Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 12:39
Posty: 35
Post Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
Dodam od razu, że nie jestem "wyznawcą HK" lecz chrześcijaninem - jednak ciągle poszukującym prawdy o Bogu i świecie i dlatego otwartym tez na inne punkty widzenia.
Nie ukrywam, że kwestia istnienia zła i grzechu pierworodnego w ujęciu chrześcijańskim nie rozwiewa moich wątpliwości w tym temacie, natomiast w poniższym tekście znalazłem nowe spojrzenie na to zagadnienie. Nie ukrywam, że po jego lekturze zupełnie inaczej spojrzałem na reinkarnację (którą dotychczas traktowałem na równi z wiarą w kosmitów) i w pewnym sensie lepiej wyjaśnia mi to pojęcie zła i ludzkiej natury.

http://purnaprajna.blogspot.com/2008/09 ... yszna.html

Zachęcam gorąco wszystkich do uważnego przeczytania całego artykułu i dalszej dyskusji.


Pt sie 31, 2012 13:40
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 25, 2010 19:44
Posty: 180
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
Po co czytasz takie bzdury? Reinkarnacja została wymyślona jako „usprawiedliwienie” dla systemu kastowego.


Pt sie 31, 2012 14:23
Zobacz profil
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
kinokijuf napisał(a):
Reinkarnacja została wymyślona jako „usprawiedliwienie” dla systemu kastowego.

Tak samo jak "pośmiertna wieczna nagroda nieba" dla maluczkich, coby nie burzyli się na nierówności społeczne i rażąco niesprawiedliwy podział dóbr w społeczeństwie? Zwłaszcza dawniej, jak każdemu by się marzyło życie w warstwie uprzywilejowanej, ale na tą warstwę robić musieli szarzy ludzie, bez szans na minimalnie lepszy standard życia i sędziwy wiek koło 35 lat :twisted: (co nie oznacza, że we współczesnym świecie takich zjawisk nie znajdziemy, ale bardziej w perspektywie globalnej) To równie logiczny wywód jak Twoje stwierdzenie :twisted:

Dla jednych bzdury, dla innych element światopoglądu religijnego, więc jeśli nie chcesz by ktoś Twoją wiarę traktował z równym lekceważeniem jej elementów, zacznij od siebie :D Są ludzie dla których wiara w reinkarnacje jest bardzo ważną rzeczą, dlaczego traktujesz ich w ten sposób?


Pt sie 31, 2012 14:33

Dołączył(a): So wrz 25, 2010 19:44
Posty: 180
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
Nie. Chodzi o to, że reinkarnacja mówi ludziom, jakoby ich bieda była rzekomo karą za zło popełnione w poprzednim życiu.


Pt sie 31, 2012 14:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 09, 2010 8:49
Posty: 994
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
Polecam przeczytać to: http://www.pokochajmilosc.pl/?p=278
Jest to wywiad księdza egzorcysty z demonem. Jest tam też mowa o reinkarnacji.
A swoją drogą byłem kiedyś na spotkaniu z człowiekiem któremu udało się wyrwać z HK. Opowiadał jak bardzo destruktywne jest bycie w tej sekcie zarówno dla ciała jak i ducha i naprawdę polecam Ci odstawienie jakiejkolwiek lektury wydawanej przez nich. Poczytaj lepiej książki wydane przez nas (katolików), tam dowiesz się prawdy.
Aha, czytałeś o reinkarnacji a czytałeś co dzieje się z tymi już oświeconymi? Idą do "nieba" jednak tam nikt nie będzie miał swojej świadomości. Chciałbyś być w niebie bez swojej świadomości?
Tak na koniec... przecież reinkarnacji jest zaprzeczeniem naszych (Chrześcijańskich) prawd wiary. Na prawdę spodobało Ci się to?

_________________
http://www.pompejanka.info


Pt sie 31, 2012 14:51
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 25, 2010 19:44
Posty: 180
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
Otto_Katz napisał(a):
kinokijuf napisał(a):
Po co czytasz takie bzdury? Reinkarnacja została wymyślona jako „usprawiedliwienie” dla systemu kastowego.

No! A chrześcijaństwo zostało wymyślone jako "usprawiedliwienie" dla systemu niewolnictwa i wyzysku. Prawda czy fałsz?

W którym miejscu Jezus popiera „niewolnictwo i wyzysk”?


Pt sie 31, 2012 14:52
Zobacz profil
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
kinokijuf napisał(a):
Nie. Chodzi o to, że reinkarnacja mówi ludziom, jakoby ich bieda była rzekomo karą za zło popełnione w poprzednim życiu.

To jest co innego:)
Można mieć wątpliwości co do np. etycznych aspektów pewnych elementów w różnych systemach religijnych, ale walić od razu, że "bzdury" i udawać, że ma się 100proc pewność po co coś w danym systemie (bardzo zlożonym) funkcjonuje - nieładnie ;)
Pomijam już takie "drobne aspekty", że co innego pojęcie reinkarnacji w hinduiźmie (bardzo złożonym notabene), inaczej funkcjonuje ono u HK, a już kompletnie inną ideą jest u buddystów. Ta sama nazwa, a zupełnie inne pojęcia.
Argument, którego użyłeś ma pewne uzasadnienie powiedzmy społeczno kulturowe współcześnie, gdy przeanalizuje się z punktu widzenia badań społeczno-kulturowych zjawisko "powrotu" buddyzmu do Indii. Ale mi tu chodzi o formę i szacunek ;)


Nie wtrącam się w to, czy powiecie założycielowi tematu, że reinkarnacja jest niezgodna z katolicyzmem etc. Nie moja sprawa, nie moja wiara, "nie moje małpy i nie mój cyrk", osobiście nie jestem osobą zaangażowaną w żaden system religijny. Nie udzielam też rad "od siebie" założycielowi, bo nie chciałabym burzyć jego tożsamości chrześcijanina, ani namawiać na przyjęcie mojego zdania - to tak gwoli ewentualnych zarzutów, że w tym dziele takie rzeczy :D
Z tego co przeczytałam ma wątpliwości co do chrześcijaństwa i pewnych jego elementów - może zamiast walić w to co podsyła(@kinokijuf) i straszyć zagrożeniami duchowymi (@patryk84), więcej pożytku byłoby (zwłaszcza dla załozyciela) gdybyście z nim przedyskutowali te aspekty chrześcijaństwa, które mu sprawiają problemy? Tak tylko podrzucam, sugestia z zewnątrz, że tak powiem, ukierunkowana na skuteczność :) Dyskredytowanie HK i tego linka nie sprawi, że @lisicki pozbędzie się wątpliwości, a chyba w tym chcecie mu pomóc?


Pt sie 31, 2012 15:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 09, 2010 8:49
Posty: 994
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
przedyskutowali te aspekty chrześcijaństwa, które mu sprawiają problemy? - Mądre słowa, zgadzam się :)

_________________
http://www.pompejanka.info


Pt sie 31, 2012 15:40
Zobacz profil
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
Otto_Katz napisał(a):
Czy nazywanie "bzdurami" innego systemu wierzeń to tak po chrześcijańsku - kolego @kinokijuf?
Tak, to jest po chrześcijańsku, ale ciężko to zrozumieć komuś, kto nie jest chrześcijaninem. Nie z powodu braku inteligencji, lecz z powodu tego, co temu komuś wydaje się być chrześcijańskie. Często ludzie niewierzący w Chrystusa nie przyjmują tego, że ich pojęcie o chrześcijaństwie jest błędne i trzymają się uporczywie własnego zdania.


Pt sie 31, 2012 19:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2012 14:37
Posty: 574
Lokalizacja: racjonalista@op.pl
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
@MIXer. Będę zobowiązany za wklejenie, podlinkowanie wiarygodnego dokumentu, wykładni, może któregoś z zapisów KKK. Nie wątpię, iż skoro z taką pewnością to objawiasz - nie sprawi Ci zapewne żadnego kłopotu potwierdzenie tej oczywistości.

_________________
1. Religijność to postawa, w której BOHATERSKO pokonuje się trudności nieznane osobom bezwyznaniowym
- trawestacja ze Stefana Kisielewskiego
2. Gdzie mod nie może - admina pośle? - Obrazek


Pt sie 31, 2012 19:43
Zobacz profil
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
@Otto_Katz zaiste przegapiłeś filozofię @MIXera, kiedy to mi próbował łopatologicznie wyjaśnić dlaczego tak a nie inaczej uważa-> credo MIXera
W tym wątku w kilku postach dał wykłady jak sprawa ma się i że ekumenizm to martwy twór- bo przecież tak jasne postawienie sprawy ciężko uznać za wyciągniecie dłoni do innych ;)


Pt sie 31, 2012 19:53
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
@ Otto_Katz

Zanim cokolwiek zalinkuję, najpierw uściślę, co miałem na myśli, mówiąc, że w porządku jest "nazwanie innego systemu wierzeń »bzdurami«". Otóż nie mam na myśli tego, że innowiercy mylą się we wszystkim ani tego, że mają zawsze złą wolę, ani nie chciałem powiedzieć, że są oni wszyscy gorszymi ludźmi i głupkami dlatego, że nie wierzą w to, w co ja i inni chrześcijanie wierzymy. Chodziło mi o to, że Bóg w ujęciu chrześcijańskim jako jedyny jest prawdziwy i nie ma innych bogów. Wszelkie inne wierzenia są fałszywe, wymyślone. Oto linki : Religie niechrześcijańskie a chrześcijaństwo, Bóg jest Prawdą

@ Val

Nie jestem przeciwny ekumenizmowi...


So wrz 01, 2012 12:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 09, 2010 8:49
Posty: 994
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
Kto nie jest z nami ten przeciwko nam. Mixer ma sporo racji. Skoro jestem katolikiem znaczy, że wierzę w Boga takiego a nie innego. Więc jak mogę brać pod uwagę, że być może inne wierzenia są prawdziwe, dając tym samym w wątpliwość, że moja jest nieprawdziwa. Przecież w naszej wierze (katolickiej) jest powiedziane jasno, że Bóg jest jeden i tylko Jezus jest Prawdą. Skoro ktoś mówi, że jest katolikiem to jak może wątpić w te słowa?

Otto_Katz napisał "Czy nazywanie "bzdurami" innego systemu wierzeń to tak po chrześcijańsku" - moim zdaniem tak. Choć wiadomo, nie można nikogo obrażać i trzeba uważać na dobór słów, można zastąpić słowo "bzdury" słowem "kłamstwa":). Jednakże TAK, dla nas (chrześcijan) są to bzdury gdyż my wiem jak jest naprawdę. Ooooo już widzę jak mówicie sobie w myślach "ale głupoty piszę, to co oni (katolicy) mają monopol na prawdę, a skąd oni mogą tak na prawdę wiedzieć, że ich Bóg jest prawdziwy? Odpowiadam - WIARA :) Czy jest ktoś na forum kto wierzy w coś ale uważa, że jest to nieprawdą? Chyba nie ma takiej osoby. Dlatego dla nas (katolików) wszystkie inne wierzenia są kłamstwem, tak dla każdego kto wierzy w coś innego wszystko inne w tym wiara w Jezusa jest nie prawdą.

_________________
http://www.pompejanka.info


So wrz 01, 2012 12:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
Hare Kryszna Hare Kryszna
Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

.z powodu początku ich najbardziej znanej mantry:
"Hare Kryszna, Hare Kryszna, Kryszna, Kryszna, Hare, Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama, Rama, Hare, Hare. "

Podaje rzeczywiste znaczenie w języku polskim słów pochodzenia z tzw. sanskrytu:
hare - jest wołaczem od słowa hari oznaczającego jedno z wielu imion w języku polskim oznacza - tego który wszystko niszczy; tego, który wszystko zabiera; tego, który wszystko unicestwia czyli można to domknąć w jednym słowem w j. polskim -niszczyciel lub unicestwiasz, burzyciel
gdy użyjemy wołacza od słowa hari czyli słowa hare oznacza to dosłownie wołanie, prośbię o niszczycielską, destrukcyjną energię do hari czyli niszczyciela, burzyciela, destruktora.
Zatem reasumując:
słowo hare oznacza w j. polskim - niszczycielu, burzycielu jest bezpośrednim wołaniem - prośbą o niszczycielską destrukcyjną energię która jest atrybutem niszczyciela, destruktora, burzyciela czyli hari = także siva

kryszna - w j. polskim oznacza miedzy innymi ciemny, brunatny, czarniawy, niczym kolor chmury w porze deszczowej; wszechatrakcyjny

rama - oznacza natomiast źródło przyjemności

Zatem rzeczywiste znaczenie treści tzw. wielkiej matry powtarzanej przez społeczność towarzystwa świadomości kryszny jest następujące:

niszczycielu brunatny niszczycielu brunatny
brunatny brunatny niszczycielu niszczycielu
zniszcz zródło przyjemności
zniszcz źródło przyjemnści
źródło przyjemności źródło przyjemność
zniszcz zniszcz

Oczywiście słowo brunatny można zastąpić słowem wszcheatrakcyjnym bo i takie jest jego znaczenie tylko czy niszczyciel destruktor lub burzyciel może być wszechatrakcyjny możliwe że może to już subiektywna ocena

ps
Niekiedy warto zastanowić się nad znaczeniem treścią słów zanim zdecydujemy sie na ich użycie...


So wrz 01, 2012 13:21
Zobacz profil
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
A tu o reinkarnacji i wierze jak mi się wydawalo nie o konkretnej mantrze...

@merkaba
z całym szacunkiem, ale czy przeklejając to (bo nie są to Twoje słowa, prawda?) wyrażasz gotowość na wdawanie się w zawiłości translatoryki, a zwłaszcza z sanskrytu? Tak pytam, bo co prawda z krisznowcami nigdy mi po drodze nie było, ale zadziwia mnie czasem jak niektórzy potrafią przetłumaczyć niektóre frazy, podczas gdy badacze nad semantyką jednych słów (nawet jeśli są one wkomponowane w frazę współczesną) potrafią się biedzić lata, a w przypadku sanskrytu i dziesięciolecia? Akurat w tej dziedzinie nie sanskryt jest moim hobby a greka (dialekt koine dokładniej mówiąc - nie jestem oryginalna), więc się nie będę angażowała w ewentualną dyskusję, ale z moich doświadczeń nad tekstami greckimi wynika, że czasem określenie "prawdziwego znaczenia" w języku polskim jest niemożliwe, można ewentualnie przybliżyć sens i stosować określenia istniejące w jęz. polskim i pokrewne pierwotnym. Już nie mówię o takich pikusiach jak rozklady akcentów i wydłużanie głosek, które mogą diametralnie zmienić sens (ta zasada występuje o ile się orientuję również w sanskrycie). Jest jedno takie legendarne słówko, którym się straszy studentów, pokazując im strony z nim w słowniku i mówiąc, że to dopiero wstęp, ale to taki żart mało merytoryczny i tylko żart :).


Jeszcze raz podkreślam - jeżeli autor ma wątpliwości, a wy mu zbanujecie to co podrzuca, dając w zamian ideę wierzysz w to, więc bez dyskusji, albo z nami albo przeciwko nam", to jedyne co uzyskacie to zniechęcenie autora, gdyż bardzo prawdopodobne, że uzna siebie ze swoimi watpliwościami za osobę przeciwko (w ramach takiej retoryki), skoro tak twierdzą osoby "pełni wiary i bez wątpliwości". Z mojej perspektywy to jest misja antyewangelizacyjna, ale może macie taki zamiar - ja tam się chyba aż tak nie znam na powinnościach katolickich. Myślałam, że będzie Wam zależeć na innych skutkach, stąd mój pomysł przeanalizowania wątpliwości autora przez osoby ku temu kompetentne:) Ale może zbyt szkodzę w tym wątku, więc uciekam, ale będę podpatrywała jeśli pozwolicie:)


So wrz 01, 2012 14:25
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL