Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 ezoteryka 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N paź 06, 2013 18:09
Posty: 2
Post ezoteryka
czemu kościuł odrzuca ezoteryke skoro to tylko uzdrawianie ciała


N paź 06, 2013 18:25
Zobacz profil
Post Re: ezoteryka
Czym jest dla Ciebie ezoteryka? Masz na myśli Bioenergoterapie?
viewtopic.php?f=51&t=6566&hilit=ezoteryka


N paź 06, 2013 18:33
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: ezoteryka
Proponuję zapoznac się najpierw z definicjami.
Ezoteryka to coś znacznie więcej niż uzdrawianie ciała czy bioenergoterapia

Miko213: kiedy dowiesz się czym jest ezoteryka, zrozumiesz dlaczego Kościół ją odrzuca

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn paź 07, 2013 10:13
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: ezoteryka
Cytuj:
kiedy dowiesz się czym jest ezoteryka, zrozumiesz dlaczego Kościół ją odrzuca
Pewnie pamiętając o słowach Ewangelii: Łuk.8.17. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło. /BT IV/

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Pn paź 07, 2013 17:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: ezoteryka
Nie sądzę, żeby Jezus mówił o ezoteryce

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn paź 07, 2013 18:21
Zobacz profil WWW
Post Re: ezoteryka
viewtopic.php?f=6&t=16610&hilit=ezoteryka
Temat: Ezoteryka...pogląd.


Pn paź 07, 2013 18:27
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: ezoteryka
Papieska Rada do spraw Świeckich tak definiuje ezoteryzm w dokumencie "Jezus Chrystus dawcą wody żywej":

Cytuj:
Ezoteryzm (z języka greckiego esotéros = to, co jest wewnątrz): ogólnie termin ten odnosi się do starożytnej i ukrytej wiedzy dostępnej tylko grupie wtajemniczonych, którzy określają siebie jako strażników prawd ukrytych przed większością ludzkości. Proces wtajemniczenia prowadzi ludzi od zaledwie zewnętrznej, powierzchownej wiedzy o rzeczywistości do wewnętrznej prawdy, w procesie tym ich świadomość budzi się na głębszym poziomie. Ludzie są zaproszeni do podjęcia tej „wewnętrznej podróży” w celu odkrycia wewnątrz siebie „boskiej iskry”. Zbawienie w tym kontekście zbiega się z odkryciem Ja.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn paź 07, 2013 18:33
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: ezoteryka
Ad.medieval_man
Dobra definicja.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Pn paź 07, 2013 18:39
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: ezoteryka
przepraszam za błąd.

Chodzi oczywiście o dokument Papieskiej Rady Kultury i Papieskiej Rady do Spraw Dialogu Międzyreligijnego

:?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn paź 07, 2013 19:20
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: ezoteryka
medieval_man napisał(a):
Nie sądzę, żeby Jezus mówił o ezoteryce

Jeżeli uważasz, że niezliczone wojny, masowe mordy, prześladowania całych narodów i grup społecznych czy etnicznych o jednostkach nie wspominając, płonące stosy, nędza i głód wynikające z działań człowieka, mniej lub bardziej nieludzki wyzysk trwający do dziś, pogarda i nienawiść do drugiego człowieka, które charakteryzują dzieje Europy, chrześcijańskiej Europy, od tysiąca kilkuset lat wynikają z nauki Jezusa – to ja się z Tobą nie zgadzam.

Jeżeli twierdzisz, że podłość, kłamstwo, hipokryzja, obłuda, złodziejstwo, gwałty, morderstwa i zbrodnie popełniane z najniższych pobudek zwłaszcza na słabych i bezbronnych i całe zło, które znajdujemy również u chrześcijan i również u ich kapłanów wynikają z nauki Jezusa – ta ja także z tym się nie zgadzam.

To ja sądzę, że nauczanie Jezusa było/jest jednak ezoteryczne skoro tak mało i tak – powiedzmy – specyficznie zostało z niego zrozumiane. I o wiele bliżej mu do tego co podałeś jako definicję ezoteryzmu, niż do tego, jak to wygląda w praktyce.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Wt paź 08, 2013 5:15
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: ezoteryka
Gorgiasz napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Nie sądzę, żeby Jezus mówił o ezoteryce

Jeżeli uważasz, że niezliczone wojny, masowe mordy, prześladowania całych narodów i grup społecznych czy etnicznych o jednostkach nie wspominając, płonące stosy, nędza i głód wynikające z działań człowieka, mniej lub bardziej nieludzki wyzysk trwający do dziś, pogarda i nienawiść do drugiego człowieka, które charakteryzują dzieje Europy, chrześcijańskiej Europy, od tysiąca kilkuset lat wynikają z nauki Jezusa – to ja się z Tobą nie zgadzam.

Nie wkładaj mi, proszę, w usta słów, ktorych nigdy nie wypowiedziałem.
Gorgiasz napisał(a):
Jeżeli twierdzisz, że podłość, kłamstwo, hipokryzja, obłuda, złodziejstwo, gwałty, morderstwa i zbrodnie popełniane z najniższych pobudek zwłaszcza na słabych i bezbronnych i całe zło, które znajdujemy również u chrześcijan i również u ich kapłanów wynikają z nauki Jezusa – ta ja także z tym się nie zgadzam.

Jak wyżej
Gorgiasz napisał(a):
To ja sądzę, że nauczanie Jezusa było/jest jednak ezoteryczne skoro tak mało i tak – powiedzmy – specyficznie zostało z niego zrozumiane. I o wiele bliżej mu do tego co podałeś jako definicję ezoteryzmu, niż do tego, jak to wygląda w praktyce.

Być może to nauczanie było ezoteryczne, ale tylko w analogicznym, a nie dosłownym znaczeniu tego słowa.

Jezus nie głosił żadnej wiedzy tajemnej, możliwej do osiągnięcia tylko przez inicjację.
Jezus nie zapraszał ludzi do odkrycia w sobie "boskiej iskry", ani doi osiągnięcia zbawienia poprzez oświecenie i tajemną wiedzę.

Bądźmy przez chwile poważni.
Robienie z Jezusa ezoteryka już kiedyś miało miejsce w pismach niektórych teozofów czy gnostyków.
Podobnie jak robienie z Jezusa rewolucjonisty przez marksistów...
:-D

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt paź 08, 2013 9:41
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: ezoteryka
Ad.medieval_man
Cytuj:
Nie wkładaj mi, proszę, w usta słów, ktorych nigdy nie wypowiedziałem.

Nie wkładam. Napisałem jeżeli. Bo jeśli odrzucasz to, co się określa mianem „ezoteryczne”, to siłą rzeczy pozostaje Ci „egzoteryczny” obraz Jego nauki, który wygląda (w moim ujęciu rzecz jasna) tak, jak napisałem. Źle mnie zrozumiałeś, ale może wyraziłem się niejasno; w takim razie przepraszam.
Cytuj:
Być może to nauczanie było ezoteryczne, ale tylko w analogicznym, a nie dosłownym znaczeniu tego słowa.

Mam wrażenie, że słowu ezoteryczne przypisujesz odmienne znaczenie niż ja.
Cytuj:
Jezus nie głosił żadnej wiedzy tajemnej, możliwej do osiągnięcia tylko przez inicjację.

Oczywiście, że nie. Ale ludzie tak przekręcili Jego Naukę, że w moim przekonaniu jej istota stała się ezoteryczna .Nie była taka w zamierzeniu Nauczyciela, ale taką się stała dzięki tym którzy ją głosili tak a nie inaczej i interpretowali tak a nie inaczej. Bo to, co dziś jest przedstawiane, a zwłaszcza w praktyce realizowane jako ta Nauka, znacząco odbiega od zamierzeń jej Twórcy.
A termin „ezoteryczny” wcale nie zakłada inicjacji rozumianej np. jako tajemny obrzęd. Prędzej upatrywał bym tu paraleli do wołania Jana Chrzciciela - „metanoite”.
Cytuj:
Bądźmy przez chwile poważni.

Ja jestem. Cały czas nawet.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Wt paź 08, 2013 18:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: ezoteryka
W dalszym ciągu uważam, że inaczej rozumiesz ezoteryke niż choćby wykłada się w w dokumencie "Jezus Chrystus dawcą wody żywej".
Ezoteryka zakłada, jak wskazuje wiele pism nowożytnych ezoterykow, inicjację, osiągnięcie "wiedzy" poprzez rytuał.
Nowozytny ezoteryzm (na przykład w wydaniu Bławackiej) rości sobie prawo do posiadania skrytej prawdy wszystkich religii i do spełnienia ich celu, poprzez sprowadzenie ich wszystkich do jednego i powszechnego tego samego źródła.
Ezoterycy uważają, że istnieje zbiór prawd dotyczących wszystkiego i dostępnych osobom jakie przeszły wyższą inicjację (René Guénon), a za przykład pierwszego inicjującego w "Wiedzę" podają węża z Rdz 3.

Ezoterycy uważają, że umysł jest w stanie przeniknąć jedynie powierzchnię świata poznawalnego zmysłowo i to w świecie poznawanym jedynie fragmentarycznie. Niemniej jednak, jak twierdzą, człowiek dysponuje pewnymi umiejętnościami, w tej chwili jeszcze nieużywanymi, które jednak, kiedy tylko zostaną obudzone poprzez inicjację, a nie cokolwiek innego, umożliwią mu pochwycenie prawdziwej istoty rzeczy. Tej istoty rzeczy, która nie ma nic wspólnego z nauczaniem Jezusa i Kościoła, o której Jezus i Kościół w ogóle nie mówią, a która raczej jest im przeciwstawiana.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt paź 08, 2013 19:09
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: ezoteryka
Cytuj:
Mam wrażenie, że słowu ezoteryczne przypisujesz odmienne znaczenie niż ja.

Cytuj:
W dalszym ciągu uważam, że inaczej rozumiesz ezoteryke

No przecież piszemy to samo. Nie zauważasz tego?

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Wt paź 08, 2013 20:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: ezoteryka
demony potrafią wcisnąć każda głupotę ludziom którzy się nie modlą jak śpiewała budka suflera
gdy rozum śpi i przestają wierzyć w Boga to ludzie zaczynają wierzyć w różne głupoty horoskopy wrózki
http://www.youtube.com/watch?v=nKuuSvVTXRA


Pt gru 06, 2013 18:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL