Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 1:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 zbór Wolnych Chrzescijan 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 28, 2005 16:40
Posty: 4
Post zbór Wolnych Chrzescijan
witam. w mojej bliskiej rodzinie znajduje sie osba, ktora znajduje sie w zborze wolnych chrzescijan. z tego co sie dowidzialm maja oni bardzo podobne wierzenia co SJ. roznia sie np. tym ze wyrazaj zgode na transfuzje krwi. SJ nie zgadzaja sie iz uznaj iz przez transfuzje nie mazna uzyskac zbawienia. co wy o tym myslicie i co wiecie na temat wolnych chcreszcijan


Wt sie 30, 2005 20:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 19, 2005 11:52
Posty: 60
Post 
Wolni Chrześcijanie nie mają nic wspólnego z sektą ŚJ. Jest to jak najbardziej chrześcijański kościół, który należy do tzw. nurtu ewangelicznego. Teologicznie są najbardzoej zbliżeni do Baptystów.

_________________
nextgeneration blog -> http://nextgeneration.swidnica.pl


Cz wrz 01, 2005 12:49
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Z tego co mozna przeczytac na ich stronie nie maja nic wspolnego ze swiadkami jechowy. Ci ostatni odrzucaja bostwo Chrystusa a wch to wyzjaja jako jedna z prawd.
To taka podstawowa zasada.

Oczywiscie jest troche wewnetrzych niescislosci mowia ze sie opieraja tylko na Pismie Swietym , ale przyjmuja jej ramy od Lutra. Czyli uznaja jakas ludzka tradycje. Ponad to cytuja sw Hieronima, ktory wlasnie przetlumaczyl Pismo Swiete na lacine, w wersji uzywanej przez Kosciol katolicki.

Pisza ze sie opieraja tylko na wierze, a pozniej ze trzeba sie starac dojsc do zycie wiecznego i ze trzeba okazac sie przygotowanym do przyjecia chrztu.

Na koniec zaznacze ze wedlug dokumenty Dominus Iesus, dla nas katolikow nie sa kosciolem tylko wspolnota koscielna gdyz nie maja waznej Eucharystii i kaplanstwa.


Cz wrz 01, 2005 17:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
grr777 napisał(a):
Wolni Chrześcijanie nie mają nic wspólnego z sektą ŚJ.


Moze to troche "off-topic", ale przypomnialo mi sie, jak poewien swiadek jehowy z duma mowil o swoim wyznaniu, że jest to jedyne ogólnoswiatowe wyznanie, które nigdy nie prowadziło wojen religijnych - trudno sie z nim nie zgodzić...

Przypominam wam jednak cierpliwie, że kazdy odłam chrześcijaństwa jest sektą, jako ze samo chrześcijaństwo jest sekta Judaizmu. Co do rozrózniania związków wyznaniowych na "kościoły" i "sekty" jest ona pozbawiona jakichkolwiek podstaw - przyjrzyjmy się definicji ze słownika PWN:

http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=26234

Pozwole sobie zacytować istotny fragment: organizacja religijna [...] grupująca wyznawców jednej religii bądź jej odłamu

a jak juz wiemy, odłam religii to sekta - tak więc dochodzimy do wniosku, że bycie kościołem nie wyklucza bycia sektą. Przeciwieństwem sekty jest religia pierwotna, etniczna. Słowo "kościół" jest więc tylko i wyłącznie określeniem, które w nazwie moze sobie dodac kazda organizacja religijna - np. Okultystyczny Kościół Szatana, jesli tylko uzyska oficjalną rejestracje jako organizacja. To task tytułem naprostowania leksykalnego...

_________________
"Pogańsk knędz, siln wielmi, sjedę w Wislech, rągasze sę christjanom i pakosti diejaasze"


Pt wrz 02, 2005 0:26
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
wiking napisał(a):
Oczywiscie jest troche wewnetrzych niescislosci mowia ze sie opieraja tylko na Pismie Swietym , ale przyjmuja jej ramy od Lutra. Czyli uznaja jakas ludzka tradycje. Ponad to cytuja sw Hieronima, ktory wlasnie przetlumaczyl Pismo Swiete na lacine, w wersji uzywanej przez Kosciol katolicki.


Pismo Święte jest rozstrzygającym autorytetem, a nie jedynym tekstem świata, w którym jast napisana prawda. Masz wikingu jakieś karykaturalne pojęcie o zasadzie "sola scriptura".



Cytuj:
Na koniec zaznacze ze wedlug dokumenty Dominus Iesus, dla nas katolikow nie sa kosciolem tylko wspolnota koscielna gdyz nie maja waznej Eucharystii i kaplanstwa.



no nie mają
pytanie tylko, czy coś takiego w ogóle istnieje, poza arcykapłaństwem Chrystusa.


Wojen napisał(a):
Moze to troche "off-topic", ale przypomnialo mi sie, jak poewien swiadek jehowy z duma mowil o swoim wyznaniu, że jest to jedyne ogólnoswiatowe wyznanie, które nigdy nie prowadziło wojen religijnych - trudno sie z nim nie zgodzić...


Takich wyznań jest znacznie więcej - to zdanie to typowa dla św.Jehowy megalomania, można o św. Jehowy powiedzieć wiele dobrego, ale gdy oni sami o tym mówią, to zawsze przy tym kłamią, że tylko u nich tak jest.


Pt wrz 02, 2005 11:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 19, 2005 11:52
Posty: 60
Post 
Wojen napisał(a):
Przypominam wam jednak cierpliwie, że kazdy odłam chrześcijaństwa jest sektą, jako ze samo chrześcijaństwo jest sekta Judaizmu. Co do rozrózniania związków wyznaniowych na "kościoły" i "sekty" jest ona pozbawiona jakichkolwiek podstaw - przyjrzyjmy się definicji ze słownika PWN:


To jeszcze proponuję przeczytać drugie znaczenie słowa sekta, które w tymże słowniku języka polskiego jest użyte.

_________________
nextgeneration blog -> http://nextgeneration.swidnica.pl


Pt wrz 02, 2005 12:26
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
oczywiscie, jest tez i drugie znaczenie, tylko ze ono nijak nie stoi w przeciwieństwie do słowa kościół. Nawet kościół może byc grupą "izolującą się, o dominujacej roli przywódcy" itd.

_________________
"Pogańsk knędz, siln wielmi, sjedę w Wislech, rągasze sę christjanom i pakosti diejaasze"


N wrz 04, 2005 20:13
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So paź 15, 2005 16:29
Posty: 448
Post 
Znam Wolnych. Tacy wolni to oni jednak nie są, raczej surowi i legalistyczni. Mają jakieś swoje zasady, którym należy się bezwzględnie podporządkować. Cechuje ich brak spontaniczności, powaga i smutek.
Ja- także jako kobieta np.- nie odnalazlabym się pośród nich. No, ale co kto lubi...


Pt paź 21, 2005 16:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL