Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Myślenie życzeniowe 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn maja 04, 2020 20:58
Posty: 2
Post Myślenie życzeniowe
Na wstepie napisze, ze nie wiedzialem w jakim dziale umiescic temat. Ten wydawal mi sie najblizszy. Jesli tak nie jest prosze moderatora o przeniesienie tematu.

Od dluzszego czasu(kilka lat) obserwuje u siebie pewna zdolnosc. Jesli o czyms pomysle i chce tego calym soba to to dostaje. Kumpel katolik powiedzial ze to nie ma zwiazku z zadna magia etc.(Ja odnosze inne wraznie). Jednak postanowilem zasiegnac roznych opinii.

Zaznacze, ze nie robie tego swiadomie. Odnosze wrazenie, jakby cos czuwalo nademna i sie mna opiekowalo, "spelnialo moje zyczenia".

Pytania:

1. Co to moze byc?
2. Jak to wyglada z punktu widzenia nauk kosciola katolickiego?


Pn maja 04, 2020 21:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Myślenie życzeniowe
Co do dwójki nie pomogę, co do jedynki to jak chcesz mieć konkretną opinię to specjalista wzywa.

A z mojej strony proponuję test- skoro masz moc to po prostu zażycz sobie abym w tym tygodniu otrzymała 3000zł bez jakichkolwiek haczyków. Dasz radę? Udowodnisz, że coś jest na rzeczy?
Jak nie to pomyśl dlaczego?

Mamy jeszcze masę efektów psychologicznych, które mogą za tym stać, tak że potrzeba konkretnych przykładów tego zjawiska.

Ew tzw prawo przyciągania, choć to dziwne aby działało na podstawie pragnienia a nie wiary w dane wydarzenie/efekt, wdzięczności za to co się wydarzy oraz podejmowania odpowiednich działań, bo samym myśleniem nawet w totka się nie wygra.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn maja 04, 2020 22:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 04, 2020 20:58
Posty: 2
Post Re: Myślenie życzeniowe
Cytuj:
co do jedynki to jak chcesz mieć konkretną opinię to specjalista wzywa.

Co masz na mysli, czyzbys chciala mnie wyslac do lekarza? Uargumentuj dlaczego.

Cytuj:
A z mojej strony proponuję test- skoro masz moc to po prostu zażycz sobie abym w tym tygodniu otrzymała 3000zł bez jakichkolwiek haczyków. Dasz radę? Udowodnisz, że coś jest na rzeczy?
Jak nie to pomyśl dlaczego?


Cytuj:
Mamy jeszcze masę efektów psychologicznych, które mogą za tym stać, tak że potrzeba konkretnych przykładów tego zjawiska.


To tak nie dziala...., ale dam ci przyklad w grudniu myslalem o umowie o prace i bardzo jej chcialem. W pod koniec lutego ja dostalem. Nadmienie, ze nikomu o tym nie wspominalem. Jak widzisz czas w ktorym spelnilo sie moje zyczenie bylo bardzo rozciagniete na przestrzeni kilku miesiecy. To nie dziala, ze pstrykne palcami i jest/mam.

Cytuj:
Ew tzw prawo przyciągania, choć to dziwne aby działało na podstawie pragnienia a nie wiary w dane wydarzenie/efekt, wdzięczności za to co się wydarzy oraz podejmowania odpowiednich działań, bo samym myśleniem nawet w totka się nie wygra.


Poczytalem troche i to prawo przyciagania wyglada troche na pseudo nauke, chociarz jakims wytlumaczeniem na moje pytanie jest.

Jasne, ze samym mysleniem w totka sie nie wygra. Jak masz wygrac jak nie obstawiasz kuponow. "Oczywista oczywistosc"


Wt maja 05, 2020 20:56
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Myślenie życzeniowe
Specjalista może określić, czy nie ulegasz złudzeniom. Żeby mówić o czymś, co jest nadprzyrodzone, najpierw trzeba wykluczyć wytłumaczenia zgodne z prawami nauki.

_________________
MODERATOR


Śr maja 06, 2020 19:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Myślenie życzeniowe
Co do specjalisty to Zbyszek ładnie to wyjaśnił, choć tu raczej chodzi o psychoga niż o lekarza, choć też jest to opcja warta uwzględnienia.

Jeśli chodzi o kilka miesięcy to jest spora szansa na zwykłe zbiegi okoliczności i efekt potwierdzenia.

Może podaj coś co jest przynajmniej skrajnie mało prawdopodobne...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr maja 06, 2020 23:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Myślenie życzeniowe
Zbigniew3991 napisał(a):
Specjalista może określić, czy nie ulegasz złudzeniom. Żeby mówić o czymś, co jest nadprzyrodzone, najpierw trzeba wykluczyć wytłumaczenia zgodne z prawami nauki.

Wykluczając wytłumaczenia zgodne z prawami nauki, uznasz je za nadprzyrodzone?


Cz maja 07, 2020 6:54
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Myślenie życzeniowe
george45 napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Specjalista może określić, czy nie ulegasz złudzeniom. Żeby mówić o czymś, co jest nadprzyrodzone, najpierw trzeba wykluczyć wytłumaczenia zgodne z prawami nauki.

Wykluczając wytłumaczenia zgodne z prawami nauki, uznasz je za nadprzyrodzone?


Kiedy wykluczę wytłumaczenia zgodne z prawami nauki, uznam je za prawdopodobnie nadprzyrodzone. Nauką jest także logika - jeśli coś nie wpisuje się w prawa logiki, jest czymś niezwykłym.
Także uznaje się za dyscypliny wiedzy i nauki filozofię i teologię. Powinni się wypowiedzieć filozofowie, czy te zjawiska są zgodne czy sprzeczne z naszymi doświadczeniami, z systemami filozoficznymi. Czy te zjawiska mają wartość merytoryczną - czy mają sens, celowość... Wreszcie powinni się wypowiedzieć teolodzy w kwestii tego, czy te zjawiska są czymś wewnętrznie spójnym, czy sprzecznym.
Po tych wszystkich badaniach można mieć już dobry ogląd w sprawie. Najpierw jednak zaczyna się od konkretów. Najczęściej w procesach państwowych (prawo karne, cywilne, wykończeniowe) powołuje się biegłych z różnych dziedzin nauki, najczęściej jest to medycyna i psychologia. Także w procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych pierwszy etapem jest gromadzenie materiałów, drugim badanie przez biegłych, także biegłych lekarzy. Żeby móc zacząć mówić o opętaniach musi wypowiedzieć się psychiatra i psycholog. Podczas rozpatrywania wartości moralnej grzechów należy wziąć pod uwagę zdanie lekarza lub psychologa, jeśli odwiedziło się tych specjalistów. Te wszystkie zabiegi stanowią dużą pomoc w badaniu rzeczywistości.

_________________
MODERATOR


Cz maja 07, 2020 8:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Myślenie życzeniowe
Ten lekarz, psycholog, teolog, filozof, na czym opiera swoje opinie. Pomija prawa nauki, czy na jej podstawie wydaje swe opinie?


Cz maja 07, 2020 12:09
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Myślenie życzeniowe
george45 napisał(a):
Ten lekarz, psycholog, teolog, filozof, na czym opiera swoje opinie. Pomija prawa nauki, czy na jej podstawie wydaje swe opinie?


To nie ten temat, na takie rozważania. Napisałem wyraźnie, że ci naukowcy opierają swoje opinie na prawach nauki, a dopiero kiedy coś nie da się wytłumaczyć prawami nauki, można mówić o ingerencji z zewnątrz, spoza świata, który nas otacza i który możemy poznawać. To nazywamy zjawiskami niezwykłymi, paranormalnymi, nadprzyrodzonymi.

_________________
MODERATOR


Cz maja 07, 2020 14:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Myślenie życzeniowe
Dokładnie- jeśli coś można sensownie wytłumaczyć za pomocą wiedzy naukowej nie powinno się tego przypisywać czemuś innemu.
W opisywanym tu przypadku na wstępie warto zbadać, czy nie jest to właśnie tytułowe myślenie życzeniowe lub efekt potwierdzenia, albo inny efekt psychologiczny.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 09, 2020 11:52
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Myślenie życzeniowe
Sorano napisał(a):
Jeżeli mówimy o myśleniu życzeniowym i zjawiskach paranormalnych. Na facebooku jest grupa "Zjawiska paranormalne i nie tylko". Członkowie tej grupy udostępniają losowe zdjęcia i angażują się w wyszukiwanie na nich zjawisk paranormalnych.


Cóż z tego?
Jest wiele takich grup. Co z tego wynika?

_________________
MODERATOR


Pn mar 01, 2021 19:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Myślenie życzeniowe
@Sorano, Twój post usunąłem ponieważ w nim przemycasz reklamę. Proszę zmienić podpis!

_________________
ksiądz


Wt mar 02, 2021 9:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 13, 2022 1:00
Posty: 41
Post Re: Myślenie życzeniowe
W pozytywnym myśleniu nie ma nic złego. Według wielu psychologów taka postawa ma wręcz korzystny wpływ na działanie mózgu i ogólne funkcjonowanie organizmu. Nie bądźmy nadgorliwi i nie doszukujmy się wszędzie zła.


N lis 27, 2022 21:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Myślenie życzeniowe
Czym są nnym jest pozytywne myślenie a czym innym myślenie życzeniowe.
Myślę że życzeniowe jest wtedy, kiedy myślisz że coś jest prawdą bo chciałbyś żeby to była prawda.

Np ludzie myślą że śmierć nie jest końcem bo chcieliby żeby nie był końcem.


N lis 27, 2022 21:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 29, 2022 15:13
Posty: 3
Post Re: Myślenie życzeniowe
Pozytywne myslenie przede wszystkim o sobie jest sztos


Cz gru 29, 2022 19:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL