Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 749 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 50  Następna strona
 Świadkowie Jehowy 
Autor Wiadomość
Post Re: Świadkowie Jehowy
Szanowny świadku Jehowy, masz problem z dostrzeżeniem tego, co jest zapisane w Biblii. Tam jak wół stoi, że to są imiona Boga, a nie tytuły czy określenia go opisujące.


Cz paź 12, 2017 21:20
Post Re: Świadkowie Jehowy
A co go to w ogóle rusza, skoro jedno z przykazań Dekalogu określa mianem "zabobonu", bo tak powiedziało Ciało Kierownicze? Niech sobie w Biblii stoi co chce. Jak się okazuje, Biblia furda, kiedy Ciaoł Kierownicze powiada, że jest inaczej, nich war?
(Nie to, żebym nie zauważał, że katolicy albo inne wyznania też sobie różne rzeczy z Biblii ignorują po upodobaniu, ale to insza inszość).


Pt paź 13, 2017 0:16

Dołączył(a): Cz paź 12, 2017 7:06
Posty: 185
Post Re: Świadkowie Jehowy
akruk napisał(a):
A co go to w ogóle rusza, skoro jedno z przykazań Dekalogu określa mianem "zabobonu", bo tak powiedziało Ciało Kierownicze? Niech sobie w Biblii stoi co chce. Jak się okazuje, Biblia furda, kiedy Ciaoł Kierownicze powiada, że jest inaczej, nich war?
(Nie to, żebym nie zauważał, że katolicy albo inne wyznania też sobie różne rzeczy z Biblii ignorują po upodobaniu, ale to insza inszość).


Drogi akruk. Najpierw dokładnie przeczytaj , następnie się wypowiadaj. Ani CK, ani ja nie napisałem że jedno z przykazań Dekalogu jest zababonem, Przeczytaj uważnie kontekst wypowiedzi, wtedy napisz coś mądrego. Dziękuję :-D


Pt paź 13, 2017 5:55
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy
Capri napisał(a):
Drogi akruk. Najpierw dokładnie przeczytaj , następnie się wypowiadaj. Ani CK, ani ja nie napisałem że jedno z przykazań Dekalogu jest zababonem
Nieładnie jest kłamać:
Capri napisał(a):
Problem tkwi gdzie indziej, w przesądzie żydowskim który zabraniał wymawiać imienia Bożego na daremno. Tłumacze powołując się na ten zababon

przykazanie Dekalogu; Wj 20,7 napisał(a):
Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, nadaremno...


Pt paź 13, 2017 12:53

Dołączył(a): Cz paź 12, 2017 7:06
Posty: 185
Post Re: Świadkowie Jehowy
Czy to przykazanie kategorycznie zabraniało wymawiania imienia Bożego ?

Wiele stuleci później psalmista pod natchnieniem Boga napisał:

Służcie Jahwe, wzywajcie jego imienia,głoście dzieła jego wśród narodów. ( Biblia Tysiąclecia wydanie drugie poprawione 1971rok )

W Izajasza 12,4 1 Kronik 16,8 i wielu innych miejscach czytamy ,,Wzywajcie jego imienia ''.

Jaki z tego wniosek ?
Bóg pragnie żeby wzywać jego imię, świadczy o tym wiele wypowiedzi zapisanych w Biblii

Wracając do jednego z przykazań Dekalogu, o co w nim konkretnie chodzi ?

Nie można do imienia Bożego odnosić się z lekceważeniem, należy przysparzać Mu chwały i unikać wszystkiego, co ściągnęłoby hańbę na Jego święte imię.
Biblia przestrzega przed nadużywaniem imienia Bożego, ale jednocześnie zachęca bogobojnych ludzi, by się nim posługiwali. Wierni słudzy Boży, tacy jak Boaz i wielu innych z szacunkiem wymawiali imię Boże zarówno w modlitwach, jak i w różnych codziennych sytuacjach (Rut 2:4).


Pt paź 13, 2017 13:17
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy
Capri napisał(a):
Czy to przykazanie kategorycznie zabraniało wymawiania imienia Bożego ?
Gościu, zacytowałeś sformułowanie z Dekalogu: "brać/wymawiać/wzywać nadaremno" nazywając je przesądem i zabobonem. Skrytykowałeś przykazanie jako zabobon. Kropka.


Pt paź 13, 2017 13:29

Dołączył(a): Cz paź 12, 2017 7:06
Posty: 185
Post Re: Świadkowie Jehowy
akruk napisał(a):
Capri napisał(a):
Czy to przykazanie kategorycznie zabraniało wymawiania imienia Bożego ?
Gościu, zacytowałeś sformułowanie z Dekalogu: "brać/wymawiać/wzywać nadaremno" nazywając je przesądem i zabobonem. Skrytykowałeś przykazanie jako zabobon. Kropka.


Zacytuj moje słowa, że skrytykowałem . Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.


Pt paź 13, 2017 13:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 12, 2017 7:06
Posty: 185
Post Re: Świadkowie Jehowy
Pozwoliłem sobie wkleić moją wypowiedź.
Czy z niej wynika że to JA jedno z przykazań Dekalogu nazywam zababobem, czy kierując się przesądem czyli zababonem żydzi zabronili wymawiać imię Boże ?

Zastanawiające jest, że inne imiona biblijne , także pogańskich bożków nie znikły z kart Pisma Swiętego- tylko dziwnym trafem stało to się z imieniem Boga, autora Biblii

Tłumaczy się, że nie znamy poprawnej wymowy, a czy znamy poprawną wymowę innych imion ?
Kto jest w stanie powiedzieć, jak żydzi wymawiali imię Syna Bożego, Jeszúaʽ czy Jehoszúaʽ?

Nikt nie jest w stanie tego dokonać, jednak nie czepiamy się imienia Jezus, proroków czy królów żydowskich.

Problem tkwi gdzie indziej, w przesądzie żydowskim który zabraniał wymawiać imienia Bożego na daremno. Tłumacze powołując się na ten zababon, w miejsce tetragramu umieścili słowo Pan- czyli Kyrios. W późniejszych kopiach Septuaginty opuszczono imię Boże, zastępując je takimi słowami, jak „Bóg” (Theosʹ) i Pan (Kyrios). Wiemy o tym, ponieważ znaleziono wczesne fragmenty Septuaginty, w których jest imię Boże, oraz późniejsze odpisy tych samych fragmentów, skąd imię Boże zostało usunięte.

Jeżeli zostało usunięte, należało mu przywrócić należne miejsce gdyż Bóg na to szczególnie zasługuje.


Pt paź 13, 2017 14:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 12, 2017 7:06
Posty: 185
Post Re: Świadkowie Jehowy
Jeszcze 10 razy przeczytaj, może dotrze

,,Problem tkwi gdzie indziej, w przesądzie żydowskim który zabraniał wymawiać imienia Bożego na daremno. Tłumacze powołując się na ten zababon, w miejsce tetragramu umieścili słowo Pan- czyli Kyrios''

Widzisz kto zabronił wymawiać imię Boga ?
Duchowni Judaizmu kierując się przesądem czyli zababonem zakazali używać imię Boga, ponieważ błędnie zinterpretowali to przykazanie zawarte w Dekalogu.

Nie pisz bzdur, że ja nazywam je zababonem.


Pt paź 13, 2017 14:07
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy
Capri napisał(a):
akruk napisał(a):
Gościu, zacytowałeś sformułowanie z Dekalogu: "brać/wymawiać/wzywać nadaremno" nazywając je przesądem i zabobonem. Skrytykowałeś przykazanie jako zabobon. Kropka.
Zacytuj moje słowa, że skrytykowałem . Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.
Naucz się czytać ze zrozumieniem. Własnych słów nie rozumiesz, misiu drogi:
Capri napisał(a):
Problem tkwi gdzie indziej, w przesądzie żydowskim który zabraniał wymawiać imienia Bożego na daremno. Tłumacze powołując się na ten zababon
TY SAM nazwałeś zakaz używania imienia Bożego nadaremno "przesądem żydowskim" oraz "zabobonem". Określenia takie jak "przesąd" i zabobon" są negatywną oceną, krytyką czegoś jako błędnego i bezpodstawnego przekonania. Innymi słowy: krytykujesz przykazanie, nazywając je żydowskim przesądem i zabobonem.


Pt paź 13, 2017 15:18

Dołączył(a): Cz paź 12, 2017 7:06
Posty: 185
Post Re: Świadkowie Jehowy
Cytuj:
Trzecie przykazanie
Najprawdopodobniej w wiekach I i II n.e. wśród Żydów ukształtował się zabobonny stosunek do imienia Bożego. W Misznie (zbiorze rabinicznych komentarzy, które się stały podstawą Talmudu) powiedziano, że „kto wymawia imię Boże tak jak jest zapisane”, nie będzie miał udziału w przyszłym ziemskim raju obiecanym przez Boga.
Skąd wziął się ten przesąd? Istnieje pogląd, że Żydzi uznawali imię Boże za zbyt święte, by wolno je było wymawiać grzesznym ludziom. W końcu już samo zapisywanie go zaczęło budzić opory. Jak czytamy w pewnym źródle, obawa brała się stąd, że teksty z imieniem Bożym mogły kiedyś trafić na śmietnik, gdzie zostałoby ono zbezczeszczone.
Encyclopaedia Judaica informuje, że „unikanie wypowiadania imienia JHWH (...) wynikło z błędnej interpretacji Trzeciego Przykazania”. Trzecie przykazanie Dekalogu nadanego przez Boga Izraelitom brzmi następująco: „Nie wolno ci używać imienia Jehowy, twego Boga, w sposób niegodny, bo Jehowa nie pozostawi bez ukarania tego, kto używa jego imienia w sposób niegodny” (Wyjścia 20:7). Przesąd zrodził się ze złego zrozumienia zakazu niegodnego posługiwania się imieniem Bożym.
Oczywiście nikt dziś nie twierdzi, że Bóg może kogoś ukarać spaleniem na stosie za to, że wymawiał Jego imię. Ale tamte zabobonne wierzenia żydowskie wciąż pokutują. Wielu ludzi w dalszym ciągu uważa, że tetragram to imię „niewyrażalne”, „niewymawialne”.


Przebudźcie się-2004 r. 22-styczeń

Oznaczenie cytatu - YZ


So paź 14, 2017 9:23
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Świadkowie Jehowy
Nie przeszkadza to wcale w tym, że (pewnie niezręcznie - a koledzy to wykorzystali) napisałeś o
przesądzie żydowskim który zabraniał wymawiać imienia Bożego na daremno, czyli połączyłeś słowo przesąd z treścią nakazu zawartego w Piśmie świętym:

Cytuj:
Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy
Wj 20, 7

Wystarczyło napisać, że twoja wypowiedź była niezręczna i się z niej wycofać, a nie wałkowalibyśmy tego tematu do końca świata.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So paź 14, 2017 11:59
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz paź 12, 2017 7:06
Posty: 185
Post Re: Świadkowie Jehowy
Gdyby mój rozmówca był bardziej spostrzegawczy, nie musielibyśmy wałkować tematu. Z niczego nie muszę się wycofywać, wiem o czym piszę


So paź 14, 2017 12:36
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Świadkowie Jehowy
Ale inni nie wiedzą. Sprawiasz - poprzez niezręczne wypowiedzi - wrażenie jakbyś sam nie wiedział, więc nie dziw się takim reakcjom.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So paź 14, 2017 12:54
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz paź 12, 2017 7:06
Posty: 185
Post Re: Świadkowie Jehowy
medieval_man napisał(a):
Ale inni nie wiedzą. Sprawiasz - poprzez niezręczne wypowiedzi - wrażenie jakbyś sam nie wiedział, więc nie dziw się takim reakcjom.


Inni mogą nie chcieć wiedzieć, z takiego czy innego powodu, chociażby dla zasady


So paź 14, 2017 14:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 749 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 50  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL