Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 1:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lut 07, 2010 20:07
Posty: 162
Post Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Gdyby spytać przeciętnego zjadacza chleba ( wiary chrześcijańskiej ) o to , kim są Poganie , to z pewnością w pierwszej chwili przejdzie mu przez myśl brudny , śmierdzący , odziany w zwierzęcą skórę dzikus , który pada na kolana przed słońcem , albo bije głową w ziemie na widok błyskawicy.
Taki wizerunek Pogan został ukształtowany w świadomości ludzkiej przez lata i takie wyobrażenie jest wpajane w głowę dzieci w szkołach i rodzinach katolickich - dla nich Poganie to "gatunek " wymarły. Ośmieliłem się tak napisać , gdyż sam , przez okres dzieciństwa i wczesnej młodości miałem takie wyobrażenie o Poganach ( wychowałem się w rodzinie katolickiej ). W miarę upływu lat , zdałem sobie sprawę z tego , kim naprawdę są Poganie , w co wierzą, a przede wszystkim , że są wśród nas - wcale nie wymarli i niczym się nie różnią od innych ludzi . Niektórzy pracują na zwykłych fizycznych stanowiskach , inni są urzędnikami , pracownikami umysłowymi , a jeszcze inni mają tytuły naukowe , czyli normalnie funkcjonujemy w społeczeństwie , ale dla większości ludzi , jesteśmy napiętnowanymi odmieńcami , bo skorzystaliśmy z prawa wyboru i wybraliśmy wiarę rodzimą , a nie narzuconą i obcą. Jesteśmy mniejszością , ale z roku na rok jest nas coraz więcej , gdyż coraz więcej ludzi i to młodych i wykształconych przekonuje się o negatywności kościoła katolickiego ( mam na myśli kościół jako instytucję ) Mam nadzieję , że tym razem nie zdławią naszej wiary jak dziesięć wieków temu i będą nas traktować jak równych , a nie jak gorszych od siebie i że przestaniemy być obcy na prasłowiańskiej ziemi.


Śr lut 10, 2010 1:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 06, 2010 18:50
Posty: 18
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Nie dziwi mnie ten pogląd. Rzeczywiście kulty pogańskie są na wymarciu, ponieważ wielkie religie dotarły do wszystkich zakątków świata. Sam przyznałeś, że jesteście nie liczni. Istnienie waszej organizacji dla wielu ludzi kłuci się z zdrowym rozsądkiem. Prawdziwość wierzeń prasłowiańskich wydaje się być (delikatnie mówiąc) bardzo mało prawdopodobna. Nie uzurpowałbym na waszym miejscu praw do tej ziemi. Przed Słowianami byli tu mieszkańcy różnych kultur pre i protohistorycznych (np. kompleksu graweckiego - czciciele wielkiej matki). Równe do niej prawa (jeżeli nie większe) mamy obecnie my - Katolicy.

Ciekawi mnie dlaczego przystąpiłeś do tego związku wyznaniowego? Istnieją jakieś argumenty świadczące o prawdziwości Twego wyznania?

Macie jakiś własny obrządek pogrzebowy? Z tego co pamiętam, to w czasach świetności tych kultów najpopularniejszy był obrządek ciałopalny. Kultywujecie tą tradycję?

Jeśli chcesz możesz nam opowiedzieć o waszych wierzeniach i tradycjach. Mam nadzieję, że nie obraziłem Twych uczuć wyznaniowych.


Śr lut 10, 2010 11:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Radogost napisał(a):
Gdyby spytać przeciętnego zjadacza chleba ( wiary chrześcijańskiej ) o to , kim są Poganie , to z pewnością w pierwszej chwili przejdzie mu przez myśl brudny , śmierdzący , odziany w zwierzęcą skórę dzikus , który pada na kolana przed słońcem , albo bije głową w ziemie na widok błyskawicy.
Taki wizerunek Pogan został ukształtowany w świadomości ludzkiej przez lata i takie wyobrażenie jest wpajane w głowę dzieci w szkołach i rodzinach katolickich - dla nich Poganie to "gatunek " wymarły. Ośmieliłem się tak napisać , gdyż sam , przez okres dzieciństwa i wczesnej młodości miałem takie wyobrażenie o Poganach ( wychowałem się w rodzinie katolickiej ).


Nie uogólniaj. Twoje dziecinne przeświadczenie to jest wyłącznie Twoje przeświadczenie. Tak dla zasady.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr lut 10, 2010 12:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
No to fajnie, choć jakoś nie pamiętam aby poganie mieli być zawsze brudni, no a ubraniw skórę to też żadne poniżenie, takie czasy były i są. Ja z pewną ciekawością czytam na tym forum różne dyskusje o poganach i tak myślę na ile jesteście tymi poganami którzy żyli 1000 lat temu, na ile jesteście do nich podobni, oraz jakie ma znaczenie że to wiara dawnych naszych przodków. A przed Słowianami było tu wielu innych.

Jak rozumiem wasza wiara rozwija się jako antagonizm do Kościoła Katolickiego. Myślę że to niezbyt dobrze świadczy o wyznawcach. Dla mnie wiara to poszukiwanie prawdy, nie konieczność wierzenia w coś, a wybór ma być dokonywany wedle poszukiwania tego co poprze moją wrogość. To jest taki psychologiczny mechanizm, każdy potrzebuje swojej grupy gdzie będzie zaakceptowany, ale po co od razu przyjmować jakieś ponadnaturalne założenia, skoro chodzi tylko o bezpieczeństwo emocjonalne?

Napewno zawsze miałem problem aby uznać że to co dzisejsza nauka tłumaczy i obdziera ze wszelkiej nadnaturalności, dla pogan dalej stanowi trudno do zrozumienia obiekt kultu. Zjawiska przyrody, które są zjawiskami niekierującymi się jakąś inteligencją, czy celowością, uznajecie za metafizyczny przejaw działania tych sił w które wierzycie.

Podejrzewam że pozwolisz mi teraz poznać Twoje stanowisko i co nie jest prawdą z tego co napisałem, zweryfikować.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr lut 10, 2010 13:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 07, 2010 20:07
Posty: 162
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
miłujący_mądrość napisał(a):
Nie uzurpowałbym na waszym miejscu praw do tej ziemi. Przed Słowianami byli tu mieszkańcy różnych kultur pre i protohistorycznych (np. kompleksu graweckiego - czciciele wielkiej matki)



Nie uzurpujemy sobie żadnych praw do tej ziemi - po prostu chcemy tylko być traktowani na równi z innymi , a nie szykanowani jakbyśmy byli podludźmi. Przecież wiara pogańska była pierwsza , czy to się komuś podoba , czy nie. Wspomniałem o Słowianach , gdyż ich wierzenia są mi najbliższe , ale pisząc Poganie mam na myśli także inne wyznania np. hellenistyczne ,czy jak to napisałeś pre i protohistoryczne. A tak na marginesie , to właśnie Poganie wnieśli do kultury i sztuki światowej więcej niż wszystkie inne religie świata .


miłujący_mądrość napisał(a):
Prawdziwość wierzeń prasłowiańskich wydaje się być (delikatnie mówiąc) bardzo mało prawdopodobna.



Zależy jak kto na to patrzy , bo z punktu widzenia nauki , wszystkie religie są bardzo mało prawdopodobne.


miłujący_mądrość napisał(a):
Macie jakiś własny obrządek pogrzebowy? Z tego co pamiętam, to w czasach świetności tych kultów najpopularniejszy był obrządek ciałopalny. Kultywujecie tą tradycję?




Nie bądź naiwny - przecież doskonale wiesz , że prawo zabrania takich praktyk , ale zawsze możemy załatwić sprawę w zakładzie kremacji . Z drugiej strony ( jak sam napisałeś , palenie zwłok to obrządek pogański ) , więc co urny z prochami robią na katolickich cmentarzach ? :D


miłujący_mądrość napisał(a):
Jeśli chcesz możesz nam opowiedzieć o waszych wierzeniach i tradycjach.



Niektóre z nich znasz bardzo dobrze , tylko pod zmienioną nazwą i lekko wypatrzone przez kościół katolicki ( zostały przejęte , bo nie szło ich zniszczyć )


jo_tka napisał(a):
Nie uogólniaj. Twoje dziecinne przeświadczenie to jest wyłącznie Twoje przeświadczenie. Tak dla zasady.



Nie uogólniam - taka jest prawda . Za długo jestem w tym temacie - przez ponad dwadzieścia lat zdążyłem poznać opinie wielu ludzi i cała ich wiedza o Poganach kończyła się na tym , że byli dzikusami , którzy walczyli przeciw Chrześcijanom i zamordowali Wojciecha .


WIST napisał(a):
No to fajnie, choć jakoś nie pamiętam aby poganie mieli być zawsze brudni, no a ubraniw skórę to też żadne poniżenie, takie czasy były i są



Ty i ja wiemy , że mieli swoją kulturę i na swój sposób byli cywilizowani , a ten opis to tylko taki książkowy wizerunek.


WIST napisał(a):
Ja z pewną ciekawością czytam na tym forum różne dyskusje o poganach i tak myślę na ile jesteście tymi poganami którzy żyli 1000 lat temu, na ile jesteście do nich podobni, oraz jakie ma znaczenie że to wiara dawnych naszych przodków.



Nigdy nie będziemy tacy sami jak nasi przodkowie , gdyż na pewno nie odzyskamy ich mentalności , ale próbujemy przywrócić ich wierzenia i kulturę dla przyszłych pokoleń .


WIST napisał(a):
Napewno zawsze miałem problem aby uznać że to co dzisejsza nauka tłumaczy i obdziera ze wszelkiej nadnaturalności, dla pogan dalej stanowi trudno do zrozumienia obiekt kultu. Zjawiska przyrody, które są zjawiskami niekierującymi się jakąś inteligencją, czy celowością, uznajecie za metafizyczny przejaw działania tych sił w które wierzycie.




W tym miejscu trzeba rozróżnić dwa słowa : WIERZYĆ i CZCIĆ , więc przeczytaj ten cytat

" Wszechświat , który otacza ciebie, sam w sobie jest odwiecznym chaosem i przez to najpotężniejszym BOGIEM ! Chaos powoduje ciągły ruch i z niego powstają SIŁY NATURY, którym cześć oddawaj , bo od nich zależy ŻYCIE lub ŚMIERĆ twoja. Wszechświat przyczyny i celu nie posiada , tylko trwa ! "

" Wiara to INSTYNKT,DZIEDZICTWO,ROZUM,WALKA,HONOR i NAUKA twoja , przyczyniaj się więc do jej rozkwitu."


Cz lut 11, 2010 0:32
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 23, 2010 14:42
Posty: 695
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
poganin mi sie zawsze kojarzył z innowiercą, a w tym wypadku kims kto nie jest Chrześcijaninem.

_________________
Lwy pożrą Chrześcijan... a Pogan zadepczą słonie...


Cz lut 11, 2010 0:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 07, 2010 20:07
Posty: 162
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
nurhia napisał(a):
poganin mi sie zawsze kojarzył z innowiercą, a w tym wypadku kims kto nie jest Chrześcijaninem



No brawo :brawo: - wiedziałem , że kiedyś ktoś na to wpadnie :D


Cz lut 11, 2010 1:01
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 23, 2010 14:42
Posty: 695
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
:D tyle mi sie kojarzy z lekcji religii.

_________________
Lwy pożrą Chrześcijan... a Pogan zadepczą słonie...


Cz lut 11, 2010 1:13
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 07, 2010 20:07
Posty: 162
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Radogost napisał(a):
poganin mi sie zawsze kojarzył z innowiercą, a w tym wypadku kims kto nie jest Chrześcijaninem
nurhia napisał(a):
tyle mi sie kojarzy z lekcji religii.



I o to mi chodziło w pierwszym poście - wcale nie uogólniałem


Cz lut 11, 2010 1:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Tak jest, wszyscy bardzo współczujemy tym wszystkim Biednym Męczennikom Tłamszonym i Torturowanym Przez Wcielenie Zła Na Ziemi Czyli Ohydny Kościół Katolicki ( Jako Instytucja ).

po prostu chcemy tylko być traktowani na równi z innymi , a nie szykanowani jakbyśmy byli podludźmi.

No i pragniemy, by Polską wreszcie przestali rządzić naziści, traktujący np. pogan jak "podludzi".

Cytuj:
więc co urny z prochami robią na katolickich cmentarzach ? :D


Zdajemy sobie również sprawę z tego, że Wcielenie Zła Na Ziemi Czyli Ohydny ( itd.itp. ) to tak naprawdę czystej wody pogaństwo. .... eee, zaraz zaraz, no to w takim razie czemu jednocześnie traktuje pogan jak "podludzi". A, no tak - boi się konkurencji Dobrych Pogan ! Bowiem, jak wiadomo, świat generalnie dzieli się na Dobrych Pogan ( tj. my - inteligentni, wolni, myślący, podejmujący świadome decyzje, piękni, tolerancyjni, słowem: prawdziwy kwiat ludzkości, nie to co ta reszta podlud.. eee, znaczy, katolików ) - czyli strona dobra, Złych Monoteistów ( muzułmanie i żydzi - należy im się wprawdzie pewien szacunek za sprzeciwianie się katolikom, ale generalnie są po stronie zła ), oraz Złych Pogan ( Kościół katolicki - absolutny Wróg i Wcielenie Zła, który nie ma prawa istnieć ).

A przechodząc na nieco poważniejszy ton:

Cytuj:
wybraliśmy wiarę rodzimą , a nie narzuconą i obcą.


Nikogo nie powinno obchodzić, która wiara jest "rodzima", a która "obca". Nie ma to najmniejszego znaczenia. Jeżeli np. Japończycy mają jakiś dobry zwyczaj, natomiast Polacy w tej samej dziedzinie mają zły zwyczaj, to należy zmienić bądź odrzucić zwyczaj "rodzimy" i narzucić zwyczaj "obcy". Rodzimość i obcość nie są argumentem za niczym, więc przestańcie wreszcie go używać.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz lut 11, 2010 10:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 07, 2010 20:07
Posty: 162
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Johnny99 napisał(a):
Tak jest, wszyscy bardzo współczujemy tym wszystkim Biednym Męczennikom Tłamszonym i Torturowanym Przez Wcielenie Zła Na Ziemi Czyli Ohydny Kościół Katolicki ( Jako Instytucja ).


Nigdy , w żadnym poście , czy nawet w dyskusjach na inne tematy nie napisałem , że jesteśmy jakimiś męczennikami , więc nie wiem skąd Ci się to wzięło , ale jak chcesz interpretować to w taki sposób , to Twoja sprawa .

Johnny99 napisał(a):
No i pragniemy, by Polską wreszcie przestali rządzić naziści, traktujący np. pogan jak "podludzi".


Skąd Ci się wzięli ci naziści ? :o Zaręczam Ci , że wiara nie ma nic wspólnego z takimi ruchami jak nazizm itp. , ale jak już napisałem wyżej , możesz sobie to interpretować jak chcesz - Twoja sprawa.

Johnny99 napisał(a):
Zdajemy sobie również sprawę z tego, że Wcielenie Zła Na Ziemi Czyli Ohydny ( itd.itp. ) to tak naprawdę czystej wody pogaństwo. .... eee, zaraz zaraz, no to w takim razie czemu jednocześnie traktuje pogan jak "podludzi". A, no tak - boi się konkurencji Dobrych Pogan ! Bowiem, jak wiadomo, świat generalnie dzieli się na Dobrych Pogan ( tj. my - inteligentni, wolni, myślący, podejmujący świadome decyzje, piękni, tolerancyjni, słowem: prawdziwy kwiat ludzkości, nie to co ta reszta podlud.. eee, znaczy, katolików ) - czyli strona dobra, Złych Monoteistów ( muzułmanie i żydzi - należy im się wprawdzie pewien szacunek za sprzeciwianie się katolikom, ale generalnie są po stronie zła ), oraz Złych Pogan ( Kościół katolicki - absolutny Wróg i Wcielenie Zła, który nie ma prawa istnieć ).



Możesz napisać jaśniej o co Ci chodzi , bo czytałem to kilka razy i naprawdę nie wiem co miałeś na myśli . Napisałeś o jakiś dobrych i złych Poganach , o kościele katolickim jako wcieleniu zła , a na dodatek wcisnąłeś w to wszystko muzułmanów i żydów , którzy nawet mi przez myśl nie przeszli , gdy pisałem poprzednie posty. Dla mnie to jakieś masło maślane .


[quote="Johnny99"]Nikogo nie powinno obchodzić, która wiara jest "rodzima", a która "obca". Nie ma to najmniejszego znaczenia. Jeżeli np. Japończycy mają jakiś dobry zwyczaj, natomiast Polacy w tej samej dziedzinie mają zły zwyczaj, to należy zmienić bądź odrzucić zwyczaj "rodzimy" i narzucić zwyczaj "obcy". Rodzimość i obcość nie są argumentem za niczym, więc przestańcie wreszcie go używać[/guote]


Nas jednak obchodzi , a jak kogoś to nie obchodzi , to niech wierzy w co mu się żywnie podoba - nikt mu tego nie zabroni , bo to jest indywidualna sprawa każdego człowieka. Jeśli chodzi o przejmowanie zwyczajów z innych wierzeń , to jest to niezaprzeczalny fakt , bo jak już napisałem w innym temacie , wierzenia Słowian mają wiele wspólnego z wierzeniami hellenistycznymi , za sprawą tzw . okresu wpływów rzymskich i zapewne wspólnego trzonu kulturowego. Zastanówmy się jednak nad słowami PRZEJĘTE i NARZUCONE. To co napisałeś , jest sensowne , ale w tym przypadku użył bym słowa przejąć , bo było to zrobione dobrowolnie jako udogodnienie i nikt nikogo nie zmuszał siłą do wyznawania takich czy innych bogów.


Cz lut 11, 2010 13:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Radogost - no i co z tego? Jeśli poganin to ktoś kto nie jest chrześcijaninem, to znaczy że jest brudny i dziki? Zapewniam Cię, że nie wszyscy niechrześcijanie są brudni i dzicy.

Nawiasem mówiąc, to nie jest ścisła definicja, należałoby z niej wykluczyć co najmniej Żydów, wierzących w Boga Jedynego, a zapewne też muzułmanów...

A taka definicja pojęcia pochodzi z Pisma Św., gdzie określenie "poganie" było stosowane do wszystkich z pominięciem Izraela (najpierw starego, potem nowego, czyli chrześcijan). I niczego więcej ze sobą nie niosło. Starożytna Grecja, Egipt, Rzym to byli poganie.

Tylko jedna uwaga. Wpływ chrześcijaństwa na kulturę można rozpatrywać jakoś łącznie. W istotny sposób zmieniło ono dzieje świata. Natomiast tworzenie zbioru "poganie" w odniesieniu do wszystkich spoza tego kręgu jest nieco dziwne. Bo niby co łączyło Rzym ze Scytami na przykład? Owszem, jakieś kontakty zdaje się były. Ale już co do Wikingów miałabym wątpliwości. Uwspólnianie tych wszystkich grup niekoniecznie ma sens, skoro nic ze sobą wspólnego nie mieli...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz lut 11, 2010 14:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 06, 2010 18:50
Posty: 18
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Kościołowi Katolickiemu zawdzięczamy ogromny dorobek kulturalny. Żadna inna religia nie miała większego wpływy na myśl filozoficzną. W starożytnej Grecji wybitnie oddzielono filozofię od mitologii. Wielu z myślicieli antycznych miało świadomość istnienia jednego Boga np. Sokrates, Platon, Arystoteles (jednym słowem - najwybitniejsi). Od czasów Filona Aleksandryjskiego pogląd ten już prawie dominował.

Nie widzę nic złego i dziwnego w występowaniu pewnych tradycji pogańskich w tradycji Kościoła. Np. Boże Narodzenie równie dobrze mogłoby być świętowane w innym dniu. Jednak w okresie przesilenia zimowego zastępowało święto pogańskie i było łatwiej akceptowalne dla pogan. Nie podważa to w najmniejszym stopniu wiarygodności Kościoła.

Co do „urn na cmentarzach katolickich” to, nie jest to czymś wielce złym. Nasze ciała i tak w proch się obrócą, a następnie zmartwychwstaną. Kościół Katolicki preferuje jednak inhumację, ponieważ nasz Pan – Jezus Chrystus został pochowany. Wydaje mi się, iż pochówek ciałopalny jest wyrazem mniejszego szacunku dla ciała. Ciało jest świątynią Boga. Mielibyśmy je spalić?


Cz lut 11, 2010 15:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Jeśli chcecie zachować wiedzę o tym czym były czasy pogaństwa studiujcie i prowadzcie badania naukowe.
Jeśli chcecie szacunku to ja was nim obdarzam. Nie odpowiadam za innych naganną postawę.
Jeśli chcecie wierzyć w to co wierzyli ludzie bardzo dawno temu, to macie ku temu prawo. Wiem jedno, aby zrozumieć wiele elementów mojej wiary muszę się odwoływac do mentalności dawnych Żydów. Podobnie i wy. Jeśli źródła do tej mentalności są nawet nie skompe, bo właściewie to pochodzą jedynie od chrześcijańskich pisarzy, więc zapewne wymagają ostrej krytyki, to i ciężko coś w tej kwestii osiągnąć. A to co jest moźliwe nadaje się bardziej do napisania ksiązki niż wiary w to i życia tym.
I nie odniosłeś się do zasady antagonizmu.
Mam wrażenie że próbujesz uzasadnić swoją wiarę poprzez takie dowody jak to że była wcześniej, i że kultura światowa wiele na pogaństwie zyskała (ile oraz dlaczego tyle to kwestia dyskusyjna, ale ostateczny wynik jakiby nie był jest do przyjęcia). Ale czy to czyni ją prawdziwą? nie, to jest wkład czysto historyczny i socjologiczny, nie ma tu uzasadnienia duchowych wartości.

Proponuje zatem nie wnikać w tym miejścu w rzecz dla tego tematu nie istotną, czyli kto wniósł więcej, my wy, oni, to naprawdę nie am tu takiego znaczenia. Równie dobrze można rozważać kto wniósł więcej, ludzi na pólnoc od równica, czy na południe.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz lut 11, 2010 16:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 07, 2010 20:07
Posty: 162
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
WIST napisał(a):
Jeśli chcecie zachować wiedzę o tym czym były czasy pogaństwa studiujcie i prowadzcie badania naukowe.
Jeśli chcecie szacunku to ja was nim obdarzam. Nie odpowiadam za innych naganną postawę.
Jeśli chcecie wierzyć w to co wierzyli ludzie bardzo dawno temu, to macie ku temu prawo. Wiem jedno, aby zrozumieć wiele elementów mojej wiary muszę się odwoływac do mentalności dawnych Żydów. Podobnie i wy. Jeśli źródła do tej mentalności są nawet nie skompe, bo właściewie to pochodzą jedynie od chrześcijańskich pisarzy, więc zapewne wymagają ostrej krytyki, to i ciężko coś w tej kwestii osiągnąć. A to co jest moźliwe nadaje się bardziej do napisania ksiązki niż wiary w to i życia tym.
I nie odniosłeś się do zasady antagonizmu.
Mam wrażenie że próbujesz uzasadnić swoją wiarę poprzez takie dowody jak to że była wcześniej, i że kultura światowa wiele na pogaństwie zyskała (ile oraz dlaczego tyle to kwestia dyskusyjna, ale ostateczny wynik jakiby nie był jest do przyjęcia). Ale czy to czyni ją prawdziwą? nie, to jest wkład czysto historyczny i socjologiczny, nie ma tu uzasadnienia duchowych wartości.

Proponuje zatem nie wnikać w tym miejścu w rzecz dla tego tematu nie istotną, czyli kto wniósł więcej, my wy, oni, to naprawdę nie am tu takiego znaczenia. Równie dobrze można rozważać kto wniósł więcej, ludzi na pólnoc od równica, czy na południe.



Słuszna racja i całkowicie się z Tobą zgadzam , bo jak tak dalej pójdzie , to zaczniemy dyskutować o tym , do jakiej grupy etnicznej należeli ci , którzy pierwsi opuścili kontynent afrykański i jaki był ich dorobek religijno - kulturowy. Dlatego sądzę , że popełniłem błąd już w pierwszym poście , gdy jednoznacznie użyłem słowa poganie . Co prawda chodziło mi o pogan , ale o konkretną grupę etniczną , czyli o Słowian i myślałem , że w tym kierunku potoczy się ten dialog , ale przybrał on zupełnie inną formę niż sądziłem. Gdybym użył słowa rodzimowiercy , to może łatwiej ,byśmy się dogadywali , ale użyłem słowa poganie , gdyż trudno mówić o rodzimowiercach w odniesieniu do naszych przodków.
Jeśli chodzi o zasadę antagonizmu , to nie ma tu o czym mówić , gdyż jest ona prosta - my nie wchodzimy w drogę żadnej innej religii i nie wyśmiewamy się z ich wierzeń , więc chcielibyśmy oczekiwać tego samego od innych chociaż , większość katolików ( wybacz szczerość , ale to jest fakt ) traktuje nas jak trędowatych. Nie znają nas i nic o nas nie wiedzą , ale z góry oceniają i sądzą , że występujemy przeciw nim . W związku z powyższym , pozwolę sobie przytoczyć słowa człowieka znanego wśród rodzimowierców.

"Rodzimowiercy szanują tradycję , ale nie należy wiązać nas z żadną partią , czy ruchem politycznym. Nie jesteśmy też sektą , nie stosujemy żadnych psychomanipulacji , nie mamy nic wspólnego z okultyzmem czy ruchami New Age. My nie tworzymy żadnych nowych religii. Odtwarzamy tylko to , co zostało zapomniane. "

jo_tka napisał(a):
Radogost - no i co z tego? Jeśli poganin to ktoś kto nie jest chrześcijaninem, to znaczy że jest brudny i dziki? Zapewniam Cię, że nie wszyscy niechrześcijanie są brudni i dzicy.


Proszę dokładniej czytać posty , bo ta sprawa została już wyjaśniona


jo_tka napisał(a):
A taka definicja pojęcia pochodzi z Pisma Św., gdzie określenie "poganie" było stosowane do wszystkich z pominięciem Izraela (najpierw starego, potem nowego, czyli chrześcijan). I niczego więcej ze sobą nie niosło. Starożytna Grecja, Egipt, Rzym to byli poganie.



Poganie , to inaczej mieszkańcy wiosek , a poganin to po prostu wieśniak . Słowo to pochodzi od łacińskiego słowa paganus i pojawiło się w V wieku. Kościół katolicki zaczął go używać w odniesieniu do wyznawców wielobóstwa , ale i też do niektórych religii monoteistycznych np. islamskiej .


Cz lut 11, 2010 18:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL