Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 9:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 749 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 50  Następna strona
 Świadkowie Jehowy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn cze 25, 2018 15:08
Posty: 124
Post Re: Świadkowie Jehowy
Możesz uznac za co chcesz. I co? Linki są na jw.org.


Pt mar 22, 2019 15:45
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy
DżiVi napisał(a):
Tobias. Niczym nie manipuluję. Ów cytat miał pokazać, jaką niektórzy dopuszczają możliwość ("radykalni egzegeci", a nie pan Romaniuk).


Niestety, ale manipulujesz.Aby uzasadnić tłumaczenie którego dokonało Towarzystwo Strażnica powołałeś się na autora komentarza KUL-u Bp.Romaniuka sugerując, jakby potwierdzał on wasze tłumaczenie.Przytoczyłeś tylko tą część zdania, która pasowała do twoich poglądów, resztę zaś przemilczałeś.Bo gdybyś zacytował całość, to wyszło by na jaw to, co wykazałem wcześniej, a mianowicie, że autor ma zupełnie inne zdanie, niż sugerujesz to ty, i Towarzystwo Strażnica.

Ps.Ksiądz Biskup Kazimierz Romaniuk jest osobą duchowną, jest biskupem, dlatego stosowanie wobec niego tytułu "pan Romaniuk" jest niestosowne i nie eleganckie.

DżiVi napisał(a):
Że wiekszość jest innego zdania nikogo nie dziwi, zważywszy na zapowiadane przez Jezusa i apostołów odstępstwo mające rozplenić po śmierci ostatniego z nich.


Ta większość trzyma się po prostu faktów, a nie zmienia kolejność wyrazów po to, by zatrzeć prawdę o Bóstwie Chrystusa jak to zrobiło Towarzystwo Strażnica w swoim "przekładzie" gdzie werset ten tak przetłumaczono z greckiego, aby Bogiem w tym fragmencie okazał się Bóg Ojciec, a nie Syn.To jest właśnie odstępstwo.

DżiVi napisał(a):
Co do oddawania czci, kwestia językowa. W niektórych innych językach (np. Young's Literal) tłumacze obstają bardziej za szacunkiem, "uczczeniem". Wynika to z zasług (sądzenie, zmartwychwzbudzanie), a nie z bycia Stwórcą, Dawcą życia.


Nie jest to tylko kwestia językowa, gdyż jak wspominałem wcześniej, to kontekst decyduje o znaczeniu tłumaczonego słowa.To majestat, a w zasadzie jego różnica stanowi kontekst dla wyrazu, nadając mu odpowiednią jakość.Werset z J 5,23 jest przykładem równości majestatu, gdyż pokazuje on, że taka sama cześć, jaka się należy Bogu Ojcu należy się również Bogu Synowi.Jakość tego greckiego słowa rozciąga się od "małego timao", które należy się ludziom do "wielkiego timao" które się należy tylko Bogu.Dlatego w tym przypadku w języku polskim ten wyraz został rozbity na "szanować" kiedy chodzi o jego mały wymiar i na "czcić" gdy chodzi o większy i o taki, który jest zarezerwowany tylko dla Boga.Natomiast organizacja do której należysz tłumacząc J 5,23 jako szanować, umniejszyła cześć, jaka się należy zarówno Bogu Ojcu, jak i Synowi.

Po drugie, nie odniosłeś się do faktu, że według J 5,23 Jezusowi mamy oddawać taką cześć, jaką oddajemy Ojcu.

DżiVi napisał(a):
Akurat na ten drugi aspekt, godny Boskiej czci, zwraca uwagę Ap 4:11 - tam już mowa o jednej Osobie, o Ojcu.


Zacytujmy więc:

Ap 4,11

"Godzien jesteś, Panie i Boże nasz, odebrać chwałę i cześć, i moc, boś Ty stworzył wszystko, a dzięki Twej woli istniało i zostało stworzone»"

A teraz Ap 5,13 odnośnie Jezusa:

"I ujrzałem, i usłyszałem głos wielu aniołów dokoła tronu i Zwierząt, i Starców, a liczba ich była miriady miriad i tysiące tysięcy, mówiących głosem donośnym: «Baranek zabity jest godzien wziąć potęgę i bogactwo, i mądrość, i moc, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo»."

Jak widać, (i co wykazał wcześniej zefciu) to, co należne jest Ojcu, a więc: chwała, cześć i moc, należne są też Synowi.Synowi należy się taka sama cześć jak Ojcu gdyż ich majestat jest równy.

DżiVi napisał(a):
Zapamietaj, nie każdy, kto wyraża inne poglądy, jest manipulatorem.


Problem w tym, że wy nie wyrażacie innych poglądów, ale po porostu przemilczacie niewygodne teksty, manipulując cytatami.


Pt mar 22, 2019 16:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Świadkowie Jehowy
SemenBedryszko napisał(a):
? Nie bardzo rozumiem pytania bo w zasadzie odpowiedzieć na nie można na różne sposoby. ŚJ zadowolić pragną tylko Jehowę Boga i Jezusa Chrystusa naszego zbawiciela. Nie zależy nam na tym by zadowalać "inne strony". Nie wiem co rozumiesz przez
"określenie swojej religii"? Pod kontem twoich wcześniejszych zapytań przypuszczam że chodzi ci o to czy uważamy się za chrześcijan, czy określamy się jako protestanci, czy może jakiś odłam judaizmu? Zatem chrześcijanami i tak i nie ze względu na kontekst rozmowy. "Tak" bo jesteśmy przede wszystkim uczniami Jezusa Chrystusa i naszym nadrzędnym prawem jest prawo Chrystusowe które skrupulatnie przestrzegamy w naszym życiu w takiej formie jaka jest w Biblii to znaczy bez wypaczeń i nadinterpretacji stworzonej przez chrześcijaństwo. "Nie" jeśli mamy się określić "politycznie" jako chrześcijanie ponieważ z chrześcijaństwem nie chcemy mieć nic wspólnego zważywszy na dokonanie "chrześcijaństwa przez ostatnie dwa tysiące lat. Zatem mogę powiedzieć że określamy się jako wykluczeni poza margines tego świata. Czy taka odpowiedź cię satysfakcjonuje?

Na początku sugerujesz, jakoby było dla Ciebie zbędne jak widzę Cię/Was inni ludzie. Nawet jeśli tak to postrzegasz,. spotkałem się nie raz z emocjonalnymi reakcjami ze strony świadków Jehowy. kiedy ktoś odmawiał im miana chrześcijan, co pokazuje, że przynajmniej dla części sprawa nie jest obojętna.
Dziękuję za opis tego, co dla Ciebie znaczy chrześcijanin. Mnie jednak chodziło o coś nieco innego. Czy widzisz możliwość kompromisu, nazwy, która zadowoliła by i świadków i odłamy, które Was nie uznają?

Cytuj:
W takiej sytuacji starsi zboru muszą zbadać sprawę czy jest prawdziwa czy nie. Jeśli się potwierdzi że doszło do takiej sytuacji starsi maja obowiązek przeprowadzić z winowajcą rozmowę by stwierdzić czy wyraża skruchę. Jeśli winowajca nie przyznaje się go grzechu i nie wyraża skruchy zostaje wykluczony ze społeczności ŚJ. Swoją drogą osoba molestowana ma prawo zgłosić taki czyn organom ścigania. Jeśli co chodzi o ty czy starsi powinni takie przestępstwo zgłosić na policję to mogą, ale nie mają takiego obowiązku bo obowiązuje ich prawnie taka sama "tajemnica spowiedzi" jak w wszystkich kościołach. Ksiądz Katolicki jak na spowiedzi dowie się że parafianin popełnił jakieś przestępstwo nie leci z tym od razu na policję.

Czy zakładacie, że starci są nieomylni w swoich osądach? Niektóre odłamy uważają że podczas tego typu zebrań Bóg może pomagać podjąć odpowiednią decyzję.
Czy osoba, która żałuje może czuć się bezkarnie? Czy przewidziana jest jakaś forma zadośćuczynienia? Co, przykładowo, z samopoczuciem zgwałconej ofiary, dostaje jakąś pomoc czy ochronę?

Cytuj:
Oczywiście Katolicy uważają inaczej! Zbawienie jest tylko w Kościele Chrystusowym, to jest Katolickim.

To bardziej u protestantów.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Pt mar 29, 2019 21:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
Chciałbym polecić ŚJ, choć i katolicy też mogliby się czegoś nauczyć, świetnie udokumentowaną książkę, która jest pracą doktorską ks. Dominika Rybola IMIONA BOŻE W BIBLII W KONFRONTACJI
Z NAUKĄ ŚWIADKÓW JEHOWY
http://www.chrzastowice.opole.opoka.org ... Jehowy.pdf
Autor krok po kroku obala argumenty ŚJ. Np. rzekoma jedyność Imienia Jehowa
Cytuj:
Świadkowie Jehowy twierdzą, że Jahwe jest jedynym imieniem Boga,
którym powinniśmy się posługiwać. Tymczasem Pismo św. określa Boga
wieloma imionami. Imię Jahwe wiąże się wyraźnie z jedną z czterech
podstawowych tradycji, które złożyły się na powstanie Pięcioksięgu Mojżesza. [...] Jakkolwiek imię Boże Jahwe występuje w Starym Testamencie
najczęściej (blisko 7000 razy), to istnieją księgi biblijne, w których zupełnie
brak tego imienia Bożego
, co w niczym nie umniejsza ich wartości jako słowa
Bożego (np. Księgi Koheleta i Estery).
Bóg w Biblii Hebrajskiej jest 238 razy określany terminem El oraz 2600
razy terminem Elohim.
Przed Mojżeszem Żydzi znali Boga pod następującymi
imionami: Bóg ojców naszych (Wj 3, 13. 15), Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg
Jakuba (Wj 3, 16), Pan, Bóg Hebrajczyków (Wj 3, 18).
Elohim (Bóg) otrzymuje różne epitety, np. Boga Najwyższego (Rdz 14,
18), Boga Izraela (Rdz 33, 20), Boga Wiecznego (Rdz 21, 33)[...]Inne imiona Boga to: !Ada' (Adon) i yn"doa] (Adonaj), które występują w
sumie 773 razy w Biblii Hebrajskiej (334 razy forma Adon i 439 – Adonaj).
Adonaj, hebr. mój wielki pan. Jest to liczba mnoga rzeczownika Adon –
pan. Adon w liczbie pojedynczej stosowano zarówno w odniesieniu do ludzi, jak
i do Boga. Adonaj, mówiono tylko do Boga i o Bogu (por. Elohim w liczbie
mnogiej Bóg). W okresie powygnaniowym imię Adonaj zastąpiło imię Jahwe w
kulcie publicznym ze względu na rosnącą cześć dla imienia Jahwe (np. Hi 28) Do innych Imion Boga należą: Szaddaj
Wszechmocny (Ps 68, 15).El-olam (Bóg Wiekuisty)El-Elyon (Bóg
Najwyższy); Odkupiciel (Iz 63, 16); Pan Bóg.

To i wiele innych argumentów dowodzi, że ŚJ KŁAMIĄ, iż za pomocą tylko Imienia Jehowa należy się do Boga zwracać.
Cytuj:
Przekonywującego argumentu dostarcza także św. Paweł apostoł, który
głosił Ewangelię głównie wśród pogan. Miałby więc uzasadnione powody żądać, aby chrześcijanie nowo nawróceni z pogaństwa, porzuciwszy dotychczas
czczonych bogów, posługiwali się imieniem prawdziwego Boga Jahwe. W listach
apostoła nie znajdziemy na ten temat żadnej wzmianki.
[...]Mylą się świadkowie Jehowy twierdząc, że Jezus objawił imię Boże
Jahwe (Jehowa), bo przecież było ono znane Izraelitom od czasów Mojżesza.
Jest jednak prawdą, że w Jezusie to niewymowne imię stało się jawne w swej
boskiej istocie i zbawczym działaniu. Dlatego pierwsi chrześcijanie nie byli
świadkami Jehowy, ale świadkami Jezusa. Wzywając Jego imienia, leczyli
chorych, wyrzucali złe duchy i dokonywali wszelkiego rodzaju cudów. Jezus
jest naszym jedynym Zbawicielem bo ...nie dano ludziom pod niebem żadnego
innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni” (Dz 4, 12).

Natomiast dla Jezusa słowo Ojciec było zasadniczym i najczęściej
używanym imieniem Boga. Jezus używał nie tylko pospolitego żydowskiego
wyrażenia nasz Ojciec, ale także zażyłego, aramejskiego słowa Abba, które
przyjęło się później w liturgicznej praktyce Kościoła.
Tak więc w świetle współczesnej egzegezy biblijnej nauka świadków
Jehowy o imieniu Bożym (poza małymi wyjątkami) nie jest zgodna z Pismem


N mar 31, 2019 4:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
proteom napisał(a):
Chciałbym polecić ŚJ, choć i katolicy też mogliby się czegoś nauczyć, świetnie udokumentowaną książkę, która jest pracą doktorską ks. Dominika Rybola IMIONA BOŻE W BIBLII W KONFRONTACJI
Z NAUKĄ ŚWIADKÓW JEHOWY
http://www.chrzastowice.opole.opoka.org ... Jehowy.pdf
Autor krok po kroku obala argumenty ŚJ. Np. rzekoma jedyność Imienia Jehowa
Cytuj:
Świadkowie Jehowy twierdzą, że Jahwe jest jedynym imieniem Boga,
którym powinniśmy się posługiwać. Tymczasem Pismo św. określa Boga
wieloma imionami. Imię Jahwe wiąże się wyraźnie z jedną z czterech
podstawowych tradycji, które złożyły się na powstanie Pięcioksięgu Mojżesza. [...] Jakkolwiek imię Boże Jahwe występuje w Starym Testamencie
najczęściej (blisko 7000 razy), to istnieją księgi biblijne, w których zupełnie
brak tego imienia Bożego
, co w niczym nie umniejsza ich wartości jako słowa
Bożego (np. Księgi Koheleta i Estery).
Bóg w Biblii Hebrajskiej jest 238 razy określany terminem El oraz 2600
razy terminem Elohim.
Przed Mojżeszem Żydzi znali Boga pod następującymi
imionami: Bóg ojców naszych (Wj 3, 13. 15), Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg
Jakuba (Wj 3, 16), Pan, Bóg Hebrajczyków (Wj 3, 18).
Elohim (Bóg) otrzymuje różne epitety, np. Boga Najwyższego (Rdz 14,
18), Boga Izraela (Rdz 33, 20), Boga Wiecznego (Rdz 21, 33)[...]Inne imiona Boga to: !Ada' (Adon) i yn"doa] (Adonaj), które występują w
sumie 773 razy w Biblii Hebrajskiej (334 razy forma Adon i 439 – Adonaj).
Adonaj, hebr. mój wielki pan. Jest to liczba mnoga rzeczownika Adon –
pan. Adon w liczbie pojedynczej stosowano zarówno w odniesieniu do ludzi, jak
i do Boga. Adonaj, mówiono tylko do Boga i o Bogu (por. Elohim w liczbie
mnogiej Bóg). W okresie powygnaniowym imię Adonaj zastąpiło imię Jahwe w
kulcie publicznym ze względu na rosnącą cześć dla imienia Jahwe (np. Hi 28) Do innych Imion Boga należą: Szaddaj
Wszechmocny (Ps 68, 15).El-olam (Bóg Wiekuisty)El-Elyon (Bóg
Najwyższy); Odkupiciel (Iz 63, 16); Pan Bóg.

To i wiele innych argumentów dowodzi, że ŚJ KŁAMIĄ, iż za pomocą tylko Imienia Jehowa należy się do Boga zwracać.

Zarzut kłamliwy. Wymienione powyżej "imiona" to de facto nie imiona, tylko tytuły. Nazewnictwo ST jest bardzo precyzyjne i nie pozostawia wątpliwości, jaka faktycznie terminologia powinna obowiązywać w tym przedmiocie. Oto trzy przykłady z Pisma:

Wyj 3:14,15 Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «JESTEM, KTÓRY JESTEM». I dodał: «Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was». 15 Mówił dalej Bóg do Mojżesza: «Tak powiesz Izraelitom: "JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia. (BT)

Wyj 6:2,3 Bóg rozmawiał z Mojżeszem i powiedział mu: «Jam jest Jahwe. Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im.
(BT)

Ps 83:19 Niechaj poznają Ciebie i wiedzą,
że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię,
jesteś Najwyższy nad całą ziemią.
(BT)

Zgodnie z wytycznymi ST pojęcie "imię" dotyczy zarówno określenia "Jahwe" jak i formy/znaczenia "Jestem który Jestem". Powszechność występowania określenia "Jahwe" w ST (6828 razy), potwierdza słuszność używania go przez ŚJ jako jedynego i autoryzowanego zwrotu przyporządkowanego Prawdziwemu Bogu. Bezmyślne cytowanie z niebiblijnych publikacji zwyczajnie nie wytrzymało konfrontacji z Pismem :)


Pt kwi 05, 2019 7:56
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito napisał(a):
Zgodnie z wytycznymi ST pojęcie "imię" dotyczy zarówno określenia "Jahwe" jak i formy/znaczenia "Jestem który Jestem". Powszechność występowania określenia "Jahwe" w ST (6828 razy), potwierdza słuszność używania go przez ŚJ jako jedynego i autoryzowanego zwrotu przyporządkowanego Prawdziwemu Bogu. Bezmyślne cytowanie z niebiblijnych publikacji zwyczajnie nie wytrzymało konfrontacji z Pismem :)


Wbrew temu co twierdzisz, Bóg ma wiele imion, a nie jedno jedyne jak byś tego chciał.Zobaczmy więc na inne imiona Boga:

"Odkupiciel nasz to Twoje imię odwieczne." (Iz 63,16)

"mówi Pan, Bóg Zastępów - to imię Jego." (Am 5,27)

"którego stolica jest wieczna, a imię Święty" (Iz 57,15)

"bo Pan ma na imię Zazdrosny" (Wj 34,14)


Pt kwi 05, 2019 16:07

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
Tobias napisał(a):
Paulito napisał(a):
Zgodnie z wytycznymi ST pojęcie "imię" dotyczy zarówno określenia "Jahwe" jak i formy/znaczenia "Jestem który Jestem". Powszechność występowania określenia "Jahwe" w ST (6828 razy), potwierdza słuszność używania go przez ŚJ jako jedynego i autoryzowanego zwrotu przyporządkowanego Prawdziwemu Bogu. Bezmyślne cytowanie z niebiblijnych publikacji zwyczajnie nie wytrzymało konfrontacji z Pismem :)


Wbrew temu co twierdzisz, Bóg ma wiele imion, a nie jedno jedyne jak byś tego chciał.Zobaczmy więc na inne imiona Boga:

"Odkupiciel nasz to Twoje imię odwieczne." (Iz 63,16)

"mówi Pan, Bóg Zastępów - to imię Jego." (Am 5,27)

"którego stolica jest wieczna, a imię Święty" (Iz 57,15)

"bo Pan ma na imię Zazdrosny" (Wj 34,14)


Z kontekstu w ramach którym pisałem, imię własne (autoryzowane) którym posługiwali się autorzy ST (a za nimi ŚJ) jest tylko Jedno.


Pt kwi 05, 2019 17:54
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito napisał(a):
Z kontekstu w ramach którym pisałem, imię własne (autoryzowane) którym posługiwali się autorzy ST (a za nimi ŚJ) jest tylko Jedno.

ST podaje inne imiona:
Albowiem Dziecię nam się narodziło,
Syn został nam dany,
na Jego barkach spoczęła władza.
Nazwano Go imieniem:
Przedziwny Doradca, Bóg Mocny,
Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju.
(Iz9,5)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt kwi 05, 2019 18:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
Małgosiaa napisał(a):
Paulito napisał(a):
Z kontekstu w ramach którym pisałem, imię własne (autoryzowane) którym posługiwali się autorzy ST (a za nimi ŚJ) jest tylko Jedno.

ST podaje inne imiona:
Albowiem Dziecię nam się narodziło,
Syn został nam dany,
na Jego barkach spoczęła władza.
Nazwano Go imieniem:
Przedziwny Doradca, Bóg Mocny,
Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju.
(Iz9,5)

Ten wers nie dotyczy Boga, bo trudno przypuszczać, aby się wtedy (za czasów Izajasza) narodził
("dziecię nam się narodziło" - czas przeszły dokonany ). ;-)


Pt kwi 05, 2019 19:19
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Świadkowie Jehowy
Spadłam z krzesła :D :D :D A kim niby był Izajasz? Prorokiem, prawda? Co to znaczy, czy nie zapowiadanie tego, co będzie? I własnie Izajasz, Micheasz, Sofoniasz zapowiadali Zbawiciela. To było proroctwo Izajasza związane z Wcieleniem Syna Bożego. WEyraźnie nazywa Go Bogiem Mocnym, Odwiecznym Ojcem itp.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt kwi 05, 2019 19:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
Małgosiaa napisał(a):
Spadłam z krzesła :D :D :D A kim niby był Izajasz? Prorokiem, prawda? Co to znaczy, czy nie zapowiadanie tego, co będzie? I własnie Izajasz, Micheasz, Sofoniasz zapowiadali Zbawiciela. To było proroctwo Izajasza związane z Wcieleniem Syna Bożego. WEyraźnie nazywa Go Bogiem Mocnym, Odwiecznym Ojcem itp.
Bardzo żałuje że doszło do tego wypadku :). Stało się to zresztą zupełnie niepotrzebnie, z tzw. stereotypowego podejścia do przekładu (choć z jednej strony się nie dziwię, skoro tylko taką wersję posiadasz). Ale do rzeczy. Otóż wariant którego jesteś zwolenniczką nastręcza kilku istotnych problemów. Pierwszy z nich, to czasy gramatyczne, drugi to konstrukcja tego wersu oraz trzeci to nazewnictwo. Na początek proponuje analizę tego fragmentu ujętą z perspektywy Żydowskiej. A więc:

Bo [Achaz] zrodził dziecko dla nas - syn został nam dany - na jego barkach [spocznie] władza od [Boga] i otoczy go sława dana przez Cudownego doradcę, Boga Potężnego, Wiecznego Ojca [i] Władcę Pokoju (Tora Pardes Lauder ks druga str 468).

Przy takiej konstrukcji tego wersetu wszystko staje się jasne, a mianowicie:

1) Umiejscawiamy narodzenie dziecka (zgodnie z czasem przeszłym) w kontekście historycznym.
2) Identyfikujemy potomka jako dziecko Achaza (zgodnie z kontekstem, poczynając od rozdziału 7 Ks Izajasza, jako znak dla ówczesnych).
3) Unikacie jako Trynitarze posądzenia o stosowanie nazewnictwa (względem Jezusa) zarezerwowanego dla Boga Ojca ("Wiecznego Ojca")
4) Unikacie zarzutu o dogmatyzm teologiczno - antygramatyczny wbrew faktom.

Wydaje mi się (wręcz jestem pewien), że rozsądek nakazuje odrzucić Twój wariant jako niespójny z całym kontekstem.


So kwi 06, 2019 4:37
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Świadkowie Jehowy
To dla Śj źrodłem jest Tora, a nie kodeksy i najstarsze przkłady (tzw. oryginały)? Zresztą, nie ma się co dziwić. Czekam jeszcze aż powołasz się na Koran.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So kwi 06, 2019 7:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Świadkowie Jehowy
DO jakich to łamańców trzeba się uciec, by zaprzeczyć temu, co w Piśmie czytamy wprost ;)
"Egzegeza" jakoby tekst ten nie dotyczył Jezusa jest doprawdy ekstraordynaryjna w dziejach chrześcijaństwa.
Że o szukanie niszowych pergaminów by uzasadnić wymyślone pod koniec XIX wieku tezy ;)

Paulito napisał(a):
1) Umiejscawiamy narodzenie dziecka (zgodnie z czasem przeszłym) w kontekście historycznym.
2) Identyfikujemy potomka jako dziecko Achaza (zgodnie z kontekstem, poczynając od rozdziału 7 Ks Izajasza, jako znak dla ówczesnych).
A o typach i antytypach w Biblii Świadkowie Jehowy słyszeli?
Cytuj:
3) Unikacie jako Trynitarze posądzenia o stosowanie nazewnictwa (względem Jezusa) zarezerwowanego dla Boga Ojca ("Wiecznego Ojca")
A kto powiedział, że jest ono "zarezerwowane dla Boga Ojca"? :o
Cytuj:
4) Unikacie zarzutu o dogmatyzm teologiczno - antygramatyczny wbrew faktom.
Groteskowo brzmią te słowa w wypowiedzi Świadka Jehowy...

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So kwi 06, 2019 9:59
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito
Cytuj:
Zarzut kłamliwy. Wymienione powyżej "imiona" to de facto nie imiona, tylko tytuły. Nazewnictwo ST jest bardzo precyzyjne i nie pozostawia wątpliwości, jaka faktycznie terminologia powinna obowiązywać w tym przedmiocie
.
Czy Ty w ogóle przeczytałeś zalinkowaną przeze mnie pracę doktorską http://www.chrzastowice.opole.opoka.org ... Jehowy.pdf ? Z tego, co napisałeś raczej nie. W tej pracy ks. dr Dominika Rybola w oparciu o liczną bibliografię w zakresie biblistyki ( m.in leksykony, słowniki, komentarze do różnych przekładów Biblii itd) ukazał na licznych przykładach wielość Imion Boga w S.T. To nie są jego wyrwane z kontekstu wersety, ale fakty potwierdzone przez biblistów katolickich, protestanckich oraz ... żydowskich, chyba najbardziej kompetentnych w tej kwestii. Jahwe (w postaci Tetragramu YHMH) nie jest jedynym Imieniem Boga. Inne Imiona Boga to Elohim i Adonai. Można też wyróżnić pięć podstawowych imion Boga, które są złożeniem El i dodatkowego określenia: ʼElʽEljon (Bóg Najwyższy), ʼElʽOlam (Bóg Wieczny), ʼEl Szaddaj (Bóg Wszechmocny), ʼEl Roʼi (Bóg Widzący) oraz ʼEl Berit (Bóg Przymierza). http://www.jewishencyclopedia.com/artic ... mes-of-god
Paulito
Cytuj:
Powszechność występowania określenia "Jahwe" w ST (6828 razy), potwierdza słuszność używania go przez ŚJ jako jedynego i autoryzowanego zwrotu przyporządkowanego Prawdziwemu Bogu.

Cieszę się, że przyznajesz pośrednio, iż forma Jehowa jest błędna. Jahwe nie jest Imieniem powszechnym w S.T., tylko najczęstszym, a to oznacza, że nie jedynym. Zresztą, gdyby Pan Jezus wymagał od swoich uczniów, aby do Boga zwracali się tylko poprzez Imię Jahwe, to by tego nauczał. Jak pewnie wiesz - nic takiego nie ma miejsca. Gdyby Imię Jahwe było takie ważne dla zbawienia, to św.Paweł powinien je głosić poganom. Gdzie to Nowy Testament potwierdza? Słowo greckie onoma (imię) związane z Osobą Jezusa w NT pada ok. 96 razy.
Aby uwidocznić to, przedstawiam niektóre wersety obejmujące to zagadnienie: przyjmujemy chrzest w Jego imię (Dz 2:38, Mt 28:19), zbieramy się w Kościele w Jego imię (1Kor 5:4, Mt 18:20), w Nim stajemy się nowym stworzeniem (2Kor 5:17), w Nim mamy dostęp do Ojca (1J 2:23), jesteśmy Jego sługami (1Tm 4:6), Jego mamy być uczniami (J 15:8), On spełnia nasze prośby (J 14:14), w Jego imieniu pokładamy nadzieję (Mt 12:21), w Nim mamy zbawienie (Dz 4:12), Jego imię jest dla nas najwyższym imieniem (Ef 1:21), na Jego imię zginamy kolana (Flp 2:9n.), od Niego mamy pokój Chrystusowy (J 16:33), w Jego imię głoszone jest nawrócenie i odpuszczenie grzechów (Łk 24:47), On jest naszym ukojeniem (Mt 11:28nn.), dobro czynimy w Jego imię (Kol 3:23n.), w Nim jest nasza wiara (1Tm 3:13), w Nim jest nasza miłość (2Tm 1:13), do Jego imienia mamy się przyznawać (Mt 10:32), dla Jego imienia poświęcamy nasze życie (Dz 15:26), Jego jesteśmy ludem (Mt 1:21, Tt 2:14), w Jego imię pełnimy wolę Bożą (J 6:29), przykazaniem jest wierzyć w imię Jezusa (1J 3:23), trzymać się mamy Jego imienia (Ap 2:13) itd. W centrum nauczania Apostołów jest Imię i Osoba Pana Jezusa. Flp 2,9-11:
Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, 10 aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. 11 I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca


So kwi 06, 2019 20:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
Marek_Piotrowski napisał(a):
DO jakich to łamańców trzeba się uciec, by zaprzeczyć temu, co w Piśmie czytamy wprost ;)...
Wolę bardziej precyzyjne określenia, tu: co w przekładzie (jakimś tam) "widzimy" i na tej podstawie wyciągamy wnioski. Reasumując: nie ma czegoś takiego jak Pismo gdzie czytamy coś wprost ;-)
Cytuj:
A o typach i antytypach w Biblii Świadkowie Jehowy słyszeli?
Słyszeli. Zawsze możesz dowieść, że ten konkretny fragment zawiera się w obrębie typicznym.To chyba nie jest zbyt trudne wskazać odpowiedni tekst w NT, nieprawdaż?
Cytuj:
A kto powiedział, że jest ono "zarezerwowane dla Boga Ojca"? :o
Jeżeli Jezus jest (nazwany) Bogiem Synem oraz Bogiem Ojcem i Jego Ojciec też jest (nazwany) Bogiem Ojcem, to mamy de facto dwóch Bogów Ojców. Natomiast przekład BT mówi, że jest Jeden Bóg Ojciec (1Kor 8:6). Jak to rozumieć w kontekście wariantu z Izajasza (preferowanego przez Ciebie) i tego powyżej?
Cytuj:
Groteskowo brzmią te słowa w wypowiedzi Świadka Jehowy...
Bardzo mi przykro że w taki sposób postrzegasz niektóre wypowiedzi ŚJ. Skąd takie "groteskowe" nastawienie?


N kwi 07, 2019 7:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 749 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 50  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL