Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 4:15



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 
 Wieża Babel 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Wieża Babel
Pycha sięgnęła nieba.

O co Bogu z tą wieżą Babel mogło chodzić? Dzisiaj chyba wszyscy wiemy, że chodzi o ludzką pychę. A gdzie tą wieżę budowali i dlaczego im zależało żeby sięgnęła nieba? Pewnie na skróty chcieli mieć dostęp do nieba. Czy to wydarzenie historyczne? Mnie się wydaje, że to tylko jest dla nas pouczenie, a nie fakt historyczny.
Ja tą wieżę Babel rozumiem tak:
Najpierw zaczęli budować Kościół Chrystusa. Po pewnym czasie jednak przestali słuchać Boga i zaczęli budować po swojemu. Chcieli się wedrzeć do nieba na skróty, bez udziału Boga. Było tylko jedno wyjście i Bóg pomieszał im języki. Każdy zaczął budować po swojemu. Każdy dalej się trudzi, a budowla jest coraz bardziej dziwaczna. Aby mówić jednym językiem, to trzeba jednak budować na skale, czyli na Komunii. Wtedy instrukcji będzie udzielał Bóg. Nie trzeba budować aż do nieba. Źródłem jedności ludzi może być tylko Bóg w codziennej Komunii. Wtedy będziemy mówili jednym językiem.


Tysiące koncepcji, jak wedrzeć się do nieba.

Bóg mówi jednym językiem i wszyscy, którzy mu służą, rozumieją ten język. Ci, którzy chcą żeby im służono, nie rozumieją tego języka i mówią swoim własnym językiem. Każdy, kto chce rządzić, mówi swoim własnym niepowtarzalnym językiem. Dlatego Bóg mówił - bądźcie sługami. Sługa nie posługuje się swoim własnym językiem ale językiem Boga. Dlatego ci, którzy służą, bez trudu dogadują się ze sobą. Dlaczego powstało tyle Kościołów?Tyle Kościołów ilu władców. Dlaczego wieża Babel miała sięgnąć nieba? Człowiek pyszny nie chciał czekać na łaskę Boga, on sam chciał sobie załatwić dostęp do nieba. On sam chciał ustalać reguły dostępu do nieba. Właśnie na tym polega władza, że to ja decyduję, a nie Bóg. Wmówiono naiwnym, że Bóg dał władzę, a przecież Bóg wyraźnie mówił:

Mt 20
24 Kiedy dziesięciu dowiedziało się o tym, oburzyli się na owych dwóch braci. 25 Wtedy Jezus przywołał ich i powiedział: "Wiecie, że przywódcy narodów trzymają je w jarzmie i że dostojnicy poddają je swojej władczej woli. 26 Nie tak będzie między wami, lecz kto wśród was będzie chciał stać się kimś wielkim, ten będzie waszym sługą; 27 a kto będzie chciał być pierwszy wśród was, będzie waszym niewolnikiem. 28 Jak i Syn Człowieczy przyszedł, nie aby być obsługiwanym, lecz aby służyć i oddać swoje życie jako okup za wielu".


Władcy ogłaszają swoich ludzi ‘świętymi”, nie czekając na sąd Boga. Kto dał im takie prawo? Opinia biegłych faryzeuszy nie ma tutaj żadnego znaczenia. Każdego osadzi Bóg. No ale chodziło o umieszczenie swoich ludzi w niebie aby podkreślić swoją własną świętość. Przecież kumple i mnie też mogą w niebie umieścić. No a to buduje wśród ludzi prestiż wybrańców. Żydzi tak samo o swoim wybraństwie myśleli i nie chcieli służyć Bogu. Uważali, że to Bóg powinien im służyć z tytułu tego, że ich wybrał. To jest typowe myślenie władców.
Władcy czasami dogadują się między sobą ale tylko po to, żeby jeszcze bardziej uciskać maluczkich.
Ja tak tą wieżę Babel widzę. No bo tłumaczenie władców jest zgoła inne. Doszukują się historyczności wieży Babel i w tym opisie upatrują przyczyn wielości języków, którymi mówią ludzie. No ale do swojego życia tego opisu nie odnoszą. To jaka dla nich jest lekcja z tej wieży?


So mar 20, 2021 12:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Wieża Babel
Zamykam wątek ponieważ:
- takie tematy już istnieją, zob. tez regulamin: "Przed założeniem nowego tematu użytkownik powinien sprawdzić, czy nie istnieje temat podobny",
- forum to nie miejsce na blogi lub działalność kaznodziejską.

_________________
ksiądz


So mar 20, 2021 13:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 2 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL