Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 1:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 750 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 50  Następna strona
 Świadkowie Jehowy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
DżiVi napisał(a):
Paulito napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
W taki sposób możesz argumentować przedszkolakom. Kim w takim razie jest Dziecię, które się zrodziło (pamiętaj, że to jest proroctwo, a nie rzeczywistość okresu życia Izajasza)?
Jak poczytasz Izajasza poczynajac od rozdział 7, to zauważysz że chodzi o dziecko Achaza jako znak dla ówczesnych. To nie jest mój wymysł. Taki ślad możemy znaleźć zarówno w cytacie który podałem (TPL) oraz w Encyklopedii Biblijnej "Vocatio" w komentarzu do hasła :"Immanuel". Koncepcja proroctwa jest warstwą dodaną, czyli niespójną zarówno z kontekstem jak i z czasami gramatycznymi o których juz wczesniej pisałem.

Tutaj własnie Paulito wykazał, że nie wyznaje tak do końca poglądów Świadków Jehowy. Prawdą jest, że Iz 9:5 ŚJ nie odczytują jako zapowiedzi narodzin Boga Wszechmocnego, bo za takowego nie uznają Jezusa Chrystusa. Nauczają natomiast, że proroczo mowa tu o Jezusie i nadanych mu imionach/tytułach zapowiadających jego rolę. Paulito pisząc, że mowa tu o "dziecku Achaza", zarazem twierdząc, że jest Świadkiem Jehowy, wprowadza czytelników w błąd co do nauk ŚJ. Być może wcale nim nie jest. Proszę więc uważać.
Spokojnie :) Mój wywód bazuje na alternatywnym przekładzie i interpretacji gramatycznej.To synteza tych dwóch elementów sprawiła ten skutek. Nie przyjąłem do analizy PNŚ (i nie twierdziłem że jest to nauka ŚJ), dlatego Twój zarzut jest nieporozumieniem.


N kwi 07, 2019 16:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito
Cytuj:
ŚJ twierdzą, że Jahwe/Jehowa jest jedynym imieniem (własnym) używanym z największą częstotliwością przez większość sług Bożych w ST. (w tym sensie nie ma innych imion)

proteom
Cytuj:
Gdzie tak Biblia naucza? Czy Ty jesteś bardziej kompetentny niż żydowska encyklopedia stworzona przez znawców tematu?!

Paulito
Cytuj:
Moje zdanie to nie cytat z Pisma, tylko wniosek na bazie danych naukowych, które potwierdzają że imię "Jahwe" (właściwie tetragram) występowało w ST 6828 razy (Encyklopedia Biblijna "Vocatio"). W Talmudzie A.Cohena na str 53 ( jak dobrze pamiętam ) widnieje informacja, że tetragram był za czasów Biblijnych w powszechnym użyciu, nie tylko przez ludzi religijnych, ale też i świeckich. Takie są fakty.
Czy Ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Czy ja twierdzę, że Imię Jahwe nie występowało kilka tysięcy razy w ST? Twierdzą tylko, że Imię Jahwe nie jest jedynym Imieniem Boga, co potwierdza nawet żydowska encyklopedia. Imię Jahwe wiąże się wyraźnie z jedną z czterech podstawowych tradycji, które złożyły się na powstanie Pięcioksięgu Mojżesza. W źródłach E (elohistyczna tradycja) i P (kapłańska tradycja) w
Pięcioksięgu występuje wyłącznie imię Elohim, podobnie jak w elohistycznym zbiorze Psałterza; proces wzajemnego zastępowania obu imion lub dodawania
jednego do drugiego jest łatwo uchwytny w wielu księgach ST. str.187 http://www.chrzastowice.opole.opoka.org ... Jehowy.pdf
Paulito
Cytuj:
Dlatego ŚJ zgodnie z tą tradycją (niesprzeczną z NT) uznają tę praktykę za normatyw w relacji z Bogiem.
Co rozumiesz przez normatyw relacji z Bogiem? Dla chrześcijan relację z Bogiem okresla nauczanie Pana Jezusa i Apostołów wyrażone w N.T. Np. zbawienie czy życie wieczne daje chrzest wiara w Jezusa, a nie znajomość, czy wypowiadanie Imienia Jahwe.
proteom
Cytuj:
Gdzie tak Pan Jezus i Apostołowie nauczali?

Paulito
Cytuj:
Twoje pytanie nie jest zgodne z nauczaniem Pana Jezusa, dlatego pytam, gdzie Pan Jezus nauczał, żeby tak nie nauczać (pytać o takie rzeczy)
:o Rozumiem, że dla Ciebie pytanie o to, czy dana nauka jest zgodna jest z nauczaniem Pana Jezusa i Apostołów jest niebiblijne?
Paulito
Cytuj:
Nie spotkałem sie jeszcze z naukowcem który by stwiedził, że na 100% ta czy inna forma wymowy tetragramu jest, poprawna
To, że Ty się nie spotkałeś niczego nie dowodzi. Wiemy niemal na pewno, że forma Jehowa jest błędna, a niemal na pewno forma Jahwe poprawna.
Paulito
.
Cytuj:
Za punkt odniesienia biorą raczej powszechność tej odmiany, która funkcjonuje znacznie dłużej w obiegu niż "Jahwe", również w wielu przekładach z okresu średniowiecza.

No i co z tego, że forma Jehowa była wg Ciebie powszechna? Powszechność nie dowodzi prawdziwości. Tym bardziej, że ta rzekoma powszechność dot. ostatnich ok 400 lat . Wymowa tetragramu jako Jehowa nie była znana Żydom w starożytności.
Zaczęło się to dopiero gdzieś w XII – XIII wieku, a w ogólne w użycie weszła
w wieku XVI.
IMIONA BOŻE ... str.182
Paulito
Cytuj:
I teraz: Jeżeli Bóg Ojciec ma na imię Jahwe i posłał swego Syna (oraz dał mu imię Jezus, Jana 3:16, Dz 4:12), to dawca jest większy niż biorca. Proste jak drut.

Jaka reguła logiczna okresla, że: jeśli Ojciec ma na Imię Jahwe i posłał Syna na Ziemię oraz dał mu Imię ponad wszelkie Imię, ma dowodzić, że dawca jest większy niż biorca? :o Pod jakim względem większy? Nie wiem, czy wiesz, ale Pan Jezus jest utożsamiony w Bogiem Jahwe:
http://zebrowski.apologetyka.info/trojc ... ow,244.htm
Cytuj:
treść Chrześcijańskich Pism Greckich — a więc również czterech Ewangelii — przetrwała do naszych czasów właściwie w niezmienionej postaci

Paulito
Cytuj:
Pierwszy cytat odnosi się do ogólnej postaci i niezmienionej formy całych Pism Greckich
Twoja organizacja pisze jasno o treści N.T. , a nie jakiejś ogólnej postaci czy formie? To jest wasze nauczanie, nie moje. Sami zresztą to uzasadniacie, gdy piszecie, iż:
Cytuj:
Co jeszcze dowodzi, że treść Biblii przetrwała do naszych czasów w niezmienionej formie? Czy nie wydaje się logiczne, że skoro Bóg natchnął pisarzy biblijnych, to zadbał również, by tekst tej Księgi pozostał niezmieniony?
https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/py ... zmieniona/
Cytuj:
Z drugiej strony:

Komitet Przekładu Biblii Nowego Świata uznał, że istnieją niezbite argumenty przemawiające za tym, iż tetragram rzeczywiście znajdował się w oryginalnych greckich manuskryptach

Paulito
Cytuj:
natomiast drugi, tylko do tetragramu, co de facto nie rzutuje na zasadnicza wartość całego przekazu
Tetragram wchodzi w skład treści Biblii i uważacie, że oryginały N.T. go posiadały, a pozniejsze kopie - już nie. Oznacza to logicznie, że tekst został zmieniony, a z drugiej strony twierdzicie - jest nie zmieniony. Jeśli tłumacze PNŚ wprowadzili w ponad 200 miejscach słowo Jehowa w N.T., to uznali, że najstarsze posiadane przez nas kopie nie są wiarygodne i tekst został zmieniony w stosunku do oryginału. Oczywiście, to nie znaczy, że posiadają na to dowody w postaci np. rękopisów.


N kwi 07, 2019 17:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
Cytuj:
Świadkowie Jehowy twierdzą, że Jahwe jest jedynym imieniem Boga, którym powinniśmy się posługiwać. Tymczasem Pismo św. określa Boga wieloma imionami.
Paulito
Cytuj:
Drogi Panie doktorze. Założenie że Pismo określa Boga wieloma imionami wcale nie oznacza, że musimy sie nimi posługiwać.

Dominik Rybol jest księdzem i nie twierdzi on, że musimy się posługiwać wieloma Imionami Boga - błędny zarzut. Twierdzi on, że Jahwe nie jest jedynym Imieniem Boga i daje na to liczne dowody podparte liczną bibliografią. Zresztą bibliści żydowscy mają podobny pogląd, więc nie jest to nic nowego.
Paulito
Cytuj:
Kolejną kwestią której Pan nie rozumie (w omawianym zakresie) jest fakt, że słowo "imię" w znaczeniu jakim używają go ŚJ jest nomenklaturą ściśle Biblijną i zsyntetyzowaną z imieniem własnym "Jahwe"

To, jak rozumiecie pojęcie Imię Boże pokazuje, że jest ono obce tradycji żydowskiej.
Paulito
Cytuj:
Żadne inne imię które wymienił Pan w swojej pracy nie niesie za sobą takiej treści i częstotliwości.
No i co z tego ma wynikać? Przecież nie o tym była praca doktorska. Pisząc tylko o Imieniu Jahwe, deprecjonujecie inne Imiona Boga, o których również mówi Biblia. Czy Bóg nauczał, że należy do Niego się zwracać tylko Jahwe. Oczywiście kłamiecie, gdy piszecie:
Cytuj:
Bóg ma jedno imię,
czy
Cytuj:
chociaż w Biblii podano tylko jedno imię Boga, w Księdze tej użyto w odniesieniu do Niego wielu tytułów i określeń.
https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/py ... iona-boga/
„KAŻDY, kto wzywa imienia Jehowy, będzie zbawiony” (Rzymian 10:13).PNŚ
http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... version/TR
Pozostawiam do refleksji.


N kwi 07, 2019 18:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
proteom.
Z czym Ty masz tak naprawdę problem? Popełniasz błąd za błędem, a na dodatek nie umiesz wczytać się w tezy swojego interlokutora. Cały czas z uporem maniaka powołujesz się na argumenty, które zostały już dawno zbite. Nie ma czegoś takiego w Piśmie (nie jest tak napisane !) że imię boże to też "elohim". To jest "intelektualny" wymysł Twoich (nie) uczonych :) (podobnie jak źródła JEDP). Jedyna synteza jaka występuje w Biblii używana przez sług Bożych do kultu (modlitwa, pieśni pochwalne) to imię "Jahwe" (Jestem).To jest teza ŚJ ! (podawałem już raz wersety).Jak widać nie możesz tego nijak zrozumieć. No i najnowsze osiągniecie:
Cytuj:
Dominik Rybol jest księdzem i nie twierdzi on, że musimy się posługiwać wieloma Imionami Boga - błędny zarzut. Twierdzi on, że Jahwe nie jest jedynym Imieniem Boga i daje na to liczne dowody podparte liczną bibliografią. Zresztą bibliści żydowscy mają podobny pogląd, więc nie jest to nic nowego
Matko, a kto twierdzi że "Jahwe" jest jedynym imieniem? Na pewno nie ŚJ! Zrozum w końcu, że "Jahwe" jest jedynym imieniem kultycznym, a nie jedynym w ogóle. Z kim w takim razie polemizuje Twój doktor? Wszędzie gdzie użyto w Pismie słowa "imię"(plus ewentualnie rzeczownik z przymiotnikiem) czyli napisano jak byk, to mamy do czynienia z imieniem Bożym, ale nie w sensie kultycznym! Zrozum to w końcu!


N kwi 07, 2019 18:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito
Cytuj:
Matko, a kto twierdzi że "Jahwe" jest jedynym imieniem? Na pewno nie ŚJ!

ŚJ tak twierdzą - niestety.
Cytuj:
Ile imion ma Bóg? Biblijna odpowiedź
Bóg ma jedno imię


https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/py ... iona-boga/
Paulito
Cytuj:
Wszędzie gdzie użyto w Pismie słowa "imię"(plus ewentualnie rzeczownik z przymiotnikiem) czyli napisano jak byk, to mamy do czynienia z imieniem Bożym, ale nie w sensie kultycznym!
:? Kto o tym decyduje- ciało kierownicze? Teraz przyjąłeś strategię: są różne Imiona Boże, ale jest jedno Imię kultyczne - Jahwe.
Paulito
Cytuj:
Jedyna synteza jaka występuje w Biblii używana przez sług Bożych do kultu (modlitwa, pieśni pochwalne) to imię "Jahwe" (Jestem).To jest teza ŚJ !
Tezy, to sobie możesz stawiać jakie chcesz - trzeba to dowieść w oparciu o biblistykę tzn. jacy bibliści i w oparciu o jakie argumenty, tak twierdzą? Imię "Jahwe" Twoja organizacja inaczej tłumaczy:
Cytuj:
Co znaczy imię Jehowa? Imię to pochodzi od hebrajskiego czasownika הוה (hwh), który oznacza „stawać się”. Część uczonych uważa, że tetragram jest kauzatywną formą tego czasownika. Dlatego w rozumieniu Komitetu Przekładu Biblii Nowego Świata imię Boga znaczy „On powoduje, że się staje
Proponuję zapoznać się lepiej z nauczaniem SJ :mrgreen:


N kwi 07, 2019 19:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
Jak można przybliżać się do Boga? Jak katolicy, wiemy, co mamy robić. Co proponują ŚJ:
Cytuj:
W przybliżaniu się do Boga bardzo pomaga rozmyślanie o tym, czego dowiadujemy się z Jego Słowa. Powinniśmy z modlitwą analizować działania Jehowy, Jego wskazówki i obietnice. Dzięki temu w naszych sercach rozwinie się wdzięczność za Jego miłość i mądrość. Przeczytaj Jozuego 1:8 i Psalm 1:1-3.

Oczywiście zbliżyć się do Boga możemy tylko wtedy, gdy będziemy w Niego głęboko wierzyć. Ale wiara jest jak roślina. Aby była żywa, trzeba ją wciąż pielęgnować. Musimy więc poświęcać czas na analizowanie podstaw swoich wierzeń. Przeczytaj Mateusza 4:4 i Hebrajczyków 11:1, 6.
https://www.jw.org/pl/publikacje/ksi%C4 ... e-do-boga/
Kompletnie pominięto Osobę Pana Jezusa i Osobę Ducha ŚWIĘTEGO. :cry: Gdzie Eucharystia? Oni chyba uważają, że jak będą czytać ten skażony ich doktryną PNŚ, do tego sterowany przez ciało kierownicze, to się zbliżą do Boga? Śmiać się, czy płakać?


N kwi 07, 2019 20:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
proteom napisał(a):
Paulito
Cytuj:
Matko, a kto twierdzi że "Jahwe" jest jedynym imieniem? Na pewno nie ŚJ!

ŚJ tak twierdzą - niestety.
Cytuj:
Ile imion ma Bóg? Biblijna odpowiedź
Bóg ma jedno imię


https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/py ... iona-boga/
Czytasz wybiórczo publikacje ŚJ. Poniższy cytat doprecyzowuje, o co tak naprawdę chodzi.

Ci, którzy twierdzą, że Wszechmocny Bóg nie potrzebuje imienia, które by Go identyfikowało, ignorują fakt, że wczesne kopie Jego Słowa — w tym te datowane na czasy przed Chrystusem — zawierają imię własne Boga . Jak już wspomniano, to z Jego inicjatywy pojawia się ono w Biblii około 7000 razy. Nie ulega wątpliwości, że Bóg chce, byśmy znali to imię i go używali. https://www.jw.org/pl/publikacje/biblia ... imie-boze/

W rozumieniu ŚJ Bóg ma jedno imię własne. Innych imion (własnych) nie posiada. Zapamiętałeś w końcu?

Cytuj:
Kto o tym decyduje- ciało kierownicze? Teraz przyjąłeś strategię: są różne Imiona Boże, ale jest jedno Imię kultyczne - Jahwe.
To strategia Pisma nie moja. Jest jedno imię kultyczne (Jahwe/Jehowa ) zwane własnym. Zdecydował o tym sam Bóg. Taką właśnie odmianą posługiwali się w modlitwach i pieśniach pochwalnych wierni słudzy Boży, a współcześnie tradycję tę kultywują ŚJ. Poczytaj sobie, np: Psalmy, to może w końcu zrozumiesz.
Cytuj:
Tezy, to sobie możesz stawiać jakie chcesz - trzeba to dowieść w oparciu o biblistykę tzn. jacy bibliści i w oparciu o jakie argumenty, tak twierdzą? Imię "Jahwe" Twoja organizacja inaczej tłumaczy
Wystarczy wziąć niezafałszowany przekład Biblijny i odczytać kilka fragmentów Pisma gdzie widnieje "Jahwe" i sprawa załatwiona. Nie potrzebni są do tego bibliści, którzy na dodatek nie umieją czytać ze zrozumieniem publikacji ŚJ. Ten poniższy tekst świadczy o tym, że doktorat powinien zostać temu Panu zabrany ze skutkiem natychmiastowym. Dla odświeżenia Twojej pamięci: Świadkowie Jehowy twierdzą, że Jahwe jest jedynym imieniem Boga, którym powinniśmy się posługiwać. Tymczasem Pismo św. określa Boga wieloma imionami. Jeżeli nie doczytałeś doktorze, ze ŚJ chodzi o imię własne, to skompromitowałeś się po całości. Wbij sobie do głowy, że "Jahwe " to jedyne imię (musze dodać: własne) którym posługiwali sie i posługują w dalszym ciągu świadkowie Boga w codziennym kulcie. I co to ma znaczyć, że moja organizacja "inaczej tłumaczy" ? Inaczej względem czego?
Cytuj:
kompletnie pominięto Osobę Pana Jezusa i Osobę Ducha ŚWIĘTEGO. :cry: Gdzie Eucharystia? Oni chyba uważają, że jak będą czytać ten skażony ich doktryną PNŚ, do tego sterowany przez ciało kierownicze, to się zbliżą do Boga? Śmiać się, czy płakać?
Dobre. Wskazowki Boga Jehowy nie są rozbieżne z nauka Pana Jezusa i Ducha Świętego, bo nie wiem czy wiesz, ale panuje tutaj jedność. Nie czytasz, nie wiesz.Teraz możesz
płakać :)


N kwi 07, 2019 21:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 07, 2019 11:19
Posty: 65
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito napisał(a):
"Jahwe " to jedyne imię (musze dodać: własne) którym posługiwali sie i posługują w dalszym ciągu świadkowie Boga w codziennym kulcie.

Tylko dlaczego używacie tego imienia w wersji hebrajskiej?


N kwi 07, 2019 22:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
Django napisał(a):
Paulito napisał(a):
"Jahwe " to jedyne imię (musze dodać: własne) którym posługiwali sie i posługują w dalszym ciągu świadkowie Boga w codziennym kulcie.

Tylko dlaczego używacie tego imienia w wersji hebrajskiej?
A jak zwracasz się do Krzysztofa w wersji brytyjskiej? W oryginale czy po polsku? Nawiasem mówiąc jestem większym zwolennikiem hebrajskiej odmiany imienia Syna Bożego (Jeszu/Jeszua) niż polskiej (Jezus).


N kwi 07, 2019 22:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito
Cytuj:
Czytasz wybiórczo publikacje ŚJ. Poniższy cytat doprecyzowuje, o co tak naprawdę chodzi.

Ci, którzy twierdzą, że Wszechmocny Bóg nie potrzebuje imienia, które by Go identyfikowało, ignorują fakt, że wczesne kopie Jego Słowa — w tym te datowane na czasy przed Chrystusem — zawierają imię własne Boga . Jak już wspomniano, to z Jego inicjatywy pojawia się ono w Biblii około 7000 razy. Nie ulega wątpliwości, że Bóg chce, byśmy znali to imię i go używali. https://www.jw.org/pl/publikacje/biblia ... imie-boze/

W rozumieniu ŚJ Bóg ma jedno imię własne. Innych imion (własnych) nie posiada. Zapamiętałeś w końcu?

Gdzie masz w S.T. podział na Imię własne Boga, a Imię Boga nie-własne? Poza tym Twoja organizacja twierdzi, że istnieje tylko jedno Imię Boga, a pozostałe to tylko tytuły lub określenia:
Cytuj:
Chociaż w Biblii podano tylko jedno imię Boga, w Księdze tej użyto w odniesieniu do Niego wielu tytułów i określeń.
https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/py ... iona-boga/ To jak to w końcu jest? Bo dla biblistów, również żydowskich istnieją różne Imiona Boga.
Paulito
Cytuj:
To strategia Pisma nie moja.

Strategię to może mieć trener lub menadżer. Pismo Święte ma przekaz, treść.
Paulito
Cytuj:
Jest jedno imię kultyczne (Jahwe/Jehowa ) zwane własnym. Zdecydował o tym sam Bóg.
Gdzie tak zdecydował - może jakieś argumenty?
Paulito
Cytuj:
Wystarczy wziąć niezafałszowany przekład Biblijny i odczytać kilka fragmentów Pisma gdzie widnieje "Jahwe" i sprawa załatwiona.
Kto i wg jakich kryteriów decyduje, że dany przekład jest niezafałszowany - ciało kierownicze? Co ma niby załatwiać słowo Jahwe? Tym bardziej, jesli mamy Tetragram, który jest różnie tłumaczony.
Paulito
Cytuj:
Dla odświeżenia Twojej pamięci: Świadkowie Jehowy twierdzą, że Jahwe jest jedynym imieniem Boga, którym powinniśmy się posługiwać. Tymczasem Pismo św. określa Boga wieloma imionami. Jeżeli nie doczytałeś doktorze, ze ŚJ chodzi o imię własne, to skompromitowałeś się po całości
. To nie moja wina, ani ks.dr Ryboli, że piszecie nieprecyzyjnie, co pokazałem cytując https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/py ... iona-boga/ nic tam nie piszecie, że chodzi o jedyne Imię własne Boga - Jahwe. Tym bardziej, gdy powołujecie na proroka Izajasza: „Jam jest Jehowa. To jest moje imię” ​(Izajasza 42:8) Bóg nie twierdzi, że jest to jedyne Jego np. własne Imię. To już są fantazje SJ.
Paulito
Cytuj:
Jedyna synteza jaka występuje w Biblii używana przez sług Bożych do kultu (modlitwa, pieśni pochwalne) to imię "Jahwe" (Jestem)

Jahwe tłumaczysz jako Jestem, wbrew nauczaniu swojej organizacji. :D
Paulito
Cytuj:
Wskazowki Boga Jehowy nie są rozbieżne z nauka Pana Jezusa i Ducha Świętego, bo nie wiem czy wiesz, ale panuje tutaj jedność.

Tego, niestety, nie można powiedzieć o nauczaniu ŚJ. Zadam Ci jeszcze raz pytanie: jeśli Imię Jahwe jest tak ważne, jak twierdzicie, to czemu np. św.Paweł nie głosił tego Imienia poganom, a w centrum stawia Imię i Osobę Jezusa? Istnieje odpowiedz na to pytanie, ale niezgodna z waszą doktryną.


Pn kwi 08, 2019 1:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
Odkryłem kolejną rewelację w doktrynie SJ. Oczywiście, może się okazać ta nauka wkrótce błędna, jak setki wcześniejszych, uznawanych kiedyś za "prawdziwe". Tych zmian jest tak dużo, że nawet nie chce mi się ich wyliczać, dlatego zachęcam do przeczytania http://www.piotrandryszczak.pl/zmienne_ ... ehowy.html
Mi chodzi o naukę, która twierdzi, iż w 1914 r. Królestwo Boże zaczęło panować w Niebie. :o Też tak to odbieram. Są nawet jakieś argumenty https://www.jw.org/pl/publikacje/czasop ... oroctwo-1/ https://www.jw.org/pl/publikacje/czasop ... adneccara/
Jednak, jak się te argumenty wnikliwe i krytycznie przeanalizuje, to kiepsko to wygląda.
Cytuj:
Ks. T. Pietrzyk w publikacji pt. „Świadkowie Jehowy - kim są?” (rozdz. Jak obliczono „koniec świata”) wspaniale wykazał bezpodstawność wyliczenia stosowanego przez ŚJ (dot. 1914 r. i 607 r. przed Chr.). Pisał on: „Zasadniczy sprzeciw budzi interpretacja, jaką świadkowie Jehowy narzucają wizji drzewa z Księgi Daniela [Dn 4:7-15]. Jeśli senną wizję Nabuchodonozora prorok Daniel interpretuje w jednoznaczny sposób, nie można narzucać interpretacji przeciwstawnej. Jest to bowiem próba poprawiania autora biblijnego. Daniel odnosi symbol drzewa do Nabuchonodozora [„Drzewem, które ujrzałeś (...) jesteś ty, o królu” Dn 4:17nn. patrz do 4:30] (...) Tymczasem świadkowie Jehowy odnoszą symbol drzewa do enigmatycznie rozumianego królestwa Bożego. Jeśli to drzewo - także przed ścięciem - miałoby symbolizować królestwo (władanie) Boże, a jego wyrazem mieliby być królowie judzcy, to dochodzimy do obrazu groteskowego. W Biblii mają oni bowiem opinię - delikatnie mówiąc - niezbyt pochlebną. Lektura 2 Księgi Królewskiej i 2 Księgi Kronik może dostarczyć w tej materii wielu interesujących danych. (...) Z przelicznikiem ‘czasu’ z Apokalipsy [Ap 12:6, 14] na konkretną ilość dni można się od biedy zgodzić. (...) Przenoszenie jednak tego przelicznika na teren Księgi Daniela już jest wielce dyskusyjne. (...) Jak ocenić stosowanie zasady ‘rok za dzień’? Trzeba sięgnąć do dwu biblijnych wzmianek na ten temat [Lb 14:34, Ez 4:6] (...) [gdzie tylko] do konkretnego przypadku została odniesiona zasada ‘dzień za rok’ (...). Nic jednak nie upoważnia nas, abyśmy ‘rok za dzień’ mieli stosować powszechnie. W przeciwnym razie musielibyśmy tę zasadę odnieść do Księgi Rodzaju (rozdz. 1), z czego świadkowie Jehowy na pewno nie byliby z wiadomych sobie względów zadowoleni”.
ŚJ tak są zapatrzeni w 1914 r., że nie zauważyli błędów wyliczenia swych przywódców. Prócz tego co ukazał ks. T. Pietrzyk, spójrzmy na inne elementy obliczeń ŚJ. Pierwszym założeniem książki pt. „Prowadzenie rozmów...” (s. 72) i Strażnicy Nr 4, 2000 s. 31 jest to, że rok biblijny, to znaczy 1 czas ma 360 dni (por. Ap 12:6, 14). Po przyjęciu zasady, że jeden dzień oznacza (w dwóch konkretnych przypadkach [Lb 14:34, Ez 4:6], a nie kiedy się podoba ŚJ), jeden rok, a 2520 dni to tyleż lat, pamiętajmy, że jest to 2520 lat, ale 360 dniowych. Wynika z tego, że dodając 2520 lat do 607 r. przed Chr. i otrzymując 1914 r. musimy odjąć od każdego roku 5,24 dnia (bo są to lata po 360 dni, a nie po 365,24), co daje 1878 r. Jeśli zaś przyjmiemy od ŚJ bez zastrzeżeń 1914 r. i zechcemy uzupełnić go o „pominięte” 5,24 dni w każdym z 2520 lat (bo są to wg ŚJ lata 360 dniowe - „Prowadzenie rozmów...” s. 72; Strażnica Nr 4, 2000 s. 31), to otrzymamy 1950 r. Widać więc, że jakby nie liczyć, to data ŚJ nie jest właściwa. Nawet poddając się ich wyliczeniu dochodzimy do 1878 lub 1950 r., a nie do 1914 r.

Przyjęcie 365 dniowego roku, a nie 360 dniowego, do końcowego obliczenia 1914 r., ŚJ motywują tym, że Izraelici co parę lat wyrównywali rok kalendarzowy, dodając kilka dni, co dawało im średnio 365 dni w roku. Jeśli jednak ŚJ wprowadzają tę zasadę, to powinni zastosować już ją na początku obliczenia, gdy przyjęli rok biblijny 360 dniowy („Prowadzenie rozmów...” s. 72). Wtedy nie otrzymaliby 2520 lat (7 x 360), lecz 2555 (7 x 365), względnie 2556,68 (7 x 365,24). Końcowy wynik brzmiałby: 1950 lub 1952 r. ŚJ powinni więc być konsekwentni i albo przyjmować od początku do końca rok 360 dniowy, albo 365 dniowy, a nie, raz jeden, raz drugi.

Ciekawe, że 1260 dni (3,5 czasu) z Ap 11:2n., 12:6, 14, Dn 7:25 i 12:7 ŚJ interpretują jako literalne dni („Wspaniały finał...” s. 162 i 184; „Pilnie zważaj...” s. 301), a liczbę 2520, którą wyprowadzają z tych tekstów, i która jest podwojeniem wyżej wymienionej (tzn. 7 czasów), przemieniają na lata („Wiedza, która prowadzi...” s. 97; „Prowadzenie rozmów...” s. 72). Cóż za niekonsekwencja. Widać więc, że ŚJ, w zależności od potrzeb, stosują różne i przeczące sobie przeliczniki.
http://www.piotrandryszczak.pl/49.html


Pn kwi 08, 2019 1:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
Jak ktoś chce obejrzeć, jak starsi zboru manipulują owieczkami, to polecam: https://www.youtube.com/watch?v=rfB8CHdakGg
Zastosowali szeroki pakiet manipulacyjno-erystyczny. To pokazuje, jak trzeba być czujnym wobec tej organizacji, jak i każdej sekty. Celem jest zwerbowanie i podawanie tego, co mają usłyszeć dla ich dobra. Powinni się traktować jak bracia, ale wyszło ... :oops:


Pn kwi 08, 2019 2:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
proteom napisał(a):
Gdzie masz w S.T. podział na Imię własne Boga, a Imię Boga nie-własne? Poza tym Twoja organizacja twierdzi, że istnieje tylko jedno Imię Boga, a pozostałe to tylko tytuły lub określenia
Przeczytaj uważnie.

Własne imię Boga Jhwh objawione Mojżeszowi stosowane jest w jednym z dokumentów stanowiących już część pierwszej Księgi Pięcioksięgu (Tory) – Księgi Rodzaju. Oznacza: „Jestem, który jestem”. Dla ówczesnych ludzi oznaczało ono, że Bóg istnieje naprawdę, podczas gdy bóstwa pogańskie są tylko wytworami myśli i rąk ludzkich. Swoje istnienie potwierdza pełnym mocy działaniem. Często występuje w złożeniach, np. Jahwe, Bóg Zastępów (Sebaot – ta przydawka występuje też z formą Elohe), gdzie zastępy oznaczają albo wojska Izraela, Jego wybranego ludu, albo gwiazdy lub aniołów – byty duchowe pełniące przed Nim służbę.

autor: Tomasz Maria Dąbek OSB (ur. 28 kwietnia 1952 w Będzinie) - tytuł profesora nauk teologicznych otrzymał w 1998 :-D https://tyniec.com.pl/biblistyka/1137-i ... 48251.html
Teraz rozumiesz?
Cytuj:
To jak to w końcu jest? Bo dla biblistów, również żydowskich istnieją różne Imiona Boga.
Ale co ma być? Dla ŚJ istnieje jedno imię własne, podobnie zresztą jak dla biblistów (patrz wyżej). Ile razy można tłumaczyć to samo? Podawałem ci cytat, że chodzi o imię własne, a Ty dalej swoje. Wydaje mi sie ze zaczynasz zwyczajnie trollować :-|
Cytuj:
Strategię to może mieć trener lub menadżer. Pismo Święte ma przekaz, treść.
Strategia to przemyślany plan działania. Jeżeli twierdzisz, że autorzy poszczególnych ksiąg biblijnych pisali bez namysłu, to jest to de facto zarzut pod adresem Boga. To jak to jest?
Cytuj:
Gdzie tak zdecydował - może jakieś argumenty?
Argumenty cały czas ci podaje, ale jak widać z każdym wpisem zadajesz te same pytania. Jeżeli Bóg jest autorem Pisma i podał w nim informację jak ma na imię, to po kiego grzyba pytasz się o takie rzeczy? (Ks Wyj 6:3, Ps 83:18).
Cytuj:
Kto i wg jakich kryteriów decyduje, że dany przekład jest niezafałszowany - ciało kierownicze? Co ma niby załatwiać słowo Jahwe? Tym bardziej, jesli mamy Tetragram, który jest różnie tłumaczony.
Odpowiedz jest bardzo prosta.Jezeli z danych naukowych wynika, ze w ST imię boże występowało 6828 razy, a Twój przekład ST takowego nie posiada, to w tym konkretnym przypadku można podejrzewać że jest sfałszowany. Proste jak drut. Natomiast słowo "Jahwe" nie jest do załatwiania jakichkolwiek spraw, tylko do posługiwania się nim. W ten sposób rozróżniamy Boga prawdziwego od bóstw fałszywych. Wszystko w Piśmie ma swój sens i cel. I co z tego ze tetragram jest różnie tłumaczony? Wiele przekładów zawiera rozbieżności, a mimo to posługujemy się nimi bez problemu. Czy inaczej ma być z imieniem?
Cytuj:
Jahwe tłumaczysz jako Jestem, wbrew nauczaniu swojej organizacji. :D
Inaczej: przyjmuje punkt widzenia swojego oponenta i obalam go na jego podwórku :-D
Cytuj:
Tego, niestety, nie można powiedzieć o nauczaniu ŚJ. Zadam Ci jeszcze raz pytanie: jeśli Imię Jahwe jest tak ważne, jak twierdzicie, to czemu np. św.Paweł nie głosił tego Imienia poganom, a w centrum stawia Imię i Osobę Jezusa? Istnieje odpowiedz na to pytanie, ale niezgodna z waszą doktryną.
To bardzo proste. Osoba Jezusa zajmuje centralne miejsce NT, ponieważ to dzieki Jego ofierze (okupowi Mat 20:28) możemy dostąpić zbawienia. Po drugie, bez poznania Jego Ojca nie da rady dojść do celu (Jana17:3). Jak zapewne wiesz, apostoł Paweł w swoich listach szczególny nacisk kładł nie tyle na osobę Jezusa Chrystusa, co na Boga Ojca do którego nakazywał kierować swoje modlitwy (Ef 1:3, 5:20). Dlatego kult pierwszych chrześcijan skierowany był głownie do Niego, a nie do Jezusa. Na Chrystusie koncentrowano sie przeważnie podczas głoszenia ewangelii, aby uzmysłowić poganom Jego kluczową rolę w przystępie do Boga (1 Tym 2:5). ŚJ biorą pod uwagę w swoim kulcie oba testamenty, ponieważ uważają, że całe Pismo Święte stanowi jedność. Wiemy przecież, że Bóg Ojciec ze ST objawił sie jako Jahwe/Jehowa, a z NT, że Jego Syn to Jezus Chrystus. Dlatego nie ma podstaw do zarzutu, ze ŚJ praktykują swój kult niezgodnie z wytycznymi Pisma. Skupiając sie tylko na NT pomijalibyśmy część Słowa Bożego, co nie wydaje sie rozsądnym rozwiązaniem.


Pn kwi 08, 2019 9:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 07, 2019 11:19
Posty: 65
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito napisał(a):
Django napisał(a):
Tylko dlaczego używacie tego imienia w wersji hebrajskiej?
Paulito napisał(a):
A jak zwracasz się do Krzysztofa w wersji brytyjskiej? W oryginale czy po polsku?

Ale przecież Jahwe to nie jest oryginalna wersja imienia Boga.


Pn kwi 08, 2019 10:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
proteom napisał(a):
Jak ktoś chce obejrzeć, jak starsi zboru manipulują owieczkami
Manipulacja jest domena obserwatora zewnętrznego, dlatego nie ma sensu używać tego pojęcia, jeżeli się nie wie jakie są intencje obserwatora wewnętrznego.Twoja diagnoza obudowana jest nienawistnym stosunkiem do ŚJ, dlatego nie nosi znamion merytorycznego warsztatu.


Pn kwi 08, 2019 10:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 750 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 50  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL