Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 9:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Monarchianizm- herezja czy prawda 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 19:27
Posty: 13
Post Monarchianizm- herezja czy prawda
Monarchianizm (gr. μόνος Αρχή jedna zasada) – nurt doktrynalny we wczesnym chrześcijaństwie, zakładający jedność Boga, zarówno jedność substancji, jak i osoby ontycznej. Dzielił się na dwa kierunki:

Monarchianizm dynamiczny (adopcjanizm).
Głoszona w Rzymie ok. 190 roku przez kupca Teodota z Bizancjum nauka o człowieczeństwie Jezusa narodzonego z Maryi i Ducha Świętego. Zgodnie z nią Jezus podczas chrztu w Jordanie otrzymał moc bożą (dynamis), która działała w nim aż do ukrzyżowania, a będącą działaniem samego Boga. Chrzest Jezusa jest więc momentem zaadoptowania go jako syna przez Boga Ojca. Doktryna została potępiona przez biskupa Rzymu Wiktora I.

Monarchianizm modalistyczny (patrypasjanizm).
Pogląd głoszący, że Bóg jest jedną osobą w sensie ontycznym, jednak objawił się światu na trzy różne sposoby, najpierw jako Ojciec w roli stworzyciela w ST, potem jako Syn w roli zbawiciela i na koniec jako Duch Święty w roli Parakleta. Nie są to jednak różne osoby ontyczne, a jedynie modi, czyli przejawy tej samej osoby jednego Boga. Dodatkowo według modalistów modi nie są równe, modus Ojca jest wyższy od modusu Syna, a ten jest wyższy od modusu Ducha.

Poglądy modalistów opisał Ireneusz z Lyonu, wkładając w usta legendarnego założyciela modalizmu Szymona Maga (wspomnianego przez Dzieje Apostolskie) słowa:

..wprawdzie pośród Żydów zjawia się jako Bóg Ojciec, w Samarii zstąpił z nieba jako Syn Boży, do innych zaś ludów przybył jako Duch Święty, ale w rzeczywistości jest tylko jedną i tą samą Najwyższą Potęgą. (Ireneusz z Lyonu, Przeciw heretykom, I, 23)
Modalizm zapoczątkował w Azji Mniejszej Noetos (ok. 200), a w tym czasie poglądy modalistyczne upowszechnili na Zachodzie Prakseasz i Sabeliusz.

Odrazu przyznam się tekst jest wrzięty z wikipedi,ale mniejsza z tym co o tym sądzićie morzna być monarchianistą i jednocześnie chrzescijaninem?


Pn gru 07, 2009 17:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 19:27
Posty: 13
Post Re: Monarchianizm- herezja czy prawda
[...] czy będąc monarchianistą czy jakoś tak będe uwazany za heretyka?


Ostatnio edytowano Pn gru 07, 2009 20:07 przez jo_tka, łącznie edytowano 1 raz

[...] - odpowiedź na nieistniejące



Pn gru 07, 2009 17:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Monarchianizm- herezja czy prawda
Cytuj:
czy będąc monarchianistą czy jakoś tak będe uwarzany za heretyka?


Tak.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn gru 07, 2009 17:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 19:27
Posty: 13
Post Re: Monarchianizm- herezja czy prawda
Niby czemu co prawda wierze w jahwe,jezusa,ducha świetego- czy ktoś z tego forum morze mi odpowiedzieć na to pytanie co jest złego w Antytrynitaryzm i monarchianizmie?


Wt gru 08, 2009 18:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Monarchianizm - herezja czy prawda
Taka wersja jest sprzeczna z Objawieniem - tzn. wyklucza Trójcę Św.

O ile widziałam pytałeś, czy coś jest zgodne z nauczaniem Kościoła, czy nie. Dostałeś żądaną odpowiedź: nie jest. Zresztą sam to napisałeś wyżej. Więc nie rozumiem, z czym dyskutujesz?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt gru 08, 2009 21:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL