Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 21:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Pogaństwo 
Autor Wiadomość
Post Re: Pogaństwo
jo_tka napisał(a):
2. Zło w ogóle nie istnieje. Zło to brak dobra, które powinno zaistnieć. Nic więcej.
Czarna ospa nie istnieje czy nie jest złem?


So gru 04, 2010 10:31
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 29, 2010 14:18
Posty: 195
Post Re: Pogaństwo
Dobro w ogóle nie istnieje. Dobro to brak zła, które powinno zaistnieć. Nic więcej.


So gru 04, 2010 12:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 16, 2010 19:45
Posty: 185
Post Re: Pogaństwo
stanislav napisał(a):
Dobro w ogóle nie istnieje. Dobro to brak zła, które powinno zaistnieć. Nic więcej.


Dobro i Zło to 2 przeciwieństwa wzajemnie się uzupełniające i tworzące harmonię tego świata.


So gru 04, 2010 15:27
Zobacz profil
Post Re: Pogaństwo
Tylko w milczeniu słowo,
tylko w ciemności światło
tylko w umieraniu życie:
na pustym niebie
jasny jest lot sokoła.

Pieśń o stworzeniu Éa

[Ursula K.Le Guin, Czarnoksiężnik z archipelagu]


So gru 04, 2010 17:30
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 29, 2010 14:18
Posty: 195
Post Re: Pogaństwo
Asphodelus napisał(a):
stanislav napisał(a):
Dobro w ogóle nie istnieje. Dobro to brak zła, które powinno zaistnieć. Nic więcej.


Dobro i Zło to 2 przeciwieństwa wzajemnie się uzupełniające i tworzące harmonię tego świata.

Ja to wiem. To co napisałem było tylko takim, nic nie znaczącym nawiązaniem do tego co napisała Jo_tka: "Zło w ogóle nie istnieje. Zło to brak dobra, które powinno zaistnieć. Nic więcej".

A poniżej fragment z Tao Te King:

Gdy cały świat uznał piękno za piękno, wtedy (pojawiła się) szpetota.
Gdy wszyscy uznali dobro za dobro, wtedy (powstało) zło. W ten sam sposób:
Byt i Niebyt wzajemnie się rodzą.
Trudne i łatwe wzajemnie się dopełniają.
Długie i krótkie są sobie wzajemnie miarą.
Wysokie i niskie są względem siebie zależne,
Dźwięki i tony wzajemnie tworzą harmonię,
A wcześniejsze i późniejsze nawzajem po sobie następują.


So gru 04, 2010 19:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Pogaństwo
1. Gdzie jest napisane, że NATYCHMIAST? W tym cytacie, co podałeś, nie. W Biblii Tysiąclecia też nie. Już nie mówiąc o tym, że analizujesz dosłownie opowiadanie z morałem. Naprawdę uważasz, że w wierszu Krasickiego lis bodaj NAPRAWDĘ i DOSŁOWNIE witał się z gąską?

2. Nie móc umrzeć w raju, gdzie nikt nikomu nie czyni zła - proszę bardzo. Nie móc umrzeć w świecie dotkniętym złem... Wiecznie żywy Hitler, Stalin, ofiary w obozach koncentracyjnych...

3. Skoro jest wszechmocny, to MÓGŁBY sprawić. Z faktu, że mogę zjeść jabłko nie wynika, że je zjem. Z faktu że mogę kogoś opluć i obrazić nie wynika, że go opluję i obrażę. Z faktu, że mogę kogoś pozbawić wolności wyboru nie oznacza, że to zrobię...

Ale bardziej realnie: gdyby ktoś mógł zmienić moje nastawienie do siebie i w tym celu mnie zamknął, byłby zbrodniarzem. Więcej: jest zespół psychologiczny który realnie zmienia stosunek ofiary do oprawcy w takiej relacji. I co z tego?

4. A kto powiedział, że wiara jest funkcją kontaktu z katolikiem? Skąd to dziwne przekonanie? I dobrze powiedziałam: najpierw jest łaska, na nią odpowiada wiara. Nie na odwrót.

5. Jak jest ciepło to może być zimno. Tyle, że ani ciepło ani zimno nie jest dobrem/ złem. To odczucie. Albo daje komfort (i wtedy jest dobrem) albo komfortu nie daje (jest brak, czyli jakieś zło).

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So gru 04, 2010 20:21
Zobacz profil
Post Re: Pogaństwo
jo_tka napisał(a):
1. Gdzie jest napisane, że NATYCHMIAST? W tym cytacie, co podałeś, nie. W Biblii Tysiąclecia też nie.
Bo Biblia Tysiąclecia pomija słowa, które były w oryginale:
Rdz 2, 17 napisał(a):
ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz.
Biblia Tysiąclecia

Biblia Hebrajska - Tekst interlinearny

de ligno autem scientiae boni et mali ne comedas; in quocumque enim die comederis ex eo morte morieris
Vulgata

Ale z drzewa wiadomości dobrego y złego nie iedz, bo którego dnia będziesz iadł z niego, śmiercią umrzesz.
Biblia Wujka

Ale z drzewa wiadomości dobrego i złego, jeść z niego nie będziesz; albowiem dnia, którego jeść będziesz z niego, śmiercią umrzesz.
Biblia Gdańska


jo_tka napisał(a):
Już nie mówiąc o tym, że analizujesz dosłownie opowiadanie z morałem. Naprawdę uważasz, że w wierszu Krasickiego lis bodaj NAPRAWDĘ i DOSŁOWNIE witał się z gąską?
Ale masz jakieś wsparcie? Silną przesłankę, żeby twierdzić, że autor Księgi Rodzaju nie traktował dosłownie tego, co napisał?


So gru 04, 2010 21:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Pogaństwo
Owszem. Dwa różne opisy stworzenia świata. Jeden po drugim, w pierwszym i drugim rozdziale. Autor nie zauważył tego faktu? Oba mam traktować dosłownie? Poza tym wypadałoby poczytać co na ten temat twierdzi nauka...

A co do tekstu: każde tłumaczenie jest interpretacją. Nie da się inaczej, tłumaczysz SENS z możliwie wiernym zachowaniem słów. Tutaj sens jest jasny: zjedzenie owocu spowoduje śmierć. Śmierć stanie się faktem w tym momencie.

Nawiasem mówiąc: dosłownie też naciągasz. Bo jeśli już dosłownie, to nie NATYCHMIAST ale W TYM SAMYM DNIU. Ale jak mówię: opowiadań z morałem nie czyta się dosłownie...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N gru 05, 2010 21:07
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 29, 2010 14:18
Posty: 195
Post Re: Pogaństwo
jo_tka napisał(a):
Ale jak mówię: opowiadań z morałem nie czyta się dosłownie...

No dobrze, ale kto ma decydowac które fragmenty biblii czytac dosłownie a które traktować jako metafory, i jakim prawem.
Albo przyjmujemy że wszystko jest metaforą, powiastką z morałem; albo całość traktujemy dosłownie. Inaczej mamy doczynienia z interpretacjami wedle jakiegoś widzimisie.
Skoro opis powstania świata, wydarzenia w raju są właśnie opowiadaniem z morałem, przenośnią to może to samo można powiedzieć o innym fragmencie Biblii np. tym mówiącym o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa? Może to powieść z happy end'em


N gru 05, 2010 21:38
Zobacz profil
Post Re: Pogaństwo
jo_tka napisał(a):
Owszem. Dwa różne opisy stworzenia świata. Jeden po drugim, w pierwszym i drugim rozdziale. Autor nie zauważył tego faktu?
Ewangelie też są różnymi opisami. Nie zauważasz tego faktu?

jo_tka napisał(a):
Poza tym wypadałoby poczytać co na ten temat twierdzi nauka...
Na temat Adama i Ewy nic nie twierdzi, o ile wiem.

jo_tka napisał(a):
Nawiasem mówiąc: dosłownie też naciągasz. Bo jeśli już dosłownie, to nie NATYCHMIAST ale W TYM SAMYM DNIU.
Chyba mylisz rozmówców. Nigdzie nie napisałem, że "natychmiast". Natomiast "w tym samym dniu" jest z pewnością bardziej precyzyjnym określeniem czasu niż ogólnik, którego używa Biblia Tysiąclecia.

Cytuj:
Ale jak mówię: opowiadań z morałem nie czyta się dosłownie..


Proponuję o rzekomych "umoralniających opowiadaniach" kontynuować w jednym wątku, bo w
http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=6&t=20185&start=780
dyskutujemy dokładnie o tym samym.


Pn gru 06, 2010 7:24

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post Re: Pogaństwo
Mam prośbę do moderatorów o wydzielenie tego wątku z tematu Pogaństwo, bo dotyczy on czegoś zupełnie innego i ma związek z Biblią.


Pn gru 06, 2010 9:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Pogaństwo
Cóż - powtórzę. Jest coś takiego jak forma literacka. Badanie tekstu od strony literackiej, kulturowej itd to dziedziny nauki. W których byłoby warto się dokształcić.

Proszę o skoncentrowanie dyskusji w drugim temacie.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pn gru 06, 2010 19:52
Zobacz profil
Post Re: Pogaństwo
jo_tka napisał(a):
Cóż - powtórzę. Jest coś takiego jak forma literacka. Badanie tekstu od strony literackiej, kulturowej itd to dziedziny nauki. W których byłoby warto się dokształcić.

Proszę o skoncentrowanie dyskusji w drugim temacie.
Wypraszam sobie wycieczki osobiste. Szczególnie powinna się przed nimi powstrzymywać osoba z uprawnieniami Administratora forum.


Pn gru 06, 2010 20:40
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL