Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 22, 2018 17:47

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 PRACA ZAKRYSTIAN/KOŚCIELNY 
Autor Wiadomość

Post Re: PRACA ZAKRYSTIAN/KOŚCIELNY
Mrs_Hadley napisał(a):
Zapomniał wół jak cielęciem był? Na początku swojej drogi życiowej ma się głowę pełną marzeń i zapał do pracy, a rzadko kiedy rozeznanie odnośnie konsekwencji wyboru ścieżki zawodowej i jej planowania w dłuższej perspektywie czasu. Konia z rzędem temu, kto świeżo po ukończonych szkołach zna dobrze rynek pracy, kto myśli w kategoriach zabezpieczenia finansowego i przyszłej emerytury

Drugi raz mówisz to samo. Dla Mrs Harley zryw powołania to etap z którego się wyrasta, a liczy się zabezpieczenie finansowe i emerytura. Chcę zwrócić uwagę, że to wyłącznie Twoja hierarchia wartości, autor tematu ma inną. Argumentujesz posługując się własnymi wartościami, zakładając, że są obiektywne.

Cytuj:
@Chwata może nie obchodzić dobro bliźniego, znieczulica społeczna wciąż ma się dobrze, ale są na forum osoby, które pragną dobra dla drugiego
Zakładasz, że dobre jest to, co odpowiadałoby Tobie i trzeba tłuc autorowi wątku do głowy, że dopiero wtedy będzie szczęśliwy, jak zmieni swoje priorytety i brak perswadowania mu zalet zmiany w statystycznego rozsądnego obywatela, to znieczulica społeczna.

Śr lut 21, 2018 16:31

O co ci chodzi? Rzetelna informacja to zlo?
Powolanie na zakrystiana moze i jest, ale lepiej wiedziec, jakie sa realia. Podobnie jak lepiej wiedziec, ze u karmelitanek sie duzo milczy i duzo modli a misjonarki milosci ida w brud i ubostwo i nic ich nie powinno brzydzic.

Śr lut 21, 2018 18:33

Czy rzetelna informacja dla kogoś kto poszukuje swojego powołania to ta, że bez Boga nie można żyć, czy że bez zabezpieczenia finansowego i emerytury nie można żyć?

Śr lut 21, 2018 21:15

To Boga mozna znalezc tylko jako zakrystian?
A powolanie to zycie modlitwa i powietrzem?

Autor watku widzi swoje zycie w zakrystii, ale zielona mrowka napisala jasno, czego moze oczekiwac. Prawdziwego powolania to nie odstraszy, a romantyka moze otrzezwi.

Śr lut 21, 2018 21:56

Kael napisał(a):
Prawdziwego powolania to nie odstraszy...
Powołania do ... wykorzystywania?
Poznałem kilka osób pracujących dla zakonnic, zakonników, czy księży. Ani razu nie był to normalny stosunek pracy, ani razu nie było nawet minimalnego wynagrodzenia, ani razu nie było jasnych reguł, ani razu nie było możliwości urlopu, czy okresu wypowiedzenia. Pisze tu o "prostych" pracach takich jak np. "obsługa techniczna" u sióstr (od złotej rączki, po portiera), prace wszelakie + furta u braciszków (nie miał kto na furcie stac, zimą za zimno, latem za gorąco, jesienią za mokro, a wiosna tyle innych zajęć :twisted: ). "Pracownicy" (w cudzysłowiu, bo wg mnie to niewolnictwo) z wykształceniem srednim, bez nałogów, ze zdrowym uzębieniem. Jestem jak najgorszego zdania na temat KK w Polsce jako pracodawcy dla niebieskich kołnierzyków.

Napisz @Kael dla kontrastu jak jest w Niemczech. Z tego co wiem, to jest umowa, pensja, urlop, ubezpieczenie. W Belgii spotkałem sie z umową jakby "ryczałtową": stała pensja, zmienna ilość pracy (ale nie było tego więcej jak 2h, czasem 3h dziennie, taka praca dodatkowa)

Śr lut 21, 2018 22:12

chwat napisał(a):
Zakładasz, że dobre jest to, co odpowiadałoby Tobie i trzeba tłuc autorowi wątku do głowy, że dopiero wtedy będzie szczęśliwy, jak zmieni swoje priorytety i brak perswadowania mu zalet zmiany w statystycznego rozsądnego obywatela, to znieczulica społeczna.

Autor stoi na rozdrożu i wciąż nie odczytał jeszcze w jaki sposób mógłby służyć Bogu, więc wszystko jeszcze przed nim, szuka swojej drogi, napisał o tym. Warto upewnić się, czy autor na pewno jest świadom blasków i cieni zawodu zakrystiana. Pytał, czy to funkcja przeznaczona tylko dla starszych ludzi, więc mu wyjaśniono z czego wynika wiek osób pracujących zarobkowo jako zakrystianie. Przy okazji pokazano szerszy kontekst, aby wskazać na różne aspekty pracy, głównie na jej cienie, bo o tych zwykle człowiek wie najmniej.

Śr lut 21, 2018 22:30

Koziol, przeciez pisalam, ze jest umowa, urlop, ubezpieczenia, stawki sa godzinowe, powiazane z przynajmniej wynagrodzeniem minimalnym, ale coraz czesciej zastepuje sie to ryczaltem, bo zakrystia zajmuje sie wiecej osob a Mszy sw sa gora 2-3 na tydzien w jednym kosciele. Parafie sa laczone i nie ma sposobu, zeby bylo wiecej.

No i w Niemczech ogolnie jest fenomen pracy (dodatkowej) za max 450 euro na miesiac, ktora nie podlega opodatkowaniu. Chodzi o zmniejszenie szarej strefy i ubezpieczenie np sprzataczek domowych.

Owszem, sa parafie w duzych miastach, gdzie jest to jeszcze wiecej pracy, ale watpie, ze dzis mozna z tego wyzyc.

Zakrystian, jak i inne prace zwiazane z Kosciolem, to jednak wiecej powolanie. Musisz czuc sie zwiazany z ta sluzba, widziec jej glebszy sens liturgiczny, a nie tylko utrzymywac porzadek i przeliczac kazda minute obecnosci w kosciele na zlotowki.

Co do sxtuacji w Polsce: jesli ktos pomaga siostrom, to ma prawo robic to na wlasnych warunkach.
Jesli jednak ma to byc jego zrodlo utrzymania, to mam nadzieje, ze w koncu jakas inspekcja pracy przyjrzy sie i takim "umowom".
Problem moze lezec tez w "zakonnej" mentalnosci. Dla nich te rozne funkcje sa oczywiste, bo kiedys robili to sami zakonnicy dla wspolnoty. A matce tez nikt nie placi za sprzatanie czy gotowanie dla rodziny. O urlopie nie wspominajac. :-|

Cz lut 22, 2018 4:26

Cytuj:
Jestem jak najgorszego zdania na temat KK w Polsce jako pracodawcy dla niebieskich kołnierzyków.

Stąd takie smutne, sarkastyczne porzekadło - chcesz kogoś wygonić z Kościoła, to wyślij go do pracy przy kościele :( :(

Cz lut 22, 2018 9:48

Kozioł napisał(a):
Poznałem kilka osób pracujących dla zakonnic, zakonników, czy księży. Ani razu nie był to normalny stosunek pracy, ani razu nie było nawet minimalnego wynagrodzenia...
A może Kozioł zdradzić, ile z tych osób zaskarżyło swojego pracodawcę za niewywiazywanie się z umowy względem swojego pracownika?

Mrs_Hadley napisał(a):
Autor stoi na rozdrożu i wciąż nie odczytał jeszcze w jaki sposób mógłby służyć Bogu
Zacytuj jego wypowiedź mówiącą, że nie odczytał w jaki sposób może służyć Bogu.

Cz lut 22, 2018 21:57

chwat napisał(a):
Zacytuj jego wypowiedź mówiącą, że nie odczytał [jeszcze] w jaki sposób może służyć Bogu.

Następny chłop, który ma problem z rozproszeniem?

Byłem w rozterce - cóż mam zrobić jeśli słyszę, że wzywa mnie Pan ale nie do posługi kapłańskiej? W odpowiedzi odnalazłem tę stronę. Zrozumiałem, że nie muszę być księdzem by służyć Bogu. Dlatego teraz piszę tę oto wiadomość.

Cz lut 22, 2018 22:38

Nie wiem u kogo mamy rozproszenie, bo dla mnie jak to dla chłopa tak znaczy tak i nie znaczy nie i w tym momencie zdanie...

Byłem w rozterce - cóż mam zrobić jeśli słyszę, że wzywa mnie Pan ale nie do posługi kapłańskiej? W odpowiedzi odnalazłem tę stronę. Zrozumiałem, że nie muszę być księdzem by służyć Bogu. Dlatego teraz piszę tę oto wiadomość

...opisuje pewien proces, który się dokonał i odczytuje się w prostej kolejności: byłem-odnalazłem-zrozumiałem, co oznacza, że ostatni etap (zrozumiałem) oznacza odczytanie powołania, czy może właściwiej byłoby mówić o jakimś pomyśle życiowym, w każdym bądź razie autor ma całkiem dobrze sprecyzowaną wizję swojej przyszłości i bynajmniej nie znajduje się w miejscu określanym przez Mrs Hadley "autor stoi na rozdrożu".

Pt lut 23, 2018 5:20

Chwat, jesli dla ciebie zdanie negatywne: Zrozumiałem, że nie muszę być księdzem by służyć Bogu , jest rownowaznikiem pozytywnej informacji: znalazlem moje powolanie jako zakrystian, to chyba masz inna logike.

Na razie autor watku dostrzegl, ze nie tylko ksieza sluza Bogu. Ale jeszcze nie zauwazyl, ze nie tylko sluzba w kosciele Bogu sie sluzy. A wrecz poza budynkiem kosciola sluzyc mozna i trzeba.

Pt lut 23, 2018 6:21

chwat napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Poznałem kilka osób pracujących dla zakonnic, zakonników, czy księży. Ani razu nie był to normalny stosunek pracy, ani razu nie było nawet minimalnego wynagrodzenia...
A może Kozioł zdradzić, ile z tych osób zaskarżyło swojego pracodawcę za niewywiazywanie się z umowy względem swojego pracownika?

Żadna z nich.
Jedna osoba straciła pracę z dnia na dzień, bo się siostra kierowniczka zmieniła i przyprowadziła własnego "portiera". Inna osoba po pewnym czasie zrezygnowała, bo bez ubezpieczenia zdrowotnego ciezko, szczególnie gdy sie zachoruje nawet na zwykła grypę z gorączką (pójdziesz do pracy, to ryzykujesz zdrowiem i zyciem, a gdy nie pójdziesz, to nie masz pieniędzy na życie).

Pt lut 23, 2018 10:47

Kozioł napisał(a):
chwat napisał(a):

Żadna z nich.
No właśnie. Czyli mamy opowieści w tworzone w kanonie protestanckiego bon tonu, gdzie trzeba katolikom przyprawiać rogi, ale jak ktoś chciałby wymiernie te rogi sobie zobrazować, to dziwnym trafem nie ma się nic w garści.

Kael napisał(a):
autor watku dostrzegl, ze nie tylko ksieza sluza Bogu. Ale jeszcze nie zauwazyl, ze nie tylko sluzba w kosciele Bogu sie sluzy
Jego zainteresowania koncentrowały się przy sprawach związanych ze działalnością duchowieństwa, więc skoro opisał taki stan rzeczy, to nie robił tego po to, żeby go od tego odwodzić.

Pt lut 23, 2018 19:29

Cytuj:
o właśnie. Czyli mamy opowieści w tworzone w kanonie protestanckiego bon tonu, gdzie trzeba katolikom przyprawiać rogi, ale jak ktoś chciałby wymiernie te rogi sobie zobrazować, to dziwnym trafem nie ma się nic w garści.

To ci zobrazuję - proboszcz katedry wynajął do remontu firmę zatrudniającą budowlańców na czarno.
Jeden z nich spadł z dachu i zginął na miejscu.
Nie było nikogo, kto by wypłacił rodzinie jakieś odszkodowanie.
Dlaczego ta firma, bo zapewne była tańsza, dlaczego proboszcz nie dopytał czy pracownicy firmy są legalnie zatrudnieni?
Prasa - lokalna i ogólnopolska szeroko rozpisywała sie o tym przypadku.
Ukarany został właściciel firmy. Ksiądz wymigał sie od wszelkiej odpowiedzialności.

Pt lut 23, 2018 19:47
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona