Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 18:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Ankieta o postrzeganiu wyznawców różnych religii 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sty 04, 2015 14:22
Posty: 1
Post Ankieta o postrzeganiu wyznawców różnych religii
Witam,

Piszę obecnie pracę magisterską o postrzeganiu grup społecznych w Polsce. Badam jak nawzajem widzą siebie przedstawiciele różnych grup religijnych. Ankieta jest anonimowa, a dodatkowo osoby biorące w niej udział mają szansę wylosować nagrodę (bony do empiku lub wejściówki do kina).

Link do ankiety:
http://moje-ankiety.pl/respond-61064.html

Pozdrawiam,
Marta


N sty 04, 2015 14:39
Zobacz profil
Post Re: Ankieta o postrzeganiu wyznawców różnych religii
Ankieta troszkę nie przemyślana.
W wyborze religii zabrakło SJ (których jest w Polsce prawie tyle samo, co protestantów, a dużych miastach reprezentacja SJ jest znaczna), buddyzmu (3x więcej niż wyznawców islamu, a 10x więcej niz Żydów), czy rodzimowierców (dwa razy więcej niz wyznawców judaizmu).


Pn sty 05, 2015 8:20
Post Re: Ankieta o postrzeganiu wyznawców różnych religii
Co więcej ankieta skupia sie tylko na katolikach, ateistach i muzułmanach.

Przypomnę (za wiki):

Udział procentowy religii w Polsce
Dane GUS na koniec 2011 roku:

katolicyzm – 86,9% (gł. Kościół rzymskokatolicki – 86,7%, Kościół greckokatolicki – 0,14%, starokatolicyzm – 0,12%)
prawosławie – 1,31% (gł. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny – 1,31%)
protestantyzm – 0,38% (gł. ewangelicy – 0,18%, zielonoświątkowcy – 0,09%, pozostali ewangelikalni chrześcijanie – 0,07%, adwentyści i inne grupy – 0,04%)
Świadkowie Jehowy – 0,34%
buddyzm – ok. 0,04%
islam – 0,013%
rodzimowierstwo - ok. 0,01%
judaizm – 0,004%


Pn sty 05, 2015 8:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 18, 2012 20:40
Posty: 1053
Post Re: Ankieta o postrzeganiu wyznawców różnych religii
Kozioł napisał(a):
Przypomnę (za wiki):

Udział procentowy religii w Polsce
Dane GUS na koniec 2011 roku:

katolicyzm – 86,9% (gł. Kościół rzymskokatolicki – 86,7%, Kościół greckokatolicki – 0,14%, starokatolicyzm – 0,12%)

Błąd. Nie wystarczy, aby kościół miał w nazwie przymiotnik "katolicki", ale, aby być "katolicki", musi być w pełnej jedności z papieżem. Starokatolicki Kościół Mariawitów nie jest, nie należy zatem do kościoła katolickiego. Kościół rzymsko katolicki prowadzi dialog ekumeniczny z starokatolikami, a w 79 r. oba kościoły podpisały protokół o wzajemnym uznawaniu chrztu świętego.


Pn sty 05, 2015 9:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Ankieta o postrzeganiu wyznawców różnych religii
Ciekawe że w ankiecie rzeczowniki oznaczające wyznawców religii są pisane wielką literą, ale już ateiści małą. Taka mała dyskryminacja? Pomijam, że używanie wielkich liter w opisywanej sytuacji jest zwykłym błędem ortograficznym, co nie powinno się zdarzać na poziomie studiów magisterskich!

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn sty 05, 2015 11:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Ankieta o postrzeganiu wyznawców różnych religii
Wyjątkowo Jajko ma rację..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 05, 2015 11:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Ankieta o postrzeganiu wyznawców różnych religii
Tia...wyjątkowo...wyjątkowo to Johnny mi ją przyznał :D

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn sty 05, 2015 11:39
Zobacz profil
Post Re: Ankieta o postrzeganiu wyznawców różnych religii
magda68 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Przypomnę (za wiki):

Udział procentowy religii w Polsce
Dane GUS na koniec 2011 roku:

katolicyzm – 86,9% (gł. Kościół rzymskokatolicki – 86,7%, Kościół greckokatolicki – 0,14%, starokatolicyzm – 0,12%)

Błąd. Nie wystarczy, aby kościół miał w nazwie przymiotnik "katolicki", ale, aby być "katolicki", musi być w pełnej jedności z papieżem. Starokatolicki Kościół Mariawitów nie jest, nie należy zatem do kościoła katolickiego. Kościół rzymsko katolicki prowadzi dialog ekumeniczny z starokatolikami, a w 79 r. oba kościoły podpisały protokół o wzajemnym uznawaniu chrztu świętego.

To nie błąd. Tak się klasyfikuje Kościoły tradycji katolickiej, taka jest sytematyka. Taką sama zastosowano i opisano w haśle katolicyzm, choc całe hasło zostalo napisane z punktu widzenia KRK

Przy okazji: wg doktryny KRK wszelkie sakramenty w Kościołach starokatolickich są ważne ale "niegodne".


Pn sty 05, 2015 14:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Ankieta o postrzeganiu wyznawców różnych religii
Co to znaczy "tak się klasyfikuje"? Kto tak klasyfikuje? Równie dobrze można luteran podciągnąć pod katolicyzm - przecież Luter, zanim zaczął "protestować", też był katolikiem..

BTW mariawici nazywają "katolikami" także np. prawosławnych. Cóż, każdy może sobie każdych nazywać jak mu się podoba. Nie rozumiem więc, co to znaczy "taka jest systematyka"? Taka jest czyja systematyka? Wikipedystyczna? Religioznawcza? Może metodystyczna? Bo na pewno nie nasza.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 05, 2015 15:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Ankieta o postrzeganiu wyznawców różnych religii
No, "wasza" to jest taka, że kto został ochrzczony po katolicku, ten katolikiem jest na wieki wieków amen, nie?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn sty 05, 2015 15:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 18, 2012 20:40
Posty: 1053
Post Re: Ankieta o postrzeganiu wyznawców różnych religii
Dla informacji wszystkich, którzy odwiedzają ten wątek.
Nie ma na szczęście "ochrzczonych po katolicku", ale chrześcijańsku. W tym jednym przynajmniej większość kościołów się dogadała: wzajemnie uznawać chrzest.
Tak Jajko jesteś ochrzczony na wieki wieków Amen. Co nie znaczy, że to Ci gwarantuje zbawienie, jeśli je sam odrzucisz. A jaki w takim razie los kogoś takiego, kto świadomie odrzuca Boże zbawienie? Nie moja działka to oceniać. Jest Jedyny Sędzia, Jezus Chrystus.


Pn sty 05, 2015 19:59
Zobacz profil
Post Re: Ankieta o postrzeganiu wyznawców różnych religii
Johnny99 napisał(a):
Co to znaczy "tak się klasyfikuje"? Kto tak klasyfikuje? Równie dobrze można luteran podciągnąć pod katolicyzm - przecież Luter, zanim zaczął "protestować", też był katolikiem..

BTW mariawici nazywają "katolikami" także np. prawosławnych. Cóż, każdy może sobie każdych nazywać jak mu się podoba. Nie rozumiem więc, co to znaczy "taka jest systematyka"? Taka jest czyja systematyka? Wikipedystyczna? Religioznawcza? Może metodystyczna? Bo na pewno nie nasza.

Możesz się burzyć ale własnie w religioznawstwie najczęstszy, "klasyczny" podział to
- katolicyzm, a w nim KK wszystkich obrządków, kościoły starokatolickie, kościoły narodowe, mariawityzm, nurty tradycjonalistyczne i liberalne
- Kośioły wschodnie : prawosławni, asyryjskie, orientalne, a także staroobrzędowcy
- protestantyzm, a w nim Koscioły ewangelickie, wszelkie Kościoły ewangelikalne, anglikanizm, episkopalne, a nawet husydzi i waldensi.

Co do Luteran, to przy klasyfikacji genetycznej faktycznie są katolikami.

Życzę zdrowia, spokoju, dystansu i pogody ducha.


Pn sty 05, 2015 20:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Ankieta o postrzeganiu wyznawców różnych religii
Kozioł napisał(a):
Możesz się burzyć ale własnie w religioznawstwie najczęstszy, "klasyczny" podział to
- katolicyzm, a w nim KK wszystkich obrządków, kościoły starokatolickie, kościoły narodowe, mariawityzm, nurty tradycjonalistyczne i liberalne


Poinformuj w takim razie znajomych religioznawców, że zgodnie z "Zasadami wiary", opublikowanymi na oficjalnej stronie mariawitów w RP (
http://www.mariawita.pl/htmls/indexpl.html),
Kościół Starokatolicki Mariawitów opiera się na starodawnych katolickich zasadach wiary i moralności. Zasady te zawarte są w księgach kanonicznych Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu oraz dogmatach i tradycji niepodzielonego Kościoła określone na pierwszych siedmiu soborach powszechnych

Zatem Kościół Starokatolicki Mariawitów jest "katolicki" w mniej więcej tym samym sensie, co Kościół prawosławny albo.. metodystyczny:

Metodyzm (...) wraz z całym chrześcijaństwem podziela wiarę w Trójjedynego Boga, wyrażoną w apostolskim, atanazjańskim i nicejsko-konstantynopolitańskim Wyznaniu Wiary oraz w decyzjach dogmatycznych pierwszych siedmiu soborów powszechnych.

http://www.jednota.pl/ekumenia-i-religi ... 9-metodyci

choć już nie luterański:

Wiara luterańska odrzuca osobę oraz wszelkich dogmatów ustalonych przez niego oraz sobory. Z wyłączeniem pierwszych czterech soborów

http://www.luteranie.com.pl/category/luteranizm/

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr sty 07, 2015 13:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL