Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 20:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Myślenie sekciarskie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 06, 2009 13:50
Posty: 217
Post Re: Myślenie sekciarskie
Do Marka

piszesz:
Cytuj:
Co do Hare Kriszna i Hinduizmu, to spytajcie się dowolnego hinduisty (ale nie "hiduisty" w rodzaju nawiedzonych panienek czy lennonów na Zachodzie - zwykłego hinduisty w Indiach). Powie wam że Hare Kriszna ma się tak mniej więcej do hinduizmu jak sekta Świadków Jehowy do chrześcijaństwa.


A skąd ty wiesz co powie dowolny Hinduista. Proponuje więcej delikatności i zastanowienia w ocenach innych.
A co do sprzeczności, to termin wytrych - bardzo niebezpieczny. Przykład: Kościół Katolicki uczy wiele sprzecznych nauk i co...? Wiara nie opiera się na logice i na tym co niesprzeczne.

_________________
Warto zajrzeć:
http://www.drogamisekt.pl


Śr sie 04, 2010 17:29
Zobacz profil WWW
Post Re: Myślenie sekciarskie
Wiem, bo czytałem na ten temat.
Co i Ci zalecam :)


Śr sie 04, 2010 17:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 06, 2009 13:50
Posty: 217
Post Re: Myślenie sekciarskie
Może lepiej jednak zapytać, a później przekonywać innych ...
A tak na marginesie, to gdzie takie teorie można przeczytać?
Czy myślenie sekciarskie nie przejawia się w stwierdzeniach typu "wszyscy", itp.

_________________
Warto zajrzeć:
http://www.drogamisekt.pl


Śr sie 04, 2010 19:11
Zobacz profil WWW
Post Re: Myślenie sekciarskie
SJ napisał(a):
Może lepiej jednak zapytać, a później przekonywać innych ...
Oczywiście.
Cytuj:
A tak na marginesie, to gdzie takie teorie można przeczytać?
To nie teorie.
Hare Krsna jest typowym zachodnim wypaczeniem idei hinduistycznych, o co mieli przecież nawet pretensje do Prabhupady. Najbardziej jaskrawym objawem jest podejście do reinkarnacji - o ile dla człowieka Wschodu jest ona przekleństwem o tyle dla ludzi Zachodu jest nadzieją.
Porównanie stosunku Hare Kriszna do stosunku Kościół - Świadkowie Jehowy nie jest moje - pochodzi z listu do redakcji jednego z czasopism które stawiało znak równości pomiędzy hinduizmem a ISKON.
Cytuj:
Czy myślenie sekciarskie nie przejawia się w stwierdzeniach typu "wszyscy", itp.
Wszyscy to Twoje słowo - więc nie wiem czemu zamieszczasz je w cudzysłowie czyniąc wrażenie ze mnie cytujesz. A eksperyment spytania dowolnego hinduisty Ci polecam :)


Śr sie 04, 2010 20:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 06, 2009 13:50
Posty: 217
Post Re: Myślenie sekciarskie
Myślenie sekciarskie ma wiele masek. Co do Hare... to nie chce się spierać, bo to nie ten wątek i chyba Marku zbyt wiele o tym Ruchu nie wiesz. Może się mylę, ale wiedza oparta o jakieś jedno czasopismo i w dodatku list jakiś wysłany do redakcji, to wybacz mało przekonujące.
Piszesz dalej dziwnie
Cytuj:
Hare Krsna jest typowym zachodnim wypaczeniem idei hinduistycznych, o co mieli przecież nawet pretensje do Prabhupady.
Kto miał pretensje? I na jakiej podstawie mógł je wnosić?

Cytuj:
Najbardziej jaskrawym objawem jest podejście do reinkarnacji - o ile dla człowieka Wschodu jest ona przekleństwem o tyle dla ludzi Zachodu jest nadzieją.
Szanowny panie, to zdanie to już w ogóle jakiś majstersztyk ignorancji... (przepraszam za to słowo). Marku, to są jakieś Twoje wymysły, czy znów wyczytałeś to w jakimś liście do redakcji?

A wracając do tematu ściśle, jeżeli chcemy dialog międzyreligijny pogłębiać warto z szacunkiem podchodzić do różnych tradycji religijnych - w tym wschodnich i nie powtarzać nieprawdziwych lub jednostronnych opinii, chyba, że z założenia się chce komuś dowalić, a to już wtedy jest sekciarstwo.

_________________
Warto zajrzeć:
http://www.drogamisekt.pl


Śr sie 04, 2010 22:55
Zobacz profil WWW
Post Re: Myślenie sekciarskie
SJ napisał(a):
Myślenie sekciarskie ma wiele masek. Co do Hare... to nie chce się spierać, bo to nie ten wątek i chyba Marku zbyt wiele o tym Ruchu nie wiesz. Może się mylę, ale wiedza oparta o jakieś jedno czasopismo.
Mylisz się.
Cytuj:
Cytuj:
Hare Krsna jest typowym zachodnim wypaczeniem idei hinduistycznych, o co mieli przecież nawet pretensje do Prabhupady.
Kto miał pretensje? I na jakiej podstawie mógł je wnosić?
Autorytety w Indiach.

Cytuj:
Cytuj:
Najbardziej jaskrawym objawem jest podejście do reinkarnacji - o ile dla człowieka Wschodu jest ona przekleństwem o tyle dla ludzi Zachodu jest nadzieją.
Szanowny panie, to zdanie to już w ogóle jakiś majstersztyk ignorancji... (przepraszam za to słowo). Marku, to są jakieś Twoje wymysły, czy znów wyczytałeś to w jakimś liście do redakcji?
Jeżeli napiszesz w czym się według Ciebie mylę w powyższym, będzie można dyskutować, przytaczać argumenty itd, będę mógł CI przyznać racje lub udowodnić swoją. Gołosłowne epitety niczego do dyskusji nie wnoszą. Jeśli w podobny sposób prowadzisz "dialog" międzyreligijny, to winszuję...

Cytuj:
A wracając do tematu ściśle, jeżeli chcemy dialog międzyreligijny pogłębiać warto z szacunkiem podchodzić do różnych tradycji religijnych
Właśnie dlatego że z (umiarkowanym, ale jednak) szacunkiem podchodzę do hinduistów, protestuję przeciw przedstawianiu skrajnego i wypaczonego odłamu jako głównego nurtu hinduizmu.
Dotarło ?


Cz sie 05, 2010 0:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 06, 2009 13:50
Posty: 217
Post Re: Myślenie sekciarskie
Zaciekawiłem się twoim ostatnim wpisem,
dlatego konkretnie pytam,
1. Jakie książki autorstwa Swami Prabhupady przeczytałeś osobiście?
2. W jaki sposób dvaità rozwija myśl reinkarnacji
3. Dlaczego w Brindaban w świątyni Ruchu Hare Kryszna modlą się hindusi, którzy nie są amerykanami, i nie uważają aby przebywali w sekcie?
No i proponuje osobiście zapytać jakiegoś hinduskiego czciciela Kryszny czy Ruch Hare Kryszna to dla niego sekta.

_________________
Warto zajrzeć:
http://www.drogamisekt.pl


Cz sie 05, 2010 0:46
Zobacz profil WWW
Post Re: Myślenie sekciarskie
SJ napisał(a):
Zaciekawiłem się twoim ostatnim wpisem,
dlatego konkretnie pytam,
1. Jakie książki autorstwa Swami Prabhupady przeczytałeś osobiście?
Konkretnie Prabhupady czytałem niecałą jedną (nie pamiętam tytułu, to było dawno - nie dało się tych bzdur zmęczyć do końca). Czytałem natomiast sporo o tym jakie były reakcje hinduistów na to co Prabhupada (z potem co gorsze jego uczniowie zrobił).
Czytałeś co pisał o Jezusie i chrześcijaństwie ?
A rysunki z psami na motorach jak Ci się podobały ?
Cytuj:
2. W jaki sposób dvaità rozwija myśl reinkarnacji
Pisałem o percepcji inkarnacji w ludziach Zachodu. Ruch wszedł do popkultury (głównie za sprawą Harrisona) w której bynajmniej reinkarnacja nie była przyjmowana tak jak nauczał Prabhupada - tę cenę ISCON zapłacił za popularność.
Cytuj:
3. Dlaczego w Brindaban w świątyni Ruchu Hare Kryszna modlą się hindusi, którzy nie są amerykanami, i nie uważają aby przebywali w sekcie?
1.Ponieważ nie ma praktycznie na Zachodzie praktycznie innych świątyń hinduistycznych
2.Ponieważ mimo zastrzeżeń co do czystości wiary, wielu hinduistów uważa że Hare Kriszna jest stanowi jakiś przyczółek do zawojowania Zachodu przez wierzenia indyjskie.

BTW - te argumenty już czytałem kiedyś - w broszurach tej organizacji. Rzucasz tu teksty z ich broszurek propagandowych ?

O charakterze ruchu dużo mówią klasyczne metody stosują - w wachlarzu od niedostatku snu po love bombing.
Cytuj:
No i proponuje osobiście zapytać jakiegoś hinduskiego czciciela Kryszny czy Ruch Hare Kryszna to dla niego sekta.
Pytaj.


Cz sie 05, 2010 1:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 06, 2009 13:50
Posty: 217
Post Re: Myślenie sekciarskie
Marku,

krótko do tego co napisałeś:

Cytuj:
Konkretnie Prabhupady czytałem niecałą jedną (nie pamiętam tytułu, to było dawno - nie dało się tych bzdur zmęczyć do końca). Czytałem natomiast sporo o tym jakie były reakcje hinduistów na to co Prabhupada (z potem co gorsze jego uczniowie zrobił).

Widzisz sam, więc, że masz blade pojęcie o naukach Prabhupady. Wole już nie pytać, czy czytałeś coś w ogóle o tradycji bakti z której wywodzi się Ruch HK.

To co piszesz w odpowiedzi do punktu 2. To skąd wiesz jak zachód przyjął nauki Prabhupady skoro nie czytałeś jego nauk zawartych w jego książkach? Poziom ortodoksyjności jest oczywiście do przedyskutowania, ale zanim się coś napisze z głowy lub z czyjegoś opracowania warto to samemu choć trochę zbadać. Zostawiam advaite, itp. bo o tym też raczej nic nie wiesz - zresztą nie musisz.

Pyt. 3. Rozbawiło mnie.
Cytuj:
3. Dlaczego w Brindaban w świątyni Ruchu Hare Kryszna modlą się hindusi, którzy nie są amerykanami, i nie uważają aby przebywali w sekcie?
1.Ponieważ nie ma praktycznie na Zachodzie praktycznie innych świątyń hinduistycznych
2.Ponieważ mimo zastrzeżeń co do czystości wiary, wielu hinduistów uważa że Hare Kriszna jest stanowi jakiś przyczółek do zawojowania Zachodu przez wierzenia indyjskie.


Brindaban jest w Indiach a nie na zachodzie. To jest jedno z najważniejszych miejsc kultu Kryszny dla wszystkich Hindusów. Marku, to tak jak byś twierdził, że Watykan znajduje się w Chinach.

Na zakończenie


Cytuj:
BTW - te argumenty już czytałem kiedyś - w broszurach tej organizacji. tu teksty z ich broszurek propagandowych ? O charakterze ruchu dużo mówią klasyczne metody stosują - w wachlarzu od niedostatku snu po love bombing.


Pisząc powyżej nie korzystam z żadnych broszur. Zachęcam jednak do ostrożności słów przez Ciebie wypowiadanych. Sekciarstwo przejawia się często w momencie rezygnacji osobistego poszukiwania prawdy.

Co do Nauk Jezusa, poznasz je najlepiej czytając Biblię. Potem konfrontuj je z konkretnymi naukami innych nauczycieli i mesjaszów, i wtedy odkryjesz albo nie, że Jezus jest jedynym Panem i Zbawicielem. Najważniejsze nie powtarzać czyjeś bezmyślnej paplaniny...

_________________
Warto zajrzeć:
http://www.drogamisekt.pl


Cz sie 05, 2010 8:18
Zobacz profil WWW
Post Re: Myślenie sekciarskie
ad 1
Śmieszny jestes z tymi zarzutami.
Na przykład - znam dobrze "naukę" Świadków Jehowy - a bezpośrednich pism Russela niemal nie czytałem.
Nadto nauka HK niekoniecznie pokrywa się z naukami założyciela.
Jakbyś śledził rozwój HK na Zachodzie to byś wiedział że Prabhupada został kilkukrotnie oszukany przez swoich uczniów, którzy wykorzystywali raczej jego autorytet niż nauki.
Oczywiście sam Prabhupada tez był manipulatorem - na przykład do "nawracania" na HK wykorzystywał formalnie głoszoną tezę że... nie nalezy zmieniać swojej religii.

ad 2.
Zjawisko wypaczonego przyjmowania nauk Wschodu przez Zachód jest dobrze opisane przez socjologów. Czasem warto czytać inne rzeczy niż nauki samozwańczych, rzekomych "mistrzów".
To co mówią sami o sobie ma znikomą wartość dowodową.

ad.3.
Przyznaję, podszedłeś mnie - mnie wiedziałem że Brindaban leży w Indiach.
A.
Skąd masz informacje jakoby modlili się tam hinduiści ?
Widziałeś, czy powiedzieli Ci o tym ludzie z HK ?
(koniecznie odpowiedz)
B.
Czekaj, czekaj.... zaraz.
Nie napisałeś "hinduiści". Napisałeś że modlą się tam hindusi.
Czyli odpowiedź jest jeszcze prostsza - są i Hindusi którzy należą do sekty. W końcu są Polacy którzy należą do Świadków Jehowy (mimo że większość jest katolikami).


Cytuj:
Pisząc powyżej nie korzystam z żadnych broszur.
Nie twierdzę że przepisujesz wprost z broszury - ale podajesz wyczytane tam "argumenty".
HK powstało kilkadziesiąt lat temu. A hinduizm duuużo, dużo wcześniej (choć nieprawdą jest że kilka tysięcy lat temu jak twierdzą). Więc o czym my w ogóle mówimy ?


Cz sie 05, 2010 8:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Myślenie sekciarskie
A ja bym prosiła o przejście z argumentów personalnych na merytoryczne. Nie uważam za argument merytoryczny wypowiedzi, którą można podsumować: "nic nie wiesz, ja wiem, ale nie powiem, poczytaj sobie, wtedy będzie z Tobą warto rozmawiać..."

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz sie 05, 2010 10:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 06, 2009 13:50
Posty: 217
Post Re: Myślenie sekciarskie
Marku, nie podszedłem Cię z Brindaban, tylko założyłem uczciwie, że masz wiedzę na ten temat.
Co do tego czy znasz naukę Świadków Jehowy pomimo nie przeczytania ich literatury - jest to kontrowersyjna teza
Cytuj:
(znam dobrze "naukę" Świadków Jehowy - a bezpośrednich pism Russela niemal nie czytałem").


Resztę pozostawiam bez komentarza. MiIe widziani inni w dyskusji...

_________________
Warto zajrzeć:
http://www.drogamisekt.pl


Cz sie 05, 2010 12:29
Zobacz profil WWW
Post Re: Myślenie sekciarskie
SJ napisał(a):
Co do tego czy znasz naukę Świadków Jehowy pomimo nie przeczytania ich literatury - jest to kontrowersyjna teza
Cytuj:
(znam dobrze "naukę" Świadków Jehowy - a bezpośrednich pism Russela niemal nie czytałem").
Nie będę się z Tobą licytował (Jo-tka ma rację) - zwłaszcza że masz skłonność do wyciągania pochopnych wniosków - ze zdania "bezpośrednich pism Russela niemal nie czytałem" nie wynika w żaden sposób że "nie czytałem ich literatury".
A jesli jeszcze się pamięta na ile współczesna nauka SJ różni się od tego co wyimaginował sobie Russell...


Cz sie 05, 2010 12:54
Post Re: Myślenie sekciarskie
Dla odprężenia fragment o tym jak Hare Kriszna pojmują pewne sprawy. O narodzinach:
Cytuj:
Lecz narodziny w świecie materialnym to także nie żarty. Przez miesiące ludzki zarodek leży skrępowany w ciemności łona, poważnie cierpiąc parzony przez ogień trawienia swojej matki, ciągle podrzucany przez nagłe ruchy i odczuwający ciągły ucisk, wynikający z umieszczenie w niewielkiej owodni lub worku, który otacza ciało w łonie. Ta ciasna, duszna kieszeń zmusza dziecko do ciągłego wyginania się w łuk. Poza tym, nienarodzone dziecko jest męczone przez głód i pragnienie oraz kąsane co pewien czas przez głodne robaki znajdujące się w jamie brzusznej.


Cz sie 05, 2010 12:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 25, 2010 13:59
Posty: 14
Post Re: Myślenie sekciarskie
Uważam że tzw myślenie sekciarskie często, lecz podkreślam nie zawsze charakteryzuje niektórych członków kościoła katolickiego. Myśle że główną cechą ludzi, którzy myślą ''po sekciarsku'' jak to ująłeś/łaś jest przekonanie o tym że to co odbiega od ich wiary jest złe, grzeszne,tylko wartości wyznawane wewnątrz grupy są dobre i właściwe, przy czym tacy ludzie są bardzo nietolerancyjni do ludzi wyznających inne wyznanie tłumacząc że to właśnie charakteryzuje sekte.Nie wszyscy katolicy są tacy jak opisałam ale jest taka większość otaczających mnie osób i deklarujących się jako osoby wyznające katolicyzm. Po analizowaniu różnych ruchów religijnych,wyznań stwierdzam że większość z nich w większym bądź mniejszym stopniu manipuluje ludźmi,ogranicza ich wolność osobistą przykładem jest islam, który pozbawia kobiety większości praw.


Cz lis 25, 2010 14:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL