Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 wygląd 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz kwi 29, 2021 11:22
Posty: 2
Post wygląd
Szczęść Boże!

Co wypada dobrej chrześcijance, jak wyglądać atrakcyjnie i skromnie? Te pytania nurtują mnie od pewnego czasu! O ile w przypadku mężczyzn sprawa jest bardziej prosta, to w przypadku kobiet już nie tak bardzo. Gdzie kończy się w ubiorze przyzwoitość, bycie chrześcijanką? Z jednej strony kobieta została stworzona przez Boga, by podobać się mężczyźnie i to zapewne nie samą twarzą ale też specyficznymi kształtami 🙂 a z drugiej strony jeśli już powinna, może pokazywać to i owo, ale nie każdemu mężczyźnie. Jednak gdzie jest granica?

„Bóg zawsze zwycięża!”
Serdecznie pozdrawiam


Cz kwi 29, 2021 11:31
Zobacz profil
Post Re: wygląd
Naprawde u mezczyzn sprawa jest prosta? Czyli krotkie spodnie i rozchelstana koszula, badz podkoszulek sa ok?

Kazdy powinien rozwijac w sobie to, co kiedys nazywano dobrym gustem. Wtedy problemy z tym, co "chrz3scijance przystoi, a co nie" same znikna.


Pt kwi 30, 2021 7:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: wygląd
U mężczyzn są po prostu inne metody "nieskromnej atrakcyjności". Kabriolet porszak, rolex na nadgarstku, złoty sygnet czy łańcuch. Oprócz / obok tego jest też oczywiście możliwość afiszowania się atrakcyjnością fizyczną. Choć nie mogę ocenić, czy kobiety rzeczywiście tak chętnie patrzą na budowlańców bez podkoszulka, pływaków w slipach czy bokserów w szortach. Mają kobiety swoje "specyficzne kształty", mają je i mężczyźni, a społeczne przyzwolenie na pokazywanie tego było i jest zawsze o dwa stopnie ;) większe.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt kwi 30, 2021 8:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: wygląd
byokya napisał(a):
Szczęść Boże!

Co wypada dobrej chrześcijance, jak wyglądać atrakcyjnie i skromnie? Te pytania nurtują mnie od pewnego czasu! O ile w przypadku mężczyzn sprawa jest bardziej prosta, to w przypadku kobiet już nie tak bardzo. Gdzie kończy się w ubiorze przyzwoitość, bycie chrześcijanką? Z jednej strony kobieta została stworzona przez Boga, by podobać się mężczyźnie i to zapewne nie samą twarzą ale też specyficznymi kształtami 🙂 a z drugiej strony jeśli już powinna, może pokazywać to i owo, ale nie każdemu mężczyźnie. Jednak gdzie jest granica?

„Bóg zawsze zwycięża!”
Serdecznie pozdrawiam


Skąd pomysł że Bóg chcę tego żeby kobiety wyglądały atrakcyjnie? żeby pokazywały więcej? przecież w Islamie kobiety muszą być prawie całe zakryte pod ubraniem, w chrześcijaństwie byłoby podobnie, tyle tylko że chrześcijaństwo jest za słabe, nie ma takiej siły przebicia jak jest w tych najbardziej skrajnych państwach islamskich, bo jakby przenieść jeden do jednego to co w tych skrajnie islamskich krajach sie dzieje, do Polski, to u nas na ulicach, wszystko by było podobne, by była konieczność zakrywania przez kobiety większości ciała, a jedynie twarz i dłonie, by były widoczne, w końcu zakonnica pokazuje jedynie twarz i dłonie, więc i normalne dziewczyny na ulicach mogłyby robić tak samo, tyle że kwestia stroju by była dowolna.
Chrześcijaństwo i Islam ma bardzo podobne podejście do kobiet, w końcu nie raz w kościele słyszałem że żona ma być posłuszna względem swojego męża :biggrin: tutaj jedyna różnica jest w słabości chrześcijaństwa, bo nawet patrząc na Polskie warunki, to Kościół nie może nakazać w jakich ubraniach kobiety powinny chodzi po ulicach, jest na to za słaby.

Kael napisał(a):
Kazdy powinien rozwijac w sobie to, co kiedys nazywano dobrym gustem. Wtedy problemy z tym, co "chrz3scijance przystoi, a co nie" same znikna.


Jak dla mnie, to mówisz dość dziwne rzeczy :mrgreen: przecież gustu sie nie rozwija, każdy ma jaki ma, jeden woli disco polo, inny muzykę poważną, tutaj nie ma opcji żeby to zmienić, nie ma czegoś takiego jak rozwijanie dobrego czy tam złego gustu.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt kwi 30, 2021 9:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: wygląd
Robek napisał(a):
Skąd pomysł że Bóg chcę tego żeby kobiety wyglądały atrakcyjnie?


Ponieważ całe Stworzenie jest piękne.

https://www.youtube.com/watch?v=RFr9aBn4gd0

Robek napisał(a):
przecież w Islamie kobiety muszą być prawie całe zakryte pod ubraniem, w chrześcijaństwie byłoby podobnie, tyle tylko że chrześcijaństwo jest za słabe, nie ma takiej siły przebicia jak jest w tych najbardziej skrajnych państwach islamskich


Ale chrześcijaństwo MIAŁO taką siłę przebicia. Różnica była taka, że w chrześcijaństwie kobiety mogły wybierać, czy chcą podążać drogą - ekstremalnej - skromności. Wtedy zapisywały się do zakonów i nosiły stroje zakrywające prawie wszystko, oprócz twarzy. A jak nie, to postępowały według ogólnych norm społecznych, nieznacznie tylko skromniejszych od norm przyjętych wśród pogan.

Robek napisał(a):
by były widoczne, w końcu zakonnica pokazuje jedynie twarz i dłonie, więc i normalne dziewczyny na ulicach mogłyby robić tak samo, tyle że kwestia stroju by była dowolna.


Jeżeli już bierzesz "najbardziej skrajne kraje", to tam to wygląda tak, jak na najbardziej prawym obrazku:

Obrazek

Tam naweto pokazywanie dłoni może być uznane za obscenizm (są takie rękawiczki do noszenia).

Robek napisał(a):
przecież gustu sie nie rozwija, każdy ma jaki ma


Chyba ty. Gust zmienia się tak w kwestii kobiet, muzyki jak i innych zakresów estetyki. Czasem to kwestia wieku, czasem kwestia doświadczenia. Oczywiście nie u wszystkich, niektóry jako dorosły nadal je tylko frytki zamiast szpinaku i słucha muzyki na poziomie przedszkolnych przyśpiewek, ale to jednak nie cała ludzkość.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt kwi 30, 2021 10:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 26, 2021 10:22
Posty: 5
Post Re: wygląd
masz prawo ubierać się jak chcesz, to mężczyna ma zawochać umiar w obec ciebie, jedynie co pamietaj by nie pokazywać za dużo biustu czy pupy do zachować dla jedynego

_________________
instalacje fotowoltaiczne Lublin


So maja 29, 2021 7:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: wygląd
Moze jeszcze raz po polsku to napiszesz, bo nie wiadomo o co chodzi?
Te pytania o "skromne ubranie" zatracaja u mnie o inny objaw skrupulanctwa niz pytanie o grzechy, ale dalej wyglada to na te przypadlosc.


So maja 29, 2021 15:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: wygląd
bert04 napisał(a):
Ponieważ całe Stworzenie jest piękne.


Chyba w twoich wymysłach.

bert04 napisał(a):
Ale chrześcijaństwo MIAŁO taką siłę przebicia. Różnica była taka, że w chrześcijaństwie kobiety mogły wybierać, czy chcą podążać drogą - ekstremalnej - skromności. Wtedy zapisywały się do zakonów i nosiły stroje zakrywające prawie wszystko, oprócz twarzy. A jak nie, to postępowały według ogólnych norm społecznych, nieznacznie tylko skromniejszych od norm przyjętych wśród pogan.


Co ty za jakieś cuda wymyślasz!!! to jak kobieta nie chciała zostać zakonnicą, to mogła chodzić toples po ulicy, wzorem dzikich pogańskich plemion?

bert04 napisał(a):
Jeżeli już bierzesz "najbardziej skrajne kraje", to tam to wygląda tak, jak na najbardziej prawym obrazku:


Jakie skrajne kraje? gdyby religia miała absolutną władzę, to w krajach Katolickich kobiety na ulicach chodziłyby jedynie z dłońmi i twarzą na wierzchu, natomiast w krajach muzułmańskich byłoby wszystko zakryte, a że w niektórych krajach gdzie jest islam, kobiety mogą pokazywać twarz, świadczy o tym że islam w tych krajach jest na tyle słaby, że nie jest w stanie wymusić zakrywania przez kobiety, praktycznie wszystkiego.

widlo napisał(a):
masz prawo ubierać się jak chcesz, to mężczyna ma zawochać umiar w obec ciebie, jedynie co pamietaj by nie pokazywać za dużo biustu czy pupy do zachować dla jedynego


No to ma prawo ubierać sie jak chcę, czy też nie może pokazywać za dużo? :D :D

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N maja 30, 2021 8:02
Zobacz profil
Post Re: wygląd
bert04 napisał(a):
Ponieważ całe Stworzenie jest piękne.

Na tym jednym zdaniu można zbudować całą teologię ułomnego Stwórcy, w której kupa stanowi manifestację pierwotnego chaosu i dlatego nie jest piękna.

Bert: zlituj się; są na tym świecie rzeczy brzydkie - w dodatku subiektywnie, bo tylko dla tego, konkretnego beholdera - i jeżeli ma to o czymś zaświadczać, to chyba o mądrości Bożej...


N maja 30, 2021 9:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: wygląd
byokya napisał(a):
Co wypada dobrej chrześcijance, jak wyglądać atrakcyjnie i skromnie?

Złoty środek jest marzeniem wielu. Osobiście uważam, że naganne jest prowokowanie seksualne. Podobnie jak niechlujstwo (przypisywane mężczyznom).
Dla mnie prostym kryterium jest wyobrażenie sobie ważnej wizyty u kogoś, kogo się bardzo ceni. Wizyty oficjalnej. Od której może wiele zależeć. Jak należy się ubrać? Oczywiście atrakcyjnie i skromnie. Bez jakiejkolwiek prowokacji. Unikając najnowszej mody. Klasycznie. Stosownie do okoliczności i czasu. Także warunków zewnętrznych.


Pn maja 31, 2021 9:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: wygląd
Robek napisał(a):
bert04 napisał(a):
Ponieważ całe Stworzenie jest piękne.


Chyba w twoich wymysłach.


De gustibus...

Cytuj:
Co ty za jakieś cuda wymyślasz!!! to jak kobieta nie chciała zostać zakonnicą, to mogła chodzić toples po ulicy, wzorem dzikich pogańskich plemion?


To nie, ale mężczyźnie też nie wolno było latać z, pardon, jajcami na wierzchu. Owszem, kobiece toples było zakazane, ale na dobrą sprawę jest i dziś w prawie wszystkich kulturach. Teza autorki oraz Twoja była jednak, że chrześcijaństwo ma jakieś spec-wymagania skromności względem kobiet.

Cytuj:
Jakie skrajne kraje? gdyby religia miała absolutną władzę, to w krajach Katolickich kobiety na ulicach chodziłyby jedynie z dłońmi i twarzą na wierzchu, natomiast w krajach muzułmańskich byłoby wszystko zakryte, a że w niektórych krajach gdzie jest islam, kobiety mogą pokazywać twarz, świadczy o tym że islam w tych krajach jest na tyle słaby, że nie jest w stanie wymusić zakrywania przez kobiety, praktycznie wszystkiego.


Robciu, już lepiej wychodziła Ci argumentacja. Porównujesz jakieś hipotetyczne ekstremalne państwo katolickie, którego w tej formie nigdy nie było, z jakimiś najbardziej liberalnymi "niektórymi" islamskimi państwami. To tak, jakby w porównaniu prawicy i lewicy porównywać coś jeszcze gorzszego od III Rzeszy z dzisiejszą Norwegią. Znaj proporcje, mociumpanie, znaj proporcje.

___________________________________

ErgoProxy napisał(a):
Na tym jednym zdaniu można zbudować całą teologię ułomnego Stwórcy, w której kupa stanowi manifestację pierwotnego chaosu i dlatego nie jest piękna.


https://czymzajacmalucha.pl/ksiazka/457 ... glowe.html

Cytuj:
Bert: zlituj się; są na tym świecie rzeczy brzydkie - w dodatku subiektywnie, bo tylko dla tego, konkretnego beholdera - i jeżeli ma to o czymś zaświadczać, to chyba o mądrości Bożej...


Oczywiście że mój wpis nie był całkiem serio, link był też do komedii, nie do kazania niedzielnego. Niemniej uprawnione jest szukanie piękna Stworzenia jako elementu łączności człowieka i Boga. Michał Anioł całą kaplicę w Rzymie wypastelował malunkami sławiącymi piękno Stworzenia. Nawet z domalowanymi "majtkami", pozostaje to arcydziełem sztuki sakralnej. I to nie gdzieś w jakimś prowincjonalnym kościółku, ale w samej "centrali" katolicyzmu.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn maja 31, 2021 9:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: wygląd
bert04 napisał(a):
Owszem, kobiece toples było zakazane, ale na dobrą sprawę jest i dziś w prawie wszystkich kulturach. Teza autorki oraz Twoja była jednak, że chrześcijaństwo ma jakieś spec-wymagania skromności względem kobiet.


Jakie prawie wszystkie kultury? jak prawie wszyscy ludzie są biedni, to znaczy że wszyscy są biedni? ile razy mam jeszcze powtarzać? jest zakaz pokazywania piersi, a w wielu dzikich plemionach nie mam z tym problemu, czego tu nie rozumiesz?

bert04 napisał(a):

Porównujesz jakieś hipotetyczne ekstremalne państwo katolickie, którego w tej formie nigdy nie było,


Nie ma takiego państwa, więc niestety ale chyba nie dajesz rady tego ogarnąć, bo jak Kościół ma władze nad zakonami to ustala w jakich strojach mają chodzić zakonnice, a gdyby miał władzę nad całą resztą kraju, to już by tego nie ustalał, ludzie by mogli chodzić nago po ulicach, Kościół nie byłby na przeciw?

I tak z ciekawości, to Bóg nie chce oglądać zakonnic choćby nawet w bikini, więc muszą mieć stroje które prawie wszystko zakrywają? czy może jakiś biskup to wymyślił?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn maja 31, 2021 15:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: wygląd
Robek napisał(a):

Jakie prawie wszystkie kultury? jak prawie wszyscy ludzie są biedni, to znaczy że wszyscy są biedni? ile razy mam jeszcze powtarzać? jest zakaz pokazywania piersi, a w wielu dzikich plemionach nie mam z tym problemu, czego tu nie rozumiesz?


Nie rozumiem związku z wątkiem. Którym jest, przypomnę, "Co wypada dobrej chrześcijance, jak wyglądać atrakcyjnie i skromnie"

Podawanie przykładów dzikich plemion w egzotycznych dżunglach albo na dalekich wyspach nie jest argumentem. Wśród tych samych plemion nie ma problemu z kazirodztwem. Czy kanibalizmem. Czyli ludów nazywanych trochę postkolonialnie "dzikimi", albowiem brak tam większości tabu jakiejkolwiek cywilizacji


Kwestia pokazywania, pardon, cycków publicznie nie jest specjalnie ważna, wystarczy wykazać, że wśród cywilizacji tabu zasłaniania (kobiecych) piersi istniało. A nawet dziś w najbardziej laickich państwach jesy nadal ograniczone. Instagram wprawdzie ogranicza to do samych sutków, ale zawsze.

Cytuj:
Nie ma takiego państwa, więc niestety ale chyba nie dajesz rady tego ogarnąć, bo jak Kościół ma władze nad zakonami to ustala w jakich strojach mają chodzić zakonnice, a gdyby miał władzę nad całą resztą kraju, to już by tego nie ustalał, ludzie by mogli chodzić nago po ulicach, Kościół nie byłby na przeciw?


Nikt tak nie twierdził. Teza była taka, że ubiór "cywili" w państwie ultra-katolickim nie odbiegałby znacząco od ubioru w państwach nie-katolickich. Możemy się spierać, na ile "znacząco". Przykładowo w państwach protestanckich (Anglia, Szwajcaria) rygory były swego czasu ostrzejsze, niż w takiej Francji czy we Włoszech. Może Hiszpania miała podobnie, ale już Polska bynajmniej. Ba, w samym, nomen omen, Państwie Kościelnym jedynie przy oficjalnych uroczystościach trzeba było uważać na garderobę.

Teza, że Państwo ultra-katolickie wprowadziłoby obiwiązek worów pokutnych i masek na twarz, nadaje się na kolejny serial Netfliksa, ale nie na poważną dyskusję.


Cytuj:
I tak z ciekawości, to Bóg nie chce oglądać zakonnic choćby nawet w bikini, więc muszą mieć stroje które prawie wszystko zakrywają? czy może jakiś biskup to wymyślił?


Pewnie ten sam, co ustalał habity mnichów. Niektórym kazał sztuczną łysinę golić...

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn maja 31, 2021 17:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: wygląd
bert04 napisał(a):
Nie rozumiem związku z wątkiem. Którym jest, przypomnę, "Co wypada dobrej chrześcijance, jak wyglądać atrakcyjnie i skromnie"


Po co jej atrakcyjność w kościele?

bert04 napisał(a):
Podawanie przykładów dzikich plemion w egzotycznych dżunglach albo na dalekich wyspach nie jest argumentem. Wśród tych samych plemion nie ma problemu z kazirodztwem. Czy kanibalizmem. Czyli ludów nazywanych trochę postkolonialnie "dzikimi", albowiem brak tam większości tabu jakiejkolwiek cywilizacji


No co z tego że tam nie ma tabu? przeszkadza ci to? brak tabu doprowadziło te plemiona do zagłady?

bert04 napisał(a):
Teza, że Państwo ultra-katolickie wprowadziłoby obiwiązek worów pokutnych i masek na twarz, nadaje się na kolejny serial Netfliksa, ale nie na poważną dyskusję.


A kto tu mówi o worku na twarzy? byłby nakaz zakrywania przez kobiety wszystkiego, oprócz dłoni i twarzy, w islamie wygląda to jeszcze bardziej skrajnie, więc nie wiem w czym problem?
Zwyczajnie za pokazanie ramion czy nóg, każda kobieta zostałaby obowiązkowo spalona na stosie, i to by wystarczyło żeby wszyscy sie do tego dostosowali.

bert04 napisał(a):
Pewnie ten sam, co ustalał habity mnichów. Niektórym kazał sztuczną łysinę golić...


To jakby ktoś kiedyś ustalił, że zakonnice mają chodzić wyłącznie w przezroczystych sukienkach, to tak by było aż do dzisiaj? ciekawe :biggrin:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn maja 31, 2021 20:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: wygląd
Robek napisał(a):
Po co jej atrakcyjność w kościele?


Oj widać, jak rzadko od środka kościół widzisz. Ja tam z wieku dojrzewania pamiętam, że niektóre dziewczyny tylko odrobinę skromniej do kościoła szły, niż na dyskotekę. Ciężko skupić się było. A szczególnie w małych parafiach kwestia ubrania kobiet w kościele to temat częstych plot, obgadywań, zawiści. Taka natura ludzka.

Cytuj:
No co z tego że tam nie ma tabu? przeszkadza ci to? brak tabu doprowadziło te plemiona do zagłady?


Pojęcia nie mam, co doprowadziło jakieś plemiona do zagłady, ale jak znam Ciebie, to pewnie był katolicyzm. I nakaz zakrywania piersi.

Cytuj:
A kto tu mówi o worku na twarzy? byłby nakaz zakrywania przez kobiety wszystkiego, oprócz dłoni i twarzy, w islamie wygląda to jeszcze bardziej skrajnie, więc nie wiem w czym problem?
Zwyczajnie za pokazanie ramion czy nóg, każda kobieta zostałaby obowiązkowo spalona na stosie, i to by wystarczyło żeby wszyscy sie do tego dostosowali.


No w islamie to tak wygląda, bo tam za odstępstwa moralne kamienowano. W KRK zaś za odstępstwa moralne "zapraszano" do konfesjonału. W pewnym okresie dodatkowo - do odpustu. Co, pomiajając aspekty teologiczne, było sytuacją win/win* dla grzesznika i Kościoła. Palono za herezje, nie za grzechy. Drobna aczkolwiek istotna różnica. Wiem, że w serialach netfliksa to inaczej pokazują, ale poza jakimiś lokalnymi i krótkotrwałymi wyjątkami KRK po prostu nie ma takiej tradycji. A wiesz, że w KRK tradycja to najważniejsze. Więc nie wymyślaj sztucznie "co by było gdyby było". Gdyby babka miała wąsy, wiadomo.

(* obustronna korzyść, to dla bramina)

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn maja 31, 2021 23:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL