Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 21:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Pogaństwo 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So lis 21, 2009 13:18
Posty: 31
Post Pogaństwo
Witajcie! Jestem Poganinem germańskim (nie nazywam siebie neo-poganinem gdyż jabym miał wtedy nazywać mych Bogów? Neo Odyn i neo Thor?) i chciałbym zapoczatkować ciekawą dyskusje.
Odkąd zostałem Poganinem nie jestem w stanie wejść do kościoła (np zwiedzając) lub być w miejscu gdzie jest wiele katolickich symboli jeśli nie mam przy sobie symbola mych Bogów. Poprostu źle się fizycznie tam czuje(ból głowy, duszności itd). Moja wiara mówi mi dlaczego tak się dzieje ale chciałbym poznać też inny punkt widzenia. Co katolicyzm mówi na ten temat?

_________________
Stara Wiara Czuwa


So lis 21, 2009 14:28
Zobacz profil ICQ WWW

Dołączył(a): So lis 21, 2009 13:18
Posty: 31
Post 
Zapraszam wszystkich do merytorycznej rozmowy, naprawdę nie gryze;-)

_________________
Stara Wiara Czuwa


So lis 21, 2009 14:34
Zobacz profil ICQ WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post 
Cytuj:
Moja wiara mówi mi dlaczego tak się dzieje ale chciałbym poznać też inny punkt widzenia.


A jak tłumaczy to Twoja wiara?

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


So lis 21, 2009 14:36
Zobacz profil

Dołączył(a): So lis 21, 2009 13:18
Posty: 31
Post 
Moja wiara mówi że jest wielu Bogów i Jahwe jest jednym z nich(choć może też być bardzo silnym duchem miejsca) który ochrania swych wyznawców tak jak Odyn i inni Bogowie Asgardu chronią swoich. Poniewarz odszedłem od Jahwe ma prawo mnie nie lubić i tylko z ochroną moich Bogów moge wejść do miejsca w którym jest wzywany(np przez modlitwę, symbole, obrazy).

_________________
Stara Wiara Czuwa


So lis 21, 2009 14:41
Zobacz profil ICQ WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post 
Wg. katolika zapewne szatan Cię opętał i wywołuje u Ciebie złe samopoczucie, gdy zbliżasz się do miejsc świętych.

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


So lis 21, 2009 15:06
Zobacz profil

Dołączył(a): So lis 21, 2009 13:18
Posty: 31
Post 
Ok, więc dlaczego symbole mojej wiary(np. Młot Thora) pomagają na ból głowy i inne fizyczne obiawy takiego kontaktu z katolickimi symbolami? Wystarczy mały wisiorek albo figurka jednego z Bogów i już nie ma problemu (nie jest efekt placebo bo czasem najpierw odczuwam negatywne obiawy a potem dowiaduje się że w pomieszczeniu jest krzyż albo obraz).

_________________
Stara Wiara Czuwa


So lis 21, 2009 15:11
Zobacz profil ICQ WWW
Post 
Viking napisał(a):
Poniewarz odszedłem od Jahwe ma prawo mnie nie lubić i tylko z ochroną moich Bogów moge wejść do miejsca w którym jest wzywany(np przez modlitwę, symbole, obrazy).

- "Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać, ale miłość moja nie odstąpi od ciebie " (Iz 54,10).....nigdy, nawet gdy człowiek odrzuci, wyprze się Boga.
Więc zastanów się kto Ci podszeptuje wierutne kłamstwo, że Bóg, którego nazywasz Jahwe, nie lubi Cię.
Jest taki nazywany "ojcem kłamstwa"......choć ludzie nadają mu różne imiona....


So lis 21, 2009 15:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 18:28
Posty: 384
Lokalizacja: Szczecin
Post 
Viking napisał(a):
nie jest efekt placebo bo czasem najpierw odczuwam negatywne obiawy a potem dowiaduje się że w pomieszczeniu jest krzyż albo obraz.

Myślę, że jednak jest to efekt placebo. Ja także jestem poganinem (a konkretniej rodzimowiercą słowiańskim) a mimo to nie mam żadnych bóli głowy ani duszności czy innych temu podobnych problemów gdy zdarzy mi się przebywać w jakimś kościele, np. gdy jechaliśmy z przyjaciółmi do Arkony na Rugii, zatrzymaliśmy się po drodze w miejscowości Bergen aby obejrzeć tam wmurowaną w ścianę kościoła rzeźbę przedstawiającą Świętowita Arkońskiego, przy okazji postanowiliśmy zwiedzić owy kościół i jakoś głowy Nas nie bolały ;) A sam kościół był w środku pokryty pięknymi, kolorowymi freskami jakich nie widzialem w żadnym kościele w Polsce. Żeby było jasne, przy zwiedzaniu innych kościołów (nie posiadających wmurowanych w nie rzeźb pogańskich) również nic się ze mną nie działo. Tak więc albo jest to efekt placebo, albo faktycznie coś Cię opętało :P

_________________
Kto podnosi broń ten walczy w świętym kręgu bogów - albo zwycięstwo, albo śmierć.


So lis 21, 2009 16:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post 
Cytuj:
Tak więc albo jest to efekt placebo, albo faktycznie coś Cię opętało Język

albo jego wiara jest prawdziwa.

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


So lis 21, 2009 19:12
Zobacz profil

Dołączył(a): So lis 21, 2009 13:18
Posty: 31
Post 
Drogi Bracie Rodzimowierco myśle że o paru żeczach zapomniałeś i dziwie się czymś takim u Poganina :D
Po pierwsze każdy ma inny kontakt z Bogami i inne postrzeganie - ja swoich odczuwam bardzo mocno i normalne też jest że mocno odczuwam innych nawet jeśli są mi wrodzy...
Po drugie być może Jahwe nic do Ciebie nie ma, do mnie ma prawo mieć bo choć żadnemu Katolikowi nie wyrządziłem krzywdy to jednak paru Jego wyznawców zdązyłem w życiu nawrócić i paru dałem do myślenia :-) Po trzecie może symbol twej wiary i twoi Bogowie Cie chronili, ja też już nic nie odczuwam bo nie zdejmuje nigdy Młota Thora

_________________
Stara Wiara Czuwa


So lis 21, 2009 19:23
Zobacz profil ICQ WWW

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
Nawrócić- jak źle mi się to kojarzy. Tak jakby chrześcijaństwo było nie tą ścieżką, jaką należy podążać a pogaństwo (neopogaństwo) lepszą.
Chciałbym zaznaczyć, że jest różnica między pogaństwem starym a nowym. Trudno mówić, że zachowała się jakakolwiek ciągłość (może, w niewielu konkretnych przypadkach, o ile nie są to legendy). Poza tym współcześnie praktykujemy inaczej niż poganie minionych epok. Chyba że ktokolwiek jeszcze poświęca Bogom zwierzęta? :o
Co do noszenia przy sobie amuletów to na pewno zależy od konkretnej energii boskiej jaką niesie ze sobą Bóg. A mnie osobiście nie przeszkadza przebywanie w pokoju z krzyżem. Właśnie teraz w takim jestem, a obok siebie mam jeszcze figurki Thota, Seshat, Niebieskiego Boga, Krishny-Vishnu, Shivy, Durgi i Ganeshy. Przede wszystkim Bogowie są wszechobecni.


N lis 22, 2009 8:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
Viking napisał(a):
ja też już nic nie odczuwam bo nie zdejmuje nigdy Młota Thora


Tylko spójrz- Thor to Bóg. Nie amulet! Myślisz, że Thor Cię nie ochroni, jeśli nie będziesz miał tego amuletu? Czy nie zdejmujesz go nawet, żeby go oczyścić (nie wiem czy w pogaństwie germańskim oczyszcza się amulety)?


N lis 22, 2009 8:16
Zobacz profil
Post 
a.R.E.k. napisał(a):
. Przede wszystkim Bogowie są wszechobecni.

Taaaaaaa...i każdy ma swoje niebo :D
Viking - Boga możesz tylko zasmucić, a nie spowodowac, że kogoś nie lubi....Miłość nie zna tego uczucia.
Pogańskim bogom stworzonym przez człowieka wedle swego upodobania, możesz przypisywać swoje uczucia.


N lis 22, 2009 10:07

Dołączył(a): So lis 21, 2009 13:18
Posty: 31
Post 
Młot Thora nie musi być magicznie oczyszczany bo to nie żadne Wiccańskie świecidełko tylko symbol Boga Thora :D Co do ofiar ze zwierząt to temat na dłuższą rozmowę choć oczywiście ich nie składam bo nie mam nigdy aż tylu gości żeby ich nakarmić całym prosiakiem, łatwiej kupić mięso w sklepie i to też ofiara ze zwierzęcia...My w Asatru nie uważamy ani naszych ani innych Bogów za wszechmocnych czy za wszechwiedzących(choć wiedzą bardzo wiele). Są oni śmiertelni i kiedyś umrą (podczas Ragnaroku). Dlaczego więc nie mielibyśmy podzielać uczuć z tymi którzy nas stworzyli (Bogowie byli przed nami więc to raczej my jesteśmy kopią), dali nam cząstke swej duszy i włączyli nas do swego plemienia chcąc przy tym abysmy byli do nich jak najbardziej podobni?
Ps. Miłosć to również uczucie ludzkie więc skoro Bóg może dzielić z nami to uczucie to czemu miałby nie dzielić i nienawiści czy złości?
PSS. Prosze aby Poganie którzy tutaj pisza mówili z jakiej są ścieżki żeby nie było nieporozumień...dla chrześcijaństwa i buddyzm i Asatru to Pogaństwo ale mamy zupełnie inny pogląd na świat.

_________________
Stara Wiara Czuwa


N lis 22, 2009 11:08
Zobacz profil ICQ WWW
Post 
Viking napisał(a):
] Ps. Miłosć to również uczucie ludzkie więc skoro Bóg może dzielić z nami to uczucie to czemu miałby nie dzielić i nienawiści czy złości?.

Dlatego, że tylko RÓWNIEŻ uczucie....a Bóg jest Miłością, nie uczuciem w sensie ludzkim.
Pogańskie bożki może i umrą :-)


N lis 22, 2009 11:48
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL