Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Elementarz bez Bożego Narodzenia 
Autor Wiadomość
Post Elementarz bez Bożego Narodzenia
W nowym darmowym elementarzu (część o Zimie) nie ma żadnej wzmianki o Bożym Narodzeniu.
Jeśli komuś to stopniowe odcinanie się od chrześcijańskich korzeni Europy nie podoba się to może wysłać swoją uwagę do MEN-u; podobno jest jeszcze czas na zmiany.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentowało drugą część „darmowego elementarza” pt. „Zima” (do pobrania na stronie MEN). W rozdziale „Świąteczne zakupy” jest mowa o świętach. Tata z córką kupują upominki, choinkę, mama robi pierogi z kapustą, ktoś inny karpia w galarecie. Nie ma jednak najmniejszej wzmianki o przyczynie tych działań. W podręczniku – zgodnie z trendami politycznej poprawności – nie pojawia się zwrot „Boże Narodzenie”.

Jak informuje MEN na swojej stronie, do 7 lipca można zgłaszać opinie, uwagi, pomysły i propozycje dotyczące „Naszego elementarza”.

Rzecznik ministerstwa powiedziała serwisowi Gosc.pl, że uwagi te mogą jeszcze wpłynąć na kształt podręcznika. Zapytana jednak o to, czy uwagi te mogą także spowodować pojawienie się w podręczniku „Bożego Narodzenia”, nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi.

Pozostaje więc sprawdzić. Możliwość zgłaszania uwag tutaj:
(http://naszelementarz.men.gov.pl/kontakt.php#content).

http://info.wiara.pl/doc/2066297.Darmow ... Narodzenia


Pt cze 27, 2014 11:40

Dołączył(a): Wt maja 31, 2011 16:27
Posty: 331
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
No i jakie zagrożenie w związku z tym widzisz? Jak dziecko się naczyta takiego elementarza, to nie będzie wiedziało o istnieniu Bożego Narodzenia? Być może, przy założeniu, że elementarz jest jego jedynym źródłem wiedzy o świecie, a rodziców nie ma nawet zastępczych.


So cze 28, 2014 12:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Widziałam książeczkę dla przedszkolaków zatytułowaną Wielkanoc. Było napisane: Wielkanoc to: święconka baranek, pisanki. śmigus dyngus. Smutne


So cze 28, 2014 21:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Co jest w tym smutnego? To nie była po prostu książka o tradycji?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So cze 28, 2014 21:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 31, 2011 16:27
Posty: 331
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
A ja widziałem książeczki i pisemka dla dzieci mówiące o Jezusie. I co, ja mam się smucić z tego powodu? Naprawdę smutne dla ciebie jest, że nie wszystkie książeczki dla dzieci (takie przeznaczone dla wszystkich dzieci, nie tylko dzieci katolickich rodziców) wpajają im twoją religię?


So cze 28, 2014 21:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
JedenPost napisał(a):
Co jest w tym smutnego? To nie była po prostu książka o tradycji?

Tak to odczułam, ponieważ Wielkanoc sprowadzono tylko do tradycji


So cze 28, 2014 22:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
No bo to prawdopodobnie była książka właśnie na ten temat, przeznaczona dla wszystkich.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N cze 29, 2014 9:06
Zobacz profil
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Pytanie zasadnicze - czy w obowiązujących aktualnie jest temat Bożego Narodzenia lub Wielkanocy.?


N cze 29, 2014 10:37
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Nie wiem jak jest w innych elementarzach (nauczyciel ma prawo wybrać z dostępnej oferty ten podręcznik który uważa za najlepszy), moja córka uczyła się z podręczników Białobrzeskiej wyd. Disdasko. Temat świąt chrześcijańskich był poruszany, oczywiście nie w formie nawoływania do nawrócenia, tylko czysto informacyjnej.


N cze 29, 2014 11:33
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
mareta napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Co jest w tym smutnego? To nie była po prostu książka o tradycji?

Tak to odczułam, ponieważ Wielkanoc sprowadzono tylko do tradycji

Elementarz jest osadzony w tradycji polskich katolików. I jest to elementarz, a nie pomoc katechetyczna. Wydaje go Ministerstwo Edukacji Narodowej, a nie któraś z kurii.
Nie ma w nim nic na temat tradycji polskich ewangelików, polskich Żydów, czy polskich muzułmanów. nie ma nic o polskich prawosławnych.
Obecnie zdecydowana większość obywateli RP to katolicy i zostało to dokładnie w elementarzu zobrazowane. Nie rozumiem w czym problem, nie rozumiem tych jęków.


N cze 29, 2014 21:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Kozioł napisał(a):
mareta napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Co jest w tym smutnego? To nie była po prostu książka o tradycji?

Tak to odczułam, ponieważ Wielkanoc sprowadzono tylko do tradycji

Elementarz jest osadzony w polskiej tradycji. I jest to elementarz, a nie pomoc katechetyczna. Wydaje go Ministerstwo Edukacji Narodowej, a nie któraś z kurii. Nie rozumiem w czym problem.
Problem w tym, że jeśli rzeczywiście MEN chce oddać to, jak rzeczywiście wygląda polska tradycja, to powinno zostać umieszczone np. pójście do kościoła na Mszę (w czasie Wielkanocy nawet na kilka), a jeśli nie zostało to umieszczone, to nie przedstawia to polskiej tradycji, ale przedstawia część prawdy, czyli całą nieprawdę.

Kozioł napisał(a):
Obecnie zdecydowana większość obywateli RP to katolicy i zostało to dokładnie w elementarzu zobrazowane.
Z tego co tu ludzie piszą, to zostało to zobrazowane bardzo niedokładnie i nie za bardzo wiadomo, co miałoby wskazywać na to, że przedstawione święta obchodzili katolicy, a nie ewangelicy, Żydzi, muzułmanie czy ateiści.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N cze 29, 2014 22:04
Zobacz profil
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Elbrus napisał(a):
Problem w tym, że jeśli rzeczywiście MEN chce oddać to, jak rzeczywiście wygląda polska tradycja, to powinno zostać umieszczone np. pójście do kościoła na Mszę (w czasie Wielkanocy nawet na kilka), a jeśli nie zostało to umieszczone, to nie przedstawia to polskiej tradycji, ale przedstawia część prawdy, czyli całą nieprawdę.

Tradycją są zakupy, choinka, karp. Msza juz niekoniecznie. Nie wszyscy praktykują i nie wszyscy wierzą.
Elbrus napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Obecnie zdecydowana większość obywateli RP to katolicy i zostało to dokładnie w elementarzu zobrazowane.
Z tego co tu ludzie piszą, to zostało to zobrazowane bardzo niedokładnie i nie za bardzo wiadomo, co miałoby wskazywać na to, że przedstawione święta obchodzili katolicy, a nie ewangelicy, Żydzi, muzułmanie czy ateiści.
Żydzi nie obchodzą Boze Narodzenie. Muzułmanie podobnie. Tradycyjną potrawą dla ewangelików jest gęś, a nie karp. Prawosławni obchodzą Boże Narodzenie, a Wigilia jest tylko jakby wstępem, a nie kulminacją (jak w polskiej tradycji katolickiej, a karp (przyjęty lokalnie) kontynuacją 40-to dniowego postu, a nie daniem kulminacyjnym.
Ponadto co w tym złego, ze święto nie zostalo opisane jako katolickie? Czy ewangelicy i prawosławni nie sa i nie byli obywatelami RP? Czy MEN reprezentuje tylko polaków katolików?

Gdyby MEN miałby być taki poprawny politycznie, to by o karpiu nie wspominał, a nawet o choince.


N cze 29, 2014 22:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Kozioł napisał(a):
Tradycją są zakupy, choinka, karp. Msza juz niekoniecznie. Nie wszyscy praktykują i nie wszyscy wierzą.


Msza też. Na pasterkę chodzą tłumy ateistów.

Kozioł napisał(a):
Prawosławni obchodzą Boże Narodzenie, a Wigilia jest tylko jakby wstępem, a nie kulminacją (jak w polskiej tradycji katolickiej


W polskiej tradycji katolickiej kulminacją jest pasterka, a nie Wigilia :shock:

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn cze 30, 2014 6:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
Johnny99 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Tradycją są zakupy, choinka, karp. Msza juz niekoniecznie. Nie wszyscy praktykują i nie wszyscy wierzą.


Msza też. Na pasterkę chodzą tłumy ateistów.



:D

Ale w jakim celu... litości, tego małe dzieci chyba jeszcze wiedzieć nie muszą?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn cze 30, 2014 6:51
Zobacz profil
Post Re: Elementarz bez Bożego Narodzenia
I nadal aktualne jest pytanie: o co wam chodzi?
Czy to elementarz, czy podręcznik (sic!) katechezy?
A może to taka specjalna wersja tylko dla praktykujących katolików? (kilkanaście procent ludności RP?)


Pn cze 30, 2014 7:16
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL