Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 11:45



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 
 Odłamy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So sty 07, 2006 11:15
Posty: 58
Post Odłamy
Szczerze mówiąc ja też stworzyłem sobie swój obraz wiary i kościoła.Gdym przedstawił je Papieżowi uznany bym był za heretyka a ludzie myślący podobnie do mnie uznani byliby za członków sekt. Myślę, że wielu ludzi którzy wyrywają się z pod władzy kościoła i są coraz bliżej prawdy (tzn. odrzucają rzeczy które kościól sam wymyślił) są realnym zagrożeniem dla kościoła i dlatego powstał termin "sekta".


N sty 08, 2006 10:27
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 07, 2006 11:15
Posty: 58
Post 
Co oczywiście nie znaczy, że wiara wszystkich sekt jest właściwa(zawsze są ludzie nienormalni, którzy strają się narzucić swoje dziwactwa innym).


N sty 08, 2006 10:30
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 24, 2005 13:25
Posty: 142
Post 
Pełnia prawdy znajduję się w Kościele Chrystusowym (tj. Katolickim), może pan to akceptować lub nie. Niczego to nie zmienia.


N sty 08, 2006 10:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
PWN napisał(a):
SEKTA [łac.], w chrześcijaństwie termin pejoratywny na oznaczenie grupy wyznaniowej, która oddzieliła się od macierzystej organizacji kośc. dla zaznaczenia swojej odrębności w kwestiach doktryny, liturgii i organizacji wspólnoty rel., tworząc nową wspólnotę wyznaniową, często o cechach ekskluzywizmu; w religioznawstwie termin sekta oznacza najczęściej grupę rel. w obrębie danej religii, różniącą się od innych grup swoistymi praktykami rel. oraz swoistym doborem pism kanonicznych z bogatej spuścizny tradycji rel., np. sekty buddyzmu chiń., jap. i koreań. w obrębie buddyzmu.


Wikipedia napisał(a):
Społeczna charakterystyka sekt wg Kościoła

* mała liczebność grupy
* wspólnotowy charakter
* niechętny, obojętny lub nawet wrogi stosunek do społeczeństwa
* brak aspiracji uniwersalistycznych
* brak dążenia do dokonywania fundamentalnych zmian w życiu społecznym
* skierowana do warstw niższych lub wyrażających dezaprobatę wobec porządku społecznego
* osobiste, bezpośrednie, silne więzi między członkami
* spontaniczność kontroli społecznej (systemu zakazów i nakazów)
* indywidualistyczny charakter ascezy
* dobrowolne i świadome uczestnictwo
* istnienie osoby lub grupy tzw "Guru" będącego najwyższym autorytetem w sekcie
* odrzucenie dóbr kulturowych, w szczególności mass mediów
* brak własności prywatnej (wspólnota wszystkich dóbr, czasami włącznie z osobistymi przedmiotami)
* dążenie do zerwania wszelkich więzi ze społeczeństwem; (często izolacja przestrzenna od społeczeństwa)

Sekty najczęściej już w drugim pokoleniu, o ile się nie rozpadną, zaczynają wytracać własny rygoryzm wobec członków i przekształcają się w denominacje.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N sty 08, 2006 12:02
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
heh to nie jest do końca tak. Sekty są to grupy, które stanowią realn zagrożenie, gdyż sa to grupy destukcyjne, które prowadzą działalnośc całkowicie uzależniającą jednostkę od grupy. Nie można mówić, że kościół wszystkie nowe ruchy religijne czy odłamy wyznaniowe są sektami.

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


N sty 08, 2006 13:20
Zobacz profil
Post 
Moze inaczej - rozgraniczmy na pojecie: sekta i sekta destrukcyjna. Ta pierwsza to wyznanie, ta druga niesie za soba realne niebezpieczenstwo.


Crosis


N sty 08, 2006 13:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
Crosis... może poprostu rozgraniczmy to, by unikać stygmatyzacji (bez sektowania proszę) na grupy desrtukcyjne i odłamy religijne. Fakt, że niektóre odłamy religijne sa grupami destrukcyjnymi, ale nie wszystkie grupy destukcyjne to odłamy religijne...

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


N sty 08, 2006 13:34
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 07, 2006 11:15
Posty: 58
Post 
Zgadzam się z Crossisem:) Lecz to nie zmienia faktu, że kościół neguje i sekty i sekty destrukcyjne.


N sty 08, 2006 13:35
Zobacz profil
Post 
Tak jak kazada religia neguje inne - co w tym wyjatkowego, akurat w katolickim kosciele?

Crosis


N sty 08, 2006 13:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
jeden... poprosze o konkretne przyklady.

Posty zostały przeniesione do bliźniaczego wątku:
viewtopic.php?p=123343#123343
Ten temat pozostanie do jutra w celach informacyjnych
baranek

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


N sty 08, 2006 13:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL