Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Wizja Piotra (Dz 10) 
Autor Wiadomość
Post Wizja Piotra (Dz 10)
wszedł Piotr na dach, aby się pomodlić. Była mniej więcej szósta godzina. Odczuwał głód i chciał coś zjeść. Kiedy przygotowywano mu posiłek, wpadł w zachwycenie. Widzi niebo otwarte i jakiś spuszczający się przedmiot, podobny do wielkiego płótna czterema końcami opadającego ku ziemi. Były w nim wszelkie zwierzęta czworonożne, płazy naziemne i ptaki powietrzne. "Zabijaj, Piotrze i jedz!" - odezwał się do niego głos. "O nie, Panie! Bo nigdy nie jadłem nic skażonego i nieczystego" - odpowiedział Piotr. A głos znowu po raz drugi do niego: "Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił".
10 rozdział Dziejów Apostolskich

Jakie według Was miała znaczenie owa wizja Piotra? Czy Pan chciał mu rzec, iż można swobodnie mieszać czyste wielbienie z pogańskimi tradycjami i symbolami (jak mi to zasugerowano w zamkniętym temacie w dziale Papież->Watykan-gniazdo żmij)? Czy może jednak kontekst wskazuje na coś innego?


Wt mar 26, 2013 0:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Wizja Piotra (Dz 10)
@Fischer,
przeczytaj caly rozdz.10 zeby uchwycic kontekst.

Najwieksza chyba przeszkoda w rozprzestrzenianiu sie chrzescijanstwa w pierwszym stuleciu byl konflikt miedzy chrzescijanami pochodzenia zydowskiego a chrzescijanami wywodzacymi sie z poganstwa.
Mowiac w skrocie. Bog chcial pokazac Piotrowi, ze Ewangelia jest dla wszystkich nie tylko dla Zydow.
Dla wielu judeochrzescijan wychowanych w tradycji Prawa (przepisy dotyczace czystosci rytualnej) bylo nie do pomyslenia aby utrzymywac kontakty z poganami.

_________________
ksiądz


Wt mar 26, 2013 9:42
Zobacz profil
Post Re: Wizja Piotra (Dz 10)
bramin napisał(a):
@Fischer,
przeczytaj caly rozdz.10 zeby uchwycic kontekst.

Najwieksza chyba przeszkoda w rozprzestrzenianiu sie chrzescijanstwa w pierwszym stuleciu byl konflikt miedzy chrzescijanami pochodzenia zydowskiego a chrzescijanami wywodzacymi sie z poganstwa.
Mowiac w skrocie. Bog chcial pokazac Piotrowi, ze Ewangelia jest dla wszystkich nie tylko dla Zydow.
Dla wielu judeochrzescijan wychowanych w tradycji Prawa (przepisy dotyczace czystosci rytualnej) bylo nie do pomyslenia aby utrzymywac kontakty z poganami.

Znam dobrze kontekst (setnik Korneliusz). Dzięki, że ktoś w końcu myśli na tym forum i mówi mi jakie faktycznie ma znaczenie dany fragment, a nie próbuje go wyrwać z kontekstu i zaprzeczyć nim innym biblijnym wersetą, choćby w kwestii akceptowania mieszania czystego wielbienia z pogańskimi rytuałami wszczepionymi w Wielkanoc


Wt mar 26, 2013 11:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wizja Piotra (Dz 10)
Nadchodzi czas Wielkanocy, więc to dobry czas dla ŚJ aby podważać katolickie obchodzenie tego czasu. Przypominam Ci jednak że Ty Fiszer grzeszysz bardzo, bo śmiesz chodzić po pogańskiej ziemi, stykać się z poganami, oraz dotykać materii którą dotykali poganie. Nie wspomnę już o piciu wody którą przez wielki spożywali różnoracy poganie i nie tylko. Pora przeprowadzić się na Marsa, bo na Księżyciu już poganie byli.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt mar 26, 2013 11:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 09, 2012 12:00
Posty: 55
Post Re: Wizja Piotra (Dz 10)
Nie jestem dobra w zagadkach. Wole jasne odpowiedzi. Dlatego ciężko mi idzie czasem zrozumienie takich tekstów.


Wt mar 26, 2013 11:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wizja Piotra (Dz 10)
Szantini niestety ale wiele jest interpretacji, a i nie wszystkie są z dobrej woli czynione. Ja też wolałbym jasne odpowiedzi ale te niestety mają swoich autorów. A autory mają swoich mentorów i swoje przemyślenia. Wszystko to kwestia zaufania. Masz przesłanki aby komuś zaufać, przekonuje Cie, dużo myślał(e)aś nad opowiedzą? Szukasz/łaś odpowiedzi, wertując inne książki, modląc się? Dopiero masz szanse że nie jesteś w błędzie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt mar 26, 2013 12:20
Zobacz profil
Post Re: Wizja Piotra (Dz 10)
WIST napisał(a):
Nadchodzi czas Wielkanocy, więc to dobry czas dla ŚJ aby podważać katolickie obchodzenie tego czasu. Przypominam Ci jednak że Ty Fiszer grzeszysz bardzo, bo śmiesz chodzić po pogańskiej ziemi, stykać się z poganami, oraz dotykać materii którą dotykali poganie. Nie wspomnę już o piciu wody którą przez wielki spożywali różnoracy poganie i nie tylko. Pora przeprowadzić się na Marsa, bo na Księżyciu już poganie byli.


Owa wizja Piotra potwierdza, że takie rzeczy nie są już grzechem. Ty natomiast nie potrafisz odróżnić życia wśród "pogan" (i wywierania na nich korzystnego wpływu) od kalania się ich duchowymi obrzędami, obrzędami o charakterze religijnym, które w tym kontekście urągają jedynemu prawdziwemu Bogu. Bogu, który jest czysty, po trzykroć święty i "wymagający wyłącznego oddania".
Akurat Ty ze swoją wiedzą powinieneś to rozumieć. Tymczasem porównujesz sprawy duchowe ze zwykłymi ziemskimi czynnościami. Sacrum z człowiekiem.
Przez wielkanocny, ale nie tylko, miszmasz prawdy z obrzydliwością urągasz Bogu Żywemu.


Wt mar 26, 2013 15:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wizja Piotra (Dz 10)
A powiedz mi czym ja tak bardzo konkretnie urągam Bogu w czasie Wielkanocy?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt mar 26, 2013 15:31
Zobacz profil
Post Re: Wizja Piotra (Dz 10)
Dla typowego katolika jest to tak naturalne, że już niestety tego nawet nie dostrzega...
Mimo wszystko kocham Cię WIST i chętnie pomodlę się za Ciebie.


Wt mar 26, 2013 15:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wizja Piotra (Dz 10)
Teraz już mamy postęp. Ale powiedz mi tak konkretnie co ja w tak naturalny sposób czynie urągając Bogu?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt mar 26, 2013 15:56
Zobacz profil
Post Re: Wizja Piotra (Dz 10)
Przeczytaj dokładnie, z czym w swoim poście połączyłem to urąganie.
P.S. Wam też nie działa onet?


Wt mar 26, 2013 16:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wizja Piotra (Dz 10)
Więc po raz trzeci pytam jakie to obrzędy pogańskie ja odprawiam?

Mnie Onet działa.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt mar 26, 2013 16:25
Zobacz profil
Post Re: Wizja Piotra (Dz 10)
Ja mam jakąś linijkę dziwnych znaków na białym tle... :( i tak od rana

Obrzędy związane z kultem płodności (symbol zajączka, jajek), które są częscią święta dla "świętego Boga", a których nikt w Stolicy nie neguje, nie zabrania. Na "Boże Narodzenie" zwyczaje, jak za czasów, gdy obchodzono rzymskie Saturnalia, nawet (tak jak przy Wielkanocy) data ta sama. A w to wszystko wplątany ŚWIĘTY Bóg


Wt mar 26, 2013 16:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wizja Piotra (Dz 10)
Nie umiem pomóc, ale może przeczyść sobie historię przeglądania i cookies.

Powiedz mi co Ci przeszkadzają te jajka? Co Ci przeszkadza ta data? Jakie to ma znaczenie? Przecież ja dokładnie o tym pisałem, to przykład przywiązania do znaczenia przedmiotów. Czy do końca wszechświata jajko ma być przeklęte w świecie symboliki? Albo dane daty mają być opłakiwane? Takimi banałami to ja się nie przejmuje. Jakby ktoś próbował przemycić tutaj treści okultystyczne, czy pogańskie to inna sprawa. Co sugerujesz, że księża propagują kulty pogańskie, czy że ludzie uprawiają jakieś czary? Doprawdy nie mogę zrozumieć w czym problem.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt mar 26, 2013 17:13
Zobacz profil
Post Re: Wizja Piotra (Dz 10)
prosty schemat

zajec, jajo w Wielkanocy - to samo znaczenie, co w pogańskim święcie obchodzonym w tym samym okresie. Chodzi przecież o zmartwychwstanie, czyli nowe życie.

logiczny więc wniosek, że mamy mieszanie praktyk pogańskich ze świętym Bogiem, który na kartach swego Słowa wiele razy grzmiał, że Go takie coś obraża.

Taki problem

a co do problemu z onetem, wyzdrowiał, sam z siebie, cud ;)


Wt mar 26, 2013 17:21
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL