Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Chińska moneta bogactwa - ezoteryka 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 01, 2018 14:14
Posty: 20
Post Chińska moneta bogactwa - ezoteryka
Witam. Znalazłam u siebie w domu monetę chińska z kwadratową dziurką, wystawiłam ja na sprzedaż. Dowiedziałam się już podczas sumawiwnia się z kimś na traksakcje że jest to ezoteryczna moneta, którą niby przynosi bogactwo. Ja nie patrzę na nią w ten sposób, kupująca kolekcjonuje monety więc myślę że interesuje to ją jako moneta a nie jako talizman - nie wiem co mam zrobić, czy sprzedając jej tą rzecz przyczynie się do rozpowszechniania tego (chyba demonicznego) wpływu? Czy będę mieć grzech i narażę ją na niebezpieczeństwo?
Proszę o szybką odpowiedź.


Pt gru 11, 2020 10:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Chińska moneta bogactwa - ezoteryka
Traktuj te monetę jak każdą inną rzecz. Nie przypisuj jej żadnej mocy. Jak ktoś traktuje ją jako talizman, jego sprawa.
Co innego kiedy dana rzecz symbolizuje pewną rzeczywistość, która gloryfikuje zło, przemoc, pogardę dla człowieka, jest nie do pogodzenia z Twoją wiarą, światopoglądem czy systemem wartości np. symbole satanistyczne, komunistyczne, faszystowskie itp.

Nieraz pewne symbole, znaki zmieniają swoje pierwotne znaczenie czy są zawłaszczane przez pewne ruchy czy ideologie i to co np. kiedyś związane było ze sfera religijna, obecnie funkcjonuje w popkulturze lub subkulturze bez tej religijnej otoczki.

_________________
ksiądz


Pt gru 11, 2020 18:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 01, 2018 14:14
Posty: 20
Post Re: Chińska moneta bogactwa - ezoteryka
Aha - co do drugiej części Twojej wypowiedzi to rozumiem że podobnie jak sobie dorobili otoczkę sataniści do krzyża św. Piotra?
Czyli sprzedając tą rzecz tej osobie - która nie wiem czy wie co to jest, ani do czego będzie to używać i jak to postrzega - nie popełniam grzechu ani nie narażam jej na zło?


Pt gru 11, 2020 19:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Chińska moneta bogactwa - ezoteryka
Dlaczego widzisz zaraz w tym grzech?

Symbole, znaki to kwestia pewnej umowy społecznej, czasami związane jest to ze sfera religijna czasami, nieraz pierwotnie było to związane z pewnym tabu.

Oczywiście, tam gdzie dany symbol mocno zakorzenił się w społecznej świadomości i odegrał negatywną lub pozytywną rolę lub wszedł do sfery sacrum trzeba mieć na uwadze to, ze reprezentuje on pewne wartości, poglądy, religijne przekonania itp.

Znak krzyża w chrześcijaństwie, jako znak religijny, symbol zbawienia pojawia się dopiero wtedy kiedy zaprzestano stosować kare krzyżowania. On miał zupełnie inną konotację w pierwotnym Kościele i z tego powodu biskupi, prezbiterzy czy diakoni nie błogosławili ludzi znakiem krzyża.

Do niedawna w liturgii Kościoła rzymskiego różowy kolor był czymś normalnym. Obecnie nie jest już tak chętnie używany bo kojarzy się z gejami i kiczem.

Symbole takie jak np. tęcza, swastyka, odwrócony krzyż są inaczej postrzegane niż kiedyś.

_________________
ksiądz


Pt gru 11, 2020 20:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 01, 2018 14:14
Posty: 20
Post Re: Chińska moneta bogactwa - ezoteryka
Dziękuję Ci bardzo za pomoc.
Niech Ci Pan Bóg błogosławi!


Pt gru 11, 2020 23:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2022 12:18
Posty: 31
Post Re: Chińska moneta bogactwa - ezoteryka
Dlaczego dla chrześcijan wiara w to, że moneta przynosi szczęście to grzech ciężki i sprzeniewierzenie się Bogu, a wiara w to, że np. witamina C leczy raka jest zwykłą głupotą i czymś, co należy rozpatrywać w kategoriach ignorancji, a nie niemoralności? W obu przypadkach przecież istota jest taka sama - przypisywanie przedmiotowi właściwości, których on nie ma.


Cz cze 09, 2022 13:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL