Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 23, 2024 13:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Pogaństwo 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post 
Alus napisał(a):
JA JESTEM - precyzuje bezwzględnie kto jest Bogiem....... tylko ten który jest, co jednoznacznie znaczy, że nie ma innych.


PS. Gdyby bylo dodstatecznie jednoznacznie, nie mielibysmy chocby tylu podzialow monoteizmu wywodzacego sie z tego samego rdzenia...

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Pn lis 23, 2009 13:36
Zobacz profil
Post 
Reguly napisał(a):
PS. Gdyby bylo dodstatecznie jednoznacznie, nie mielibysmy chocby tylu podzialow monoteizmu wywodzacego sie z tego samego rdzenia...

Nie istniałyby podziały tylko w układzie gdyby człowiek pozbawiony został indywidualizmu.


Pn lis 23, 2009 14:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post 
Alus napisał(a):
Reguly napisał(a):
PS. Gdyby bylo dodstatecznie jednoznacznie, nie mielibysmy chocby tylu podzialow monoteizmu wywodzacego sie z tego samego rdzenia...

Nie istniałyby podziały tylko w układzie gdyby człowiek pozbawiony został indywidualizmu.


A co to zasadniczo zmienia? Co najwyzej, ze trudno wymagac by dla wszystkich droga dotarcia do Boga Najwyzszego byla jednaka...

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Wt lis 24, 2009 20:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 03, 2009 11:20
Posty: 6
Post Re: Pogaństwo
Przecież istnieje jedna droga do Zbawienia duszy, o czym rozmawiamy? Jest to droga którą wskazał nam nasz Pan Jezus Chrystus, jedyne Światło Zbawienia promieniuje teraz poprzez Jedyny Święty Apostolski Kościół Rzymskokatolicki, wszelkie inne religie według dokumentu Dominus Iesus zawierają w sobie pewne odpryski Objawienia ale nie są drogą do Boga. Wbrew ekumenicznej papce nie istnieje wiele dróg na jeden szczyt - jest tylko jedna, trudna, pełna zakrętów, wybojów i odnóg Droga do Boga.

To co mówię to nie moje przekonanie, to dogmat wiary katolickiej - poza Kościołem nie ma Zbawienia ;-) .


So gru 05, 2009 11:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post Re: Pogaństwo
Cytuj:
według dokumentu Dominus Iesus


No, własnie, wg dokumentu. A jak jest rzeczywiście, tego prawdopodobnie nie wie nikt.

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


So gru 05, 2009 16:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 29, 2009 17:59
Posty: 430
Post Re: Pogaństwo
Tamhir napisał(a):
[…] wszelkie inne religie według dokumentu Dominus Iesus zawierają w sobie pewne odpryski Objawienia ale nie są drogą do Boga. Wbrew ekumenicznej papce nie istnieje wiele dróg na jeden szczyt - jest tylko jedna, trudna, pełna zakrętów, wybojów i odnóg Droga do Boga.

To co mówię to nie moje przekonanie, to dogmat wiary katolickiej - poza Kościołem nie ma Zbawienia ;-) .

W dokumencie Dominus Iesus Kościół (czy jak kto woli: Święta Inkwizycja ;) ) jednak nie wyklucza swojej omyłki. Nieomylnie na ten temat nauczali biskupi zgromadzeni na Soborze Powszechnym:
Urząd Nauczycielski Kościoła, nauczając nieomylnie przez biskupów zgromadzonych na Soborze Powszechnym napisał(a):
    Nie mogliby tedy być zbawieni ludzie, którzy wiedząc, że Kościół założony został przez Boga za pośrednictwem Chrystusa jako konieczny, mimo to nie chcieliby bądź przystąpić do niego, bądź też w nim wytrwać.
[…]
    Co zaś się tyczy tych ludzi, którzy będąc ochrzczeni noszą zaszczytne imię chrześcijan, ale nie wyznają całej wiary lub […] jedności wspólnoty […], to Kościół wie, że jest z nimi związany […]. Wielu bowiem jest takich, którzy mają we czci Pismo święte, jako normę wiary i życia, i wykazują szczerą gorliwość religijną […]. Tak oto we wszystkich uczniach Chrystusowych Duch wzbudza tęsknotę i działanie, aby wszyscy, w sposób ustanowiony przez Chrystusa, w jednej trzodzie i pod jednym Pasterzem zjednoczyli się w pokoju. […]
    Ci wreszcie, którzy jeszcze nie przyjęli Ewangelii, w rozmaity sposób przyporządkowani są do Ludu Bożego. Przede wszystkim więc naród, […] z którego narodził się Chrystus wedle […]. Ale plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów […].
[…]
   Nie odmawia też Opatrzność Boża koniecznej do zbawienia pomocy takim, którzy bez własnej winy w ogóle nie doszli jeszcze do wyraźnego poznania Boga, a usiłują nie bez łaski Bożej, wieść uczciwe życie. […]

[źródło: Konstytucja Dogmatyczna Lumen Gentium]

Uporczywe odrzucanie powyższego, jest herezją. :badgrin:

:D

_________________
Homo iudicio certo conscientiae suae semper debet oboedire.
Człowiek powinien być zawsze posłuszny pewnemu sądowi swego sumienia. — Katechizm Kościoła Katolickiego, n. 1800


So gru 05, 2009 16:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Pogaństwo
Proszę o zakończenie off-topa

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So gru 05, 2009 21:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post Re:
Alus napisał(a):
JA JESTEM - precyzuje bezwzględnie kto jest Bogiem....... tylko ten który jest, co jednoznacznie znaczy, że nie ma innych.
:lol: :D :brawo:
Ale wiesz co, nasi Bogowie powiedzieli to samo, wcześniej... uppps przepraszam, naszym Bogom nigdy by do głowy nie przyszło przekonywać kogoś, że są, dżentelmeni nie dyskutują o faktach :lol: A czy z tego, że ja jestem wynika, że Ciebie nie ma? Hmm ciekawe, taki Matrix, tak? solipsyzm się to chyba nazywa. Skoro ten fragment oznacza to, co uważasz, to dlaczego jednocześnie Jahwe tak neurotycznie reagował na kult innych Bogów? Ich czcicielom nie zarzucał, że nie czczą go = czczą nic, ale, że czczą innych Bogów. Coś mi się wydaje, że sam Jahwe miał więcej zdrowego rozsądku i umiaru w przypisywaniu sobie potęgi niż jego wyznawcy.

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


Śr gru 09, 2009 13:21
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post Re:
P.S. Przepraszam za post pod postem, ale muszę się oswoić z nowym mechanizmem forum.
Alus napisał(a):
Viking - Boga możesz tylko zasmucić, a nie spowodowac, że kogoś nie lubi....Miłość nie zna tego uczucia.
Taaaaaaa... I to miłość kazała mu natchnąć Mojżesza by wyrżnął 3 tys swoich rodaków, a potem to miłość obraziła się na Saula, że nie wyrżnął całego miasta, tylko śmiał oszczędzić kobiety i krowy... To ja już wolę, gdy moi Bogowie się na mnie złoszczą :lol:
Alus napisał(a):
Blizbor napisał(a):
"starzy bogowie zanieśli się śmiechem, gdy młody Jahwe wyskoczył i stwierdził, że jest jedyny" ;)

I padli na twarz oddając Mu pokłon.... i przeszli w niebyt :-)
Taaaaaaa... ktoś tu pisał o tworzeniu sobie Bogów według własnego upodobania :lol:

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


Śr gru 09, 2009 13:43
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 03, 2009 7:47
Posty: 1170
Post Re: Re:
Rutilius napisał(a):
P.S. Przepraszam za post pod postem, ale muszę się oswoić z nowym mechanizmem forum.
Alus napisał(a):
Viking - Boga możesz tylko zasmucić, a nie spowodowac, że kogoś nie lubi....Miłość nie zna tego uczucia.
Taaaaaaa... I to miłość kazała mu natchnąć Mojżesza by wyrżnął 3 tys swoich rodaków, a potem to miłość obraziła się na Saula, że nie wyrżnął całego miasta, tylko śmiał oszczędzić kobiety i krowy...

Rutilius - zauważ, że zarówno wtedy, jak i dzisiaj ludzie rodzą się i umierają w najróżniejszy sposób. A z Boga podły tyran, nie? Tylko że po śmierci daje wieczną nagrodę sprawiedliwym - jeszcze gorszy tyran. :evil:


Śr gru 09, 2009 16:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post Re: Pogaństwo
No widzisz, człowiek uczy się całe życie. Dzięki Tobie zrozumiałem, że wymordowanie tych wszystkich pogan było ze strony Jhvh aktem miłosierdzia. Cóż, nadal za nim nie przepadam :D A karanie wiecznym potępieniem za czyn popełniony w ograniczonym czasie, gdy już o tym mówimy, to sprawiedliwość zapewne rozdzielcza, tak?

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


Śr gru 09, 2009 16:42
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Pogaństwo
Cytuj:
naszym Bogom nigdy by do głowy nie przyszło przekonywać kogoś, że są, dżentelmeni nie dyskutują o faktach


Gałęzie na moim podwórku też są, tylko co to kogo obchodzi ?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr gru 09, 2009 16:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 03, 2009 7:47
Posty: 1170
Post Re: Pogaństwo
Rutilius napisał(a):
Dzięki Tobie zrozumiałem, że wymordowanie tych wszystkich pogan było ze strony Jhvh aktem miłosierdzia.

Piszesz jakbyś to Ty stworzył tamtych ludzi, a Bóg ci ich bezczelnie pozabijał. Ale to nie Ty dajesz życie - Bóg daje życie i może je odebrać kiedy chce. Ty już tak nie możesz.

Rutilius napisał(a):
A karanie wiecznym potępieniem za czyn popełniony w ograniczonym czasie, gdy już o tym mówimy, to sprawiedliwość zapewne rozdzielcza, tak?

To sprawiedliwość - ja dałem Ci zbawienie - a ty je odrzuciłeś. Człowiek sam wybiera i ponosi konsekwencje.


Śr gru 09, 2009 16:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post Re: Pogaństwo
mazli napisał(a):
Rutilius napisał(a):
Dzięki Tobie zrozumiałem, że wymordowanie tych wszystkich pogan było ze strony Jhvh aktem miłosierdzia.

Piszesz jakbyś to Ty stworzył tamtych ludzi, a Bóg ci ich bezczelnie pozabijał. Ale to nie Ty dajesz życie - Bóg daje życie i może je odebrać kiedy chce. Ty już tak nie możesz.

Ja rozumiem, że Bogom wolno więcej niż ludziom, spokojnie, nie mi to tłumaczyć. Proszę jedynie nie nazywać mordu miłosierdziem a inspiratora mordercy Miłością. Ot i wszystko.
mazli napisał(a):
Rutilius napisał(a):
A karanie wiecznym potępieniem za czyn popełniony w ograniczonym czasie, gdy już o tym mówimy, to sprawiedliwość zapewne rozdzielcza, tak?

To sprawiedliwość - ja dałem Ci zbawienie - a ty je odrzuciłeś. Człowiek sam wybiera i ponosi konsekwencje.
Twoje prawo w to wierzyć.
Johnny99 napisał(a):
Gałęzie na moim podwórku też są, tylko co to kogo obchodzi ?
Johnny99, rozumiem, jesienna melancholia Cię dopadła. Polecam czekoladę i/lub grzane wino, niektórym pomaga.

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


Śr gru 09, 2009 17:10
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Pogaństwo
Bynajmniej, skoro Twoi bogowie nie zamierzają mnie przekonać o swoim istnieniu, to obcinam sobie ich Brzytwą Ockhama, i zostaję przy Jednym Bogu, bo zupełnie mi on wystarcza.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr gru 09, 2009 17:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL