Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Elementarz bez Bożego Narodzenia 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Kael napisał(a):
Nie wiesz? Naprawde??? Nie wierze.
Przeciez oficjalna i jedynie poprawna nazwa to Zeslanie Ducha Swietego.
(Tak na marginesie wiekszosc znanych mi ludzi myli je z Bozym Cialem, pewnie ze wzgledu na te brzozki)
A jak nas poucza Wikipedia, Zielone Swiatki moga sie kojarzyc z .... poganstwem
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zielone_%C5%9Awi%C4%85tki

A oczywiscie Wielkanoc to tez niewlasciwe okreslenie. To Swieto Zmartwychwstania Panskiego. I tylko w tej formie powinno byc uzyte w ELEMENTARZU (zeby sobie dzieci jezyk polamaly przy nauce czytania).


Aleś ty pryncypialna :roll: Ale cóż, wolno ci, ja nie uważam, że używanie nazwy "Wielkanoc" to "zgorszenie i działanie antykatolickie", masz prawo do własnego zdania :-D

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Ostatnio edytowano Cz lip 03, 2014 11:36 przez Soul33, łącznie edytowano 1 raz

errata za porozumieniem



Cz lip 03, 2014 10:34
Zobacz profil
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
No wlasnie, @Johnny99 "nie uwaza", wiec nie ma co kopii kruszyc. Ale za okreslenie "Swieta", przy ktorych wyraznie jest mowa o tradycjach typowych dla Bozego Narodzenia, @Johnny99 by ten antykatolicki rzad obalil.


Cz lip 03, 2014 10:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Kael napisał(a):
No wlasnie, @Johnny99 "nie uwaza", wiec nie ma co kopii kruszyc. Ale za okreslenie "Swieta", przy ktorych wyraznie jest mowa o tradycjach typowych dla Bozego Narodzenia, @Johnny99 by ten antykatolicki rzad obalil.


Ty sie aby na pewno dobrze czujesz? :shock:

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz lip 03, 2014 10:49
Zobacz profil
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Johnny99 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
I nadal aktualne jest pytanie: o co wam chodzi?


O celowe przemilczanie źródła tradycji, o której się przecież dzieciom z jakiegoś powodu mówi.

Przecież można było w elementarzu całkowicie pominąć temat świąt. Myślę, że wtedy mało kto by to zauważył. Ale skoro się już powiedziało A, to tak ostentacyjne pomijanie B (albo wręcz przeciwnie: powiedziano B, pomijając A) wzbudza oczywiste kontrowersje. I jest to problem nie tylko katolików, bo nie tylko katolicy obchodzą Boże Narodzenie.


Przepraszam. @Johnny99 nawiazuje tu li i jedynie do problemu braku protestow ze strony niekatolikow. Do problemu okreslenia "Gwiazdka" zamiast Bozego Narodzenia nawiazuje nie wprost, choc wzbudza to wedlug niego "oczywiste kontrowersje"
Tym razem to @MARIEL walczyla do upadlego o Boze Narodzenie, bo samo nawiazanie do Wigilii czy okreslenie "Gwiazdka" to za malo.
No to to o Zielonych Swiatkach tez bylo do @MARIEL. @Johnny99 wcale nie musial na to odpowiadac.

Dla mnie "Zielone Swiatki" zamiast "Zeslania Ducha swietego" to ta sama kategoria co "Gwiazdka" czy "Wigilia" zamiasta Swiat Bozego Narodzenia (przypomne: poczatek klasy 1. i czytania)

http://gosc.pl/doc/2073423.Boze-Narodze ... lementarza

GN zyczy sobie wyraznie calosciowego opisu przebiegu obchodzenia SBN z pasterka, zlobkiem i innymi uroczystosciami. Opis uroczystej Mszy sw tez by sie przydal w spoleczenstwie, ktore coraz czesciej koscioly widzi tylko z zewnatrz, bo sa na ogol zamkniete wieksza czesc dnia.
A edukacje w tej kwestii nalezy zaczac juz ... w zlobku.


Cz lip 03, 2014 11:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Kael napisał(a):
Dla mnie "Zielone Swiatki" zamiast "Zeslania Ducha swietego" to ta sama kategoria co "Gwiazdka" czy "Wigilia" zamiasta Swiat Bozego Narodzenia (przypomne: poczatek klasy 1. i czytania)


No to jeśli się okaże, że w "wiosennej" (jeszcze nie opublikowanej) części Elementarza będą "Zielone Świątki" zamiast "Zesłania Ducha Świętego", to wrócimy do tematu, ok?

Na razie Ministerstwo zgodziło się z petytorami:

Przychylamy się do głosów rodziców, naprawiamy błąd i "Boże Narodzenie" już jest w elementarzu.

Więc jak na razie koniec tematu.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz lip 03, 2014 11:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Gdyby jeszcze podano genezę tych świąt i wyjaśniono dzieciom, że tak naprawdę nie wiadomo kiedy urodził się Jezus, a wybrano 25 grudnia, bo wówczas obchodzono narodziny Mitry i rządzący chcieli (jak widać, skutecznie) wymazać pamięć o Mitrze i zastąpić go Jezusem, to by było w porządku.
Chyba wyślę taki apel do ministerstwa.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz lip 03, 2014 11:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Przekartkowałem elementarz. Nie zauważyłem, choć wydaje się to niemożliwe. Proszę o ifno:
Czy w elementarzu zostało użyte słowo Polska i Polak? Na której stronie?


Cz lip 03, 2014 12:06
Zobacz profil
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
No prosze, kolejne zarzuty.
Moze brak tam jeszcze opisu bitwy pod Grunwaldem i Powstania Warszawskiego? Zgroza!

Mnie nauczono czytania i pisania na "Ala ma Asa" ale rozumiem, ze od tamtej pory wymagania wzrosly!


Cz lip 03, 2014 12:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Kael napisał(a):
No prosze, kolejne zarzuty.


No po prostu straszne, jak tak można! Każdy porządny człowiek wie, że Elementarz jest idealny i nie należy mieć do niego żadnych uwag :-D

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz lip 03, 2014 12:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Swoją drogą GN jakby manipuluje:

Cytuj:
Protest rodziców okazał się w tym przypadku skuteczny i resort zdecydował się przywrócić do podręcznika zwroty odnoszące się do chrześcijańskich korzeni świąt.


znaczy co - były, zostały usunięte i trzeba je było przywracać?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz lip 03, 2014 12:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL