Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Czy zielonoświatkowcy są sektą? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 9:26
Posty: 93
Post Czy zielonoświatkowcy są sektą?
Może są tutaj byli zieloni i mają doświadczenia z wewnątrz. Zawsze można wybrać się do nich na nabożeństwo, ale oprócz powierzchownej fasady nie da się zobaczyć wszystkich stosunków tam panujących. Problem w tym że wytykając im herezje pastorów zawsze można usłyszeć "to nie nasz zbór" a zawsze można zgrzeszyć. Jak to jest że pastor mieniący się być prowadzonym Duchem Św opowiada kłamstwa o katolikach swoim wiernym? Czy to nie podpada pod sekciarstwo?

_________________
http://voxdomini.com.pl/vox_art/pastor.htm


So lip 14, 2012 12:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Czy zielonoświatkowcy są sektą?
Zależy co rozumiesz przez sekciarstwo. Dla mnie dobrą definicją sekty jest ta która wskazuje na zamknięty charakter danej grupy (nie tylko religijnej). I jeśli tutaj mamy z taką sytuacją do czynienia, gdzie wszystkie relacje osobiste, wymiana informacji itd. odbywa się w zamkniętej grupie, która w dodatku promuje taki sposób bycia, to można to nazwać sektą. Chodzi jednak o to ścisłe rozumienie pojęcia. Nie znam Zielonoświątkowców, nie uznaje ich za złych, czy manipulatorów, tak samo jako żadnego innego chrześcijanina. Wiem za to że są ludzie, a raczej grupy, które karmią się przekonaniem że katolika można co najwyżej nawrócić. Spotkałem się z dwoma przypadkami chrześcijan - protestantów, którzy nie umieli rozmawiać inaczej niż z perspektywy nawracającego-upominającego i nawracanego-tkwiącego w błędzie. Ja oczywiście byłem tym drugim. I robili to pomimo moich jasnych sugestii że taki sposób rozmowy mi nie odpowiada. I również miałem wrażenie że ktoś im nagadał jakichś głupot, gorzej jednak że nie umieli przyjąć do wiadomości że to są głupoty. Szczególnie gdy mowa była o tym co ja sam myślę i w co faktycznie wierzę. Tutaj też to oni wiedzieli lepiej ode mnie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So lip 14, 2012 12:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 9:26
Posty: 93
Post Re: Czy zielonoświatkowcy są sektą?
Problem właśnie w tym ze jeden zbór ma charakter zamknięty inny nie. Poza tym zarzuty które u nich słyszałem na temat katolików, słyszałem 20 lat temu od takich co chodzą dwójkami po domach. Wtedy jeszcze miałem cierpliwość żeby z nimi rozmawiać. Minęło sporo lat, Kościół wielokrotnie odpowiadał i wyjaśniał te wątpliwości, a oni dalej to samo jak mantrę. Zarzuty wobec KK zasłyszane u zielonych niewiele różnią się od tych podnoszonych przez ŚJ. Co do sekciarstwa tych drugich, chyba nie ma wątpliwości.

_________________
http://voxdomini.com.pl/vox_art/pastor.htm


So lip 14, 2012 12:59
Zobacz profil
Post Re: Czy zielonoświatkowcy są sektą?
2kruk2, a czy można wiedzieć, w czym masz problem?
chcesz być katolikiem czy tym zielonoświątkowcem, czy co właściwie?


So lip 14, 2012 13:19

Dołączył(a): N lip 01, 2012 21:27
Posty: 411
Post Re: Czy zielonoświatkowcy są sektą?
Moje skromne doświadczenie z tym kościołem wskazywało, że to otwarta i przejrzysta wspólnota. Tyle, że przywiązująca duża wagę do elementów, powiedzmy, nadprzyrodzonych np. charyzmatów. Stad są postrzegani czasem za dość kontrowersyjnych. Ale i w ramach KK można takie nurty spotkać.
2kruk2 napisał(a):
Jak to jest że pastor mieniący się być prowadzonym Duchem Św opowiada kłamstwa o katolikach swoim wiernym? Czy to nie podpada pod sekciarstwo?

Biorąc pod uwagę takie kryteria to można by stwierdzić, że katolicy to też sekta. To co czasem księża potrafią opowiadać o przedstawicielach innych religii to głowa mała. Wszystko zależy od ludzi, nie od wyznania.


So lip 14, 2012 13:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Czy zielonoświatkowcy są sektą?
viewtopic.php?f=2&t=5168 - czy zielonoświątkowcy to sekciarze ?
viewtopic.php?f=40&t=8256 - Sekty protestantów

2kruk2 napisał(a):
Może są tutaj byli zieloni i mają doświadczenia z wewnątrz.
Zawsze można wybrać się do nich na nabożeństwo, ale oprócz powierzchownej fasady
nie da się zobaczyć wszystkich stosunków tam panujących.
Nie byłem wewnątrz, bo uczestniczyłem jedynie w 3 nabożeństwach,
jednak będąc wtedy katolikiem i uczestnicząc w spotkaniach z nimi
temat treści mojej wiary czy Kościoła Katolickiego nie był poruszany ani razu.
Ktoś może odpowiedzieć:
no tak, byłeś nowy, to byli ostrożni i nie chcieli się wydać, starali się nie ujawniać swojego sekciarstwa.
Cóż - taki zarzut równie dobrze może być wystosowany wobec jakiejkolwiek wspólnoty.
silgar napisał(a):
Moje skromne doświadczenie z tym kościołem wskazywało, że to otwarta i przejrzysta wspólnota.
Tyle, że przywiązująca duża wagę do elementów, powiedzmy, nadprzyrodzonych np. charyzmatów.
To zależy od danej poddenominacji (zielonoświątkowiec zielonoświątkowcowi nierówny), a nawet konkretnej wspólnoty.
W tej, w której nabożeństwach ja uczestniczyłem, nie ujawniały się żadne specjalne charyzmaty.
2kruk2 napisał(a):
Problem w tym że wytykając im herezje pastorów
zawsze można usłyszeć "to nie nasz zbór" a zawsze można zgrzeszyć.
Jest tak dlatego, że w denominacjach o charakterze niezależnych zborów
(pomimo bycia zrzeszonym w różnych aliansach ewangelicznych)
ten brak poczucia odpowiedzialności za grzechy ludzi z drugiego końca świata z pozornie tej samej denominacji
jest jest znacznie bardziej zrozumiały niż w przypadku Kościołów o charakterze stricte hierarchicznym (np. episkopalnym).
2kruk2 napisał(a):
Jak to jest że pastor mieniący się być prowadzonym Duchem Św
opowiada kłamstwa o katolikach swoim wiernym?
Czy katolicy nie uznają, że można być być prowadzonym przez Ducha Świętego w jednej sprawie
i jednocześnie grzeszyć w innej?
2kruk2 napisał(a):
Czy to nie podpada pod sekciarstwo?
Kłamstwa o innych wspólnotach to jeszcze nie sekciarstwo.

viewtopic.php?f=40&t=3073 - sekta a religia
viewtopic.php?f=40&t=2043 - Czym dla was jest sekta
viewtopic.php?f=40&t=23756 - Myślenie sekciarskie
viewtopic.php?f=40&t=1133 - metody sekty
viewtopic.php?f=40&t=26286 - Kogo podciągnąć pod definicję sekty?
viewtopic.php?f=40&t=8987 - oficjalne stanowisko KRK w sprawie pojecia "sekta"
viewtopic.php?f=40&t=6774 - PROPOZYCJA DELEGALIZACJI SEKT

2kruk2 napisał(a):
Zarzuty wobec KK zasłyszane u zielonych niewiele różnią się od tych podnoszonych przez ŚJ.
Co do sekciarstwa tych drugich, chyba nie ma wątpliwości.
viewtopic.php?f=40&t=20081 - Czy ŚWIADKOWIE JEHOWI to sekta..........
viewtopic.php?f=40&t=16431 - Świadkowie Jehowy- sekta
viewtopic.php?f=40&t=26119 - Najniebezpieczniejsza sekta na świecie to Świadkowie Jehowy

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So lip 14, 2012 13:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Czy zielonoświatkowcy są sektą?
2kruk2 napisał(a):
Problem właśnie w tym ze jeden zbór ma charakter zamknięty inny nie. Poza tym zarzuty które u nich słyszałem na temat katolików, słyszałem 20 lat temu od takich co chodzą dwójkami po domach. Wtedy jeszcze miałem cierpliwość żeby z nimi rozmawiać. Minęło sporo lat, Kościół wielokrotnie odpowiadał i wyjaśniał te wątpliwości, a oni dalej to samo jak mantrę. Zarzuty wobec KK zasłyszane u zielonych niewiele różnią się od tych podnoszonych przez ŚJ. Co do sekciarstwa tych drugich, chyba nie ma wątpliwości.

Zupełnie jak na tym forum. Stały katalog zarzutów i wątpliwości. Odpowiesz jednej osobie, za chwile przyjdzie druga. Widocznie gdzieś na poziomie nauczania czy to w domu, czy w szkole brakuje podstaw. A może po prostu zaciekawienia, co rzutuje na brak wiedzy i zrozumienia. Dochodzą do tego obiegowe opinie i to jakże częste - od kogo usłyszę pierwszego temu wierze. Niesamowite że tak bardzo opieramy się na wypowiedzianych opiniach różnych ludzi.

silgar napisał(a):
Moje skromne doświadczenie z tym kościołem wskazywało, że to otwarta i przejrzysta wspólnota. Tyle, że przywiązująca duża wagę do elementów, powiedzmy, nadprzyrodzonych np. charyzmatów. Stad są postrzegani czasem za dość kontrowersyjnych. Ale i w ramach KK można takie nurty spotkać.

Zgadza się. W Kościele również istnieje nurt charyzmatyczny. Stąd zresztą ich nazwa odwołująca się do zesłania Ducha świętego. I może własnie tutaj brzmi omawiamy problem. Może to ta pycha, i myślenie w stylu: my mamy dary Ducha, mamy dowód że Bóg nas szczególnie miłuje, a nazywali nas heretykami, tymczasem sami są heretykami.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So lip 14, 2012 14:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 9:26
Posty: 93
Post Re: Czy zielonoświatkowcy są sektą?
mkb napisał(a):
2kruk2, a czy można wiedzieć, w czym masz problem?
chcesz być katolikiem czy tym zielonoświątkowcem, czy co właściwie?
Nie o to chodzi. Jestem katolikiem już kilkadziesiąt lat, a zielonym uchowaj Boże. Mam prawo i obowiązek bronic swojej wiary, a poznanie wroga jest elementem tej obrony.

_________________
http://voxdomini.com.pl/vox_art/pastor.htm


So lip 14, 2012 14:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 01, 2012 21:27
Posty: 411
Post Re: Czy zielonoświatkowcy są sektą?
Może w taki razie dobra strategią byłoby przeniknięcie incognito w ich szeregi, a następni rozsadzenie wspólnoty od środka. Wydaje się też, że ze względy na ich teologię, najlepszym wyjściem byłby kamuflaż udający Ducha Świętego.


So lip 14, 2012 15:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Czy zielonoświatkowcy są sektą?
Czemu od razu wroga? Czy to aby dobre nastawienie 2kruk2?

_________________
Pozdrawiam
WIST


So lip 14, 2012 15:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 9:26
Posty: 93
Post Re: Czy zielonoświatkowcy są sektą?
silgar napisał(a):
Biorąc pod uwagę takie kryteria to można by stwierdzić, że katolicy to też sekta. To co czasem księża potrafią opowiadać o przedstawicielach innych religii to głowa mała. Wszystko zależy od ludzi, nie od wyznania.
Tak to prawda że czasem słyszymy złe rzeczy z ambon ale porównanie co najmniej nietrafione. Czym innym jest oszołomstwo ks Nowaka albo ks Kowalskiego którzy mogą błądzić ale nie mogą występować przeciwko temu co naucza Kościół bo zawisną nad nimi kary dyscyplinarne. A pokaz mi jakiś usystematyzowany zbiór prawd wiary i nauczania u zielonych. Tam każdy .... na swój strój. Czy to jest kościół?
Elbrus napisał(a):
Nie byłem wewnątrz, bo uczestniczyłem jedynie w 3 nabożeństwach,
jednak będąc wtedy katolikiem i uczestnicząc w spotkaniach z nimi
temat treści mojej wiary czy Kościoła Katolickiego nie był poruszany ani razu.

Może to było dawno? Ja znam takie sytuacje gdzie byli księża katoliccy obecnie pastorowie KZ takie treści serwowali swoim słuchaczom. Co gorsza jako byli księża musieli mieć merytoryczna wiedzę na temat KK - wniosek, kłamali z rozmysłem.

_________________
http://voxdomini.com.pl/vox_art/pastor.htm


So lip 14, 2012 15:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 9:26
Posty: 93
Post Re: Czy zielonoświatkowcy są sektą?
WIST napisał(a):
Czemu od razu wroga? Czy to aby dobre nastawienie 2kruk2?
A jak inaczej nazywać tego kto atakuje to co mi najdroższe? Miłość nieprzyjaciół nie oznacza że mam godzić się na zło. Zło to nasz wróg.

_________________
http://voxdomini.com.pl/vox_art/pastor.htm


So lip 14, 2012 15:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Czy zielonoświatkowcy są sektą?
Cytuj:
A pokaz mi jakiś usystematyzowany zbiór prawd wiary i nauczania u zielonych. Tam każdy .... na swój strój. Czy to jest kościół?

To jest dokładnie taka sama wspólnota jak te z Biblii. Zielonoświątkowcy to Kościół biblijny i nie potrzebują tworzyć "zbioru prawd". Opierają się na Biblii jedynie.

Cytuj:
Co gorsza jako byli księża musieli mieć merytoryczna wiedzę na temat KK - wniosek, kłamali z rozmysłem.
Może napiszesz w końcu jakie to oszczerstwa wygłaszali pod adresem KK?

Cytuj:
A jak inaczej nazywać tego kto atakuje to co mi najdroższe? Miłość nieprzyjaciół nie oznacza że mam godzić się na zło. Zło to nasz wróg.
Podobnie dla każdego Muzułmanina, Chrześcijanie to zło, bo atakują to co mu najdroższe.


Ja bym chciał konkretnie usłyszeć jakieś zarzuty. Gdzie błądzą, co źle powiedzieli. Co z nimi nie tak?


So lip 14, 2012 15:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Czy zielonoświatkowcy są sektą?
Jak dla mnie masz o nich podobnie złe zdanie, jak niektórzy z nich o nas. Dlatego tak się dzieje. Nie pisałeś o wrogu którym jest zło, lecz o nich jako o wrogu. Atakują bo nie rozumieją. Chcesz ich zwalczać, czy się z nimi pojednać?

_________________
Pozdrawiam
WIST


So lip 14, 2012 15:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 9:26
Posty: 93
Post Re: Czy zielonoświatkowcy są sektą?
Login2 napisał(a):
To jest dokładnie taka sama wspólnota jak te z Biblii.
Przepraszam ale pleciesz głupoty. Czy te "biblijne wspólnoty" rozsprzedają swoje majątki i rzeczy i rozdzielają każdemu członkowi zboru według potrzeby (Dz 2, 45)? wszystko mają wspólne (Dz 4, 44)? mają bezżennych mężczyzn, którzy troszczą się o sprawy Pana (1 Kor 7, 32), którzy nie szukają żony (1 Kor 7, 27)?kobiety które nie wyszły za mąż (1 Kor 7, 34)? Nie chce mi sie dalej wyliczać ale chyba według tych zasad nie są zorganizowani? Jeżeli chcesz powtarzać rzeczy którymi cie zaprogramowali to z góry mówię że słyszałem takie teksty juz dawno i nie mam ochoty na nielogiczne rozmowy.
Login2 napisał(a):
Może napiszesz w końcu jakie to oszczerstwa wygłaszali pod adresem KK?

Oczywiście że mogę. Załuje tylko ze nie moge podać nazwisk pastorów i nazw zborów.
-katolicy to bałwochwalcy (rzeźby obrazy)
-katolicy to poganie bo świętują Boże Narodzenie i święto zmarłych
-poganie bo czczą Izydę
-poganie bo używają pogańskich symboli (mitra, plac św Piotra, rozety w oknach itd.)
-zafałszowali biblię by udowodnić prymat św Piotra
-używają sfałszowanej biblii z przypisami
-KK to wielka nierządnica z Apokalipsy (to akurat powtarzają po Willkersonie który miał widzenie w pokoju hotelowym podczas podróży do Polski)

_________________
http://voxdomini.com.pl/vox_art/pastor.htm


So lip 14, 2012 15:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL