly z wiara i poboznoscia przyjac Cialo Chrystusa.


...co zasadniczo sprowadza się do opanowania modlitw na pamięć.

Gdyby Komunia warunkowana była opanowaniem modlitw na pamięć, żadna osoba z umysłowym upośledzeniem, niezależnie od wieku, nie miałaby możliwości przyjęcia Pana.


Śr kwi 01, 2015 18:26

Dołączył(a): Śr cze 13, 2007 12:14
Posty: 113
Post Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
nie chodziło mi o to żeby debatować tu nad wiekiem w którym można przyjąć pierwszy raz Komunię świętą.

to wiadomo jest ustalone, kiedyś słyszałam, że przez papieża, który w dzieciństwie bardzo chciał wcześniej niż inne dzieci przystąpić do komunii. wtedy proboszcz mu powiedział, że jest za mały i jak sobie zostanie papieżem to to zmieni. więc jak został papieżem to obniżył ten wiek...


Śr kwi 01, 2015 19:02
Zobacz profil
Post Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
andrea napisał(a):
to wiadomo jest ustalone, kiedyś słyszałam, że przez papieża, który w dzieciństwie bardzo chciał wcześniej niż inne dzieci przystąpić do komunii. wtedy proboszcz mu powiedział, że jest za mały i jak sobie zostanie papieżem to to zmieni. więc jak został papieżem to obniżył ten wiek...

Nic mi o takim dekrecie papieskim nie wiadomo.


Śr kwi 01, 2015 19:13

Dołączył(a): Śr cze 13, 2007 12:14
Posty: 113
Post Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
sprawdziłam: święty Pius X


Śr kwi 01, 2015 19:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:39
Posty: 227
Post Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
W diecezji katowickiej istnieje praktyka (oczywiście dla chętnych) przystępowania do I Komunii Świętej w wieku przedszkolnym. Jedyne warunki.które musi spełnić dziecko, aby mogło przyjąć komunię w tym wieku to: rozróżnić Chleb Eucharystyczny od chleba zwykłego i określić w swoim postępowaniu co jest złe a co dobre (oczywiście na miarę swojego wieku). Są jeszcze wymagania dla rodziny, ale nie o tym tutaj mowa. Szczegóły można doczytać rutaj http://www.archidiecezja.katowice.pl/im ... ckiego.pdf

_________________
Obróć twarz ku słońcu-a cień zostanie z tyłu


Cz kwi 02, 2015 7:13
Zobacz profil
Post Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
ModlitwaSerc napisał(a):
pudlasz napisał(a):
Z katolickich dziwactw to jest chyba jednym z największych.


Nazywanie Komunii Świętej dziwactwem jest obrażaniem katolików.

pudlaszowi nie chodziło o Komunię św., a o "wkuwanie modlitw", chociaż chleb przaśny wg niego jest herezją, chociaż w prawosławiu przygotowuje sie chleb tylko z mąki i wody bez żadnych dodatków, czym więc jest zakwaszany?):P. Niestety, nie wie/nie chce wiedzieć jako walczący z katolikami prawosławny, że wcale to wkuwanie nie jest najważniejsze. Najważniejsze, aby dziecko rozumiało Kogo przyjmuje do swojego serca. A na marginesie katolicy to nie tylko rzymscy katolicy, ale są tez katolicy obrządku wschodniego, gdzie Komunię św. otrzymuje dziecko przy chrzcie św., a w wielu rozeznania (ok 9 lat) idzie do pierwszej spowiedzi.


N kwi 05, 2015 20:16

Dołączył(a): Śr cze 13, 2007 12:14
Posty: 113
Post Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Dziękuję Danka. Nasz ksiądz proboszcz jest z Katowic myślę, że podejdzie przychylnie do tematu.


Wt kwi 07, 2015 7:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Helenka napisał(a):
pudlaszowi nie chodziło o Komunię św., a o "wkuwanie modlitw",


O bronienie dostępu dzieciom przed 8. rokiem życia do Chrystusa. Oraz o bierzmowaniu po przyjmowaniu Komunii.

Cytuj:
hociaż chleb przaśny wg niego jest herezją, chociaż w prawosławiu przygotowuje sie chleb tylko z mąki i wody bez żadnych dodatków, czym więc jest zakwaszany?):P.


Jak sama nazwa wskazuje, zakwasem. Polecam wikipedię albo jakiekolwiek forum kucharskie.

Cytuj:
Niestety, nie wie/nie chce wiedzieć jako walczący z katolikami prawosławny, że wcale to wkuwanie nie jest najważniejsze. Najważniejsze, aby dziecko rozumiało Kogo przyjmuje do swojego serca.


Znaczy osoby niepełnosprawne umysłowo albo w stanie paliatywnym również won za drzwi?


Wt kwi 07, 2015 17:45
Zobacz profil
Post Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
pudlasz napisał(a):
O bronienie dostępu dzieciom przed 8. rokiem życia do Chrystusa. Oraz o bierzmowaniu po przyjmowaniu Komunii.

Nie ma czegos takiego jak bronienie dostępu. Chodzi o to, aby dziecko miało świadomość Kogo przyjmuje.
pudlasz napisał(a):
pudlasz napisał(a):
Cytuj:
hociaż chleb przaśny wg niego jest herezją, chociaż w prawosławiu przygotowuje sie chleb tylko z mąki i wody bez żadnych dodatków, czym więc jest zakwaszany?):P.


Jak sama nazwa wskazuje, zakwasem. Polecam wikipedię albo jakiekolwiek forum kucharskie.

Po pierwsze cytuj bezbłednie, a nie sugerujesz mi błąd ortograficzny.
Po drugie nie ma żadnego zakwasu w prosforze, a mąka, woda święcona i drożdże (rozczyn z drożdży to nie zakwas).
I proszę bardzo książkę kucharską:
http://kuchnia.cerkiew.pl/przepisy.php?id_n=87&id=8
Sam, jak widać nie masz pojęcia co spożywasz.
pudlasz napisał(a):
Znaczy osoby niepełnosprawne umysłowo albo w stanie paliatywnym również won za drzwi?

Udowodnij, że osoby niepełnosprawne umysłowo lub w stanie paliatywnym są pozbawiane możliwości przyjęcia Ciała Chrystusa, albo zamilknij na wieki.


Wt kwi 07, 2015 18:00

Dołączył(a): Śr cze 13, 2007 12:14
Posty: 113
Post Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Ja bardzo proszę się tu nie kłócić! napisałam w dziale "Katecheza" bo myślałam, że jakiś katecheta się wypowie. ale na temat przygotowania dziecka poza "zwykłym trybem" do sakramentu , a nie to co się dzieje powyżej...


Wt kwi 07, 2015 19:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
[quote="Helenka]Udowodnij, że osoby niepełnosprawne umysłowo lub w stanie paliatywnym są pozbawiane możliwości przyjęcia Ciała Chrystusa, albo zamilknij na wieki.[/quote]

A jak one mają swiadomosć, kogo przyjmują skoro w ogóle swiadomosci nie mają? Polityka nie jest konsekwentna.


So kwi 11, 2015 11:22
Zobacz profil
Post Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
pudlasz napisał(a):
A jak one mają swiadomosć, kogo przyjmują skoro w ogóle swiadomosci nie mają? Polityka nie jest konsekwentna.

Miałeś udowodnić, że osoby niepelnosprawne umysłowo i w stanie paliatywnym są pobawione możliwości przyjęcia Komunii św., a nie filozofować. Zaprzestań swoich gierek, bo Twoja nienawiść do KK zniszczy wyłacznie Ciebie. Po mnie Twoja arogancja spływa jak po kaczce.


So kwi 11, 2015 11:40
Post Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
@andrea tu malo katechetow. A i tak najlepiej to omowic z proboszczem.


So kwi 11, 2015 11:50
Post Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Kael napisał(a):
@andrea tu malo katechetow. A i tak najlepiej to omowic z proboszczem.

Katecheta nie ma władzy wypowiadania się na ten temat autorytatywnie. Takie sprawy "załatwia" sie z proboszczem. Katecheta może jedynie przygotować takie dziecko do I Komunii św. jesli proboszcz wyrazi zgodę. Jednakże ja jestem przeciwna zbyt wczesnej I Komunii św. własnie z powodu tego, że dziecko nie jest w stanie zrozumieć Kogo przyjmuje. Są indywidualne przypadki, kiedy dziecko jest rozwinięte nad wiek, ale jak powiedziałam, to jest decyzja proboszcza.


So kwi 11, 2015 11:55

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Kael napisał(a):
pudlasz sie nie sprecyzowal, ale domyslam sie, ze nie chodzi mu o Komunie sw, tylko debaty nad wiekiem stosownym do jej przyjecia.
Nie bede sie upierac, ale mam wrazenie, ze u prawoslawnych przy chrzcie od razu dziecko sie bierzmuje i udziela mu pierwszej Komunii sw. A potem zaczynaja sie obostrzenia nieznane dzisiejszym katolikom, zeby do kolejnej Komunii sw przystapic. To jest dopiero dziwne!



Jedność sprawowania sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego jest - a przynajmniej powinna być- zachowywana nie tylko w Kościołach Prawosławnych lecz także w Kościołach wschodnich uznających zwierzchnictwo Rzymu. Rozerwanie tej jedności w Kościele Łacińskim i rozciągnięcie w czasie nie jest może aż tak dziwne, co zmiana ich kolejności.


N kwi 12, 2015 20:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL