Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 23, 2024 12:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Pogaństwo 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So lis 21, 2009 13:18
Posty: 31
Post 
Zbyt to skąplikowane i zagmatwane jak dla mnie, nie czuje tej Boskiej Miłości za to Siłe którą daje mi Thor odczuwam bardzo dobrze i wyraźnie :D Jahwe jest takim samym Bogiem jak inni, może nawet słabszym jeśli spojrze na moje doświadczenia i bardzo się ciesze że Was tak kocha...

_________________
Stara Wiara Czuwa


N lis 22, 2009 12:40
Zobacz profil ICQ WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 18:28
Posty: 384
Lokalizacja: Szczecin
Post 
Alus napisał(a):
Pogańskie bożki może i umrą :-)


Biorąc pod uwagę, że pogaństwo tudzież religie etniczne (politeistyczne) są znacznie starsze niż chrześcijaństwo oraz jego pierwowzrór - judaizm, postawę osób o takim podejściu jak Twoje Alus, kwituję w spoób nastepujący:

"starzy bogowie zanieśli się śmiechem, gdy młody Jahwe wyskoczył i stwierdził, że jest jedyny" ;)

_________________
Kto podnosi broń ten walczy w świętym kręgu bogów - albo zwycięstwo, albo śmierć.


N lis 22, 2009 12:55
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 22, 2008 10:34
Posty: 3243
Post 
Viking!
Poki nie poczujesz wstretu do makaronu spagetti, mozesz spac spokojnie. :)

_________________
Lecz początki, potem i leki nie pomogą. Owidiusz


N lis 22, 2009 13:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 18:28
Posty: 384
Lokalizacja: Szczecin
Post 
Viking napisał(a):
Po pierwsze każdy ma inny kontakt z Bogami i inne postrzeganie - ja swoich odczuwam bardzo mocno i normalne też jest że mocno odczuwam innych nawet jeśli są mi wrodzy...

Biorąc pod uwagę, że nie każdy poganin tak mocno odczuwa obecność bogów, może powinieneś zostać kapłanem (jeśli już nim nie jesteś) ?

Viking napisał(a):
Po drugie być może Jahwe nic do Ciebie nie ma, do mnie ma prawo mieć bo choć żadnemu Katolikowi nie wyrządziłem krzywdy to jednak paru Jego wyznawców zdązyłem w życiu nawrócić i paru dałem do myślenia :-)

Jak już wspomniałem wczesniej - nie każdy poganin tak mocno odczuwa obecność bogów, więc niekoniecznie Jahwe musi coś do Nas mieć ;)

Viking napisał(a):
Po trzecie może symbol twej wiary i twoi Bogowie Cie chronili, ja też już nic nie odczuwam bo nie zdejmuje nigdy Młota Thora

Hmmm... być może, miałem wszakże wtedy dwa wisiorki przy sobie - kościaną swarzycę i srebrny "medalik" ze swarzycą kruszwicką na jednej stronie i orłem piastowskim na drugiej.

_________________
Kto podnosi broń ten walczy w świętym kręgu bogów - albo zwycięstwo, albo śmierć.


N lis 22, 2009 13:07
Zobacz profil
Post 
Blizbor napisał(a):
"starzy bogowie zanieśli się śmiechem, gdy młody Jahwe wyskoczył i stwierdził, że jest jedyny" ;)

I padli na twarz oddając Mu pokłon.... i przeszli w niebyt :-)


N lis 22, 2009 13:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post 
Dlaczego szydzicie nawzajem ze swoich Bogów? Kazdy wymaga poszanowania własnej wiary /tyle mowi się tutaj i nie tylko o obrazaniu uczuc religijnych itp/, a nie szanuje cudzej.
Ktoś jest poganinem, wierzy w swoich Bogów, więc jest to dla niego ważne, bo dla niego to nie są mity, a jakaś tam rzeczywistość, podobnie jak chrzescijanie mają swojego Boga i powaznie traktują swoją wiarę - więc nie widzę żadnej różnicy, która byłaby powodem, żeby wyśmiewać jakiekolwiek wierzenia.

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


N lis 22, 2009 13:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Pogaństwo
Viking napisał(a):
Odkąd zostałem Poganinem nie jestem w stanie wejść do kościoła (np zwiedzając)


A zdajesz sobie sprawe z faktu, ze wiele (jesli nie wiekszosc) starszych swiatyn tego rodzaju, stoi na miejscu wczesniejszych poganskich miejsc kultu?

Cytuj:
lub być w miejscu gdzie jest wiele katolickich symboli jeśli nie mam przy sobie symbola mych Bogów.


Poniekad JW - np. krzyz znacznie wczesniej (zanimim poslugiwac nim zaczelo sie chrzescijanstwo) byl poganskim symbolem solarnym w wielu roznych kulturach...

Cytuj:
Poprostu źle się fizycznie tam czuje(ból głowy, duszności itd). Moja wiara mówi mi dlaczego tak się dzieje ale chciałbym poznać też inny punkt widzenia. Co katolicyzm mówi na ten temat?


Co prawda nie jestem katolikiem ani nawet chr-janinem (wiec jesli sie myle to prosze mnie poprawic), ale czy nie jest to (wg KK) jednym z symptomow opetania?

Generalnie natomiast wczesniej o poganstwie czy raczej rodzimowierstwie bylo na tym forum np. tutaj:
viewtopic.php?t=17317
a poniekad tez tu
viewtopic.php?t=6193
viewtopic.php?t=2440

...generalnie natomiast dziwie ci sie, ze rozpoczeles ten watek akorat w tym dziale "Problem sekt [...]" (szczegolnie skoro masz awersje do okreslenia neopoganin), zamiast w dziale "Inne religie". Moze wpierw lepiej pownienes zapoznac sie z wczesniejszymi wypowiedzaimi na ten temat...

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


N lis 22, 2009 14:27
Zobacz profil
Post 
Owieczka_in_black napisał(a):
Dlaczego szydzicie nawzajem ze swoich Bogów? Kazdy wymaga poszanowania własnej wiary /tyle mowi się tutaj i nie tylko o obrazaniu uczuc religijnych itp/, a nie szanuje cudzej.
Ktoś jest poganinem, wierzy w swoich Bogów, więc jest to dla niego ważne, bo dla niego to nie są mity, a jakaś tam rzeczywistość, podobnie jak chrzescijanie mają swojego Boga i powaznie traktują swoją wiarę - więc nie widzę żadnej różnicy, która byłaby powodem, żeby wyśmiewać jakiekolwiek wierzenia.

Nie szydzimy - żartujemy.
A zważywszy, że Bóg jest jeden trudno szydzić z "Bogów".


N lis 22, 2009 14:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Pogaństwo
Viking napisał(a):
Odkąd zostałem Poganinem nie jestem w stanie wejść do kościoła (np zwiedzając) lub być w miejscu gdzie jest wiele katolickich symboli


A moze po prostu jestes tylko kryptokatolikiem, ktory przez wyparcie i utajone poczucie winy ma teraz powyzsze opory? Bo co to znaczy, ze zostales poganinem? Rodzimowierca np. sie po prosu jest albo nie - mozna sobie co najwyzej z tego nie zdawac wpelni sprawy - nie zostaje sie nim z dnia na dzien...

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


N lis 22, 2009 14:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post 
Alus napisał(a):
A zważywszy, że Bóg jest jeden trudno szydzić z "Bogów".


Bog Najwyszy - niewatpliwie... Pomijam co i jak wazysz, jakimi podstawami i zalozeniami (w tym prawdami - swojej - wiary) sie przy tym kierujac, oraz czy slyszales np. o henoteizmie...

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


N lis 22, 2009 14:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
Viking napisał(a):
Młot Thora nie musi być magicznie oczyszczany bo to nie żadne Wiccańskie świecidełko tylko symbol Boga Thora [...]My w Asatru nie uważamy ani naszych ani innych Bogów za wszechmocnych czy za wszechwiedzących(choć wiedzą bardzo wiele).


Co masz na myśli, pisząc "wiccańskie świecidełko"? Z tego co napisałeś wynika, że traktujesz młot Thora jako amulet. Amulet ma chronić przed czymś, np. przed negatywną energią. Jest rzeczą, którą należy oczyścić, tak jak czyści się swoje ciało i figurki Bogów. Osobiście nie wyobrażam sobie nie czyścić mojego pentagramu przez dłuższy czas. Czułbym się... "zakurzony". Nie tylko pentagram byłby zakurzony, ale i ja, jako że go noszę, więc mam do czynienia z jego energią. Uff, ale to temat na dłuższe rozmyślania.
Co do drugiego, o wszechwiedzy, wszechmocy, wszechobecności Bogów, nie mam na myśli takich konkretnych Bogów jak Thor. Uważam, że by się z nim skontaktować, trzeba go przywołać. Natomiast chodzi mi o Bogów, którzy nie mają imienia, a jednak przejawiają się we wszystkich religiach jak archetypy ukryte w naszej świadomości. Jeśli są częścią zbiorowej świadomości, a nawet są tą świadomością- są wszechwiedzący. Jeśli chodzi o ich wszechmoc, to oczywiście Bogowie są ograniczeni- nie wiem czy wszyscy, konkretni tak, ale uniwersalni? Nie wiem. Co więcej, są to Bogowie wewnątrz nas, dookoła nas, i to również my. Ale rozumiem, co poganin to inne odczucia. Tymbardziej, że Ty jesteś poganinem germańskim, a ja... hmm, bazuję przede wszystkim na Czarostwie, ale jestem otwarty na nowości.


N lis 22, 2009 16:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post 
Cytuj:
A zważywszy, że Bóg jest jeden trudno szydzić z "Bogów".


Jednak żaden poganin nie utożsamia Boga Jahwe z którymś ze swoich Bogów i na odwrót, żaden chrześcijanin nie powie np. wierzmy w Thora, bo to i tak Jahwe, który jest jedyny, tylko inaczej go nazwano.
Jahwe w ST potępiał kult innych Bogów, więc chyba nie twierdził tym samym, że ich nie ma.

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


N lis 22, 2009 20:35
Zobacz profil

Dołączył(a): So lis 21, 2009 13:18
Posty: 31
Post 
Wybaczcie może nieprecyzyjnie się wyrażam używając słowa Poganin bo żeczywiście jest tu duża różnorodność. Nie chce się tutaj rozdrabniać na kłutnie z Wiccanami bo na tym już spędziłem bardzo wiele czasu i zdrowia więc sobie daruje :D Może i powinienem zostać Kapłanem, proponowano mi nauke abym nim został, nie jestem jednak na tyle obowiązkowy charyzmatyczny i mam do tego świadomość...Co do teorii że jestem byłym katolikiem z poczuciem winy to chyba jednak nie bo nawet gdy nie byłem Asatryjczykiem to jakoś KRK do mnie nie przemawiał a mówiąc zostałem Poganinem miałem na myśli zostałem Asatryjczykiem, wybacz nieścisłość...A krzyż dawny symbol?To zalerzy jaki krzyż bo np celtycki jest symbolem Odyna i nie mam z nim problemu ale mówimy o tradycyjnym przy którym wzywa się konkretnego Boga...

_________________
Stara Wiara Czuwa


N lis 22, 2009 21:23
Zobacz profil ICQ WWW
Post 
Owieczka_in_black napisał(a):
Jahwe w ST potępiał kult innych Bogów, więc chyba nie twierdził tym samym, że ich nie ma.

JA JESTEM - precyzuje bezwzględnie kto jest Bogiem....... tylko ten który jest, co jednoznacznie znaczy, że nie ma innych.


Pn lis 23, 2009 9:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post 
Owieczka_in_black napisał(a):
Jednak żaden poganin nie utożsamia Boga Jahwe z którymś ze swoich Bogów i na odwrót, żaden chrześcijanin nie powie np. wierzmy w Thora, bo to i tak Jahwe, który jest jedyny, tylko inaczej go nazwano. Jahwe w ST potępiał kult innych Bogów, więc chyba nie twierdził tym samym, że ich nie ma.


Zasadniczo tak, choc w praktyce roznie z tym bywa(lo)... Warto bowiem np. wpierw siegnac do genezy kultu JHWHe (judaizmu) . Polecam w tej kwesti przykladowo wypowiedz z wrzesień 05 2007 10:27 z tego watku: http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=131395. Moze wiec tez byc tylko jednym z wielu wyobrazen (dostepnych dla danej kultury / spolecznosci) - sposobu zblizenia sie - do Boga Najwyzszego. Dla przykladu inne Jego imiona (określenia) to:
אלהים Eloh(a)im = Bogowie (Rdz 1,1 i dalej; liczba mnoga jest tłumaczona m.in. jako pozostałość po politeizmie, jako forma wzniosła, tzw. pluralis majestatis lub też w chrześcijaństwie jako trójjedyny charakter natury Boga);
אל עליון El Eljon = Bóg Najwyższy (Rdz 14,18-22);
אל שדי El Szaddai = Bóg Wszechmocny (Rdz 17,1; 28,3; 35,11; 43,14; 48,3; Wj 6,3);
אדני Adonai = Moi Panowie, Władcy (Rdz 18,3-27; 18,30-32; 20,4; Wj 4,10; 4,13; imię to również ma formę gramatyczną liczby mnogiej, tak jak Eloh(a)im i jest to podobnie tłumaczone);
אל El = Bóg (Rdz 33,20);
שדי Szaddai = Wszechmocny (Rdz 49,25);

Alus napisał(a):
JA JESTEM - precyzuje bezwzględnie kto jest Bogiem....... tylko ten który jest, co jednoznacznie znaczy, że nie ma innych.


Zalezy wg czyjej interpretacji... :lol:

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Pn lis 23, 2009 13:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL