Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 22, 2018 17:46

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 PRACA ZAKRYSTIAN/KOŚCIELNY 
Autor Wiadomość

Post PRACA ZAKRYSTIAN/KOŚCIELNY
Króluj nam Chryste! Witam wszystkich księży. Jestem bezgranicznie uradowany iż znalazłem tę stronę. Już spieszę z wyjaśnieniem. Od młodych już lat czułem powołanie do służby Bogu. Od prawie 17 lat jestem ministrantem (w tym prawie 8 lektorem) a mam 24 lata czyli prawie całe życie w służbie Najwyższego. Już dwa razy zastanawiałem się czy nie iść do seminarium lecz zawsze dodchodziłem do wniosku, że nie jest to dla mnie droga. Byłem w rozterce - cóż mam zrobić jeśli słyszę, że wzywa mnie Pan ale nie do posługi kapłańskiej? W odpowiedzi odnalazłem tę stronę. Zrozumiałem, że nie muszę być księdzem by służyć Bogu. Dlatego teraz piszę tę oto wiadomość. Rozumiem, że jestem dość młodym człowiekiem ale czy funkcja zakrystiana jest przeznaczona tylko do starszych ludzi? Posiadam szeroką wiedzę w tematyce kościelnej - jak wspomniałem większość mojego życia to służba w kościele oraz kilka razy zdarzyło się zastępować kościelnego podczas jego nieobecności. Mimo młodego wieku jestem dojrzałą i spokojną osobą, z wysoką kulturą osobistą. Studiowałem archiwistykę więc jeśli byłby problem z jakimiś dokumentami również tym mogę się zająć. Moim zdaniem mój wiek nie jest wadą a zaletą ponieważ parafia która się po mnie zgłosi zyska młodego, ambitnego i uczciwego pracownika na wiele, wiele lat. Wszystkie moje słowa mogą potwierdzić rekomendacje od księży i kościelnego z mojej parafii. Pochodzę z południowej Wielkopolski jednak - kolejna zaleta - nie byłoby dla mnie problemem mieszkać i służyć Panu Bogu w innej części Polski, nawet jeśliby to miał być drugi koniec kraju. Jeśli kogoś zainteresowała moja kandydatura to proszę dzwonić na numer 726 120 495. Jeśli nie odbiorę od razu to na pewno odzwonię.
Pozdrawiam serdecznie i z Panem Bogiem
Paweł

Pn lut 19, 2018 12:05

Post Re: PRACA ZAKRYSTIAN/KOŚCIELNY
Paweł94 napisał(a):
Rozumiem, że jestem dość młodym człowiekiem ale czy funkcja zakrystiana jest przeznaczona tylko do starszych ludzi?

W dobie dzisiejszych przemian społecznych jest to praca- z uwagi na jej specyfikę- raczej dodatkowa. Spełniają się przewidywania papieża Benedykta XVl:
Z dzisiejszego kryzysu wyłoni się Kościół, który straci wiele. Stanie się nieliczny i będzie musiał rozpocząć na nowo, mniej więcej od początków. Nie będzie już więcej w stanie mieszkać w budynkach, które zbudował w czasach dostatku. Wraz ze zmniejszeniem się liczby swoich wiernych, utraci także większą część przywilejów społecznych. W przeciwieństwie do epoki wcześniejszej, będzie postrzegany bardziej jako społeczność ochotnicza, do której wchodzi się jedynie za sprawą wolnej decyzji. Jako mała społeczność, Kościół będzie wymagał o wiele większej inicjatywy poszczególnych członków. Bez wątpienia odkryje nowe formy duszpasterstwa oraz będzie wyświęcać do stanu kapłańskiego dopuszczonych [do tego] (approved) chrześcijan prowadzących [już] jakieś życie zawodowe (who pursue some profession).

Do kościołów chodzi coraz mniej ludzi, tworzą się małe elitarne grupy, które wspólnie działają na rzecz rozwoju wspólnoty, to powrót do korzeni, czasów apostolskich, kiedy działały gminy chrześcijańskie. Kościół stoi przed procesem krystalizacji i klaryfikacji, stanie się ubogi i cichy. Perspektywa pracy świeckich na etacie 8h straci rację bytu, zwłaszcza służb skupionych wokół parafii, dlatego warto rozglądać się za pracą, która może zapewnić Ci stabilne dochody, zatrudnienie i perspektywę na rozwój, a także zapewnienie bytu rodzinie. Jesteś na początku swojej drogi zawodowej, mamy niskie bezrobocie, więc wykorzystaj swoją szansę.

Pn lut 19, 2018 19:40

Proboszcz parafii, w której jeszcze przez tydzień mieszkam, od jakiegoś czasu poszukuje osoby na takie stanowisko > http://www.jozefprzymorze.gda.pl/index. ... Itemid=121 jak naprawdę chcesz to robić i chcesz się przeprowadzać to próbuj... ale proboszcz jest starej daty - musiałbyś kontaktować się telefonicznie z nim osobiście.

Choć ogólnie to zgadzam się z moją przedmówczynią - lepiej wiązać życie z innym zawodem, a w Kościele "pomagać" bo może się okazać, że za 5-10 lat zostaniesz bez pracy zupełnie

Użytkownik rzadko obecny na forum.

Pn lut 19, 2018 20:25
Zobacz profil WWW

zielona_mrowka napisał(a):
Choć ogólnie to zgadzam się z moją przedmówczynią - lepiej wiązać życie z innym zawodem, a w Kościele "pomagać" bo może się okazać, że za 5-10 lat zostaniesz bez pracy zupełnie

Na tej zasadzie to można już dziś zacząć żyć jak niewierzący, bo za 5-10 lat możne się okazać, że ktoś został sam w pustym kościele.

Mrs_Hadley napisał(a):
Perspektywa pracy świeckich na etacie 8h straci rację bytu, zwłaszcza służb skupionych wokół parafii, dlatego warto rozglądać się za pracą, która może zapewnić Ci stabilne dochody, zatrudnienie i perspektywę na rozwój, a także zapewnienie bytu rodzinie.

Zastanawiają mnie tego typu głosy "rozsądku".
Równie dobrze można by wyobrazić sobie sytuację odwrotną, tj. kogoś kto poszukuje stałej pracy i dochodów zapewniających byt rodzinie i rady udzielane takiej osobie mowiące, że powinien szukać raczej czegoś w kierunku realizowania indywidualnego powołania, o zapewnia to lepsze perspektywy rozwoju.

Wt lut 20, 2018 4:49

Moze warto by zaczac od pytania, czy z pracy zakrystiana mozna siebie (nie mowiac o rodzinie) utrzymac?
Ja przypuszczam, ze raczej nie.
Dlatego zakrystianem sa np emeryci, bo maja czas i dochod spoza zrodel koscielnych.

Wt lut 20, 2018 6:08

Nie wiem po kiego grzyba miałoby się zaczynać od przepytywania osoby, która zwraca się z dość dobrze sprecyzowaną prośbą? Co mnie to obchodzi? Może marzy mu się bycie zakrystianem i przymieranie głodem z burczącym żołądkiem i spanie w komórce na węgiel? Jego rzecz.

Wt lut 20, 2018 7:26

Kael napisał(a):
Moze warto by zaczac od pytania, czy z pracy zakrystiana mozna siebie (nie mowiac o rodzinie) utrzymac?
Ja przypuszczam, ze raczej nie.
Dlatego zakrystianem sa np emeryci, bo maja czas i dochod spoza zrodel koscielnych.

Może i tam coś ksiądz dopłaca emerytom, ale np w mojej parafii sprzątaniem kościoła zajmują się parafianie wedle wyznaczonych terminów.

Wt lut 20, 2018 9:43

Chwat, a czy ja chce autora watku pytac?
Ja mu podsuwam pytanie do ewentualnego pracodawcy.
Moze jest jakis koscielny Kodeks Pracy z bazowymi stawkami w Polsce? W Niemczech jest.

Wt lut 20, 2018 11:55

Kael napisał(a):
Moze jest jakis koscielny Kodeks Pracy z bazowymi stawkami w Polsce? W Niemczech jest.

W Niemczech jest, bo i księża mają wynagrodzenie wypłacane przez państwo.
W Polsce istnieją zamożne parafie, ale także ubożuchne - na prowincji, gdzie statystyki wykazują 23-25% praktykujących. W takiej sytuacji nikt nie sporządza kościelnego Kodeksu Pracy ustalając stawki wynagrodzenia.

Wt lut 20, 2018 13:02

Uscislijmy: wynagrodzenia z podatku koscielnego, czyli ekstra podatku od wierzacych.
Ale za prace nalezy sie zaplata. Dorywczy zakrystianim "po godzinach" moze to robic za Bog zaplsc, jesli ma inne dochody. Zakrystianin na wszystkie Msze sw, nabozenstwa, od spraw technicznych, prania komzy i obrusow a moze i sprzatania i kwiatow, to pelen etat z dodatkami za prace w niedziele i swieta.

Czy ksieza takim ludziom uczciwie placa?

Wt lut 20, 2018 16:54

chwat napisał(a):
Nie wiem po kiego grzyba miałoby się zaczynać od przepytywania osoby, która zwraca się z dość dobrze sprecyzowaną prośbą? Co mnie to obchodzi? Może marzy mu się bycie zakrystianem i przymieranie głodem z burczącym żołądkiem i spanie w komórce na węgiel? Jego rzecz.

Zapomniał wół jak cielęciem był? Na początku swojej drogi życiowej ma się głowę pełną marzeń i zapał do pracy, a rzadko kiedy rozeznanie odnośnie konsekwencji wyboru ścieżki zawodowej i jej planowania w dłuższej perspektywie czasu. Konia z rzędem temu, kto świeżo po ukończonych szkołach zna dobrze rynek pracy, kto myśli w kategoriach zabezpieczenia finansowego i przyszłej emerytury. @Chwata może nie obchodzić dobro bliźniego, znieczulica społeczna wciąż ma się dobrze, ale są na forum osoby, które pragną dobra dla drugiego i zachęcą, by dobrze przemyślał swoją decyzję, podsuwając praktyczne wskazówki, które może wziąć pod osobistą refleksję. Zwłaszcza, że jest na takim etapie życia, kiedy ma wiele możliwości, wystarczą dobre chęci.

@Kael, teraz naprawdę rzadko się zdarza, aby kościelny sprzątał kościół. Najczęściej wierni zrzucają się na serwis sprzątający bądź sami sprzątają zgodnie z rozpiską, dotyczy to również kwiatów. O pranie martwi się ksiądz. Do obowiązków kościelnego należy dbałość o sprawy techniczne i obsługę podczas mszy i nabożeństw. Może dodatkowo dojdzie odśnieżanie w sezonie zimowym, ale to tyle. W zależności od ilości mszy w niedziele, może wyrobić normę 8h, a nawet dłużej, to zależy czy pracowałby w parafii do której należą mieszkańcy pobliskich osiedli w dużym mieście, ale w dni powszednie trudno by było zorganizować pracę na 8h. Co do stawek dla osób wykonujących ten zawód, to nieraz zależą od hojności wiernych bowiem zrzucają się na tacę podczas jednej z wyznaczonych niedziel, z której pieniądze z tacy są przeznaczone dla nich i organisty.

Wt lut 20, 2018 17:15

Nie znam szczegolow, ale w znanych mi parafiach w Polsce. ciagle jest kilka Mszy sw / nabozenstw w dni powszednie. Kosciol trzeba otworzyc, zamknac, przygotowac do i po Mszy sw czyli minimum 1,5 godziny na jedna Msze sw bo i w trakcie cos moze byc konieczne.... A swieta to dodatkowe Msze sw, jak w niedziele i z uroczysta oprawa. No i 7/7 dni w tygodniu.
Ja szacuje na 4-5 godzin przez 6 dni plus sluby w soboty, plus od siodmej rano do wieczora w niedziele z mala przerwa (jak organista, ale dluzej). Pelen etat.

Wt lut 20, 2018 17:44

Hmm... powiem tak, pracowałam w 4 kościołach w różnych częściach Polski w charakterze zakrystianki - w jednym było to wolontaryjnie, w jednym na zasadzie barteru, w dwóch na etacie. Z tych etatowych jedna praca była "oficjalnie" na pół etatu ale czasowo i tak spokojnie można było wyrobić cały etat i jeszcze nie mieć ogarniętego wszystkiego. Wydębienie opłacana wszystkich składek, czasem naprawdę jest trudne, więc podziwiam osobę, która życie chce związać z taką pracą (tak z definicji). Nigdy nie zarabiałam więcej niż najniższa krajowa. Choć oczywiście zależnie od miejsca są czasem jakieś dodatkowe profity - np śniadanie lub kolacja, czasem jakiś dodatek z okazji świąt. Jak jesteśmy przy świętach to trzeba mieć świadomość, że Wielkanoc dla zakrystiana zaczyna się zazwyczaj w okolicach Wielkiego Wtorku i kończy we Wtorek/Środę Wielkanocną - to czas kiedy zasadniczo wraca się do domu tylko spać, a od rana do nocy (albo i przez noc) siedzi się w pracy.

Jasne realne wynagrodzenie i zakres obowiązków jest do dogadania z proboszczem i w każdej pojedynczej parafii może się różnić. Natomiast trzeba mieć na uwadze, że jest to jednak fizyczna praca

Użytkownik rzadko obecny na forum.

Wt lut 20, 2018 19:47
Zobacz profil WWW

Kael napisał(a):
Nie znam szczegolow, ale w znanych mi parafiach w Polsce. ciagle jest kilka Mszy sw / nabozenstw w dni powszednie. Kosciol trzeba otworzyc, zamknac, przygotowac do i po Mszy sw czyli minimum 1,5 godziny na jedna Msze sw bo i w trakcie cos moze byc konieczne.... A swieta to dodatkowe Msze sw, jak w niedziele i z uroczysta oprawa. No i 7/7 dni w tygodniu.
Ja szacuje na 4-5 godzin przez 6 dni plus sluby w soboty, plus od siodmej rano do wieczora w niedziele z mala przerwa (jak organista, ale dluzej). Pelen etat.

To zależy w której diecezji, np w mojej parafii w normalny dzień tygodnia sa 2 msze - o 7,00 i 18,00. Ale już w mniejszych parafiach na prowincji jest tylko jedna. Podobnie w wielu miastach, gdzie praktykujący stanowią 23-25%.
W mojej parafii w święta w dni pracujące jest 4 msze, w parafii mojej kuzynki z diecezji kamieńsko-pomorskiej tylko 1 msza.
Ślubów moja kochana jest coraz mniej - w mojej parafii gdy w latach 90-tych i dziesięcioleciu 2000r-2010r w każdą sobotę bywało po 5 ślubów, to aktualnie po 1-2, a w wiele sobót nie ma wcale.

Śr lut 21, 2018 12:22

Kael napisał(a):
Tak, jest w Polsce takie coś jak Kodeks Pracy. Nie jest potrzebny żaden "koscielny", w Polsce jest jedno prawo i tak samo obowiązuje wszystkich obywateli bez względu na swiatopogląd.
Alus napisał(a):
W takiej sytuacji nikt nie sporządza kościelnego Kodeksu Pracy ustalając stawki wynagrodzenia.
Minimalne stawki, sposoby zatrudnienia, obowiązki pracodawcy, ubezpieczenia, to wszystko reguluje Kodeks Pracy. Ujednolicony tekst znajdziesz m.in. tutaj.
Mrs_Hadley napisał(a):
Co do stawek dla osób wykonujących ten zawód, to nieraz zależą od hojności wiernych bowiem zrzucają się na tacę podczas jednej z wyznaczonych niedziel, z której pieniądze z tacy są przeznaczone dla nich i organisty.
W jaki sposób pracodawca pozyskuje pieniadze nie interesuje pracownika. Pracownik powinien dostać swoje wynagrodzenie zgodnie z umową. Inaczej jest to kradzież i/lub wymuszenie.

Śr lut 21, 2018 15:15
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona