Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 07, 2024 3:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Elementarz bez Bożego Narodzenia 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Kozioł napisał(a):
I nadal aktualne jest pytanie: o co wam chodzi?


O celowe przemilczanie źródła tradycji, o której się przecież dzieciom z jakiegoś powodu mówi.

Przecież można było w elementarzu całkowicie pominąć temat świąt. Myślę, że wtedy mało kto by to zauważył. Ale skoro się już powiedziało A, to tak ostentacyjne pomijanie B (albo wręcz przeciwnie: powiedziano B, pomijając A) wzbudza oczywiste kontrowersje. I jest to problem nie tylko katolików, bo nie tylko katolicy obchodzą Boże Narodzenie.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn cze 30, 2014 7:24
Zobacz profil
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Celowe pominięcie?
Przecież elementarz czyta się w kontekście tego, co dzieje się wokoło. Dziecko widzi nadchodzące święta i czyta o tym w elementarzu. Naucza sie o Bożym Narodzeniu na katechezie i dziecko widzi odzwierciedlenie tego w elementarzu. Kupuje się choinkę i dziecko czyta o tym w elementarzu. W wigilię na stole jest karp zatłuczony przedtem w wannie przez tatusia/mamusie i dziecko czyta o tym w elementarzu.

Elementarz nie jest jedynym, czy nawet zasadniczym źródłem wiedzy dziecka. Ma za zadania nauczyć dziecko alfabetu i czytania. Aby to było łatwiejsze dla dziecka elementarz nawiązuje do otaczającej dziecko rzeczywistości. Nawiązuje, a nie opisuje.

Czy jezeli w podręczniku do matematyki pojawi się element "świąteczny", np liczenie bombek, czy swieczek, to oburzeni będa się domagac liczenia apostołów (12-stu? 13-stu? 14-stu? :lol: ) ?


Pn cze 30, 2014 7:42
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Johnny99 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Tradycją są zakupy, choinka, karp. Msza juz niekoniecznie. Nie wszyscy praktykują i nie wszyscy wierzą.


Msza też. Na pasterkę chodzą tłumy ateistów.

Czasy Ci sie pomyliły - tak bywało w latach 80-tych w PRL.
Aktualnie zdecydowana większość to tzw katolicy niepraktykujący, na pasterce czy rezurekcji ich nie uświadczysz.


Pn cze 30, 2014 7:55

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Alus napisał(a):
Johnny99 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Tradycją są zakupy, choinka, karp. Msza juz niekoniecznie. Nie wszyscy praktykują i nie wszyscy wierzą.


Msza też. Na pasterkę chodzą tłumy ateistów.

Czasy Ci sie pomyliły - tak bywało w latach 80-tych w PRL.
Aktualnie zdecydowana większość to tzw katolicy niepraktykujący, na pasterce czy rezurekcji ich nie uświadczysz.

Z moich obserwacji wynika,że niepraktykujacy właśnie idą 2 razy w roku , bo tak wypada ;)


Pn cze 30, 2014 10:32
Zobacz profil
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Pewności nie ma czy będzie to zmiana ostateczna ;) ale MEN uwzględnił napływające uwagi i przywrócił "Boże Narodzenie" w darmowych elementarzach.


Śr lip 02, 2014 14:56
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Cytuj:
Z moich obserwacji wynika,że niepraktykujacy właśnie idą 2 razy w roku , bo tak wypada ;)

Nie wszyscy stosują się do tego co "wypada".
Dla bardzo wielu "wypada" kupić stosy prezentów pod choinkę....i wieczór po spożyciu wigilii spędzają na rozpakowywaniu, przymierzaniu, sprawdzaniu otrzymanych podarków.


Śr lip 02, 2014 15:01
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Są i tacy, co po kolacji wigilijnej otwierają pół litra ...
Wracając do tematu : ministerstwo przeprasza, zamiast "świąt" w elementarzu będzie "Wigilia" i "Boże Narodzenie".
Wg mnie to bylo strzelanie z armat do wróbli.
A i tak sa komentarze, ze to nie było zwycięstwo, że PO jest antykatolicka tylko mydli oczy :)

Przeciez nie było "przerwy swiątecznej", czy "przerwy grudniowej", tylko okreslenie "święta".
Niech podniesie rękę ten, kto nie wie na jakie święta kupuje się choinkę i ukatrupia karpia!


Śr lip 02, 2014 19:58
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
A na wiosne nie ma mowy w Elemetarzu np o Zielonych Swiatkach?
To by bylo zgorszenie i dzialanie antykatolickie...


Śr lip 02, 2014 20:00
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
MARIEL napisał(a):
Pewności nie ma czy będzie to zmiana ostateczna ;) ale MEN uwzględnił napływające uwagi i przywrócił "Boże Narodzenie" w darmowych elementarzach.

Przywróci pod wpływem żądań rodziców, gdyby nie te żądania "Bożego Narodzenia" nie byłoby w darmowym elementarzu.


Śr lip 02, 2014 20:26

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Johnny99 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Tradycją są zakupy, choinka, karp. Msza juz niekoniecznie. Nie wszyscy praktykują i nie wszyscy wierzą.



W polskiej tradycji katolickiej kulminacją jest pasterka, a nie Wigilia :shock:


Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Nawet w mediach 24 grudnia trąbią o "uroczystej Wigilii, do której wkrótce zasiądziemy" :) Zaś gazety i kolorowe czasopisma prześcigają się w podpowiadaniu gospodyniom jak najlepiej menu wigilijne skomponować, jak udekorować stół, w jakiej wystąpić kreacji itd


Cz lip 03, 2014 8:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
mareta napisał(a):
Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Nawet w mediach 24 grudnia trąbią o "uroczystej Wigilii, do której wkrótce zasiądziemy" :) Zaś gazety i kolorowe czasopisma prześcigają się w podpowiadaniu gospodyniom jak najlepiej menu wigilijne skomponować, jak udekorować stół, w jakiej wystąpić kreacji itd


A co miałyby pisać o pasterce?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz lip 03, 2014 8:11
Zobacz profil
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Kael napisał(a):
A na wiosne nie ma mowy w Elemetarzu np o Zielonych Swiatkach?
To by bylo zgorszenie i dzialanie antykatolickie...

Nie ma? :o
No to zaraz zadzwonię do Braci z KZ, KBwCh, KChWE, KB, EWZ i innych ruchu zielonoświątkowego i urządzamy marsz z pochodniami na Warszawę.
Może się nawet z Odnowy w Duchu świętym przyłączą, to będziemy palic kukły i opony!
;)


Cz lip 03, 2014 10:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Kozioł napisał(a):
Wracając do tematu : ministerstwo przeprasza, zamiast "świąt" w elementarzu będzie "Wigilia" i "Boże Narodzenie".


Uuu, chyba musicie zaprotestować, przecież to nie "podręcznik katechezy"! :D

Kael napisał(a):
A na wiosne nie ma mowy w Elemetarzu np o Zielonych Swiatkach?
To by bylo zgorszenie i dzialanie antykatolickie...


O, dlaczego tak uważasz? :roll:

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz lip 03, 2014 10:12
Zobacz profil
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Johnny99 napisał(a):
Kael napisał(a):
A na wiosne nie ma mowy w Elemetarzu np o Zielonych Swiatkach?
To by bylo zgorszenie i dzialanie antykatolickie...


O, dlaczego tak uważasz? :roll:

Nie wiesz? Naprawde??? Nie wierze.
Przeciez oficjalna i jedynie poprawna nazwa to Zeslanie Ducha Swietego.
(Tak na marginesie wiekszosc znanych mi ludzi myli je z Bozym Cialem, pewnie ze wzgledu na te brzozki)
A jak nas poucza Wikipedia, Zielone Swiatki moga sie kojarzyc z .... poganstwem
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zielone_%C5%9Awi%C4%85tki

A oczywiscie Wielkanoc to tez niewlasciwe okreslenie. To Swieto Zmartwychwstania Panskiego. I tylko w tej formie powinno byc uzyte w ELEMENTARZU (zeby sobie dzieci jezyk polamaly przy nauce czytania).


Ostatnio edytowano Cz lip 03, 2014 10:28 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 3 razy



Cz lip 03, 2014 10:26
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Johnny99 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Wracając do tematu : ministerstwo przeprasza, zamiast "świąt" w elementarzu będzie "Wigilia" i "Boże Narodzenie".


Uuu, chyba musicie zaprotestować, przecież to nie "podręcznik katechezy"! :D

Nie mówcie do mnie per "wy", towarzyszu, proszę się zwracać per "pan" lub "ty".

A dlaczego mam protestować? Oba określenia mi odpowiadają. Pisanie o świętach w kontekście choinki i karpia było jednoznaczne. Nie uważałem ten elementarz za antychrześcijański.

Mam wrażenie, że niektórzy katolicy chcieli by w elementarzu imprimatur.


Cz lip 03, 2014 10:26
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL