Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 20:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 750 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 50  Następna strona
 Świadkowie Jehowy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
proteom
ŚJ twierdzą, że Jahwe/Jehowa jest jedynym imieniem (własnym) używanym z największą częstotliwością przez większość sług Bożych w ST. (w tym sensie nie ma innych imion). Na tej podstawie funkcjonuje pogląd, że to konkretne określenie powinno zajmować kluczowe miejsce w relacji z Bogiem.Takie są fakty i każda praca doktorska która nie uznaje takiego punktu odniesienia jest błędna z założenia. Używanie przeze mnie formy "Jahwe" jest zabiegiem raczej empatycznym niż pośrednio przyznającym status wyższości nomenklatury Jahwe nad Jehowa. Mam po prostu świadomość tego, jak istotne znaczenie ma dla was taka właśnie forma :). Co do Syna Bożego. Nikt nie neguje wartości imienia "Jezus Chrystus" i jakie miejsce ono zajmuje w NT. Sam fakt, że zostało dane przez Boga Ojca (Jahwe) wskazuje na to, że spełnia ono rolę pośredniczącą między Bogiem, a ludźmi.(1Tym 2:5). Jest to najwyższy status z kategorii imion "otrzymanych" przez ludzkość, co de facto nie stanowi konkurencji dla nomenklatury "Jahwe" ktorej nosicielem jest Bog Ojciec (dawca wszystkiego). Imię biorcy nie może przewyższać imienia dawcy, tym bardziej że ich funkcja jest odmienna. Samo to, że przytoczyłeś tak wiele fragmentów dla potwierdzenia wyższości Imienia "Jezus" świadczy o tym, że nie rozumiesz nauki ŚJ w tym zakresie.


N kwi 07, 2019 8:53
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy
Zatem tak, komu mamy wierzyć, jakiemuś anonimowi z Internetu czy profesorom? Odpowiedź jest jasna


N kwi 07, 2019 9:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito napisał(a):

Cytuj:
ŚJ twierdzą, że Jahwe/Jehowa jest jedynym imieniem (własnym) używanym z największą częstotliwością przez większość sług Bożych w ST. (w tym sensie nie ma innych imion)
. Gdzie tak Biblia naucza? Czy Ty jesteś bardziej kompetentny niż żydowska encyklopedia stworzona przez znawców tematu?
Paulito
Cytuj:
Na tej podstawie funkcjonuje pogląd, że to konkretne określenie powinno zajmować kluczowe miejsce w relacji z Bogiem.
Gdzie tak Pan Jezus i Apostołowie nauczali?
Paulito
Cytuj:
Takie są fakty i każda praca doktorska która nie uznaje takiego punktu odniesienia jest błędna z założenia.
Przez grzeczność i wymogi regulaminowe, nie będę już tego komentował.
Paulito
Cytuj:
Używanie przeze mnie formy "Jahwe" jest zabiegiem raczej empatycznym niż pośrednio przyznającym status wyższości nomenklatury Jahwe nad Jehowa . Mam po prostu świadomość tego, jak istotne znaczenie ma dla was taka właśnie forma :).
Dla mnie znaczenie ma poprawna forma Imienia Bożego, a nie błędna, jaką propaguje Twoja organizacja.Niemniej jednak jest rzeczą niemal pewną, że imię Boże wymawiano pierwotnie »Jah·weh′«. The Encyclopaedia Britannica podaje: »Obecnie powszechnie panuje pogląd, że Jahwe (Yahwe) jest poprawną wymową.« The Universal Jewish Encyclopedia podaje: »Jahweh jest najbardziej prawdopodobną transliteracją dawnego hebrajskiego imienia Boga.«
Paulito
Cytuj:
Imię biorcy nie może przewyższać imienia dawcy[...]
. Gdzie tak Pan Jezus i Apostołowie nauczali? Jeszcze raz: nie interesuje mnie nauczanie ck, ale Słowo Boże.
Paulito
Cytuj:
Samo to, że przytoczyłeś tak wiele fragmentów dla potwierdzenia wyższości Imienia "Jezus" świadczy o tym, że nie rozumiesz nauki ŚJ w tym zakresie.
To może w końcu jakieś racjonalne i biblijne argumenty. Czy to moja wina, że nauki SJ w wielu kwestiach są sprzeczne z Biblią, jak i sprzeczne wewnętrznie? Twierdzicie np.:
Cytuj:
treść Chrześcijańskich Pism Greckich — a więc również czterech Ewangelii — przetrwała do naszych czasów właściwie w niezmienionej postaci.
Z drugiej strony:
Cytuj:
Komitet Przekładu Biblii Nowego Świata uznał, że istnieją niezbite argumenty przemawiające za tym, iż tetragram rzeczywiście znajdował się w oryginalnych greckich manuskryptach.
Czyli wg SJ tekst został zmieniony - oczywista sprzeczność!


N kwi 07, 2019 10:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
Quinque napisał(a):
Zatem tak, komu mamy wierzyć, jakiemuś anonimowi z Internetu czy profesorom? Odpowiedź jest jasna
Anonim może być lepiej oblatany w temacie niż niejeden profesor, tym bardziej że kwestia może dotyczyć tematu który studiuje od wielu lat. Oponenci (nawet ci z tytułami ) przeważnie nie wgłębiają się w temat który krytykują, ponieważ nie to jest ich głównym celem, dlatego jakie kto ma założenia, taki mu się obraz jawi. Po drugie, same środowisko profesorskie nie jest homogeniczne. Same przekłady różnią w wielu kwestiach. Cytowałem na tym forum wielu "tytularnych" którzy patrzyli na wiele spraw odmiennie niż ich odpowiednicy z drugiej strony barykady. Twoja opinia może mieć znaczenie, ale tylko dla osób które nie mają żadnego rozeznania w temacie.


N kwi 07, 2019 10:57
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy
Cytuj:
Anonim może być lepiej oblatany w temacie niż niejeden profesor


Jak widać, nie

Cytuj:
Cytowałem na tym forum wielu "tytularnych" którzy patrzyli na wiele spraw odmiennie niż ich odpowiednicy z drugiej strony barykady


Doprawdy? To może ty przedstawisz dowód na to że lekarze uważają transfuzję krwi za szkodliwą


N kwi 07, 2019 11:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito napisał(a):
Quinque napisał(a):
Zatem tak, komu mamy wierzyć, jakiemuś anonimowi z Internetu czy profesorom? Odpowiedź jest jasna
Anonim może być lepiej oblatany w temacie niż niejeden profesor, tym bardziej że kwestia może dotyczyć tematu który studiuje od wielu lat.
O tym, czy ktoś jest "oblatany" w temacie, w sposób najbardziej obiektywny w nauce świadczy dorobek naukowy. Np. Ks Dominik Rybola napisał pracę doktorską - jaki Ty masz dorobek naukowy? Nie wystarczy twierdzić:
Cytuj:
Oponenci (nawet ci z tytułami ) przeważnie nie wgłębiają się w temat który krytykują
, bo to nie jest argument merytoryczny, tylko erystyczny. Napisz krytyczną analizę pracy doktorskiej ks. Ryboli, w oparciu o bibliografię - wtedy to będzie merytoryczna praca.


N kwi 07, 2019 11:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito napisał(a):
Anonim może być lepiej oblatany w temacie niż niejeden profesor, tym bardziej że kwestia może dotyczyć tematu który studiuje od wielu lat.

Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Z mocy własnego autorytetu, nadanego samemu sobie?
Paulito napisał(a):
Oponenci (nawet ci z tytułami ) przeważnie nie wgłębiają się w temat który krytykują, ponieważ nie to jest ich głównym celem, dlatego jakie kto ma założenia, taki mu się obraz jawi.

j.w.
Paulito napisał(a):
Po drugie, same środowisko profesorskie nie jest homogeniczne. Same przekłady różnią w wielu kwestiach.

W kwestiach zasadniczych nie różnią się, chyba że z przekładem BNŚ.
Paulito napisał(a):
Cytowałem na tym forum wielu "tytularnych" którzy patrzyli na wiele spraw odmiennie niż ich odpowiednicy z drugiej strony barykady.

Jeśli tą drugą stroną barykady są ŚJ, to nic dziwnego.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N kwi 07, 2019 11:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Świadkowie Jehowy
No widzisz, a tu Izajasz nazywa Jezusa "Odwiecznym Ojcem" i nic na to chłopie nie poradzisz (nawet próbując mieszać określenie "Ojciec" w obu znaczeniach). Taki to już los Świadka Jehowy ;)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N kwi 07, 2019 11:21
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
proteom napisał(a):
Paulito napisał(a):

Cytuj:
ŚJ twierdzą, że Jahwe/Jehowa jest jedynym imieniem (własnym) używanym z największą częstotliwością przez większość sług Bożych w ST. (w tym sensie nie ma innych imion)
. Gdzie tak Biblia naucza? Czy Ty jesteś bardziej kompetentny niż żydowska encyklopedia stworzona przez znawców tematu?!
Moje zdanie to nie cytat z Pisma, tylko wniosek na bazie danych naukowych, które potwierdzają że imię "Jahwe" (właściwie tetragram) występowało w ST 6828 razy (Encyklopedia Biblijna "Vocatio"). W Talmudzie A.Cohena na str 53 ( jak dobrze pamiętam ) widnieje informacja, że tetragram był za czasów Biblijnych w powszechnym użyciu, nie tylko przez ludzi religijnych, ale też i świeckich. Takie są fakty. Dlatego ŚJ zgodnie z tą tradycją (niesprzeczną z NT) uznają tę praktykę za normatyw w relacji z Bogiem.
Cytuj:
Gdzie tak Pan Jezus i Apostołowie nauczali?
Twoje pytanie nie jest zgodne z nauczaniem Pana Jezusa, dlatego pytam, gdzie Pan Jezus nauczał, żeby tak nie nauczać (pytać o takie rzeczy).Zadając niebiblijne pytania nie możesz oczekiwać biblijnej odpowiedzi, dlatego (niebiblijnie) odpowiadam, że nauczanie ŚJ w tym przedmiocie jest zgodne z duchem całego PŚ, czyli niesprzeczne z nauką Chrystusa. Swoja drogą, czy zastosowałeś już sie do wytycznych Syna Bożego o zakupie miecza (Łuk 22:36)?
Cytuj:
Dla mnie znaczenie ma poprawna forma Imienia Bożego, a nie błędna, jaką propaguje Twoja organizacja.Niemniej jednak jest rzeczą niemal pewną, że imię Boże wymawiano pierwotnie »Jah·weh′«. The Encyclopaedia Britannica podaje: »Obecnie powszechnie panuje pogląd, że Jahwe (Yahwe) jest poprawną wymową.« The Universal Jewish Encyclopedia podaje: »Jahweh jest najbardziej prawdopodobną transliteracją dawnego hebrajskiego imienia Boga.«
Nie spotkałem sie jeszcze z naukowcem który by stwiedził, że na 100% ta czy inna forma wymowy tetragramu jest, poprawna. Zazwyczaj podaje sie w publikacjach teologicznych) możliwie prawdopodobną odmianę na bazie dotychczas zgromadzonych danych naukowych, która trafia do publicznego obiegu i z reguły traktowana jako "pewnik". W źródłach Żydowskich które miałem możliwość analizować nie znalazłem żadnych jednoznacznych treści co do poprawnej formy (wymowy) tetragramu. ŚJ nie upierają się dogmatycznie, że nomenklatura której używają jest ponad wszelka wątpliwość poprawna. Za punkt odniesienia biorą raczej powszechność tej odmiany, która funkcjonuje znacznie dłużej w obiegu niż "Jahwe", również w wielu przekładach z okresu średniowiecza.
Cytuj:
Gdzie tak Pan Jezus i Apostołowie nauczali? Jeszcze raz: nie interesuje mnie nauczanie ck, ale Słowo Boże.
Sam Jezus nauczał że Ojciec jest większy od Niego, a Paweł uściślił, ze głowa Chrystusa jest Bóg. (1Kor 11:3) I teraz: Jeżeli Bóg Ojciec ma na imię Jahwe i posłał swego Syna (oraz dał mu imię Jezus, Jana 3:16, Dz 4:12), to dawca jest większy niż biorca. Proste jak drut.
Cytuj:
To może w końcu jakieś racjonalne i biblijne argumenty. Czy to moja wina, że nauki SJ w wielu kwestiach są sprzeczne z Biblią, jak i sprzeczne wewnętrznie?
Nigdy nie dowiodłeś ani sprzeczności logicznej z Pismem, ani tym bardziej sprzecznosci wewnetrznej. Zresztą cały problem polega na tym, że swoją wykładnię Pisma utożsamiasz z samym Pismem i na tej podstawie wychodzi ci sprzeczność nauki ŚJ z Pismem.To dość powszechny błąd wynikający z niezrozumienia, że każdy kto czyta interpretuje.

Doskonale obrazują ten błąd dwa poniższe cytaty które podałeś z publikacji TS:

Cytuj:
treść Chrześcijańskich Pism Greckich — a więc również czterech Ewangelii — przetrwała do naszych czasów właściwie w niezmienionej postaci.
Z drugiej strony:

Komitet Przekładu Biblii Nowego Świata uznał, że istnieją niezbite argumenty przemawiające za tym, iż tetragram rzeczywiście znajdował się w oryginalnych greckich manuskryptach.
Pierwszy cytat odnosi się do ogólnej postaci i niezmienionej formy całych Pism Greckich, natomiast drugi, tylko do tetragramu, co de facto nie rzutuje na zasadnicza wartość całego przekazu. Gdyby obydwa cytaty dotyczyły zmienionego i niezmienionego charakteru NT, to mielibyśmy faktyczną sprzeczność, a tak to mamy kolejny chybiony zarzut. Nie chcę umniejszać Twojej inteligencji, ale zastanów sie jeszcze raz, czym tak naprawdę cała "treść" (pierwszy cytat), a czym jeden element z całości treści, czyli "tetragram"(drugi cytat). Polecam również doczytać definicję słowa "sprzeczność".
Cytuj:
Czyli wg SJ tekst został zmieniony - oczywista sprzeczność!
Komentarz: :brawo:


N kwi 07, 2019 13:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
Marek_Piotrowski napisał(a):
No widzisz, a tu Izajasz nazywa Jezusa "Odwiecznym Ojcem" i nic na to chłopie nie poradzisz (nawet próbując mieszać określenie "Ojciec" w obu znaczeniach). Taki to już los Świadka Jehowy ;)
Nawet w Twoim przekładzie nie ma tam słowa o Jezusie, a tym bardziej o Ojcu Jezusie. Kłamiesz więc twierdząc, że: "Izajasz nazywa Jezusa Odwiecznym Ojcem".I faktycznie nic na to nie mogę poradzić.


N kwi 07, 2019 13:24
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Świadkowie Jehowy
W taki sposób możesz argumentować przedszkolakom. Kim w takim razie jest Dziecię, które się zrodziło (pamiętaj, że to jest proroctwo, a nie rzeczywistość okresu życia Izajasza)?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N kwi 07, 2019 13:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
I tak zaczyna sie praca doktorska ktora wypromował proteom:
Cytuj:
Świadkowie Jehowy twierdzą, że Jahwe jest jedynym imieniem Boga, którym powinniśmy się posługiwać. Tymczasem Pismo św. określa Boga wieloma imionami.
Drogi Panie doktorze. Założenie że Pismo określa Boga wieloma imionami wcale nie oznacza, że musimy sie nimi posługiwać. Powinność ta (w rozumieniu ŚJ) wynika z faktu, ze taką forme kultu wprowadzili do obiegu pisarze ST, którzy byli autoryzowani świadkami samego Boga. Praktyka posługiwania sie tetragramem funkcjonowała w zakresie zarówno modlitw jak i pieśni pochwalnych. Kolejną kwestią której Pan nie rozumie (w omawianym zakresie) jest fakt, że słowo "imię" w znaczeniu jakim używają go ŚJ jest nomenklaturą ściśle Biblijną i zsyntetyzowaną z imieniem własnym "Jahwe". Żadne inne imię które wymienił Pan w swojej pracy nie niesie za sobą takiej treści i częstotliwości. Dlatego uważam, że praca którą Pan napisał, a którą egzaltują się tutejsi userzy, jest nic nie warta. Pisząc jakiekolwiek opracowania należy sie do nich odpowiednio przygotować, czyli przyjąć punkt widzenia interlokutora. Niestety, ale nie spełnił Pan tego warunku.

Krytyczną recenzję napisał: Paulito :-D


N kwi 07, 2019 14:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
Małgosiaa napisał(a):
W taki sposób możesz argumentować przedszkolakom. Kim w takim razie jest Dziecię, które się zrodziło (pamiętaj, że to jest proroctwo, a nie rzeczywistość okresu życia Izajasza)?
Jak poczytasz Izajasza poczynajac od rozdział 7, to zauważysz że chodzi o dziecko Achaza jako znak dla ówczesnych. To nie jest mój wymysł. Taki ślad możemy znaleźć zarówno w cytacie który podałem (TPL) oraz w Encyklopedii Biblijnej "Vocatio" w komentarzu do hasła :"Immanuel". Koncepcja proroctwa jest warstwą dodaną, czyli niespójną zarówno z kontekstem jak i z czasami gramatycznymi o których juz wczesniej pisałem.


N kwi 07, 2019 14:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 07, 2019 11:19
Posty: 65
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito napisał(a):
słowo "imię" w znaczeniu jakim używają go ŚJ jest nomenklaturą ściśle Biblijną i zsyntetyzowaną z imieniem własnym "Jahwe"

Paulito, a dlaczego Komitet Przekładu Biblii Nowego Świata nie przetłumaczył imienia Boga w Księdze Wyjścia 3:15?


N kwi 07, 2019 14:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 25, 2018 15:08
Posty: 124
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
W taki sposób możesz argumentować przedszkolakom. Kim w takim razie jest Dziecię, które się zrodziło (pamiętaj, że to jest proroctwo, a nie rzeczywistość okresu życia Izajasza)?
Jak poczytasz Izajasza poczynajac od rozdział 7, to zauważysz że chodzi o dziecko Achaza jako znak dla ówczesnych. To nie jest mój wymysł. Taki ślad możemy znaleźć zarówno w cytacie który podałem (TPL) oraz w Encyklopedii Biblijnej "Vocatio" w komentarzu do hasła :"Immanuel". Koncepcja proroctwa jest warstwą dodaną, czyli niespójną zarówno z kontekstem jak i z czasami gramatycznymi o których juz wczesniej pisałem.

Tutaj własnie Paulito wykazał, że nie wyznaje tak do końca poglądów Świadków Jehowy. Prawdą jest, że Iz 9:5 ŚJ nie odczytują jako zapowiedzi narodzin Boga Wszechmocnego, bo za takowego nie uznają Jezusa Chrystusa. Nauczają natomiast, że proroczo mowa tu o Jezusie i nadanych mu imionach/tytułach zapowiadających jego rolę. Paulito pisząc, że mowa tu o "dziecku Achaza", zarazem twierdząc, że jest Świadkiem Jehowy, wprowadza czytelników w błąd co do nauk ŚJ. Być może wcale nim nie jest. Proszę więc uważać.


N kwi 07, 2019 15:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 750 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 50  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL