Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Świadkowie Jehowy zasłużeni w walce o swobody obywatelskie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Świadkowie Jehowy zasłużeni w walce o swobody obywatelsk
Fischer, co zrobię w Afryce tego nie wiem, ale jeśli szaman nie ma dyplomu lekarza, to tyle zrobi dla mojego dziecka, co piasek na pustyni. Problem w tym że stawiasz przykład sytuacja ekstremalnej, gdzie to emocje biorą górę nad rozsądkiem, dlatego uważam takie pytania za bezcelowe w sytuacji bezpieczeństwa. Rozumiem że to przykład konfliktu o jakim tu mowa, konfliktu przekonań z dostępnymi opcjami.

Jak już wielokrotnie pisałem, nie przekonują mnie tego typu twierdzenia że skoro dusza jest we krwi, to nie można jej nikomu ofiarować. I co się dzieje, tracę fragment duszy? Oddaje ją Szatanowi? Tego też u was totalnie nie rozumiem, nawet literalne traktowanie tych treści nic tutaj nie zmienia. Ja ratuje życie, jeśli oddaje coś z siebie, nawet fragment duszy, to jak dla mnie jest chwalebne. Transfuzja różni się od spożywania w wiadomy sposób. Krew spożyta jest trawiona, choć nie wiem co się z nią dzieje i ile jej składników trafia do naszej krwi, co nie zmienia faktu że to coś innego, niż bezpośrednie jej podanie do krwioobiegu, w celu ratowania życia. Krwi spożywać nie muszę i będę żył, a transfuzja, lub inne czynności życie ratują. I chyba tylko dla ŚJ nie jest to argument ostateczny który kończy dyskusje.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt kwi 02, 2013 23:20
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy zasłużeni w walce o swobody obywatelsk
WIST napisał(a):
Rozumiem że to przykład konfliktu o jakim tu mowa, konfliktu przekonań z dostępnymi opcjami.
Dokładnie.
WIST napisał(a):
Tego też u was totalnie nie rozumiem, nawet literalne traktowanie tych treści nic tutaj nie zmienia. Ja ratuje życie, jeśli oddaje coś z siebie, nawet fragment duszy, to jak dla mnie jest chwalebne.
Gdzie jest powiedziane, że musisz zrozumieć? Masz tylko taką szansę :)
WIST napisał(a):
Transfuzja różni się od spożywania w wiadomy sposób. Krew spożyta jest trawiona, choć nie wiem co się z nią dzieje i ile jej składników trafia do naszej krwi, co nie zmienia faktu że to coś innego, niż bezpośrednie jej podanie do krwioobiegu, w celu ratowania życia.

Czy podczas spożywania wprowadza się krew do organizmu? Tak ogólnie...
WIST napisał(a):
chyba tylko dla ŚJ nie jest to argument ostateczny który kończy dyskusje.
Oczywiście, że nie, bo owy "szaman" też potrafi uratować magią życie, nawet bez dyplomu :)


Wt kwi 02, 2013 23:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Świadkowie Jehowy zasłużeni w walce o swobody obywatelsk
Cytuj:
Gdzie jest powiedziane, że musisz zrozumieć? Masz tylko taką szansę

Jak najbardziej muszę zrozumieć, bo tylko na płaszczyźnie rzeczywistej jest szansa na porozumienie między nami, na teologicznej to kwestia jedynie wymiany poglądów. Zrozumienie sensu czynów Boga jeśli jest możliwe, to warto o nie powalczyć. Jeśli już hipotetycznie miałbym zaprzestać popierania działań związanych z ratowaniem życia przy pomocy ludzkiej krwi, to potrzebuje mocnego umocowania w rzeczywistości.

Cytuj:
Czy podczas spożywania wprowadza się krew do organizmu? Tak ogólnie...

Tak. Tak samo jak podczas obcowania z nieheblowaną deską wprowadza się drzazgę do organizmu. Niby to samo, a jednak...

Jeśli mowa o typowej magii to na zdrowy rozum strasznie podejrzane. A jeśli mowa o kilku tańcach i zastosowaniu odpowiednich roślin i wywarów, które z punktu widzenia nauki to po prostu forma lekarstw, to nie widzę przeciwwskazań.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr kwi 03, 2013 0:12
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy zasłużeni w walce o swobody obywatelsk
Cytuj:
Krew nie jest istotą żywą. Symbolizuje jednak życie, jest więc święta. Niektóre tłumaczenia Biblii oddają ten fragment jako "dusza ciała jest we krwii". Dlatego nie przyjmujemy jej do organizmu drogą doustną ani żadną inną.

Wasza definicja tworzy horrendalne paradoksy - powiedz mi ile "dusz ciała" posiada człowiek któremu przetoczono krew od kilku dawców?
A jak pięknie zaprzeczasz sam sobie :D - ŚJ nie zakazują transfuzji krwi. To po pierwsze....a po drugie okazuje się, że jednak zakazują ze strachu przed cudzą duszą.


Śr kwi 03, 2013 7:45

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: Świadkowie Jehowy zasłużeni w walce o swobody obywatelsk
Fischer napisał(a):
krew jest święta (np. Kpł 17:11). Prawo:(w st. Izraelu) należy ją wylać na ziemię z szacunku wobec Boga. Pogląd: nie może służyć, do żadnych innych celów, oprócz kapłańskich (st. Izrael - ofiary; obecnie: zbawcza wartość ofiary Jezusa), nmoże być więc spożywana, czy też przyjmowana w jakikolwiek inny sposób [u]do organizmu



A teraz co napisane jest w NT:
1 Kor 10:23-28
Cytuj:
go? (23) Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje. (24) Niech nikt nie szuka własnego dobra, lecz dobra bliźniego! (25) Tak więc [b]wszystko, cokolwiek w jatce sprzedają, spożywajcie, niczego nie dociekając - dla spokoju sumienia. (26) Pańska bowiem jest ziemia i wszystko, co ją napełnia. (27) Jeżeli zaprosi was ktoś z niewierzących a wy zgodzicie się przyjść, jedzcie wszystko, co wam podadzą, nie pytając o nic - dla spokoju sumienia. (28) A gdyby ktoś powiedział: To było złożone na ofiarę - nie jedzcie przez wzgląd na tego, który was ostrzegł, i z uwagi na sumienie.

oraz:
Dz 15:28

Cytuj:
Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. (29) Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!

I teraz najważniejsze:
Dz 15 :23
Cytuj:
Posłali przez nich pismo tej treści: Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i Cylicji.


Nakaz "soborowy" skierowany był tylko do trzech kosciołów:Antiochii,Syrii i Cylicji.Inne gminy takie jak np:Korynt (patrz powyżej) nie były zobowiązane do respektowania tych zaleceń.

Tak wiec to co tu napisałeś:

Cytuj:
nie może być więc spożywana, czy też przyjmowana [b]w jakikolwiek inny sposób [u]do organizmu


jest sprzeczne z tym co napisane jest w liscie do Koryntian 10 :23-28.

Tak własnie wygląda nauka ŚJ.


Cz kwi 04, 2013 7:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Świadkowie Jehowy zasłużeni w walce o swobody obywatelsk
ciapulek napisał(a):
[
Wpływ miały opłakany. Wartoby wspomnieć o ofiarach tego reżimu sekty. Ile to osób zmarło nie chcąc poddac się transfuzji,a co gorsza ile dzieci zmarło jak rodzicie odmówili dla nich zabiegu przetaczania krwii
e

Ile ?
Masz jakies dane ,linki statystyki czy tylko tak sobie napisałes?

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Śr kwi 24, 2013 22:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 22, 2013 23:22
Posty: 19
Post Re: Świadkowie Jehowy zasłużeni w walce o swobody obywatelsk
ZARAZ,ZARAZ!

Co tu się dzieje!?
Wszyscy ludzie należą do Pana Boga Jahwe.Bez znaczenia jest czy on należy do tego wyznania,a ona innego.Proszę was,przestańcie się atakować.Jeżeli ktoś ma coś do przekazania to niech to zrobi w sposób na tyle potrzebny na ile jest-bez zbędnych słów.

Niech tak znaczy tak,a nie znaczy nie.

Z całym szacunkiem,
Pajączek.


Śr kwi 24, 2013 22:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Świadkowie Jehowy zasłużeni w walce o swobody obywatelsk
Ostatnio uświadomiłem sobie coś, co wcześniej mi umknęło. Czy to nie sam Jezus mówi o spożywaniu swojej krwi i ciała? Chyba nawet i Świadkowie Jehowy, dla których Jezus jest ważny, choć dla mnie jego rola jest bliżej nieokreślona, muszą dostrzegać to i jakkolwiek to rozumieją, czy dosłownie, czy w symbolicznie, muszą dostrzegać pewien zgrzyt. Jak Jezus może mówić o spożywaniu swojej krwi, nawet w sensie symbolicznym?

pającze-mały napisał(a):
Co tu się dzieje!?
Wszyscy ludzie należą do Pana Boga Jahwe.Bez znaczenia jest czy on należy do tego wyznania,a ona innego.Proszę was,przestańcie się atakować.Jeżeli ktoś ma coś do przekazania to niech to zrobi w sposób na tyle potrzebny na ile jest-bez zbędnych słów.

Ja też tak uważam, że wszyscy jesteśmy z Boga. Niejeden tutaj czy to lefebrysta, czy ŚJ, sugerowali nam katolikom, że źle wierzymy i wszystkie nasze starania wobec "niewiernych, heretyków i bałwochwalców" są nieodpowiedzialne. Niestety, dzielą nas też sprawy bardzo ważne bo decydujące o życiu. Dzielą nas poglądy, które krzywdzą, obrażają, które niestety uniemożliwiają mówienie o jedności. Twój apel jest godny przyjęcia, ale niestety czasem emocje wychodzą i będą wychodzić. Gdyby tu chodziło tyko o teologiczne przekonania typu pal, czy krzyż, ale tu chodzi nieraz o życie i zdrowe myślenie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr kwi 24, 2013 23:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Świadkowie Jehowy zasłużeni w walce o swobody obywatelsk
WIST napisał(a):
Ostatnio uświadomiłem sobie coś, co wcześniej mi umknęło. Czy to nie sam Jezus mówi o spożywaniu swojej krwi i ciała? Chyba nawet i Świadkowie Jehowy, dla których Jezus jest ważny, choć dla mnie jego rola jest bliżej nieokreślona, muszą dostrzegać to i jakkolwiek to rozumieją, czy dosłownie, czy w symbolicznie, muszą dostrzegać pewien zgrzyt. Jak Jezus może mówić o spożywaniu swojej krwi, nawet w sensie symbolicznym?

Tu nie ma mowy o zgrzycie .
Uczniowie nie jedli ciała Jezusa anui nie pili jego krwi , Jezus w Biblii nazywał siebie bramą a bramą nie był w sensie dosłownym.
Pewne rzeczy to przeniosnia wiec dywagacje na ten temat to tylko dzielenie włosa na czworo.
Sens symboliczny tylko cos ukazuje a nie nakazuje.
na przykłąd :
"musiscie się stac jak małe dzieci"

Ani to mozliwe w sensie dosłwnym ani nie o to chodzi zeby byc dziecmi
To tylko takie porównanie co trzeba zrobić aby byc nasladowca Jezusa . Nic więcej.

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Cz kwi 25, 2013 6:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Świadkowie Jehowy zasłużeni w walce o swobody obywatelsk
Nie sądzę aby to była zwykła dywagacja. Wystarczy się nieco wczuć w cały kontekst. Jezus używa czy to dosłownie (są ludzie wierzący w dosłowność tych słów), czy w przenośni, symbolicznie stwierdzenia które brzmi właściwie obrzydliwie i jest sprzeczne z wierzeniami. To tak jakbyśmy dziś powiedzieli że masz być gorliwy w wierze tak jak gorliwy jest seryjny morderca rozpruwacz. Skoro poczynił takie porównanie to musiało mieć pewien głębszy sens, a przy okazji jako dopuszczona forma wypowiedzi nie mogło w oczach Jezusa nasuwać złych skojarzeń. Nie liczę jednak że jakiekolwiek argumenty trafią do ŚJ.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz kwi 25, 2013 9:24
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy zasłużeni w walce o swobody obywatelsk
pającze-mały napisał(a):
ZARAZ,ZARAZ!

Co tu się dzieje!?
Wszyscy ludzie należą do Pana Boga Jahwe.Bez znaczenia jest czy on należy do tego wyznania,a ona innego.Proszę was,przestańcie się atakować.Jeżeli ktoś ma coś do przekazania to niech to zrobi w sposób na tyle potrzebny na ile jest-bez zbędnych słów.

Niech tak znaczy tak,a nie znaczy nie.

Z całym szacunkiem,
Pajączek.

Do Pana Boga Jezusa także?


Cz kwi 25, 2013 11:17

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Świadkowie Jehowy zasłużeni w walce o swobody obywatelsk
WIST napisał(a):
Skoro poczynił takie porównanie to musiało mieć pewien głębszy sens, a przy okazji jako dopuszczona forma wypowiedzi nie mogło w oczach Jezusa nasuwać złych skojarzeń.

Miało głębszy sens symboliczny.
Dlatego tam gdzie mowa symbolami nie ma sensu dywagować o realnosci.
A tam gdzie mowa dosłownie wtedy jest mozliwośc takich dywagacji.

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Cz kwi 25, 2013 12:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Świadkowie Jehowy zasłużeni w walce o swobody obywatelsk
A więc pokazuje że nawet mowa symboliczna nie odnosi się do powszechnie i jednoznacznie negatywnie kojarzonych treści. Podałem też przykład. Mimo wszystko zaskakuje mnie ten brak refleksji. Wszystko byle nie przyznać mi odrobiny racji :D No nic, to taka ciekawostka dla tych którzy chcą jednak coś wynieść z tej dyskusji, poza przekonaniem że nadal mają rację.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz kwi 25, 2013 17:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL