Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Magia a KK 
Autor Wiadomość
Post Re: Magia a KK
Acro napisał(a):
W to nie wątpię. Dlatego nie chcę rozmawiać o tym, jak sobie rozumie te pojęcia Kościół, bo jest niejako stroną w tym sporze. Będzie sobie definiował co chce jak mu wygodnie. Mnie interesuje, jak to wyglada z zewnątrz i pokazuję, że chrzest tak oglądany niespecjalnie różni się od jakiś obrzędów voo doo.
Bicie karoserii przez blacharzy też "z zewnątrz" może przypominać demolowanie samochodu przez bandę dresów. Tylko co z tego?
Cytuj:
Mianowicie?
Mianowicie pisałem już dwa razy. Liczysz, że jak będziesz w kółko pytał, to się znudzę i przyznam Ci rację? Warunkiem jest to, że na siłę (osobową czy bezosobową) do której się zwracamy możemy wpłynąć i zmienić jej wolę.


Pt gru 02, 2016 8:05
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Magia a KK
Acro napisał(a):
Dlatego nie chcę rozmawiać o tym, jak sobie rozumie te pojęcia Kościół, bo jest niejako stroną w tym sporze. Będzie sobie definiował co chce jak mu wygodnie. Mnie interesuje, jak to wyglada z zewnątrz i pokazuję, że chrzest tak oglądany niespecjalnie różni się od jakiś obrzędów voo doo.

Czyli sam przyznajesz, że interesuje cię tylko aspekt powierzchowny (Mnie interesuje, jak to wyglada z zewnątrz).
Rozumiesz, że w tym momencie zamykasz jakąkolwiek próbę poważnej rozmowy?
Powierzchowne kłóci się z dogłębnym.

No więc powierzchownie patrząc to chrzest i magia wyglądają podobnie.
O to chodziło?
Zadowolony?
Pewnie tak.
A czy dowiedziałeś się czegoś więcej?
Pewnie nie.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt gru 02, 2016 10:49
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Magia a KK
medieval_man napisał(a):
Czyli sam przyznajesz, że interesuje cię tylko aspekt powierzchowny (Mnie interesuje, jak to wyglada z zewnątrz).
Rozumiesz, że w tym momencie zamykasz jakąkolwiek próbę poważnej rozmowy?
Powierzchowne kłóci się z dogłębnym.


Określenie "oglądać, analizować coś z zewnątrz" nie znaczy to samo, że "oglądać, analizować coś powierzchownie". Widzę, że problem w rozumieniu prostych słów w naszym języku zaczyna się rozszerzać na nowe pojęcia.

Wytłumaczę na żabie:
jak gościu zabiera Ci bez Twojej zgody bezprawnie jakąs rzecz to jest kradzież, tak jest powszechnie rozumiane do słowo. Tak to wygląda z zewnątrz. Jak wypytasz samego złodzieja i zaczniesz analizować sprawę z jego punktu widzenia, może okaże się, że wg niego to nie kradzież, tylko redystrybycja, wyrównywanie szans etc, ale że on jest tu stroną, więc wolę jednak oceniać to z zewnątrz. Ma sens?

zefciu napisał(a):
Bicie karoserii przez blacharzy też "z zewnątrz" może przypominać demolowanie samochodu przez bandę dresów. Tylko co z tego?

... a kradzież "od środka" może być nazywana redytrybucją dóbr. Nas jednak nie powinno interesować, jak to nazywają sami zainteresowani, tylko jak to jest postrzegane obiektywnie, a więc z zewnątrz.

Cytuj:
Mianowicie pisałem już dwa razy. Liczysz, że jak będziesz w kółko pytał, to się znudzę i przyznam Ci rację? Warunkiem jest to, że na siłę (osobową czy bezosobową) do której się zwracamy możemy wpłynąć i zmienić jej wolę.

Pisałem wyraźnie o definicji angielskiej, to której się nie odnosiłeś, stąd moje pytanie.

Ty pisałeś tylko ogólnie - a ów warunek konieczny sobie ewidentnie zmyśliłeś - w żadnej definicji nie ma ani słowa o tym, że wykorzystywana siła magiczna musi być pasywna czy aktywna, z pasją czy bez. Magia to wykorzystywanie sił nadprzyrodzonych I KONIEC. W przypadku chrztu wykonujesz magiczne rytuały, które dają magiczny efekt I KONIEC. Jaki charakter mają działające siły, czy sa to siły, przedmioty magiczne, sam czarownik, czy demony albo bogowie, czy działają z litości, z przekupstwa czy z automatu - bez znaczenia. Podobnie jak bez znaczenia jest, czy złodziej działa z przymusu ekonomicznego czy z zawiści, grabi uczciwie wypracowane czy grabi zagrabione - to kradzież, bo pasuje do ogólnie przyjętej definicji kradzieży, a nie do definicji stosowanej przez złodzieja.

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


N gru 04, 2016 19:54
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Magia a KK
Acro napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Czyli sam przyznajesz, że interesuje cię tylko aspekt powierzchowny (Mnie interesuje, jak to wyglada z zewnątrz).
Rozumiesz, że w tym momencie zamykasz jakąkolwiek próbę poważnej rozmowy?
Powierzchowne kłóci się z dogłębnym.


Określenie "oglądać, analizować coś z zewnątrz" nie znaczy to samo, że "oglądać, analizować coś powierzchownie". Widzę, że problem w rozumieniu prostych słów w naszym języku zaczyna się rozszerzać na nowe pojęcia.

Wytłumaczę na żabie:
jak gościu zabiera Ci bez Twojej zgody bezprawnie jakąs rzecz to jest kradzież, tak jest powszechnie rozumiane do słowo. Tak to wygląda z zewnątrz. Jak wypytasz samego złodzieja i zaczniesz analizować sprawę z jego punktu widzenia, może okaże się, że wg niego to nie kradzież, tylko redystrybycja, wyrównywanie szans etc, ale że on jest tu stroną, więc wolę jednak oceniać to z zewnątrz. Ma sens?

Naprawdę uważasz, że definicja magii może być w jakikolwiek sposób "zewnętrzna"?
By tak było, magia musiałaby być rzeczywistością obiektywną. Jak kradzież z twojego przykładu.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N gru 04, 2016 22:17
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Magia a KK
No tak, jest to pewna przeszkoda, ale nei zasadnicza.
Jak wspominałem, nie mamy definicji naukowej, bo magia nie jest bezpośrednio przedmiotem badań nauki, jedynie językową i etnograficzną i to musi wystarczyć, ale też raczej wystarczy.
To jak z jednorożcami czy smokami - kierując się ogólnie językowo przyjętą definicją tych pojęć możemy stwierdzić, że ich nie ma. Choć jakiś tam lud może uważać inaczej.

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


Wt gru 06, 2016 9:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Magia a KK
Ależ Magia jest bardzo mocno osadzona w Tradycji KRK – wszak sam Papież się nią para:

Obrazek


Śr maja 17, 2017 0:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 02, 2017 11:36
Posty: 8
Post Re: Magia a KK
david333 napisał(a):
Witam! Jest to mój pierwszy temat, więc na początku chciałem się przywitać.
Nie wiem również, czy w dobrym dziale napisałem. Jeśli nie to proszę moderatorów o przeniesienie tematu.

Moje pytanie dotyczy magii. Magia, praktyki okultystyczne itp. jest przez Kościół zakazana.
Dla satanistów magia jest poznaniem ludzkiej psychiki, wpływanie na kogoś w celu osiągnięcia korzyści, lub przekonanie danej osoby do czegoś, manipulacja.
Czy jeśli znam się nieco na psychice ludzkiej i wiem co należy powiedzieć drugiej osobie, żeby była mi bardziej przychylna, to czy według KK to jest praktykowaniem magii?


Magia to tylko narzędzie. Może zostać użyte do dobrych celów jak i do tych złych. Możesz użyć magię do odkrycia siebie i zrozumienia otaczającej rzeczywistości, oraz do zdobycia władzy, kontroli nad innymi, osiągnięciu korzyści materialnych.

Zakazanie magii przez KK uważam za infantylne i chyba wynika z niepełnego zrozumienia.


Pn paź 02, 2017 12:17
Zobacz profil
Post Re: Magia a KK
Nie rozumiesz. Kościół zakazuje praktykowania magii, bo jest to grzech przeciwko I przykazaniu.


Wt paź 03, 2017 11:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 15, 2018 22:40
Posty: 57
Post Re: Magia a KK
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nie rozumiesz. Kościół zakazuje praktykowania magii, bo jest to grzech przeciwko I przykazaniu.


Jednocześnie sam praktykuje mające wszelkie znamiona magii ceremonialnej rytuały np. egzorcyzm:
- odwołanie sie, czy właściwie wezwanie (bo sama z siebie z jakiegoś powodu tego nie robi, czyli zupełnie jak w magii) do siły nadprzyrodzonej celem wywarcia wpływu - tutaj "wypędzenie demona"
- zastosowanie różdżki - krzyża św. Benedykta - składającego się z "fetysza" - tutaj krucyfiksu, i medalionu św. Benedykta będącego niczym innym niż pieczęcią (sigilem)
- odpowiednie zrytualizowane inkantacje, i inwokacje archanioła Michała itp.

Są też inne przykłady.


Cz mar 15, 2018 23:01
Zobacz profil
Post Re: Magia a KK
Dobrotliwy napisał(a):
- zastosowanie różdżki - krzyża św. Benedykta - składającego się z "fetysza" - tutaj krucyfiksu, i medalionu św. Benedykta będącego niczym innym niż pieczęcią (sigilem)
Widać tutaj wyraźnie naginanie na siłę obrzędów katolickich do jakiegoś praktykowanego przez Ciebie systemu magicznego. Tak jak freudyści wszędzie widzą penisa, ludzie od „starożytnych kosmitów” – statki i kombinezony; tak Ty – elementy magiczne znane Tobie.


Pt mar 16, 2018 9:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 15, 2018 22:40
Posty: 57
Post Re: Magia a KK
zefciu napisał(a):
Dobrotliwy napisał(a):
- zastosowanie różdżki - krzyża św. Benedykta - składającego się z "fetysza" - tutaj krucyfiksu, i medalionu św. Benedykta będącego niczym innym niż pieczęcią (sigilem)
Widać tutaj wyraźnie naginanie na siłę obrzędów katolickich do jakiegoś praktykowanego przez Ciebie systemu magicznego. Tak jak freudyści wszędzie widzą penisa, ludzie od „starożytnych kosmitów” – statki i kombinezony; tak Ty – elementy magiczne znane Tobie.


Widać w twej wypowiedzi wyraźne zaprzeczanie faktom, na zasadzie "bo mi się nie podoba twoja analiza, więc musiałeś to sobie na siłę ubzdurać".


Pt mar 16, 2018 10:33
Zobacz profil
Post Re: Magia a KK
Dobrotliwy napisał(a):
Widać w twej wypowiedzi wyraźne zaprzeczanie faktom, na zasadzie "bo mi się nie podoba twoja analiza, więc musiałeś to sobie na siłę ubzdurać".
Nie. Po prostu „analiza” ta ma wszelkie cechy szukania analogii na siłę.


Pt mar 16, 2018 10:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 15, 2018 22:40
Posty: 57
Post Re: Magia a KK
zefciu napisał(a):
Dobrotliwy napisał(a):
Widać w twej wypowiedzi wyraźne zaprzeczanie faktom, na zasadzie "bo mi się nie podoba twoja analiza, więc musiałeś to sobie na siłę ubzdurać".
Nie. Po prostu „analiza” ta ma wszelkie cechy szukania analogii na siłę.


To ty tak sądzisz. One są na siłę dla ciebie. Dla mnie są oczywiste.


Pt mar 16, 2018 11:03
Zobacz profil
Post Re: Magia a KK
Dobrotliwy napisał(a):
Dla mnie są oczywiste.
A dla fanatyka Daenikena oczywistym jest to, że rozmaite symbole chrześcijańskie to latające spodki. A dla fanatycznej feministki oczywistym jest to, że wszystkie symbole chrześcijańskie reprezentują supresję kobiecości wobec patriarchatu. I tak dalej. Fakt, że coś dla Ciebie jest oczywistym nie ma żadnej wartości dowodowej.


Pt mar 16, 2018 11:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 15, 2018 22:40
Posty: 57
Post Re: Magia a KK
zefciu napisał(a):
Dobrotliwy napisał(a):
Dla mnie są oczywiste.
A dla fanatyka Daenikena oczywistym jest to, że rozmaite symbole chrześcijańskie to latające spodki. A dla fanatycznej feministki oczywistym jest to, że wszystkie symbole chrześcijańskie reprezentują supresję kobiecości wobec patriarchatu. I tak dalej. Fakt, że coś dla Ciebie jest oczywistym nie ma żadnej wartości dowodowej.


Zaprzeczanie na podstawie chybionych analogii nie zmienia rzeczywistości, a jest ona następująca - katolickie egzorcyzmy mają wszelkie znamiona podręcznikowej wręcz magii ceremonialnej.


Pt mar 16, 2018 11:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL