Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Chrześcijańska klubokawiarnia - Czy Katolicy pija piwo? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sty 12, 2020 17:39
Posty: 4
Post Chrześcijańska klubokawiarnia - Czy Katolicy pija piwo?
Mam na imię Marcin i ostatnie 3 lata mojego życia spędziłem w Australii, gdzie jedno miejsce bardzo mnie zainspirowało. Było to moje ulubione miejsce spotkań. Co miesiąc sekcja młodych z Archidiecezji Melbourne organizowała - "Theology in the Pub". To pomysł na wydarzenie gdzie młodzi ludzie, mniej lub bardziej wierzący mogli się spotkać w luźnej atmosferze przy niewielkiej ilości wina lub piwa i posłuchać o wartościowych kwestiach. Ten pomysł bardzo przypadł mi do gustu. Można było tam spotkać zarówno osoby świeckie jak i duchowne, którzy prowadzili spotkania i potem dyskusje. W tamtym roku jedno spotkanie prowadził Arcybiskup Melbourne Peter Comensoli. Często można było tam spotkać księży posługujących z młodymi oraz np. braci Kapucynów z którymi można było otwarcie i luźno porozmawiać. Sam oraz często ze znajomymi wdawaliśmy się w interesujące i pogłębiające wiedzę i wiarę dyskusje, dzięki czemu inni uczestnicy otwierali się z przeróżnymi pytaniami o których nie mieli okazji wcześniej porozmawiać. Sprzyjała temu luźna atmosfera, mniej formalna i uroczysta niż w Kościele czy na spotkaniu wspólnot przy parafiach. Sam uczęszczałem na spotkania kilku wspólnot, sam jedną inicjowałem i z doświadczenia wiem, że nie każdy zainteresowany przyjdzie na takie spotkania często z niewłaściwych pobudek, złych skojarzeń czy wewnętrznych barier. Natomiast te spotkania dawałyby przestrzeń do spotkania osób wierzących z tymi wierzącymi mało, dopiero co nawróconymi czy nawet zdeklarowanymi niewierzącymi, których znajomi mogliby zabierać na spotkania. W Melbourne dla wielu osób była to jedyna szansa na usłyszenie przekazu Kościoła Katolickiego z pierwszej ręki. Widziałem często, że przynosi to dobre owoce, sądząc np. po ilości pytań czy dyskusjach w których można było brać udział i czerpać wiedzę oraz inspirację z pięknych świadectw.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Chciałbym stworzyć podobne miejsce w Krakowie. Przepełniony chrześcijańskim duchem lokal inspirowany ewangelią, gdzie już od rana będzie można wypić pyszną kawę z fragmentem z Pisma Św. do medytacji przez cały dzień i zjeść ciastko, przeczytać katolicką prasę, czy przeczytać katolicką książkę na różne tematy czy Słowo Boże.

Wieczorem przy szklance piwa czy wina w kulturalnej atmosferze, zależnie od dnia będzie można wziąć udział w ciekawym spotkaniu z księdzem czy osobą świecką, posłuchać chrześcijańskiej muzyki na żywo, pograć w gry planszowe i wziąć udział w szybkich randkach dla osób z wartościami chrześcijańskimi. Możliwe że uda się też zorganizować pokazy filmów czy prezentacje. Wszystko to w miejscu inspirującym, pachnącym Dobrą Nowiną. Domowe Ciasto, wyroby Benedyktyńskie prosto od braci z Tyńca. Do tego mała przestrzeń gdzie można zakupić książki katolickie czy dewocjonalia.

Sama klubokawiarnia to również świetne miejsce do promocji chrześcijańskich i dobrych inicjatyw. Kilka interesujących zdjęć czy prezentacje z pielgrzymek mogą zainspirować do wyruszenia np. na pielgrzymkę do Santiago de Compostela czy na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Tablica przy wyjściu będzie pozwalała na informowanie o różnych wartościowych wydarzeniach w mieście.

To miejsce może również sprzyjać ekumenizmowi. Wydaje się to idealne miejsce przez swój nieformalny charakter do zaproszenia chrześcijan spoza Kościoła Katolickiego i inicjowania ciekawych dyskusji w atmosferze szacunku.
Nie wszystkie pomysły tutaj opisałem ale jestem otwarty na konstruktywne sugestie.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Drodzy bracia. Powiedzcie co o tym myślicie. Pytanie jest do wszystkich nie koniecznie tylko tych z Krakowa. Czy takie miejsce jest wam potrzebne. Wpadali byście tam ze znajomymi. Zamierzam zainwestować w to nie mała kasę i czas tak że wszystkie konstruktywne sugestie są na wagę złota.

Czy w takim miejscu powinien być sprzedawany alkohol czy sama kawa i ciastka, dlaczego tak/nie?
Jakie wydarzenia można by organizować w takim miejscu?

PS. Gdyby ktoś posiadał lokal w Krakowie albo wiedział o fajnym na wynajem pod ten biznes to bardzo proszę o PM albo mail.
marcin.bergchauzen@gmail.com

Z Bogiem
Marcin


N sty 12, 2020 18:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Chrześcijańska klubokawiarnia - Czy Katolicy pija piwo?
Pomysl bardzo dobry.
Malo jest takich lokali w Polsce, jesli w ogole sa w takiej formie o jakiej pisales.

Gdzieniegdzie slyszalem, ze przy parafii luib klasztorze jest kawiarnia ale to raczej funkcjonuje albo tylko w niedziele albo w jakieis okreslone dni.

Z winem czy piwem to bym na poczatku uwazal. Jak sie to wszystko rozkreci, beda stali bywalcy to mozna wtedy pomyslec o jakims alkoholu.
Zycze powodzenia. Jak bede w Krakowie to wpadne na kawe.

_________________
ksiądz


N sty 12, 2020 20:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 12, 2020 17:39
Posty: 4
Post Re: Chrześcijańska klubokawiarnia - Czy Katolicy pija piwo?
Dzięki bramin za odpowiedz.

Czy masz może pomysł na nazwę takiego miejsca?


Pt sty 17, 2020 15:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Chrześcijańska klubokawiarnia - Czy Katolicy pija piwo?
To musi byc cos krotkiego, zeby od razu wbilo sie w pamiec i cos takiego, zeby od razu kojarzylo sie z tresciami chrzescijanskimi.

W Krakowie masz duzo mlodych ludzi, jak wiesz dzialaja akademickie duszpasterstwa (jezuici, dominikanie), sa szkoly nowej ewangelizacji, charyzmatycy i pare innych grup nawiedzonych w pozytywnym tego slowa znaczeniu.
Wobec powyzszego albo cos polskiego, swojskiego typu "Niebianska gospoda", "U swietego Piotra" albo cos angielskiego zeby powialo wielkim swiatem :D

Moze bys cos wzial z tekstow gospel czy worship. To teraz bardzo popularne. Jakis krotki tytul.

Jak zrozumialem, grupa docelowa to raczej mlodzi ludzi, chrzescijanie, ludzie poszukujacy, otwarci na cos nowego, bez dogmatyzowania i wielkich sztandarow.

_________________
ksiądz


Pt sty 17, 2020 16:48
Zobacz profil
Post Re: Chrześcijańska klubokawiarnia - Czy Katolicy pija piwo?
Koniecznie musi być krótkie? Wstaw do tej kawiarni, przy drzwiach zaraz, piec kaflowy po byku i niech to będzie "U Pana Boga za piecem". Albo po prostu "Za piecem".


Pt sty 17, 2020 18:37

Dołączył(a): N sty 12, 2020 17:39
Posty: 4
Post Re: Chrześcijańska klubokawiarnia - Czy Katolicy pija piwo?
Nazwa "U świętego Piotra" mi się bardzo podoba.

Grupa docelowa to na pewno ludzie młodzi, ale i tacy po 30-40 też. Jest też przewidziana opcja dla małżeństw i ludzi starszych. Na pewno jest to kierowane do chrześcijan, ale i do nie chrześcijan też. Do tych letnich i gorących, bo idea jest by to miejsc pachniało ewangelia i miało też swoją misję.

Co do wielkich sztandarów to bardzo bym chciał, ale chyba od tych wielkich rzeczy jest kościół a naprawdę nie chciał bym żeby to miejsce z kościołem było pomylone ze względu na szacunek do tych miejsc. W lokalu musi być większy luz, bo inaczej zrobiłoby to się dziwne miejsce bez możliwości dotarcia dla większej grupy ludzi.

Mam jeszcze jeden pomysł na charakter i nazwę.
Jeden stół
albo
Wspólny stół

Ponieważ jest pomysł, że w lokalu będzie tylko jeden wyjątkowy większy stół, do którego wszyscy mogą zasiąść i wspólnie podyskutować, posiedzieć po integrować się albo jeden wyjątkowy większy stół i kilka mniejszych.

Nie mogę zanieść jednego piękniejszego symbolu chrześcijaństwa, który do takiego miejsca pasuje bardziej niż ten. Symbol ten był zarówno w jego początek jak i jest w chrześcijaństwie obecny po dziś dzień. Wspólny stół zdecydowanie pomaga przy organizowaniu spotkań z konkretnym prelegentem, pogadanek i spotkania wspólnoty, gier planszowych a może też być ciekawym doświadczeniem dla osób wpadających do kawiarni na chwilę.
Czy to nie jest piękny obrazek z ewangelia? Jezus nauczał przy wspólnym stole podczas posiłków i uczt.


So sty 18, 2020 18:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Chrześcijańska klubokawiarnia - Czy Katolicy pija piwo?
marcin89katolik napisał(a):
Ponieważ jest pomysł, że w lokalu będzie tylko jeden wyjątkowy większy stół, do którego wszyscy mogą zasiąść i wspólnie podyskutować, posiedzieć po integrować się albo jeden wyjątkowy większy stół i kilka mniejszych.


Bardzo dobry pomysl. Czy stol bedzie ekstra zrobiony na zamowienie czy bedzie sie skladal z elementow, ktore mozna dowolnie konfigurowac wedlug potrzeb to nie jest takie wazne.

Mysle, ze ta idea stolu, wspolnego posilku przemawia do ludzi. W sztuce, w literaturze, w duchowosci,w Biblii, w historii widzimy to wyraznie np.: "Ostatnia Wieczerza", "Śniadanie u Tiffany'ego", uczta Baltazara, "Sniadanie na trawie", "Collationes", obiady czwartkowe :)

_________________
ksiądz


So sty 18, 2020 21:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 12, 2020 17:39
Posty: 4
Post Re: Chrześcijańska klubokawiarnia - Czy Katolicy pija piwo?
Też przemawia do mnie ten pomysł. Konsultowałem go natomiast z żona i jeszcze będzie konsultował z innymi o trafił do mnie argument że trzeba zostawić też kilka stoliczków dla osób które do kawiarni wpadną na rozmowę tylko we 2. Tak że wydaję się najbardziej optymalna wersją centralne miejsce dla wspólnego stołu i trochę miejsca dla tych potrzebujących prywatności tego dnia.


Pn sty 20, 2020 10:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL