Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 8:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 749 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 50  Następna strona
 Świadkowie Jehowy 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Jechowi
Niestety, formak 1, ale Twoje wyjaśnienia co do sposobu wymawiania tetragramu יהוה w porównaniu z innymi imionami jakie podałeś, są oparte na fałszywych założeniach, że pod pierwszą spółgłoską musi znajdować się znacznik ":" wskazujący na wymowę "e", jak w przypadku np. יהורם (Yehowram, Yoram) bez znaków samogłoskowych, daje się יְהֹורָם ze znakami...

Te znaki samogłoskowe pod יהוה YHWH biorą sie z tego, że przy głosnym odczytywaniu tekstu biblijnego w języku hebrajskim mówiono "Adonai" zamiast YHWH - i pod tetragram w związku z tym podkladano w późniejszych zapisach samogłoski z tego słowa, co skutkowało wyobrażeniem sobie, że nalezy tetragram wymawiac jako Jehowa.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Adonai

O tym, że jest to błedny wniosek świadczą hebrajskie imiona złożone, w których wystąpuje na końcu człon YH (pochodzący od imienia Bożego), jak w przypadku Matijah, Elijah, Yeshajah i każdorazowo wymawiany jest jako -jah

Na przykład ישעיה (ze znakami samogłoskowymi יְשַֽׁעְיָה) daje Yĕsha`yah a nie Yĕsha`yeh, czyli Izajasz, a nie Izajesz...
;-)

Dlatego też biblisci w wiekszości skłaniają sie dziś do wymowy Jahwe, a nie Jehowa


ps.
co do ewentualnych zarzutów - uczyłem sie hebrajskiego. Nie znam go oczywiście jak profesjonalni bibliści, ale podejrzewam, że lepiej od Ciebie...
;-)

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz sie 11, 2011 22:51
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Jechowi
medieval_man napisał(a):
Niestety, formak 1, ale Twoje wyjaśnienia co do sposobu wymawiania tetragramu יהוה w porównaniu z innymi imionami jakie podałeś, są oparte na fałszywych założeniach, że pod pierwszą spółgłoską musi znajdować się znacznik ":" wskazujący na wymowę "e", jak w przypadku np. יהורם (Yehowram, Yoram) bez znaków samogłoskowych, daje się יְהֹורָם ze znakami...

Te znaki samogłoskowe pod יהוה YHWH biorą sie z tego, że przy głosnym odczytywaniu tekstu biblijnego w języku hebrajskim mówiono "Adonai" zamiast YHWH - i pod tetragram w związku z tym podkladano w późniejszych zapisach samogłoski z tego słowa, co skutkowało wyobrażeniem sobie, że nalezy tetragram wymawiac jako Jehowa.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Adonai

O tym, że jest to błedny wniosek świadczą hebrajskie imiona złożone, w których wystąpuje na końcu człon YH (pochodzący od imienia Bożego), jak w przypadku Matijah, Elijah, Yeshajah i każdorazowo wymawiany jest jako -jah


Nie mówiłem nic o znaczniku ":"
Wstawiłem tylko imiona napisane po hebrajsku .Nic więcej

יהוה
יהושפט
יהושע
יהורם

Skoro uczyłeś się hebrajskiego więc podaj jak pisze i wymawia się te imiona, które ja podałem.
To chyba łatwe dla Ciebie ?
Cały Twój wywód nie dotyczył mojego postu a tylko tłumaczył coś o czym nie pisałem.
Najpierw podaj jak wymawia się te imiona a potem będziemy dyskutować

Cytuj:
Dlatego też biblisci w wiekszości skłaniają sie dziś do wymowy Jahwe, a nie Jehowa

A to jest takie zdanie w rodzaju :
Wszyscy Polacy to złodzieje.
Konkretnie jacy bibliści , jakie przekłady, jakie argumenty.

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Pt sie 12, 2011 18:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Jechowi
A tak zupełnie na marginesie: to jakaś znacząca różnica? W Biblii hebrajskiej tkwią same spółgłoski - tetragram - hebrajski nie zapisuje samogłosek, są tylko zasady wymowy.

Rozmawiamy o kwestii wymowy i niczym ponad...

A co do tłumaczenia - to Anna Świderkówna:

Również i w imieniu Bożym, objawionym Mojżeszowi w krzaku ognistym na pustyni (Wj 3,14) prześwieca jakby daleki odblask tej wielkiej tajemnicy, chociaż przez wiele wieków imię to rozumiano inaczej, interpretując je wyłącznie w duchu filozofii greckiej. Już w najstarszym greckim przekładzie Biblii hebrajskiej (III w. przed Chr.) słowa wypowiedziane przez Pana brzmią "Jestem Będącym", a w znacznie bliższej oryginałowi hebrajskiemu łacińskiej Wulgacie, podobnie jak i w większości przekładów nowożytnych: "Jestem, który Jestem". Tłumacze i komentatorzy sądzili, że w słowach tych Bóg pojawia się przede wszystkim jako Byt absolutny. Tymczasem takie pojęcie abstrakcyjne było jeszcze całkiem nieznane autorom biblijnym Księgi Wyjścia (co zresztą nie znaczy wcale, że w myśli Bożej nie zostało ono w owym tekście także zawarte po to, by mogły je odczytać z pożytkiem dla siebie późniejsze pokolenia).

Dość trudno jest oddać dokładnie po polsku to, co napisał i chciał wyrazić po hebrajsku ludzki autor. Po pierwsze użyty przez niego czasownik "być" nie znaczy po prostu "być", lecz raczej "być tutaj", "być działającym", "być z kimś" lub "dla kogoś". Druga trudność wynika z samej natury czasownika hebrajskiego, który nie ma czasów, a tylko formę dokonaną i niedokonaną (jak na przykład polskie "napisać" i "pisać"). W słowach Boga występuje forma niedokonana, pełniąca rolę zarówno czasu teraźniejszego jak i przyszłego. Można je zatem tłumaczyć: "Jestem tutaj, który jestem tutaj", lecz równie dobrze: "Jestem tutaj, który będę tutaj" lub "Będę tutaj, który będę tutaj". Co to znaczy?

Być może w tym sformułowaniu kryje się również przekonanie, że Bóg jest Tym, który -- w przeciwieństwie do bóstw pogańskich -- istnieje naprawdę. Przede wszystkim chodzi tu jednak nie tyle o stwierdzenie faktu istnienia Boga (prawda ta była bowiem w owej epoce najzupełniej oczywista), ile raczej Jego czynnej, dynamicznej i otwartej na człowieka Obecności, Obecności poznawanej w każdym historycznym "teraz" i wypatrywanej w czasach nadchodzących.

Dla Izraela Bóg nie jest nigdy ideą ani pojęciem filozoficznym. Jest KIMŚ i to KIMŚ, kto działa. Dla tego właśnie to, co Jahwe mówi do Mojżesza, można tłumaczyć też w sposób pełniejszy: "Będę tutaj z wami Tym, kim tutaj z wami będę". Znaczy to także: "Poznacie mnie po moich czynach, po moim z wami postępowaniu". Bóg odmówił Mojżeszowi, kiedy ten pragnął ujrzeć śmiertelnymi oczami Jego chwałę, Jego oblicze (Wj 33,18-20). A i w słowach wypowiedzianych z krzaka ognistego objawia mu nie swoją "metafizyczną istotę", lecz własną, całkowicie wolną decyzję zwrócenia się do ludzi (najpierw do Izraela), by wejść z nimi w bardzo szczególny związek osobisty, przekraczający w sposób niewymierny wszystko, czego by mogli sami oczekiwać.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So sie 13, 2011 20:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Jechowi
formek1 napisał(a):

Nie mówiłem nic o znaczniku ":"
Wstawiłem tylko imiona napisane po hebrajsku .Nic więcej

יהוה
יהושפט
יהושע
יהורם

Ano własnie. Nic więcej.
Wstawiłes cztery imiona w wersji bez znaczników samogłoskowych wskazujących jak nalezy je czytac.
Biblia hebrajska tych znaczników nie zawiera.
Pierwsze imię to po prostu YHWH - tetragram
Drugie to Jehoszafat
Trzecie to Jehoszua
Czwarte to Jeroboam

Celowo dobrałeś takie trzy imiona stawiając je obok tetragramu, żeby potwierdzało to Twoją tezą o czytaniu tetragramu jako Jehowa.

Zupełnie tak samo jakby w sytuacji gdybysmy w języku polskim zapisywali tylko spolgłoski, "znawcy" za dwa tysiące lat zastanawiali sie jak wymawiano nazwe miasta KRKW
"Znawcy" podawaliby przykłady:
KRW - mowi się krew
KRT - mówi sie kret
KRSK - mówi sie kreska
KRTN - mówi sie kretyn
a więc KRKW mówi sie Kreków

:brawo:

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn sie 15, 2011 12:42
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Jechowi
medieval_man napisał(a):
formek1 napisał(a):

Pierwsze imię to po prostu YHWH - tetragram
Drugie to Jehoszafat
Trzecie to Jehoszua
Czwarte to Jeroboam

Celowo dobrałeś takie trzy imiona stawiając je obok tetragramu, żeby potwierdzało to Twoją tezą o czytaniu tetragramu jako Jehowa.

Zupełnie tak samo jakby w sytuacji gdybysmy w języku polskim zapisywali tylko spolgłoski, "znawcy" za dwa tysiące lat zastanawiali sie jak wymawiano nazwe miasta KRKW
"Znawcy" podawaliby przykłady:
KRW - mowi się krew
KRT - mówi sie kret
KRSK - mówi sie kreska
KRTN - mówi sie kretyn
a więc KRKW mówi sie Kreków



Błąd w logicznym myśleniu.
Doskonale dziś wiadomo jak wymawia się te imiona i doskonale wiadomo ze zawierają imię boże.
Doskonale tez wiadomo jak przed wiekami pisano i wymawiano imię JHWH.
Więc bardzo łatwo wyciągnąć wniosek że JHWH wymawiano Jehowa,yehova, Jehova a od biedy w polskich przekładach Jahwe.
I żebyś nie wiem jak zaklinał rzeczywistość faktów nie zmienisz.

Reszta twojego rozumowania to zła wola.

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Pn sie 15, 2011 18:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Jechowi
formek1 napisał(a):

Błąd w logicznym myśleniu.
Doskonale dziś wiadomo jak wymawia się te imiona i doskonale wiadomo ze zawierają imię boże.
Doskonale tez wiadomo jak przed wiekami pisano i wymawiano imię JHWH.
Więc bardzo łatwo wyciągnąć wniosek że JHWH wymawiano Jehowa,yehova, Jehova a od biedy w polskich przekładach Jahwe.
I żebyś nie wiem jak zaklinał rzeczywistość faktów nie zmienisz.

Reszta twojego rozumowania to zła wola.

a jakieś dowody?
poza nic nie wnoszącymi porównaniami do innych imion?
A jak się ustosunkujesz do imion, które zawierają imię Boga (w końcówce) a których końcówka, to za każdym razem - iah, -iahu
?
Całe Twoje rozumowanie to zła wola...
;-)

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn sie 15, 2011 20:10
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Jechowi
medieval_man napisał(a):
a jakieś dowody?
poza nic nie wnoszącymi porównaniami do innych imion?
A jak się ustosunkujesz do imion, które zawierają imię Boga (w końcówce) a których końcówka, to za każdym razem - iah, -iahu
?
Całe Twoje rozumowanie to zła wola...
;-)


1 porównania wnoszą bardzo wiele.Bo przecież żydzi wymawiali cały czas imiona takie jak jehoszafat, jehoszua.
Stad wiemy jakie tam wstawiali samogłoski. I dzięki temu wiemy jak wymawiane było imię boże.
2 W końcówce rzeczywiście jest skrócona forma imienia bożego w formie" jah".
Ale to w końcówce. Wszędzie tam gdzie imię boże jest zawarte na początku przeważnie występuje "jeho"

Oczywiście nie ma to znaczenia poniewaz i tak w każdym języku imiona wymawia się inaczej.(fonetycznie)
"jehoua", "dziehoua", "igowa" itp.

Dlatego tak naprawdę dyskusja jak powinno się pisać i wymawiać jest tylko dyskusją teoretyczną.
Najważniejsze żeby je wymawiać .
Zresztą od lat imię to było pisane "Jehowa" (i to wszędzie na świecie)więc nie wiem czemu nagle miałoby być inaczej i tylko w Polsce.
http://tetragram.pl/6326

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Pn sie 15, 2011 21:13
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 11, 2011 0:43
Posty: 2
Post Re: Jechowi
merkaba napisał(a):
Nie ma, więc żadnego powodu by ufać zupełnie przypadkowemu imieniu Jehowa są za to poważne powody by podejrzewać, że to imię służy zniesławieniu Prawdziwego Boga lub czczeniu szatana pod tym imieniem.

[...]
Sam papież pisał tak:

Hiob - (dramat)

Drama ze Starego Testamentu

(...)

BALDAD Z SUAH

Zamilcz już przecię, bo Jehowę
obrażasz słowy i mowami! -
Zamilcz, bo jako głupi prawisz.

HIOB

Ty mi zaś - mędrzec - odpowiadasz.

(...)

Kraków 1940,
we Wielkim Poście

albo

Jeremiasz - (dramat)

Drama Narodowe we Trzech Działach

(...)

I

(...)

JIRMEJAHU

(...)
A kędy źródło? - Żeście sami
Baalów godni, nie Jehowy.
(...)
Bo naprzód trzeba przemyć ócz!
- i trzeba ostać, jak ten kryształ,
nie w cudzołóstwie, nie w matactwach,
a ino w Prawdzie przed Jehową.
W Prawdzie jest Wolność i Wspaniałość -
w nieprawdzie ku niewoli idziesz,
o Jeruzalem! - Jeruzalem!
(...)

(...)

JIRMEJAHU

Tedy poznacie moc Jehowy.
On mnie uwolni z pęt i oków. -
(...)

(...)

III

(...)

HETMAN

Może wieszcz jaki rozniecić ten ogień
i kroczyć w tęczy Jehowy proroków.
Zawszeć on będzie tem ziarnem wrzuconem -
Dopóki ziarno w tę rolę upada - -

(...)

Kraków 1940


Ostatnio edytowano Wt wrz 13, 2011 20:08 przez jo_tka, łącznie edytowano 1 raz

nie obrażaj



N wrz 11, 2011 1:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 11, 2011 0:43
Posty: 2
Post Re: Jechowi
medieval_man napisał(a):
a jakieś dowody?
poza nic nie wnoszącymi porównaniami do innych imion?
A jak się ustosunkujesz do imion, które zawierają imię Boga (w końcówce) a których końcówka, to za każdym razem - iah, -iahu
?
Całe Twoje rozumowanie to zła wola...
;-)

Nie ma żadnych dowodów, ponieważ w żadnym hebrajskim manuskrypcie nie ma samogłosek.
I nie rób ludziom wody z mózgu, że gdziekolwiek było "e" a nie "a".


N wrz 11, 2011 1:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N paź 16, 2011 22:53
Posty: 13
Post Re: Jechowi
A św. Paweł pisze w listach, ze z Ewangelią mają apostołowie chodzić tam, gdzie nie dotarła. A do katolików akurat dotarła.
Poza tym w I księdze Mojżeszowej «genesis» Bóg mówi: «a teraz STWÓRZMY człowieka ...» kto ma władze stworzyć??
Iz 43: 10-11 Bóg mówi, że ON jedynie jest zbawcą. A kto był zbawcą?? Jezus Chrystus - czyli jest on Bogiem.
Iz 60:6 Zapowiedź przybycia mędrców ze wschodu. Śpiewali oni na cześć Pana (Jehowy, Jahwe, JHWH). W ewan. Mateusza pisze, że oddawali cześć dziecięciu (panu, czyli Bogu)
I liczne fragmenty z Ewangelii Jana: «Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie»»Ja i Ojciec jedno jesteśmy» «Nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przez Syna» «Na początku było (był - błąd w tłumaczeniu Biblii Nowego Świata) Słowo, a Słowo było u Boga i BOGIEM było Słowo. I TO SŁOWO CIAŁEM SIĘ STAŁO (Jezus Chrystus)

Dziękuję


Śr paź 19, 2011 19:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Jechowi
kevin0601 napisał(a):
A św. Paweł pisze w listach, ze z Ewangelią mają apostołowie chodzić tam, gdzie nie dotarła. A do katolików akurat dotarła.
Poza tym w I księdze Mojżeszowej «genesis» Bóg mówi: «a teraz STWÓRZMY człowieka ...» kto ma władze stworzyć??
Iz 43: 10-11 Bóg mówi, że ON jedynie jest zbawcą. A kto był zbawcą?? Jezus Chrystus - czyli jest on Bogiem.
Iz 60:6 Zapowiedź przybycia mędrców ze wschodu. Śpiewali oni na cześć Pana (Jehowy, Jahwe, JHWH). W ewan. Mateusza pisze, że oddawali cześć dziecięciu (panu, czyli Bogu)
I liczne fragmenty z Ewangelii Jana: «Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie»»Ja i Ojciec jedno jesteśmy» «Nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przez Syna» «Na początku było (był - błąd w tłumaczeniu Biblii Nowego Świata) Słowo, a Słowo było u Boga i BOGIEM było Słowo. I TO SŁOWO CIAŁEM SIĘ STAŁO (Jezus Chrystus)

Dziękuję


popisałeś popisałeś ale na temat nic nie ma.

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Śr paź 19, 2011 22:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Kwestia Imienia Pana
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... e89dafe71e

Cytuj:
Według świadków Jehowy Bóg ma na imię Jehowa.
Po angielsku pisze się Jehovah, a czyta się Dżehowa.

Co jest niezwykłe to prosty fakt, że w hebrajskim nie ma słowa "Dże". Nie ma to niczego współnego z Yah, (czytaj: Ja) jak np: JeremaYAH, IzaYAH czy znana nam wszystkim forma AlleluJAH oraz imię naszego Zbawiciela, Yah-Shuah (Yah jest zbawieniem)

Natomiast znaczenie słowa hovah jest szczególnie niepokojące.
Otóż według "Strong Concordance" hebrajskie słowo 'hovah' oznacza - ruin, mischief.

Ruin - zburzyć, zniszczyć, zrujnować; doprowadzić do ruiny
Mischief - szkoda, intryga, figlarność, psota, mąciwoda, podżegacz, krzywda

Forma - "Jehowa" oznacza w sumie niszczycielskiego mąciwodę, podżegacza i krzywdziciela !!!

Co najciekawsze, Towarzystwo Strażnica uważa, że imię Yahweh jest najbardziej prawidłową formą imienia Boga ("Pomoc w Zrozumieniu Biblii") ale ze względu na to, że świat błędnie nazywa Boga - Jehowa, TS postanowiło także Go w ten sposób nazywać: "Podczas przychylnego przeglądu wymowy "Jahłeh" jako bardziej prawidłowej, my pozostajemy przy formie "Jehowa" dlatego że ludzie są zaznajomieni z tym od 14 wieku".

Ktoś może zarzucić, że niektórzy zbytnio czepiają się szczegółów, które nie maja większego znaczenia. Dla tych, którzy myślą w taki sposób mam złą wiadomość!
Dlaczego Bóg zadał sobie trud dodania dwóch liter do imienia Abrama!? Dlaczego zamienił imię Abram na Abraham?

Ponieważ Jego zdaniem imię jest niezwykle ważne. Dlatego też zmienił On imię Jakuba na Izrael i taką nazwę nadal osobiście Narodowi Wybranemu. Czy w tym świetle ktokolwiek ma prawo do zmiany chociaż jednej litery w Jego imieniu czy imieniu Jego Syna?

Wielu krytyków uważa, że nie znamy prawidłowej wymowy obu imion. Jest to nieprawdą i jest pozbawione sensu. Czyżby Bóg miał wystarczającą moc, aby zachować Swoje Słowo, ale na zachowanie Swego imienia to Bogu zabrakło już siły i mocy?

Na domiar złego ŚJ używają bezwiednie i nagminnie, (łamiąc pierwsze przykazanie!) niezwykle uwłaczającą formę tego świętego imienia.
W takiej właśnie formie używają jej Amerykanie (Watchtower Society) oraz cały świat anglojęzyczny. W tej formie używają jej także do czarów sataniści, czarownicy, kabaliści oraz Masoni, którzy byli twórcami świadków jehowy i nadal nimi kierują.


http://www.zbawienie.com/imie-Boga.htm

Cytuj:
Wyjścia 6: (2) Odezwał się Bóg do Mojżesza i rzekł: Jam jest Pan. (3) Objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, lecz imienia mojego Jahwe im nie objawiłem.

W zdecydowanej części przekładów jedynie w tym miejscu pojawia się rzekome imię Boże. Co jest znamienne, w żadnej dalszej części Biblii - Bóg nie objawiał więcej swego imienia i nie nalegał na jego używanie.

Owszem, są biblijne wersety mówiące o imieniu Boga, ale termin - imię ma w wielu przypadkach zupełnie inne znaczenie. Oznacza on osobowość, czy też dobre imię, czy też opinię lub sławę. Więcej na temat terminu biblijnego - imię w tym linku - Imię Syna Bożego.

Tetragram JHWH był znany w starożytnym Egipcie. W dokumentach takich jak Mesha Stela czy egipskich pismach można znaleźć Tetragram, który dziwnym trafem nie był utożsamiany z Izraelem.

Skoro nie podano w Biblii Jego imienia - przeciwnicy Boga prowadzeni przez szatana sami nadali Mu imię, które jest zwykłym oszustwem.

Jesteśmy ponownie ofiarami kłamstwa.

Kłamstwo to polega na tym, że manipulatorzy Pisma Świętego ukrywają przed nami bardzo istotne informacje, a podstawiają nam w zamian zwykłe kłamstwa. W przypadku imienia Boga kłamstwo jest oczywiste i bardzo łatwo jest je udowodnić.


Cytuj:
Skąd się wziął Tetragram?

Istotne jest to, że Tetragram w paleo hebrajskim jest napisany niewłaściwie, ponieważ paleo hebrajski czyta się tak jak polski czy angielski - z lewej do prawej, a na tym obrazku jest odwrotnie!

Najciekawsze jest znaczenie jednego ważnego słowa z tego języka, które po angielski jest pisane - Yareah. Po polsku wymowa brzmiałaby - Jaee.

Według starego słownika z roku 1860 roku, Bible Dictionary, opracowanego przez Sir. Williama Smitha mamy następujące wyjaśnienie pod hasłem - księżyc:

"Trzy nazwy księżyca były w użytku przez Hebrajczyków: YAREAH - bladość, LEBONAH - biel oraz HODESH - powracający księżyc."

Znalazłem także współczesne źródła wskazujące na YAREAH jako księżyc. Link do witryny - http://skipmoen.com/tag/yareah/

Hebrew Word Study - oraz skan z tej witryny, ponieważ takie dowody często z czasem giną.

Powyższy cytat to Psalm 89:(38) "Jak księżyc, ustanowiony na wieki, Wierny świadek na niebie." Jak księżyc -keyareah.

W YAHREAH lub YAREAH - pierwsze H z reguły usuwano w angielskich transliteracjach. Litera R ma bardzo niewielką siłę wymowy.

Czytając YAHREAH lub YAREAH i opuszczając H oraz wymawiając R bardzo słabo, otrzymujemy... YAHWEH czyli dźwięk jest niemal identyczny - JAŁE. YAREAH - fonetycznie JAEE. W słowniku Stronga mamy słowo - księżyc ukazane jako YAREACH, co jest najwyraźniej czystą próbą zmiany tego słowa, aby nie połączyć tego z YAHWEH! Strong#3394.

W ten sposób powstał Tetragram YHWH (JHWH po polsku). Z powodu rzeczywistego braku samogłosek w aramejskim alfabecie z tetragramu możemy odczytywać YAHWEH lub JEHOVAH.

Yah (nie wymawiamy h czyli wymowa brzmi - Ja.) to imię egipskiego boga księżyca, które także zaadoptowali Izraelici jeszcze w Egipcie. Imię YHWH było używane przez odstępczych Izraelitów, którzy za wyjątkiem króla Dawida, Salomona, Hiskiasza i kilku innych wielbili wiele bóstw z Baalem i Astarot włącznie. Tetragram oznaczał właśnie... Baala!

To są właśnie przyczyny, dla których wielu adwersarzy Biblii twierdzi (zgodnie z prawdą), że Jahwe to był trybalny bóg Izraelitów, a jego żona to była Aszera czy też Astarte lub Astaroth. Istnieje wiele źródeł poza biblijnych, w których Tetragram istnieje i stąd biorą się hipotezy, ze Izraelici po prostu przejęli bożyszcza Kanaanu i umieścili je w Biblii.

Dopiero w tym kontekście widać wyraźnie, że nie jest prawdą, ale wyraźną próbą skażenia świętego oryginalnego tekstu. Wielu także cytuje teksty masoreckie, według których Tetragram a Baal to dokładnie to samo.

Z tej właśnie przyczyny - za wielbienie fałszywych bogów, jak Baal czy... Jahweh państwo Izrael zostało ukarane przez Boga -podzielone na dwa królestwa, Judy oraz Izraela. W końcu jedynie reszta z Judy dostała się do niewoli babilońskiej. Owa niewola była karą na Judejczykach za wielbienie Lucyfera w świątyni Salomona, oraz wielbienia mnóstwa bogów, spalania własnych dzieci ku ich czci oraz wymyślania kłamstw na temat rzeczywistego Boga Izraela.


II Królewska 17:(7) A stało się tak, ponieważ synowie izraelscy grzeszyli przeciwko Panu, Bogu swemu, który ich wyprowadził z ziemi egipskiej, spod władzy faraona, króla egipskiego, a czcili obcych bogów, (8) a postępowali według zwyczajów tych narodów, które Pan wypędził sprzed oblicza synów izraelskich, oraz tych, jakie wprowadzili królowie izraelscy. (9) Wymyślili też synowie izraelscy rzeczy niewłaściwe o Panu, Bogu swoim, pobudowali sobie świątynki na wzgórzach we wszystkich swoich miejscowościach, począwszy od baszty strażniczej aż do grodu warownego; (10) i nastawiali sobie słupów i posągów Aszery na każdym wyniosłym pagórku i pod każdym zielonym drzewem; (11) i spalali tam we wszystkich świątynkach na wyżynach kadzidła jak ludy, które Pan uprowadził przed nimi do niewoli; popełniali złe czyny, pobudzając Pana do gniewu. (12) Czcili też bałwany, o których powiedział im Pan: Nie czyńcie tego. (13) A chociaż Pan ostrzegał Izraela i Judę przez wszystkich swoich proroków, przez wszystkich jasnowidzów, mówiąc: Zawróćcie ze swoich błędnych dróg i przestrzegajcie moich przykazań i ustaw zgodnie z całym zakonem, jaki nadałem waszym ojcom i przekazałem wam przez moje sługi, proroków, (14) oni jednak nie słuchali i stwardniał ich kark, jak kark ich ojców, którzy nie zaufali Panu, Bogu swemu. (15) Owszem, wzgardzili jego ustawami i jego przymierzem, jakie zawarł z ich ojcami, i przestrogami, jakimi ich ostrzegał, i poszli za marnością, i sami stali się marnością - jak ludy okoliczne, o których nakazał im Pan, aby nie postępowali tak, jak one. (16) Odrzucili wszystkie przykazania Pana, Boga swego, i sporządzili sobie dwa odlewane cielce, sporządzili sobie posąg Aszery i oddawali pokłon całemu zastępowi niebieskiemu, i służyli Baalowi. (17) Oddawali też na spalenie swoich synów i swoje córki i uprawiali czarodziejstwo i wróżbiarstwo, i całkowicie się zaprzedali, czyniąc to, co złe w oczach Pana i pobudzając go do gniewu. (18) Oburzył się więc Pan bardzo na Izraela i odrzucił ich sprzed swego oblicza, tak iż pozostało tylko samo plemię judzkie. (19) Ale i Judejczycy nie przestrzegali przykazań Pana, Boga swego, a poszli za zwyczajami Izraela, jakie ten wprowadził. (20) Toteż Pan wzgardził całym rodem Izraela i upokorzył ich, i wydał ich w moc grabieżców, odrzuciwszy ich całkiem od siebie.

Tak królowie jak i i kapłani izraelscy czynili owo zło występując przeciwko Bogu i nic dziwnego, że także próbowano fałszować teksty biblijne Tetragramem, wielbiąc w ten sposób boga księżyca - Ja(h), zamiast rzeczywistego Boga Izraela, Stwórcę wszechrzeczy.

Podsumowując powyższe, Izraelici, którzy powrócili z niewoli babilońskiej nie posługiwali się już językiem staro hebrajskim ale posługiwano się językiem aramejskim. W tym okresie powstał bluźnierczy Talmud Babiloński oraz Izraelici przejęli najbardziej skuteczną formę czarów - kabałę, w której najmocniejszym pośród 50 imion był... Tetragram.


Czy te dane są prawdziwe, czy to może jakieś prześmiewcze? Strona druga bardzo akatolicka i antydogmatyczna.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Śr kwi 18, 2012 12:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Czy to prawda o Tetragramie?
http://forum.gazeta.pl/forum/w,721,1115 ... _Boze.html

http://www.youtube.com/watch?v=8NGfgNYUXgM

http://www.youtube.com/watch?v=XYwcPSd1jR4

http://www.youtube.com/watch?v=4SRjwMUY ... =endscreen

http://www.eliyah.com/jhovah.htm

http://www.youtube.com/watch?v=cRhrhKyUGFs

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99ga_Izajasza

http://dss.collections.imj.org.il/isaiah

http://www.google.pl/search?q=pugio+fid ... =firefox-a

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Śr kwi 18, 2012 21:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2012 10:08
Posty: 147
Post Re: Jechowi
Odniosę się tylko do filmu w drugim linku (tymczasem, bo to forum nie mównica ;) )

Autor posługuje się w swoim opracowaniu wewnętrznie sprzeczną i błędnokołową,
czasami posuniętą do granic absurdu, argumentacją.


Twierdzi np., że poza Septuagintą nie ma wiarogodnego tłumaczenia pism
hebrajskich (Starego Testamentu), i że jedynie Septuaginta jest oryginalnym
przekładem z języka paleohebrajskiego (czy jak kto woli języka starohebrajskiego), co jest oczywistym kłamstwem.


Przy okazji autor wysuwa szereg pseudonaukowych i opartych na teoriach
spiskowych tez. Postuluje, że język paleohebrajski zawierał samogłoski, był
zapisywany od lewej strony do prawej (choć nic dziwnego by w tym nie było.
Współcześnie Hebrajski jest też tak zapisywany w niektórych krajach, np. w
Polsce), a starożytny język Grecki, to jego zdaniem jedynie dialekt języka
paleohebrajskiego. Jest to bzdura, gdyż jak łatwo sprawdzić poszukując bez uprzedzeń, starożytny grecki powstał w X lub IX w. p. n.e. na skutek kontaktów handlowych Greków z ludami Lewantu. Świadczy o tym podobieństwo kształtu liter, podobieństwo nazw liter i przekazy mitologiczne (Kadmos). Pismo paleohebrajskie było pismem spółgłoskowym, Grecy zaadaptowali do zapisu samogłosek paleohebrajskie znaki oznaczające nie występujące w języku greckim spółgłoski laryngalne. Mimo dodania znaków oznaczających samogłoski alfabet grecki nie był doskonały, brakowało mu bowiem oznaczeń dwuznaków i rozróżnienia zapisu części samogłosek różniących się iloczasem (alfy, joty i ipsylonu), ponadto występowały znaki oznaczające zbitki spółgłosek.

Idźmy dalej, do owego Księżyca:
Nie ma takiego słowa jak JAREAH. Jest natomiast JAREACH. Nie ma także słowa
JAHREAH. Istotą teorii autora jest twierdzenie, że "pierwsze H z reguły
usuwano w angielskich transliteracjach. Litera R ma bardzo niewielką siłę
wymowy". To wyjaśnia "wtórność" jego interpretacji. Język angielski ma się do
hebrajskiego tyle, jak polski do chińskiego. Nie ma takiego słowa jak
JAHREACH, więc w słowie księżyc nie ma środkowego HE. Końcowe CH to w
angielskiej transliteracji fonetycznej KH, a nie H - wymawiane jest jako
charczące CH.
Kompletną bzdurą jest, jakoby literka R (Rejsz) była w języku hebrajskim słabo
wymawiana. Hebrajski to nie angielski, gdzie R bywa słabe i gardłowe,
zanikające (np. w słowie ARE). Lecz jeśli ktoś buduje teorię w oparciu o
fonetykę angielską, to takie właśnie wypaczone otrzymuje wyniki.
Podsumowując.
Hebrajskie słowo KSIĘŻYC = JAREACH nie zawiera w sobie składnika imienia
Bożego YAH ani JEHOWA. Z Tetragramem łączy to słowo zaledwie jedna litera J, a
to zbyt mało, by wyciągać tak daleko idące wnioski, jeszcze w oparciu o
angielską fonetykę. A Psalm 89:(38) mówi wyłącznie o księżycu, jako ciele
niebieskim, a nie o Bogu.


Nie ma takiego słowa jak HOVAH הוה= katastrofa, nieszczęście, klęska,
zniszczenie. Jest natomiast HOVE הוה które współcześnie oznacza
teraźniejszość, coś co się dzieje aktualnie.
Słownik, na który autor się powołuje,nie jest słownikiem autorytatywny, a amatorski, gdzie każdy może wpisać cokolwiek.
Zobaczmy co na ten temat mówią uznane słowniki tworzone prze autorytety naukowe:
Klugmana (polsko-hebrajski), słownik OXFORD (angielsko-hebrajski), a także słownik hebrajsko-hebrajski wyd. Jerozolima 1995, w którym szczegółowo wyjaśniane są hebrajskie znaczenia
słów (coś w stylu Słownika Języka Hebrajskiego dla Żydów). Nie ma tam słowa HOVAH הוה= katastrofa!
Również w dostępnych słownikach wirtualnych, tłumacząc z angielskiego na hebrajski
- nigdzie przy słowie ruin, disaster czy podobnych nie znajdziemy hebrajskiego
הוה !

Czy pisać dalej? czy warto w ogóle polemizować z tak irracjonalnymi zarzutami? warto, ponieważ osoby pozbawione dystansu, uniesione emocjami: wreszcie znalazł się bat na świadków! - przyjmą za prawdę podobne bzdury wyssane z palca utworzone tylko w celu zniesławienia tych, którzy ośmielają się SPRAWDZAĆ prawdy przyjęte przez większość bezkrytycznie.Rzadko unoszę się oburzeniem, lecz w tym przypadku uważam za swój obowiązek zdemaskować oczywiste kłamstwa na temat Boga. Pytanie: w jakim celu pojawiają się podobne kalumnie? I czy rzeczywiście ich ogarnięci nienawiścią autorzy myslą, że nikt nie sprawdzi prawdziwości ich wywodów? Z czyjego poplecznictwa działają? KOMU OD ZAWSZE ZALEŻAŁO, ABY LUDZIE NIE ZNALI PRAWDY O BOGU?

_________________
Oto bowiem, co rzekł Wysoki i Wzniosły, który mieszka na zawsze i którego imię jest święte: „Mieszkam na wysokości i na miejscu świętym, a także ze zdruzgotanym i uniżonym w duchu, by ożywić ducha maluczkich i ożywić serce zdruzgotanych. (Iz 57:15)


Cz kwi 19, 2012 7:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Jechowi
Ale to nieprawdziwa historia z tym yah, bo nie pozwoliłaby Opatrzność, żeby katolicy czcili jakieś egipskie bóstwo księżyca. Ale to atakuje także ŚJ, a oni nie maja prawdziwej wiary. Może kogoś zraziły dogamty katolickie surowością (ta osoba tłumaczyła, że nie ma wiecznego potepienia (ja wolałbym, żeby nie było, ale niestety) i teraz wymyśla takie dzieła jak herezja anihilacjonizmu. To na Piśmie Świętym miałby się skończyć dialog Stwórcy z człowiekiem, a później nie miałoby być jakichkolwiek objawień? Nie chodzi mi tu o jakieś grzeszenie czy gorszenie kogoś.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Cz kwi 19, 2012 14:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 749 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 50  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL