Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn mar 04, 2024 14:56Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Grzech czy nie grzech? Proszę o pomoc 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2022 14:50
Posty: 5
Post Grzech czy nie grzech? Proszę o pomoc
Witam serdecznie,
1) Czy śpiewanie piosenek, w których tekście występuje wezwanie do Boga jest grzechem? Chodzi mi tutaj o normalne piosenki, a więc nie mówię ani o pieśniach religijnych ani o utworach, które zawierają bluźnierstwa. Jako przykład podam utwór Last Christmass zespołu Wham!, w tekście możemy odnaleźć taki fragment:

My God I thought You were,
Someone to rely on.
Me?
I guess I was a shoulder to cry on.

Na polski:
Mój Boże myślałem,
że byłaś Kimś na kim mogłem polegać
Ja?
Myślę, że byłem ramieniem do wypłakania się.

Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,wham,l ... stmas.html

W tym tekście występuje wezwanie do Boga, które nie ma na celu chwalenia ani wysławiania Go. Czy śpiewanie piosenki w której występuje, takie jak wyżej, wezwanie Imienia Bożego jest grzechem? Czy śpiewanie takiej piosenki parę razy z rzędu albo cały czas (często tak jest jak jakiś utwór wejdzie człowiekowi do głowy) jest wzywaniem Imienia Bożego nadaremno, a więc grzechem przeciw 2 przykazaniu.

2) Niedawno szedłem po mieście razem z kolegą i zaczęliśmy rozmawiać o pewnej grupie ludzi. Wtedy powiedziałem mu jacy są zazwyczaj ludzie, którzy należą do tej grupy. Nie wiem czy nie popełniłem grzechu obmowy. Gdy to mówiłem, pomyślałem sobie, że obmowa tyczy sie konkretnych ludzi, a nie grupy. Ale potem zacząłem się zastanawiać czy obmowa nie dotyczy też grupy. I teraz nie wiem, wydaje mi sie, że grzechu ciężkiego nie mam, bo jak to mówiłem, to nie miałem takiej świadomości jak później, takiego spojrzenia na to. Z drugiej strony nie wiem czy nie zniszczyłem poglądu tego kolegi na tych ludzi, jego miłości do nich. Ale też nie miałem wtedy raczej świadomości tego, że mogę tę miłość do innych ludzi zniszczyć, nie myślałem o tym.

3) Jest pewna fajna platformówka,
w której za przechodzenie poziomów na czas można uzyskać nagrodę w postaci reliktu. Ten relikt ma kształt krzyża egipskiego. Jeszcze dodam, że ta platformówka jest dość stara, więc istnieją jej dwie wersje: klasyczna
i odnowiona. W internecie czytałem, że zazwyczaj chrześcijańskie krzyże egipskie (ankh) mają schrystianizowaną formę (pętla u góry jest okrągła, może być pusta albo zawierać np. monogram Chrystusowy).
Tutaj pytanie:
1. Czy granie w tę platformówkę w ogóle, bądź granie
i zdobywanie tych reliktów (ze względu na kształt jaki mają) jest grzechem?

Osobiście uważam, że nie, ponieważ obecność tego krzyża nie wywołuje we mnie niczego złego, nie wpływa na mnie on źle. Jestem świadomy jaka była jego pierwotna, pochodząca ze starożytnego Egiptu, symbolika, ale traktuję go tylko jako nagrodę.

W tym temacie jest jeszcze jedna kwestia. Kopci (Egipcjanie nawróceni na chrześcijaństwo) przejęli krzyż egipski
i nadali mu nową symbolikę. Zmienili także jego wygląd na formę schrystianizowaną, o której pisałem wcześniej. I teraz,
w odnowionej wersji platformówki, krzyż egipski pełniący funkcję reliktu, ma spłaszczoną pętlę i dodatkowo kryształ w niej, więc jest to forma bardziej pogańska, niż chrześcijańska.
Natomiast w wersji klasycznej (z 1998r.) pętla ma kształt sześciokąta. Nie wiem czy tak miało być, czy twórcy chcieli uzyskać kształt koła, tylko że możliwości sprzętowe wtedy na to nie pozwalały. W tym sześciokącie znajduje się klejnot/kryształ, a jego obecność świadczy, że to również nie jest forma chrześcijańska. Dlaczego o tym piszę? Otóż jak się dowiedziałem, że istnieje schrystianizowana forma krzyża egipskiego, to się przestraszyłem, że może reliktem w tej platformówce jest właśnie taka chrześcijańska forma, a co za tym idzie mamy do czynienia z używaniem chrześcijańskiego symbolu w celu innym niż kult, a więc z jego profanacją (W tym miejscu proszę Forumowiczów o powiedzenie, czym tak naprawdę jest profanacja i czy takie używanie chrześcijańskiej formy krzyża egipskiego jako nagrody w platformówce byłoby profanacją). Miałem też myśl, że może twórcy chcieli przedstawić chrześcijański krzyż egipski w formie niechrześcijańskiej ale tego nie jestem w stanie sprawdzić, no bo jak. Zresztą wydaje mi się, że to niemożliwe, aby twórcy gry platformowej, przeznaczonej raczej dla dzieci, chcieli profanować chrześcijańskie symbole.

Czy moje obawy są słuszne?

Czy Ci, którzy to czytają uważają, że te krzyże egipskie mogą mieć jednak formę chrześcijańską?

Czy w tym o czym piszę w punkcie 3) jest jakiś grzech?


PS. W tej platformówce postać, którą sterujemy, może tylko raz oberwać bo inaczej zginie. Można sobie jednak zapewnić odporność na jedno, dwa, lub więcej uderzeń poprzez zdobywanie tzw. maski szamana (nie wiem czy ten tytuł pisze sie wielką literą). Miałem też wątpliwości czy granie w tę platformówkę, ze względu na tą maskę, jest grzechem. Rozsądziłem, że nie, gdyż ta maska
w żaden zły sposób na mnie nie wpływa (znam tę platformówkę od dzieciństwa).
Czy Forumowicze sądzą tak samo? Obecność maski takiej a nie innej wynika pewnie z faktu, że akcja gry rozgrywa się w Australii i pełno jest w niej aborygeńskich motywów.


Mam nadzieję, że wszystko dobrze opisałem. Prosiłbym, aby odpowiedź nie była tylko teorią, ale zbiorem praktycznych porad, jak mam postępować, abym nie miał wątpliwości czy czynię dobrze czy źle. Prosiłbym również, aby osoba, która odpowiada, udzieliła odpowiedzi na wszystkie pytania tutaj zadane.

Dziękuję, za poświęcony czas oraz życzę wesołych i błogosławionych zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.


So lis 26, 2022 10:28
Zobacz profil
Post Re: Grzech czy nie grzech? Proszę o pomoc
viewtopic.php?p=197711#p197711


So lis 26, 2022 10:36

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2022 14:50
Posty: 5
Post Re: Grzech czy nie grzech? Proszę o pomoc
Nie rozumiem. Chciałem tylko rozwiać moje wątpliwości, a nie wyznawać grzechy.


So lis 26, 2022 13:02
Zobacz profil
Post Re: Grzech czy nie grzech? Proszę o pomoc
A przeczytales temat swojego watku?
Moze sprobowales juz pytac ludzi na ulicy, czy cos jest grzechem? Ten sam skutek by byl.
Wiesz co to jest grzech?


So lis 26, 2022 14:34

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2022 14:50
Posty: 5
Post Re: Grzech czy nie grzech? Proszę o pomoc
A no nie przeczytałem, przepraszam.


So lis 26, 2022 19:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 11, 2023 10:25
Posty: 4
Post Re: Grzech czy nie grzech? Proszę o pomoc
Odpowiedź na pytanie 1

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego, wzywanie Imienia Bożego nadaremno jest grzechem przeciw drugiemu przykazaniu. Przykazanie to mówi, że nie będziemy brał Imienia Pana Boga, Boga naszego, na próżno.

Święty Paweł w Liście do Efezjan pisze:

Niech nie wychodzi z waszych ust żadne przekleństwo ani oszczerstwo. Niech z waszych ust nie wychodzi żadne słowo złe, lecz tylko to, co dobre i budujące, aby pomóc innym, aby ich zbudować w miłości. (Ef 4, 29-30)

Więc, czy śpiewanie piosenek, w których tekście występuje wezwanie do Boga jest grzechem? To zależy od intencji, z jaką śpiewamy te piosenki. Jeśli śpiewamy je z czcią i szacunkiem, to nie jest to grzech. Jeśli jednak śpiewamy je beztrosko, bez zastanowienia nad znaczeniem słów, to może to być grzechem przeciw drugiemu przykazaniu.

W przypadku piosenki Last Christmas zespołu Wham!, w której występuje fragment:

My God I thought You were,
Someone to rely on.
Me?
I guess I was a shoulder to cry on.

Na polski:

Mój Boże myślałem,
że byłaś Kimś na kim mogłem polegać
Ja?
Myślę że byłem ramieniem do wypłakania się.

To wezwanie do Boga jest wyrazem żalu i rozpaczy człowieka, który czuje się opuszczony przez Boga. Jeśli śpiewamy tę piosenkę z takimi uczuciami, to nie jest to grzech. Wręcz przeciwnie, może być to wyrazem naszej szczerości i otwartości wobec Boga.

Odpowiedź na pytanie 2

Obmowa to grzechem przeciw siódmemu przykazaniu, które mówi: Nie będziesz obmawiał bliźniego swego.

Obmowa to rozpowszechnianie prawdziwych lub fałszywych informacji o kimś, które mają na celu skrzywdzenie tej osoby. Obmowa może być wyrażona słowem, pismem, lub w jakikolwiek inny sposób.

W Twoim przypadku, jeśli powiedziałeś koledze, jacy są zazwyczaj ludzie, którzy należą do pewnej grupy, to możesz mieć problem z obmową. Jeśli powiedziałeś to z negatywnymi uczuciami, takimi jak nienawiść, pogarda, lub zazdrość, to Twoje słowa mogą być krzywdzące dla tych ludzi.

Oczywiście, nie zawsze jest łatwo określić, czy nasze słowa są obmową. Jeśli masz wątpliwości, to zawsze warto się zastanowić, czy nasze słowa są prawdziwe, czy nie są krzywdzące dla innych, i czy nie mają na celu ich skrzywdzenia.

Odpowiedź na pytanie 3

Profanacja to znieważenie lub lekceważenie czegoś, co jest święte lub czcigodne. W kontekście chrześcijaństwa, profanacja może dotyczyć Boga, świętych, lub symboli religijnych.

W Twoim przypadku, jeśli krzyże egipskie w platformówce mają formę chrześcijańską, to ich używanie jako nagrody może być uważane za profanację. Krzyż jest symbolem chrześcijaństwa, i powinien być używany z szacunkiem.

Jednak, jeśli krzyże egipskie w platformówce mają formę niechrześcijańską, to ich używanie nie jest profanacją. W takim przypadku, nie ma powodu, aby uważać, że grzeszymy, grając w tę platformówkę.

Odpowiedź na pytanie 4

Maska szamana w platformówce, którą opisałeś, nie jest symbolem chrześcijańskim. Jest to symbol aborygeński, i nie ma powodu, aby uważać, że jej używanie jest grzechem.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytania, które zadałeś, zależy od indywidualnej oceny sytuacji. Jeśli masz wątpliwości, to zawsze warto się zastanowić, czy nasze słowa lub Suika Game czyny są zgodne z zasadami moralnymi chrześcijaństwa.

Oto kilka praktycznych porad, które mogą Ci pomóc w podejmowaniu takich decyzji:

Zawsze staraj się postępować z czcią i szacunkiem wobec Boga i Jego świętości.


Pn gru 11, 2023 10:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL