Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 jeszcze raz ankieta o moralności - krócej, inaczej :) 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt gru 30, 2014 19:36
Posty: 2
Post jeszcze raz ankieta o moralności - krócej, inaczej :)
Temat tego, co jest moralne, a co niemoralne, pasjonuje mnie jako człowieka przywiązanego do nauki.

Wciąż szukam odpowiednich metod, aby pytać ludzi o moralność i o to, co ich oburza.

Jestem ciekaw, czy metoda zastosowana w poniższym badaniu okaże się efektywna. :)

Zapraszam :) I zapraszam też ludzi zainteresowanych tematem do podzielenia się swoją opinią na temat tego, jak moralność zdefiniować...

http://goo.gl/forms/foZsmej2KL

Pozdrawiam!
Paweł


Pt sty 23, 2015 13:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: jeszcze raz ankieta o moralności - krócej, inaczej :)
Wypełniłem, ale ankieta chyba dla satanistów, którzy za pieniądze zrobią wszystko

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt sty 23, 2015 14:11
Zobacz profil
Post Re: jeszcze raz ankieta o moralności - krócej, inaczej :)
Kilka dni temu widzialam w niemieckiej telewizji program na ten temat. Chodzilo o zgode na zabicie myszy laboratoryjnej. Jezeli nie przyjelo sie 10 euro mysz zyla do naturalnej smierci. Jezeli sie przyjelo - byla zabijana, co jest zwyklyn losem tych mysz. Wynik byl chyba okolo polowy.
Ciekawszy byl wynik, kiedy zaangazowane bylo w sprawe wiecej osob na zasadzie jeden kupuje inny sprzedaje i byla kwestia ceny, a juz zupelnie dramatyczny dla myszy byl wynik, kiedy byla przedmiotem targu wielu osob (76%). Tlumaczenie bylo mniej wiecej takie, ze w tym wypadku ludzie mysla, ze jezeli nie on, to ktos i tak to zrobi, to dlaczego nie on ma dostac te pieniadze?


Ta (chyba) audycja po niemiecku jest tu
http://www.3sat.de/mediathek/?mode=play&obj=21011


Pt sty 23, 2015 15:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: jeszcze raz ankieta o moralności - krócej, inaczej :)
Nie bardzo mogę wypełnić ankietę. Powód jest taki, że nie sprecyzowano celu na jaki potrzebne by były komuś pieniądze. A w zależności od celu, ja bym się zachował skrajnie różnie. Np. gotów bym był nie tylko kopnąć, ale nawet zabić kota, gdybym miał za to dostać pieniądze niezbędne do opłacenia jakiejś bardzo drogiej operacji ratującej życie czy zdrowie dla kogoś z najbliższych. Ale nie kopnąłbym już kota za najnowszy model komórki. Moje odpowiedzi będą więc zależne od mojego stanu posiadania i potrzeb, a nie tylko od "moralności".

No, chyba że taki był zamiar, ale to powoduje, że odpowiedzi są skrzywione przez bieżące problemy ankietowanych. Np. sądzą, że wielu frankowiczów gotowych by było kopnąć kota za kwotę pozwalającą spłacić im kredyt.
Proponuję ustalić jakieś warunki jednakowe dla wszystkich ankietowanych, najlepiej chyba w kilku wariantach zamożności i potrzeb i dopiero ją przeprowadzić.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So sty 24, 2015 18:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 12, 2014 11:29
Posty: 134
Post Re: jeszcze raz ankieta o moralności - krócej, inaczej :)
Jajko ma dużo racji w tym co napisał... w skrajnym głodzie....to nawet zjadłabym tego kota:))

_________________
"Dla ludu religia jest prawdą, dla mędrców fałszem, a dla władców jest po prostu użyteczna" (Seneka Młodszy)


So sty 24, 2015 18:40
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: jeszcze raz ankieta o moralności - krócej, inaczej :)
Tutaj chodzi o (censored) się dla pieniędzy

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So sty 24, 2015 20:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: jeszcze raz ankieta o moralności - krócej, inaczej :)
przypomina się https://www.youtube.com/watch?v=Ds8yfx2-wPQ

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So sty 24, 2015 20:19
Zobacz profil
Post Re: jeszcze raz ankieta o moralności - krócej, inaczej :)
goral27 napisał(a):
Wciąż szukam odpowiednich metod, aby pytać ludzi o moralność i o to, co ich oburza.

Jestem ciekaw, czy metoda zastosowana w poniższym badaniu okaże się efektywna. :)


A co, promotor nie tego? :)
Metoda może i w określonych ramach miała by szanse, ale narzędzia - koszmar. Tego typu badanie granic w pytaniach ankietowych przez net na dowolnych ludziach (pownieneś podobierać ich sam przy takich pytaniach) i to bez kontekstu. Zgroza. Nawet nie popularnonaukowa - przykro mi, ale serce mi się kraje jak to widzę:)
Zniknęły dżdżownice, dlaczego? :)

Ja Ci powiem - nie okaże się, a uwali Ci to już samo weryfikowanie wstępne,kiedy zobaczysz, że ludzie nie korzystają z kwot. W większości.
Naprawdę nie ma dobrych publikacji o budowie narzędzi badawczych i doborze ? Musisz sam? To jakiś eksperyment:)?


So sty 24, 2015 23:04
Post Re: jeszcze raz ankieta o moralności - krócej, inaczej :)
Przelicznik finansowy jest istotny głównie dla obywateli USA. W przyszłości sugerowałbym określenie ekwiwalentu świństwa (niech to będzie np. kopnięcie owego kota) i odnoszenie czynów do takiego kopnięcia. Np. odmówienie rewanżu koledze - 20 kotokopniaków itp.


Pn sty 26, 2015 8:00

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: jeszcze raz ankieta o moralności - krócej, inaczej :)
Widzę że łatwo ci przychodzi kopnięcie kota. Ja napisałem że nie kopnę za żadne pieniądze

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 26, 2015 9:26
Zobacz profil
Post Re: jeszcze raz ankieta o moralności - krócej, inaczej :)
Dlatego uważam, że przelicznik pieniężny jest nieadekwatny. Co innego gdyby bezdomny kot obsikał cię z gałęzi. Myślę, że wówczas przynajmniej byś zaklął ze złości, a może nawet przemknęłoby ci przez głowę od 0,1 do 0,25 kotokopa.


Pn sty 26, 2015 9:42
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL