Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 1:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Zakaz aborcji 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Zakaz aborcji
Małgosiaa napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
DLaczego "więzieniem"? Papież określił, że prawo powinno chronić te dzieci. Nie oczekujesz chyba że poda konkretne wymiary kary?

Nie, nie oczekuję, że poda wymiary kary. Prosiłam o podanie konkretnego nauczania papieża, że należy karać więzieniem.
A ja pisałem o ochronie prawnej. I o tym pisał papież, a Ty się temu sprzeciwiasz i żeby to pokryć wyjeżdżasz że papież nie mówił o więzieniu. Papież w ogóle nie precyzował kary, jednak wyrażnie napisał, że powinna być ochrona prawna.
Cytuj:
Cytuj:
Sprawa jest zupełnie prosta i wynika z priorytetów; albo się kształtuje swoje wybory (każde, w tym i polityczne) na podstawie wiary, albo wiarę na podstawie wyborów politycznych. Dysonans wynikający z faktu, iż chce się głosować na partię skłaniającą się np. do dopuszczalności prawnej zabijania dzieci nienarodzonych można rozwiązać na dwa sposoby:
głosować zgodnie z wiarą
zmodyfikować swoją wiarę tak, by głosowanie na taką partię było z nia zgodne
Jedni wybierają tak, inni tak...

Wersją "soft" wyboru drugiego jest wmówienie sobie, że oczywiście, jestem przeciw aborcji, ale zakaz to jest be, że zakazywać to można złodziejstwa, ale na aborcję jest nieskuteczny itd.

Co jeszcze wymyślisz na mój temat?
No proszę. Opisałem zjawisko, a Ty bezbłędnie się samozidentyfikowałaś. Jednak widać czujesz, że jest coś na rzeczy, jest więc dla Ciebie nadzieja... ;)
---------------------------------------------------------
Palmer napisał(a):
Czegoś nie rozumiesz lub celowo przekręcasz. W Polsce nie ma przyzwolenia na aborcję na życzenie. Prawo tego zabrania. W sumie to przypuszczam, że szukasz na mnie haka, stąd to bezsensowne pytanie na początku postu.
A kto mówi o aborcji na życzenie?
Cytuj:
feelek napisał(a):
Zwracam uwagę, że "nieruszanie obowiązującego prawa" też jest narzucaniem innym swego światopogladu. Ale faktycznie, czasem lepiej nie ruszać.

Czyjego światopoglądu? W tym przypadku to jest kompromis.
Nie odpowiedziałaś - co mają z tego "kompromisu" zamordowane dzieci?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N maja 26, 2019 21:02
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Zakaz aborcji
Niedobrze mi się robi z powodu Twojej manipulacji.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N maja 26, 2019 21:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Zakaz aborcji
Po prostu mistrz z Ciebie ciętej riposty ;)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N maja 26, 2019 21:25
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Zakaz aborcji
Małgosiaa napisał(a):
feelek napisał(a):
Zwracam uwagę, że "nieruszanie obowiązującego prawa" też jest narzucaniem innym swego światopogladu.

Czyjego światopoglądu?

Tych co chcą te prawo zmienić.


N maja 26, 2019 21:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Zakaz aborcji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Po prostu mistrz z Ciebie ciętej riposty ;)


Doceń!


Pn maja 27, 2019 0:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Zakaz aborcji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Cytuj:
Tutaj (powtarzam raz jeszcze) należy edukować wszystkich, niezależnie od światopoglądu.

Edukacja w sprawie tego, że nie należy kraść jakoś nie przeszkadza w ściganiu złodziejstwa.


Złodziejstwo to błędna analogia, gdyż występuje słaba korelacja między wyznawaną religią a oceną złodziejstwa. Zdecydowanie lepsza jest analogia do antykoncepcji - dlaczego konsekwentnie nie domagać się delegalizacji antykoncepcji? Czy ubezpładnianie stosunku jest obiektywnym złem czy tylko kwestią wiary? Albo rozwody - dlaczego konsekwentnie nie domagać się delegalizacji rozwodów? Czy cudzołóstwo jest obiektywnym złem czy tylko kwestią wiary? I czy cudzołóstwo nie jest złem większym niż kradzież bułki w sklepie?

feelek napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
feelek napisał(a):
Zwracam uwagę, że "nieruszanie obowiązującego prawa" też jest narzucaniem innym swego światopogladu.

Czyjego światopoglądu?

Tych co chcą te prawo zmienić.

Ale jest różnica w skali narzucania między:
1. Nie piję alkoholu, przekonuję innych, że jest szkodliwy, ale nie dążę do wprowadzenia prohibicji.
a
2. Nie piję alkoholu, przekonuję innych, że jest szkodliwy i dążę do wprowadzenia prohibicji.

I analogicznie w sytuacji, gdybyśmy aktualnie mieli prohibicję:
1. Nie piję alkoholu, przekonuję innych, że jest szkodliwy, ale dążę do zniesienia prohibicji.
a
2. Nie piję alkoholu, przekonuję innych, że jest szkodliwy i dążę do utrzymania prohibicji.

Pierwsza postawa jest liberalna, gdyż pozostawiasz każdemu możliwość wyboru, a druga jest totalitarna, gdyż narzucasz innym swój pogląd. Oczywiście, bawiąc się w akademickie dyskusje, można twierdzić, że 1. jest narzucaniem postawy liberalnej osobom o zapędach totalitarnych ;)


Pn maja 27, 2019 7:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Zakaz aborcji
Cytuj:
Złodziejstwo to błędna analogia, gdyż występuje słaba korelacja między wyznawaną religią a oceną złodziejstwa. Zdecydowanie lepsza jest analogia do antykoncepcji
bardzo kiepska analogia - antykoncepcja bowiem w zasadzie nie dotyka osób trzecich, a mordowanie dzieci - owszem.
Jak już, lepsza jest analogia (tylko prosze nie wyjeżdżać z rzekomym prawem Godwina) z zabijaniem Żydów. G. mnie obchodzi, co ileś tam osób w społeczeństwie myśli na ten temat - żaden rząd czy parlament nie ma prawa ustalić, że Zydów wolno zabijać.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn maja 27, 2019 8:25
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Zakaz aborcji
Marek_Piotrowski napisał(a):
bardzo kiepska analogia - antykoncepcja bowiem w zasadzie nie dotyka osób trzecich, a mordowanie dzieci - owszem.

Właśnie tu jest pies pogrzebany - Twoim religijnym zdaniem dotyka osób trzecich. I to religijne zdanie jest słabo podzielane przez osoby o innym światopoglądzie. Dlatego postulat całkowitego zakazu aborcji byłby prawem o podłożu wyznaniowym.
Podobnie jest z antykoncepcją czy cudzołóstwem - ocena jest silnie skorelowana z wyznaniem. Do tego cudzołóstwo często dotyka osób trzecich.
Oczywiście analogia jest tylko analogią, ale jeśli już stosować ten argument, to lepsza jest analogia do cudzołóstwa niż do złodziejstwa.


Pn maja 27, 2019 8:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Zakaz aborcji
SweetChild napisał(a):
I analogicznie w sytuacji, gdybyśmy aktualnie mieli prohibicję:


No ale jak nazwać tzw. kompromis aborcyjny w kontekście tego porównania? Prohibicja częściowo-wybiórcza? I jak to określać w porównaniu z resztą UE, zwłaszcza po zmianie prawa w Irlandii?

___________________

Marek_Piotrowski napisał(a):
bardzo kiepska analogia - antykoncepcja bowiem w zasadzie nie dotyka osób trzecich, a mordowanie dzieci - owszem.


Aborcja dotyczy minimum dwóch osób, czyli kobiety w ciąży i dziecka w brzuchu. Są grupy osób, które uważają, że dotyczy to tylko jednej z tych dwóch osób, a interesy tej drugiej należy pominąć. Przy czym pro-choice stawia na pierwszą a pro-life na drugą.

Cytuj:
Jak już, lepsza jest analogia (tylko prosze nie wyjeżdżać z rzekomym prawem Godwina) z zabijaniem Żydów


Można się kłócić o analogie lepsze czy gorsze, zwłaszcza jak w innym temacie porównywano ludobójstwo na m.in. żydach do rządów pewnego PRL-owskiego pierwszego sekretarza. Dlatego wolę porównywać do innej sprawy, która w wielu demokratycznych krajach jest dozwolona, a mianowicie do kary śmierci.


I, uprzedzając, kwestia tzw. niewinności to sprawa dosyć arbitralnie ustalana przez sądy, bywały uniewinniania winnych jak i egzekucje niewinnych. Można optymistycznie założyć, że jakaś większość skazanych na śmierć jest rzeczywiście winna, ale nigdy nie będzie to 100%.


Ktoś kiedyś zauważył, że istnieje silna korelacja negatywna między zwolennikami aborcji a zwolennikami KS-u, dotyczy to tak grup ideologicznych jak i konkretnych osób. Musi być więc jakiś inny czynnik, niezależny od kwestii, czy "wolno zabijać", który wpływa na poglądy tak w jednej jak i w drugiej kwestii.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn maja 27, 2019 8:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Zakaz aborcji
bert04 napisał(a):
No ale jak nazwać tzw. kompromis aborcyjny w kontekście tego porównania? Prohibicja częściowo-wybiórcza?
Niemal pełna prohibicja.

bert04 napisał(a):
I jak to określać w porównaniu z resztą UE, zwłaszcza po zmianie prawa w Irlandii?
W porównaniu z resztą UE z dobrym przybliżeniem można mówić o prohibicji.

Ale bardziej chodziło mi o zasadniczą różnicę między narzucaniem regulacji liberalnych a narzucaniem regulacji totalitarnych.


Pn maja 27, 2019 8:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Zakaz aborcji
SweetChild napisał(a):
W porównaniu z resztą UE z dobrym przybliżeniem można mówić o prohibicji.

Ale bardziej chodziło mi o zasadniczą różnicę między narzucaniem regulacji liberalnych a narzucaniem regulacji totalitarnych.


Jeżeli mówimy o UE*, to jest tu pełno "regulacji totalitarnych" w dużo mniej poważnych sprawach, niż kwestie KS czy aborcji. Krótki Korwin: zapinanie pasów. Niby sprawa, która nie dotyczy innych osób, niż samego poszkodowanego (w razie wypadku). A nakaz zapinania pasów jest.

A co do "regulacji liberalnych", to jednak etykietka nie pasuje, gdyż wolność jednostki kończy się tam, gdzie naruszane są istotne dobra innej jednostki. Jeżeli uznamy dziecko w brzuchu matki za jednostkę, jej prawa powinny być chronione adekwatnie do jego sytuacji i w porównaniu do innych jednostek. Jeżeli nie uznamy, stajemy w sytuacji, w której należy zdefiniować, od kiedy życie ludzkie jest jednostką. Wszelkie próby wymigania się od tej definicji są hipokryzją i pragmatyzmem, a nie liberalizmem.


*mam tu na myśli tak reguły narzucane przez Brukselę jak i prawo krajowe w większości państw.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn maja 27, 2019 9:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Zakaz aborcji
bert04 napisał(a):
Ktoś kiedyś zauważył, że istnieje silna korelacja negatywna między zwolennikami aborcji a zwolennikami KS-u, dotyczy to tak grup ideologicznych jak i konkretnych osób. Musi być więc jakiś inny czynnik, niezależny od kwestii, czy "wolno zabijać", który wpływa na poglądy tak w jednej jak i w drugiej kwestii.
Nie mam zdania na temat KS, ale wcale nie wydaje mi się to niewłaściwe.

Po pierwsze, mamy przykazanie "nie morduj" - które obejmuje aborcję, ale przecież nie obejmuje wyroków sądowych ani zabijania na wojnie. Więc to dwie zupełnie różne sprawy.

Po drugie, korelacja jest obustronna; po prostu jedni uważają, że należy zabijać winnych a chronić niewinnych, a inni akurat odwrotnie.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn maja 27, 2019 10:00
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Zakaz aborcji
bert04 napisał(a):
Jeżeli mówimy o UE*, to jest tu pełno "regulacji totalitarnych" w dużo mniej poważnych sprawach, niż kwestie KS czy aborcji. Krótki Korwin: zapinanie pasów. Niby sprawa, która nie dotyczy innych osób, niż samego poszkodowanego (w razie wypadku). A nakaz zapinania pasów jest.

Zgadza się. Ale ja nie jestem jakimś dogmatycznym liberałem ;)

bert04 napisał(a):
A co do "regulacji liberalnych", to jednak etykietka nie pasuje, gdyż wolność jednostki kończy się tam, gdzie naruszane są istotne dobra innej jednostki. Jeżeli uznamy dziecko w brzuchu matki za jednostkę, jej prawa powinny być chronione adekwatnie do jego sytuacji i w porównaniu do innych jednostek. Jeżeli nie uznamy, stajemy w sytuacji, w której należy zdefiniować, od kiedy życie ludzkie jest jednostką.

W zasadzie znowu się zgadzam, tyle że wystarczy konserwatywnie określić, do którego momentu życie ludzkie nie jest jednostką/ osobą.


Pn maja 27, 2019 10:02
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Zakaz aborcji
SweetChild napisał(a):
wystarczy konserwatywnie określić, do którego momentu życie ludzkie nie jest jednostką/ osobą.

Kto ma określić? Partia? Rząd? Lekarze? Kościół? Kościół określił, że z człowiekiem mamy do czynienia od poczęcia, a nie od jakiegoś etapu. Może referendum? Też da tylko kompromis lub, a właściwie to z pewnością rozpocznie się "wojna" abrocyjna, no i temat zastępczy gotowy w przypadku braku sukcesów w gospodarce.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn maja 27, 2019 13:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Zakaz aborcji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Po drugie, korelacja jest obustronna; po prostu jedni uważają, że należy zabijać winnych a chronić niewinnych, a inni akurat odwrotnie.


Być może. Inną teorią jest to, że jedna strona stawia pragnienie zemsty rodziców i krewnych ofiary nad faktyczne i wymierne skutki KS-u. A druga strona bierze faktyczne lub urojone cierpienia i ryzyka przyszłej matki nad los dziecka w jej brzuchu. W żadnym przypadku sprawa nie dotyczy tylko jednej osoby.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn maja 27, 2019 14:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL