Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Reiki i moc aniolow w rodzinie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr lis 21, 2018 17:44
Posty: 1
Post Reiki i moc aniolow w rodzinie
Witam, bardzo prosze o wsparcie i jakas podpowiedz..
Otoz w rodzinie (tesciowa i jej dorosle corki) bardzo sobie chwala reiki. Wrecz zrobily jakis kurz i teraz sie chwala, jak fajnie sobie wyleczyc migrene, bol czegokolwiek, nawet poprawic humor. W tej rodzinie sa tez dzieci, nie wiem, czy te metody stosuja tez na te dzieci. Kobiety sa nieswiadome tego co robia. Sa ateistkami i nie chodza do kosciola, w ogole ich to nie interesuje. Mi sie to bardzo nie podoba. Zazwyczaj milcze, jak opowiadaja o tym, ze lecza kolezanki w pracy itp itd. I moje pytanie jako wierzacej osoby - co ja moge zrobic? Czy w ogole cos moge zrobic?
Kolejna rzecz - ksiazki i obrazki aniolkow, modlitwy /nie te prawdziwe/ do aniolow jako do najwyzszych istot. Wlasnie kobieta z tej rodziny mi mowila: Jak czegos potrzebuje, to wolam mojego aniola. Przy grillu chwali sie, ze zrobila jakies czary mary (!) i ow aniol odkryl jego imie. Czytaja ksiazki na ten temat, gdzie wszystko jest takie latwe, kolorowe, zabawne i aniolek zawsze przyleci i spelni kazde marzenie.Co ja moge zrobic?? Pytalam znajomego ksiedza i mowil, ze to teraz modne, tylko ze takie anioly i wiara w te istoty nie maja nic wspolnego z naszymi aniolami i latwo "wywolac" istote bardzo zla. Jestem katoliczka. Dziekuje za wyrozumialosc i wsparcie.


Śr lis 21, 2018 17:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Reiki i moc aniolow w rodzinie
Jeśli wierzą w jakieś tam reiki, to nie są ateistami, tylko poganami. Pierwszym krokiem powinno być uświadomienie im tego.


Śr lis 21, 2018 18:20
Zobacz profil
Post Re: Reiki i moc aniolow w rodzinie
Pipsztolenie, panie Rejtanie. Reiki nie jest pogaństwem, tylko pseudonauką, opartą na ki - orientalnym odpowiedniku łacińskiej vis vitalis - z całą otoczką "terapeutyczną" nieco podobną do hipnozy.


Cz lis 22, 2018 12:59
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Reiki i moc aniolow w rodzinie
ErgoProxy napisał(a):
Pipsztolenie, panie Rejtanie. Reiki nie jest pogaństwem, tylko pseudonauką, opartą na ki - orientalnym odpowiedniku łacińskiej vis vitalis - z całą otoczką "terapeutyczną" nieco podobną do hipnozy.

Pogaństwem w tym przypadku nie jest samo reiki, ale łączenie elementów chrześcijaństwa z wiarą w działanie innych sił, w tym przypadku z wiarą w skuteczność reiki.
W węższym znaczeniu wyznawanie reiki (w myśl definicji Międzynarodowej Federacji Pogańskiej) jest aspektem pogaństwa:
Cytuj:
Niektórzy poganie czczą wielu bogów i boginie, a ich imiona znane są z kart europejskiego folkloru i mitologii. Inni skupiają się na jednej Sile Życiowej bez konkretnej płci; jeszcze inni poświęcają się kosmicznej parze – Bogini i Bogu, czy Panu i Pani.

https://pl.paganfederation.org/czym-jest-poganstwo/
A już kult urojonych "aniołów" jest banalizowaniem chrześcijaństwa i sprowadzaniem go do poziomu magii.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt lis 23, 2018 22:05
Zobacz profil WWW
Post Re: Reiki i moc aniolow w rodzinie
Nooo, na takim niuejdżowym poziomie ogólności, że cała Europa i Azja to jedna rodzina, to tradycja judeochrześcijańska polega na wyznawaniu faraona w warunkach braku faraona - i niech mi kto udowodni, że jest inaczej!

Tymczasem wzmiankowana przeze mnie vis vitalis była pojęciem stosowanym w łacińskiej protonauce do wyjaśnienia, dlaczego chemia organiczna różni się od nieorganicznej (bo dość długo nie potrafiono sobie poradzić z syntezą związków organicznych, postulowano więc istnienie jakiejś nieokreślonej siły życiowej, która to robi). W tym kontekście należy rozumieć ki - jako rodzaj orientalnego, nie wiem; cieplika? flogistonu? Np. teorię akupunktury rozwinięto w Chinach na bazie mapy szlaków, czy kanałów może, jakimi ki miała w organizmie ludzkim przepływać.


Pt lis 23, 2018 22:59
Post Re: Reiki i moc aniolow w rodzinie
Przy czym warto mieć jeszcze szerszy kontekst na uwadze, że Orient rodzimej nauki ścisłej nie rozwinął, więc oni są kulturowo na etapie, bo ja wiem, Wiecznego Renesansu, w który tylko importują zdobycze obcej (Obcej?) cywilizacji. W naszym renesansie, jak wiadomo, poważni ludzie zamawiali sobie u poważnych astronomów horoskopy; podobnież np. poważni Japończycy wróżą sobie o charakterze człowieka z jego grupy krwi (!).


Pt lis 23, 2018 23:21

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Reiki i moc aniolow w rodzinie
seejayz napisał(a):
I moje pytanie jako wierzacej osoby - co ja moge zrobic? Czy w ogole cos moge zrobic?
Modlić się o nawrócenie. Dla umocnienia poczytać listy świętego Pawła (szczególnie Dz, Rz, Tes 1, Tes 2). A także 1 Krl 18,20-40.


So lis 24, 2018 10:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Reiki i moc aniolow w rodzinie
ErgoProxy napisał(a):
Pipsztolenie, panie Rejtanie. Reiki nie jest pogaństwem, tylko pseudonauką, opartą na ki - orientalnym odpowiedniku łacińskiej vis vitalis - z całą otoczką "terapeutyczną" nieco podobną do hipnozy.


Nie wyklucza się pseudonauka z pogaństwem w żaden sposób, wręcz przeciwnie, to części wspólne dwóch zbiorów: pierwszy to "durnie w rozumie", drugi "durnie w wierze", idąc Św. Akwinatą. :)


N lis 25, 2018 21:09
Zobacz profil
Post Re: Reiki i moc aniolow w rodzinie
Patrząc w ten sposób... on mógł "ochrzcić" dowolnego pogańskiego filozofa. Wybrał Arystotelesa z jego formą, substancją i całą tą hordą przyczynową. Owszem, da się myśleć o świecie i tak. Tylko że świat, jakkolwiek powstał i ktokolwiek nadał mu porządek, nie bangla w ten sposób. Jak więc orzec o Akwinacie? Dureń w rozumie, dureń w wierze, czy jedno i drugie?


Wt lis 27, 2018 1:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Reiki i moc aniolow w rodzinie
ErgoProxy napisał(a):
Patrząc w ten sposób... on mógł "ochrzcić" dowolnego pogańskiego filozofa. Wybrał Arystotelesa z jego formą, substancją i całą tą hordą przyczynową. Owszem, da się myśleć o świecie i tak. Tylko że świat, jakkolwiek powstał i ktokolwiek nadał mu porządek, nie bangla w ten sposób. Jak więc orzec o Akwinacie? Dureń w rozumie, dureń w wierze, czy jedno i drugie?


Na makropozimomie bangla!
:)


Wt lis 27, 2018 3:29
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Reiki i moc aniolow w rodzinie
ErgoProxy napisał(a):
Patrząc w ten sposób... on mógł "ochrzcić" dowolnego pogańskiego filozofa. Wybrał Arystotelesa ....

Przecież to nie jest tak, że Arystoteles stał się sławny dzięki temu, że "ochrzcił go" św. Tomasz.
Arystoteles był w okresie Starożytności i całego Średniowiecza oraz trochę później niekwestionowanym autorytetem, pod który Tomasz się w pewnym sensie podczepił.
A poza tym ograniczenie reiki do pseudonauki, z pominięciem całego wymiaru religijno-newagewskiego jest uproszczeniem kolegi Ergo mającym na celu tylko to, by praktyki newag'owskie nie kwalifikować do pogaństwa.
Nie wiem po co mu taki wymyk. Może powie?

W temacie i do jego autorki: można im dać do poczytania jakieś opracowania katolickie o zagrożeniach New Age'u zaczynając od :
- JEZUS CHRYSTUS DAWCĄ WODY ŻYCIA – Chrześcijańska refleksja na temat New Age. Dokument Papieskiej Rady ds. Kultury i Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
A potem coś na temat samego reiki z katolickiego punktu widzenia
http://niedziela.pl/artykul/5452/nd/Rei ... zna-pokusa

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt lis 27, 2018 15:51
Zobacz profil WWW
Post Re: Reiki i moc aniolow w rodzinie
Kolega Ergo nie ma pewności, czy reiki wymyślone w 1922 roku w Japonii można klasyfikować jako przejaw new age'u wymyślonego w latach 70-tych w Ameryce i zachodniej Europie.


Wt lis 27, 2018 17:30
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Reiki i moc aniolow w rodzinie
Więc kolega nie ma pewnie pojęcia, że to wszystko wygląda dokładnie inaczej i na odwrót.

New Age nie jest czymś wymyślonym w latach 70.
Co prawda wtedy powstała taka nazwa, ale sam ruch mający na celu mieszanie różnych "duchowości" i różnych "duchowych wynalazków" istniał już od długiego czasu.

W związku z tym, że wyznawcy New Age'u (chociaż na przykład w XIX wieku nazywali siebie inaczej, a wcześniej pewnie nie mieli żadnej nazwy), nieustannie czerpią ze wszystkiego, co tylko łachocze ich umiłowanie do subiektywnego synkretyzmu, niezależnie od tego, kiedy powstało, to nie Reiki jest przejawem New Age'u, ale posługiwanie się i wykorzystywanie dzisiaj reiki jest New Agem.
Przecież to elementarne.
Czy zdaniem Ergo jeśli ktoś dzisiaj w budowaniu swoich synkretycznych teorii duchowości posługuje się hermetyzmem (od Hermesa Trismegistosa) i Corpusem Hermeticum to dzisiaj nie jest Newage'owcem, bo pojęcie New Age'u wproadzono w latach 70 XX wieku?

A subiektywny synkretyzm kryjący się za parawanem niby-chrześcijaństwa to zawsze pogaństwo.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt lis 27, 2018 18:16
Zobacz profil WWW
Post Re: Reiki i moc aniolow w rodzinie
To ja pas. Wolę posługiwać się poważną terminologią przyjęta w poważnym świecie, a wynalazki katolickiego getta intelektualnego zostawiać, hm, katolickim intelektualistom.


Wt lis 27, 2018 18:31
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Reiki i moc aniolow w rodzinie
Nie ma sprawy.
Mógłbyś ewentualnie podać przykłady te "poważnej terminologii"?

Oczywiście bez takich, że skoro reiki zostało wymyślone w 1922 roku to dzisiejsze posługiwanie się nim nie może mieścić się w NA.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt lis 27, 2018 20:55
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL