Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 11:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Sekta, a Maryja 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Sekta, a Maryja
A przepraszam, byłem przekonany, że widziałem tam "większość" :) Mój błąd.
Kozioł napisał(a):
Od reki krotkie wprowadzenie Alfred J. Palli (tez raczej apologeta niz badacz ale wskazuje kilka kierunków) Kim byli bracia i siostry Jezusa

Czytałeś to w ogóle? W tym tekście nie ma nic, na potwierdzenie tego, że Maryja miała więcej dzieci.
Kozioł napisał(a):
Dlaczego w ogóle temat przez wieki stał sie wazny znajdziesz w książce Uta Ranke-Heinemann "Eunuchy do raju. Kościół katolicki a seksualizm" wydanej ostatnio pod tytułem Seks. Odwieczny problem Kościoła.

Już sam tytuł mnie trochę odrzuca, bo nie znalazłem nigdzie w nauczaniu KRK niczego, co świadczyłoby o tym, że seks jest dla Kościoła problemem.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pn gru 17, 2018 14:31
Zobacz profil
Post Re: Sekta, a Maryja
Kozioł napisał(a):
@Alus
Idziesz po bandzie. własnie wykluczyłaś mnie z Kościoła, z chrześcijaństwa.[/K]

Nie wykluczyłam Cię nigdzie z Kościoła, stwierdzam jedynie, że wyznawcy Jezusa są podzieleni, podobnie jak podzieleni byli apostołowie i uczniowie po śmierci Jezusa - jeden stał pod krzyżem, inni pochowali się w Wieczerniku, jeszcze inni uciekali z Jerozolimy do Emaus......ot życie.....
A fakt przekazania Janowi opieki nad Maryją pozostaje niezmienny i dowodzi braku innych dzieci zobligowanych przykazaniem biblijnym do opieki nad matką.


Pn gru 17, 2018 14:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Sekta, a Maryja
Alus napisał(a):
A fakt przekazania Janowi opieki nad Maryją pozostaje niezmienny i dowodzi braku innych dzieci zobligowanych przykazaniem biblijnym do opieki nad matką.
Nie, niczego takiego nie dowodzi.

Padre77 napisał(a):
A przepraszam, byłem przekonany, że widziałem tam "większość" :) Mój błąd.
Spoko, mi tez się zdarza.
Padre77 napisał(a):
Czytałeś to w ogóle? W tym tekście nie ma nic, na potwierdzenie tego, że Maryja miała więcej dzieci.
Dalsze rozważanie jest w konkluzji pod artykułem. Jak wspomniałem jest to zarysowanie kierunków. W żadnym wypadku nie wyczerpuje ani nawet nie zagłebia sie bardziej w temat.

[quote="Kozioł"Już sam tytuł mnie trochę odrzuca, bo nie znalazłem nigdzie w nauczaniu KRK niczego, co świadczyłoby o tym, że seks jest dla Kościoła problemem.[/quote]Tytuł miał byc nośny :D A problemy z seksualnoscią na przestrzeni wieków az do dziś sa. Możemy o tym porozmawiać. Ale może innym razem, bo niedługo sciemnia sie, a jeszcze kilka okien zostało.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn gru 17, 2018 15:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Sekta, a Maryja
Kozioł napisał(a):
Dalsze rozważanie jest w konkluzji pod artykułem. Jak wspomniałem jest to zarysowanie kierunków. W żadnym wypadku nie wyczerpuje ani nawet nie zagłebia sie bardziej w temat.
W konkluzji są tylko niczym nie poparte hipotezy. Wyciąganie wniosków, że Józef miał tylko jednego syna z poprzedniego małżeństwa tylko dlatego, że tylko jedna osoba została namalowana na jakimś malowidle to trochę słaby dowód.
Na dodatek jest w tym tekście mowa o tym jak Jezus przekazuje Janowi opiekę nad Maryją: „ O tym, że bracia i siostry Jezusa nie byli dziećmi Marii, świadczy tekst ( Jana 19,27) „…Oto matka twoja! I od owej godziny wziął ją ów uczeń do siebie” Według ówczesnych obyczajów, obowiązek opieki nad matką spoczywał na jej potomstwie. Fakt, że umierający Jezus przekazywał opiekę nad swoją matką apostołowi Janowi, wskazuje, że był On jej jedynym dzieckiem", który to argument uparcie negujesz.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pn gru 17, 2018 15:20
Zobacz profil
Post Re: Sekta, a Maryja
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
A fakt przekazania Janowi opieki nad Maryją pozostaje niezmienny i dowodzi braku innych dzieci zobligowanych przykazaniem biblijnym do opieki nad matką.
Nie, niczego takiego nie dowodzi.

Tobie nie dowodzi, milionom innym chrześcijan dowodzi.


Pn gru 17, 2018 15:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Sekta, a Maryja
Padre77 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Dalsze rozważanie jest w konkluzji pod artykułem. Jak wspomniałem jest to zarysowanie kierunków. W żadnym wypadku nie wyczerpuje ani nawet nie zagłebia sie bardziej w temat.
W konkluzji są tylko niczym nie poparte hipotezy. Wyciąganie wniosków, że Józef miał tylko jednego syna z poprzedniego małżeństwa tylko dlatego, że tylko jedna osoba została namalowana na jakimś malowidle to trochę słaby dowód.
Fakt, słaby, powołujący sie na tradycję. Nie wspomniałes o "dopóki nie powiła syna". Tak, też dowod niepewny i tez opierajacy się na tradycji (żydowskiej), a samo zapewnienie jest tylko po to aby podkreslic, że Jezus nie jest biologicznym synem Józefa.
Padre77 napisał(a):
Na dodatek jest w tym tekście mowa o tym jak Jezus przekazuje Janowi opiekę nad Maryją: „ O tym, że bracia i siostry Jezusa nie byli dziećmi Marii, świadczy tekst ( Jana 19,27) „…Oto matka twoja! I od owej godziny wziął ją ów uczeń do siebie” Według ówczesnych obyczajów, obowiązek opieki nad matką spoczywał na jej potomstwie. Fakt, że umierający Jezus przekazywał opiekę nad swoją matką apostołowi Janowi, wskazuje, że był On jej jedynym dzieckiem", który to argument uparcie negujesz.
Bo to też słaby argument, np. w kontekscie tego, ze rodzina Jezusa byli wierzący. No i np. co z ojcowizną? Porzucona? (ciesla to był dobry zawód: domy budował) I nikt tego Jezusowi nie wygarnął?
Jest bardzo wiele niewiadomych i nic nie mozna przesądzić. Nie ma zadnego mocnego argumentu, wszystkie sa słabe i gdy je poszeregujesz, to jedne bedą wazniejsze, inne nie. Jak widzisz zdanie powiedziane z krzyza jest mocnym argumentem dla ciebie i Alus, a resztę wyklucza lub przysłania.
Ze szczątków informacji jakie mamy nie ma jednej 100% pewnej konkluzji. Mi wystarcza 90%, jestem na 90% przekonany, że Maria miała dzieci. Pewności nie ma nikt, a dla mojej wiary nie ma to znaczenia.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn gru 17, 2018 15:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Sekta, a Maryja
Alus napisał(a):
Tobie nie dowodzi, milionom innym chrześcijan dowodzi.
A w Chinach było miliard komunistów....

Co do zagadki.
Tylko ten jeden fragment? Maria nadała imie Jezusowi?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn gru 17, 2018 15:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Sekta, a Maryja
Kozioł napisał(a):
Mi wystarcza 90%, jestem na 90% przekonany, że Maria miała dzieci. Pewności nie ma nikt, a dla mojej wiary nie ma to znaczenia.

Na jakiej podstawie?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn gru 17, 2018 15:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Sekta, a Maryja
Andy72 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Mi wystarcza 90%, jestem na 90% przekonany, że Maria miała dzieci. Pewności nie ma nikt, a dla mojej wiary nie ma to znaczenia.

Na jakiej podstawie?

Na prawde nie chce na to kilku godzin poświęcać, a na koniec usłyszec, że jestem w błedzie, bo jakis tam fragment wg kogoś mówi co innego. Przy samym Jakubie juz sa spory: katolicy jedno, druga połowa chrześcijan co innego. Są opracowania, rozdziały, ksiazki napisane. Różnej jakosci: i prymitywne i głeboko siegające do historii, kultury. Protestanci też sa płodni. Poszukaj sam.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn gru 17, 2018 15:54
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Sekta, a Maryja
@Kozioł napisał:
Cytuj:
Stary wybieg. Pobożność ludu to pobożność Kościoła. a ty chcesz zdaje się rozdzielić Kościół na ten "własciwy" duchownych i ten "niewłasciwy" ludu.

Nie mówię o pobożności, a o wierze, a ta jest zawarta w UNK. Pobożność ludowa protestantyzmu doprowadziła do coraz to nowych odłamów tegoż Kościoła, które nadal trwają. Zasada "sam sobie sterem, okrętem i żeglarzem" to tysiące nowych doktryn (dla jednych ciastko i wino, a dla innych Ciało i Krew Chrystusa - jak to pogodzić?). Jak pogodzić działanie Ducha Świetgo we wszystkich denominacjach, skoro każdemu na ten sam temat mówi różnie. Komu mówi prawdę, a komu kłamie?
Cytuj:
to sa twoje wnioski wywodzące się z twojego załozenia, że jedynie Kościół państwowy Cesarstwa Rzymskiego (Bizantyjskiego) może głosić i rozpowszechniać nauki Pana.

Wskaż to moje zdanie gdziekolwiek na tym lub innym forum, albo wycofaj oszczerstwo. I zaznaczam, że inie nteresuje mnie Twoja interpretacja moich wypowiedzi, a konkretna moja wypowiedź brzmiąca w tym sensie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn gru 17, 2018 16:12
Zobacz profil
Post Re: Sekta, a Maryja
Kozioł napisał(a):
I wyszlo szydło z worka.
I tyle z twojego katolicyzmu, że wprost kłamiesz


O przepraszam, nie w XIX tylko w XVIII wieku. Niewielka różnica

Cytuj:
Moga sobie tak katolicy uważac (ich prawo) ale to patriarchat Rzymu


Możemy. Ale to nadal nasz Kościół powstał w Pierwszym wieku. Co potwierdza choćby list papieża Św. Klemensa do Koryntian z końca I wieku. Oraz to nasz Biskup Rzymu był "pierwszy wśród równych". W końcu to Biskup Rzymu stanowił Prymat. W końcu to Kościół w Rzymie nigdy nie popadł w formalne Herezje, gdzie w innych Kościołach się to zdarzało

Cytuj:
nawet do fałszerstw jak np. "Donacja Konstantyna"


Fałszerstwo które nigdy nie miało miejsca co udowodnił zresztą KK. Oj protestanci, nieładnie jest kłamać

W ogóle to mam do was więcej pytań. Ale to chyba założę o tym wątek

Małgosia napisał(a):
Nie mówię o pobożności, a o wierze, a ta jest zawarta w UNK. Pobożność ludowa protestantyzmu doprowadziła do coraz to nowych odłamów tegoż Kościoła, które nadal trwają. Zasada "sam sobie sterem, okrętem i żeglarzem" to tysiące nowych doktryn (dla jednych ciastko i wino, a dla innych Ciało i Krew Chrystusa - jak to pogodzić?). Jak pogodzić działanie Ducha Świetgo we wszystkich denominacjach, skoro każdemu na ten sam temat mówi różnie. Komu mówi prawdę, a komu kłamie?


Wiele razy pytałem się o to protestantów. Żaden nie udzielił merytorycznej odpowiedzi

Ps:
Kozioł napisał(a):
Protestanci mają inny fundament wiary: Trójca Świeta, Ofiara, Odkupienie, zbawienie z wiary. I jeżeli nawet kłoca sie czasem zażarcie co do reszty, to fundament maja wspólny


No widzisz a katolicy zgodznie z tym co mówi Pismo, za fundament i podporę wiary mają Kościół Boży. Choć zawsze sobie można usunąć z Pisma to co niewygodne jak zrobił mesjasz Luter


Pn gru 17, 2018 16:25
Post Re: Sekta, a Maryja
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
Tobie nie dowodzi, milionom innym chrześcijan dowodzi.
A w Chinach było miliard komunistów....

Co do zagadki.
Tylko ten jeden fragment? Maria nadała imie Jezusowi?

Chronoligicznie, kolejny to dany Józefowi we śnie - Porodzi syna, któremu nadasz imię Jezus (Mt 1,21)
By kolejno przejść do poświęcania w świątyni Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano mi imię Jezus, którym je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie (Łk 2,21)....dzieciom nadawano imię podczas obrzezania, adekwatnie jak u chrześcijan podczas chrztu


Pn gru 17, 2018 16:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Sekta, a Maryja
Quinque napisał(a):
Cytuj:
nawet do fałszerstw jak np. "Donacja Konstantyna"


Fałszerstwo które nigdy nie miało miejsca co udowodnił zresztą KK. Oj protestanci, nieładnie jest kłamać

Uśmiech z rana bezcenny. Zakładaj temat i pokazuj dowody.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt gru 18, 2018 7:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Sekta, a Maryja
Alus napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
Tobie nie dowodzi, milionom innym chrześcijan dowodzi.
A w Chinach było miliard komunistów....

Co do zagadki.
Tylko ten jeden fragment? Maria nadała imie Jezusowi?

Chronoligicznie, kolejny to dany Józefowi we śnie - Porodzi syna, któremu nadasz imię Jezus (Mt 1,21)
By kolejno przejść do poświęcania w świątyni Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano mi imię Jezus, którym je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie (Łk 2,21)....dzieciom nadawano imię podczas obrzezania, adekwatnie jak u chrześcijan podczas chrztu

Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie, lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna, któremu nadał imię Jezus. (Mt 1,24)

Łukasz i Mateusz sa dwiema innymi narracjami. Łukasz skupił się na Marii (która urodzi nowego króla), Mateusz opowiedział to z pozycji mężczyzny. U Łukasza wielu dopatruje się, ze Maria miała jakąkolwiek decyzję do podjęcia choć tak na prawdę objawiono jej wolę Pana której wyraziła posłuszeństwo (i jako posłuszna Żydówka nic więcej nie mogła, nawet pytanie zadane Archaniołowi świadczy już o jej ponadprzeciętnej śmiałości). U Mateusza jest potraktowana marginalnie, a o wszystkim decydują mężczyźni: to Józef zmienił powziętą już decyzję i nie oddalił jej, usynowił jej dziecko i nadał mu imię.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt gru 18, 2018 8:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Sekta, a Maryja
Kozioł napisał(a):
Padre77 napisał(a):
Na dodatek jest w tym tekście mowa o tym jak Jezus przekazuje Janowi opiekę nad Maryją: „ O tym, że bracia i siostry Jezusa nie byli dziećmi Marii, świadczy tekst ( Jana 19,27) „…Oto matka twoja! I od owej godziny wziął ją ów uczeń do siebie” Według ówczesnych obyczajów, obowiązek opieki nad matką spoczywał na jej potomstwie. Fakt, że umierający Jezus przekazywał opiekę nad swoją matką apostołowi Janowi, wskazuje, że był On jej jedynym dzieckiem", który to argument uparcie negujesz.
Bo to też słaby argument, np. w kontekscie tego, ze rodzina Jezusa byli wierzący. No i np. co z ojcowizną? Porzucona? (ciesla to był dobry zawód: domy budował) I nikt tego Jezusowi nie wygarnął?

Jeśli przyjąć wcześniejszą argumentację o synu Józefa z wcześniejszego małżeństwa to nie ma tutaj żadnej sprzeczności. Biznes przejmował najstarszy syn, a tym przy taki założeniu Jezus nie był. Masz to również poruszone w tekście, do którego się odwołujesz.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt gru 18, 2018 8:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL