Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 10:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Symbolika 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr mar 08, 2006 17:10
Posty: 8
Post Symbolika
witam! chcialem zapytac czy zna moze ktos jakas stronke z opisana symbolika tzw "znakow szatana" symboli wiary chrzescijanskiej oraz innych religii panujacych? interesuja mnie swieckie opisy symboli... bo katolicka raczej nie jest do konca wiarygodna... =/

_________________
pffu...


Śr mar 08, 2006 18:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
jeśli katolicki opis symboli chrześcijaństwa nie jest wiarygodny, to żaden chyba nie będzie...


Śr mar 08, 2006 19:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 08, 2006 17:10
Posty: 8
Post 
ale wez pod uwage ze wiele symboli chrzesnijanskich ma podloze poganskie... a to mnie wlasnie interesuje

_________________
pffu...


Śr mar 08, 2006 19:28
Zobacz profil
Post 
Jeżeli zamiast opisu oczekujesz podania linków do stron np. neopogańskich, satanistycznych lub ezoterycznych, to takich tutaj nie otrzymasz:
Cytuj:
2. Zabrania się wypowiedzi o charakterze obraźliwym, propagującym treści satanistyczne, erotyczne, faszystowskie, rasistowskie, ezoteryczne#, itp. (dotyczy to również reklamowania stron o takiej tematyce).


Śr mar 08, 2006 19:43

Dołączył(a): Śr mar 08, 2006 17:10
Posty: 8
Post 
ale chodzi mi o symbolike w wydaniu religii antycznych... poganskich..a nie to co symbolizuje dla statanistow pentagram z wpisana w niego glowa kozla bo to to akurat wiem... jak jush wyrzej pisalem chce swieckich opisow... na tle historycznym!

pozdro ;]

_________________
pffu...


Śr mar 08, 2006 20:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 17:53
Posty: 218
Post 
W ogóle odwrócony pentagram, z wpisaną weń głową kozła, to wymysł dziewiętnastowieczny. Pochodzący od niejakiego Eliphasa Levy'ego, zresztą byłego księdza katolickiego. Podchwycił go po nim LaVey i uznał za znak swojej ideologii.

Wcześniej zresztą pentagram był obecny i w symbolice chrześcijańskiej, niezależnie od tego, czy skierowany jednym, czy dwoma ramionami w górę. Przykład "ochrzczonego" pentagramu dwoma ramionami do góry można znaleźć np. na gotyckim Marktkirche w Hanowerze. Mógł symbolizować pięć ran Chrystusa, pięć cnót rycerskich, pięć ksiąg Tory, czterech ewangelistów i zsyłającego im natchnienie Ducha.

I nie jest to żadne widzimisię. to dane historykom sztuki, również sakralnej, znane od lat.

Miał bardzo wiele znaczeń, jeszcze przed powstaniem satanizmu. "Zły" stał się dopiero w XIX wieku. O jego pogańskiej symbolice nie będę tu pisała, bo to niewłaściwe miejsce. Ale kto chce, znajdzie sporo informacji. Również w necie.

_________________
...powaga jest obrządkiem ciała
wymyślonym by ukryć niedostatki ducha...

J. de la Rochefoucauld


Śr kwi 05, 2006 21:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post Re: Symbolika
DziDziA napisał(a):
interesuja mnie swieckie opisy symboli...


nie ma czegos takiego jak "swiecki opis symboli". Te same lub podobne symbole w róznych kulturach mają rózne znaczenia. Spotykany np w sztuce słowiańskiej (np na dnach naczyć glinianych) pentagram w rzeczywistości ma znaczenie ochronne, pozytywne, tworzy on zamkniętą pętlę, w którą to co może nam zaszkodzić zapętla się i nie może przejśc dalej. Wsród symboli słowiańskich możesz znaleźć liczne swastyki, "gwiazdy dawida" krzyże i wiele innych prostych symboli, ktorych znaczenie odbiega od znaczneia w innych kulturach. To tak jak z literką "P" - u nas odczytasz ja jako "pe" a w Rosji jako "er". Wszystko kwestia kodu, nie ma symboli uniwersalnych - nalezy o tym pamietać

_________________
"Pogańsk knędz, siln wielmi, sjedę w Wislech, rągasze sę christjanom i pakosti diejaasze"


Pt kwi 07, 2006 1:49
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 13, 2006 15:32
Posty: 127
Post 
Zastanawia mnie tylko jedno: "Po co ci te symbole?"Symbole potrafię być też groźne...

_________________
Kto się urodził, musi umrzeć...


N maja 21, 2006 15:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 09, 2006 16:44
Posty: 68
Post 
ja tez chetnie poslucham o symbolach. potrzebne mi sa do mojej powiesci(symbolicznej;P)

jesli chodzi o swastyke to np. w hinduizmie oznacza cos bardzo pozytywnego ( w tej chwili dokladnie nie pamietam co, ale Hindusi maluja ja w czasie modlitwy). wystarczy zobaczyc pierwszy lepszy film indyjski, w ktorym ktos sie ogli - swastyka pojawia sie tam czesto. dla nas - europejczykow, nawet znajacych to znaczenia moze byc w pierwszej chwili szokujaca. dla Hindusow to po prostu cos w rodzaju naszej ryby czy krzyza...

_________________
Szukajcie, a znajdziecie...


N lip 09, 2006 19:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Może http://nowina.pl/symb.html :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N lip 09, 2006 21:18
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 09, 2006 16:44
Posty: 68
Post 
dzieki ;)

_________________
Szukajcie, a znajdziecie...


N lip 09, 2006 23:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
Szukająca napisał(a):
dla nas - europejczykow, nawet znajacych to znaczenia moze byc w pierwszej chwili szokujaca.


Mam takie "hobby". ze wyszukuje swastyki w detalch architektonicznych oraz wytworach ludowych. Bardzo czesto wystepuja jako element architektoniczny kosciolow. Wystepuja takze na haftach, motywach z pieczywa, pisankach i w wielu innych miejscach

_________________
"Pogańsk knędz, siln wielmi, sjedę w Wislech, rągasze sę christjanom i pakosti diejaasze"


N lip 09, 2006 23:25
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 09, 2006 16:44
Posty: 68
Post 
ja, kiedy w moim pierszym filmie z Bollywood zobaczylam swastyke to w pierwszej chwili mnie zamurowalo totalnie. dopiero po paru minutach sobie uswiadomilam, ze dla nich to jest symbol znaczacy zycie, a ie - jak dla nas - smierci...

_________________
Szukajcie, a znajdziecie...


Pn lip 10, 2006 11:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
Szukająca napisał(a):
dla nich to jest symbol znaczacy zycie, a ie - jak dla nas - smierci...


Zależy jakich "nas". Swastyka to także słowiański symbol słońca i życiodajnej energii. A wszak jesteśmy Słowianami. Podobnie krzyż - dla jednych jest to pozytywny symbol religijny. dla innych narzędzie tortur i śmierci, pod jego znakiem niemieckie wojsko też kiedyś chciało zniszczyć nasz kraj. Nie wyszło z krzyżem, nie wyszło ze swastyką, najwyraźniej uzyli nieodpowiednich symboli do walki.

_________________
"Pogańsk knędz, siln wielmi, sjedę w Wislech, rągasze sę christjanom i pakosti diejaasze"


Pn lip 10, 2006 14:30
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 09, 2006 16:44
Posty: 68
Post 
Cytuj:
Zależy jakich "nas".


chodzilo mi o wspolczesny krag kultury europejskiej, ktora ma swieza jeszcze w miare pamiec o latach holokaustu. o ludzi, ktorzy widzac swastyke nie mysla o tym, ze symbol slowianski, ale podswiadomie utozsamiaja go z symbolem nazizmu.

_________________
Szukajcie, a znajdziecie...


Wt lip 11, 2006 11:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL