Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lip 12, 2024 16:09

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 411 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 24, 25, 26, 27, 28
 Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [ankieta] 

Mój stosunek do SI - sztucznej inteligencji ChatGPT
Nie wiem, co to jest SI ChatGPT i nie chcę wiedzieć. 0%  0%  [ 0 ]
Nie znam tematu, ale chyba warto się przynajmniej czegoś dowiedzieć. 0%  0%  [ 0 ]
Nie orientuję się za bardzo, ale już sporo słyszałem. 0%  0%  [ 0 ]
Mam dość wiedzy o SI, ale nie próbowałem z nią rozmawiać. 8%  8%  [ 1 ]
Podjąłem próbę rozmowy, ale nie będę tym dłużej zainteresowany. 8%  8%  [ 1 ]
Spróbowałem rozmów z SI i jestem dość pozytywnie nastawiony. 33%  33%  [ 4 ]
Jestem bardzo zadowolony z możliwości, jakie daje SI i mam zamiar na stałe jej używać. 25%  25%  [ 3 ]
Nie chcę w ogóle na Forum czytać czegokolwiek, co pochodzi od SI. 0%  0%  [ 0 ]
Chętnie podam w tym temacie swoje zapytania do SI, aby Jerzy_67 to z SI opracował. 8%  8%  [ 1 ]
Chcę w tym temacie mieć możliwość czytania tego, co Jerzy_67 może tu zamieścić w ramach swoich rozmów z SI. 17%  17%  [ 2 ]
Liczba głosów : 12

Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [ankieta] 
Autor Wiadomość

Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Ach, wybacz, george45, ale tak bardzo byłem zajęty pisaniem życzeń zdrowia, że przeoczyłem, aby Ci napisać, że IGNORUJĘ Twoje zaczepki; idź i się czepiaj tramwaju, a mnie zostaw już w spokoju, bo po co masz tracić cenny czas, który możesz przeznaczyć na studiowanie mądrości od guru z kropką między oczami...
Mógłbym ponownie jeszcze zaapelować o Twoje nawrócenie, ale wiem, że nie posłuchasz, więc perły niech zostaną dla innych...

"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).

N cze 30, 2024 6:43

Jerzy_67, to nie są jakieś zaczepki, a dyskusja na forum. W wyniku tej dyskusji zadałem Tobie poniższe pytania:

1. Jerzy_67, szukasz komentarzy AI na temat Boga, w którego wierzysz?
2. W jakim celu, potwierdzenia, że „dobrze uwierzyłeś"?
3. Jak znajdziesz negatywne komentarze, to się ponownie przepiszesz do innego kościoła, a może zmienisz sobie Boga?
4. Jerzy_67, czy twój Bóg nie wie, komu dać zdrowie i czeka na informacje kogo wskażesz w swych życzeniach, czy palnąłeś coś bez zasięgnięcia informacji od AI?

A Ty w ramach odpowiedzi każesz mi iść do jakiegoś tramwaju. Jerzy_67, czy tak postępują wszyscy wyznawcy Twojego Kościoła, czy tylko Ty?

N cze 30, 2024 7:27

Podzielę się tym, co dość przypadkowo pozyskałem, gdy pewne teksty rozważałem.
    Mk 4,35-41 PAU
    (35) Tego samego dnia, gdy nastał wieczór, powiedział do nich: „Przeprawmy się na drugi brzeg”.
    (36) Zostawili więc tłum i zabrali Go, tak jak był, w łodzi, a inne łodzie płynęły za Nim.
    (37) Wtem zerwał się gwałtowny wiatr. Fale zalewały łódź, tak że już się napełniała.
    (38) On zaś spał w tyle łodzi oparty na podgłówku. Budzili Go, mówiąc: „Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?”.
    (39) On obudzony, zgromił wiatr, a do jeziora powiedział: „Milcz! Ucisz się!”. Wtedy wiatr ustał i zapanowała głęboka cisza.
    (40) Do nich zaś powiedział: „Czemu się boicie? Wciąż jeszcze nie wierzycie?”.
    (41) Wtedy ogarnął ich wielki lęk i mówili jeden do drugiego: „Kim On właściwie jest, że nawet wiatr i jezioro są Mu posłuszne?”.

CZYTAMY, ŻE OBECNI W ŁODZI UCZNIOWIE BALI SIĘ, A JEZUS ZGANIŁ ICH BRAK WIARY! WOBEC TEGO MAM PYTANIE: JAK ONI POWINNI SIĘ ZACHOWAĆ W TEJ SYTUACJI, GDY PANOWAŁA BURZA, A JEZUS SPAŁ?!
ChatGPT
    Zgromienie uczniów przez Jezusa za brak wiary podczas burzy na jeziorze zawiera głęboką naukę dotyczącą zaufania Bogu w trudnych sytuacjach. Aby lepiej zrozumieć, jak uczniowie powinni się zachować, warto rozważyć kilka kluczowych punktów:

1. Zaufanie do obecności Jezusa:
    - Pamięć o Jego obecności: Uczniowie powinni pamiętać, że Jezus jest z nimi w łodzi. Jego obecność sama w sobie powinna być dla nich źródłem pokoju i zaufania, nawet w obliczu burzy.
    - Wiedza o Jego mocy: Znając cuda Jezusa, uczniowie powinni ufać Jego zdolności do ochrony ich przed niebezpieczeństwem.

2. Wiara w opiekę Bożą:
    - Zaufanie zamiast strachu: Uczniowie powinni zamienić swój strach na zaufanie. Strach wynikał z braku wiary w Bożą opiekę. Powinni wierzyć, że Bóg kontroluje sytuację, nawet gdy wydaje się ona niebezpieczna.
    - Wzmacnianie wiary: Zamiast panikować, mogli się modlić i prosić Boga o pomoc, zachowując spokój i ufając, że Bóg nie pozwoli im zginąć.

3. Podjęcie działań zgodnych z wiarą:
    - Zachowanie spokoju: W obliczu burzy mogli pozostać spokojni i nie wpadać w panikę, wiedząc, że Jezus jest z nimi.
    - Zwrócenie się do Jezusa z ufnością: Mogli obudzić Jezusa, ale w sposób pełen zaufania i wiary, zamiast w sposób pełen paniki i oskarżeń. Przykładowo, mogliby powiedzieć: „Panie, wiemy, że masz moc nad wszystkimi żywiołami. Prosimy, pomóż nam w tej trudnej chwili”.

4. Lekcja dla współczesnych wierzących:
    - Przykład zaufania: Ta historia uczy nas, abyśmy w naszych własnych „burzach” życiowych zaufali Bogu i wierzyli, że On ma kontrolę nad każdą sytuacją.
    - Reakcja na trudności: Zamiast panikować, powinniśmy modlić się i polegać na Bożej mocy, wierząc, że On nas przeprowadzi przez trudności.

Podsumowanie:
    Uczniowie podczas burzy powinni zachować spokój, ufać obecności i mocy Jezusa, a także zwrócić się do Niego z ufnością, a nie z paniką. Ta historia uczy nas, aby w każdej trudnej sytuacji polegać na Bogu, wierząc, że Jego opieka i moc są wystarczające, aby przeprowadzić nas przez wszelkie życiowe burze.

:idea:
Czy to małe opracowanie jest pomocne, aby podczas naszych "życiowych burz" nie panikować, ale ufać Jezusowi obecnemu (o ile jest to prawdą) w naszym życiu?!...

Dodam to, co zawiera Biblia Paulistów jako komentarz do ww. tekstu:
    Uciszenie burzy na jeziorze.
    Burza na Jeziorze Galilejskim często powstawała zupełnie nieoczekiwanie i mogła grozić zatopieniem niewielkich łodzi, którymi rybacy łowili ryby. Ewangelista odnotowuje to wydarzenie, aby ukazać boską moc Jezusa. Zgodnie z przekonaniem ludzi wszystkich czasów, tylko Bóg jest Panem takich żywiołów, jak wiatr i morze (Ps 107,29; Jon 1,15). Okazuje się, że również Jezus ma taką władzę. Dlatego domaga się od swoich uczniów wiary i zaufania. Temu bowiem, kto jest z Jezusem i zawierzył Mu do końca, nie może grozić żadne niebezpieczeństwo.
Powyższy komentarz kończy się zdaniem:
"Temu bowiem, kto jest z Jezusem i zawierzył Mu do końca, nie może grozić żadne niebezpieczeństwo."
Jak to widzicie - czy to prawda?...

Pn lip 01, 2024 6:27

Moje dialogi z ChatGPT* czasem prowadzą do uzyskania wg mnie takich treści, które aż się proszą, aby je puścić w obieg: ku zbudowaniu czytelników...
Oto przykład - komentarz do wersetu:
    Poświęć ich do życia w prawdzie; Słowo Twoje jest prawdą. (J 17,17)
    Ewangelia Jana 17,17 to część modlitwy arcykapłańskiej Jezusa, gdzie modli się On za swoich uczniów i tych, którzy uwierzą przez ich świadectwo. Jezus w tej modlitwie prosi Ojca o uświęcenie swoich naśladowców w prawdzie, podkreślając, że Słowo Boże jest źródłem tej prawdy. Poniżej znajduje się szczegółowy komentarz do tego wersetu:

1. Kontekst modlitwy arcykapłańskiej:
    Jezus modli się do Ojca w obecności swoich uczniów, tuż przed swoją męką. Modlitwa ta jest głęboko intymnym i duchowym momentem, w którym Jezus wyraża swoje troski i pragnienia wobec tych, których pozostawia na ziemi.

2. Poświęć ich do życia w prawdzie:
    a. Poświęcenie: Greckie słowo „hagiazō” (ἁγιάζω), użyte w tym wersecie, oznacza „uświęcić”, „poświęcić” lub „uczynić świętym”. Jest to proces oddzielania się od grzechu i poświęcenia się Bogu.
    b. Życie w prawdzie: Prawda nie jest tu jedynie zbiorem faktów, ale rzeczywistością objawioną przez Boga. Życie w prawdzie oznacza życie zgodne z Bożymi zasadami, oparte na Jego Słowie.

3. Słowo Twoje jest prawdą:
    a. Autorytet Pisma Świętego: Jezus jednoznacznie stwierdza, że Słowo Boże jest prawdą. Oznacza to, że Pismo Święte jest nieomylne, natchnione przez Boga i stanowi ostateczny autorytet w kwestiach wiary i moralności.
    b. Boże objawienie: Słowo Boże objawia charakter Boga, Jego wolę oraz Jego plan zbawienia dla ludzkości. W Słowie tym znajdujemy pełnię prawdy o naszym życiu, świecie i przyszłości.

4. Znaczenie dla współczesnych wierzących:
    a. Uświęcenie przez Słowo: Wierzący są wezwani do regularnego czytania, studiowania i stosowania Słowa Bożego w swoim życiu. To poprzez Słowo Boże doświadczają duchowego wzrostu i przemiany.
    b. Życie w prawdzie: W świecie pełnym fałszu i relatywizmu, chrześcijanie są wezwani do trwania w Bożej prawdzie i życia zgodnie z jej zasadami. Jest to wyzwanie, ale również obietnica Bożej obecności i prowadzenia.

5. Połączenie z wcześniejszymi wersetami:
    a. Wersety poprzedzające: W Jana 17,15-16 Jezus modli się, aby uczniowie nie byli zabrani ze świata, lecz aby byli chronieni od złego. Poświęcenie w prawdzie jest środkiem, przez który uczniowie mogą żyć w świecie, ale nie być z niego.
    b. Cała modlitwa: Modlitwa arcykapłańska pokazuje głęboką miłość Jezusa do swoich uczniów oraz Jego pragnienie, aby byli jedno i uświęceni, aby mogli być skutecznymi świadkami w świecie.

Podsumowując, Jana 17,17 jest wezwaniem do życia w prawdzie poprzez uświęcenie przez Słowo Boże. Jest to centralny element duchowego życia chrześcijanina, który prowadzi do głębszej relacji z Bogiem i skutecznego świadectwa w świecie.
*próbowałem też kiedyś pisać z Gemini, ale wolę jednak czatka, szczególnie teraz, gdy jest model 4o - dający bardziej rozbudowane odpowiedzi; to darmowa wersja będąca następną po modelu 3.5 (który cały czas działa), ale ma ograniczenia: gdy się dużo dialoguje, to przez 3-4 godziny jest tylko dostępna wersja 3.5, bo limit na darmową wersję 4o jest wyczerpany.
    J 17,17 SNP
    (17) Poświęć ich do życia w prawdzie; Słowo Twoje jest prawdą.
ale (jak rasowy biblista) sięgnął też do kontekstu wersetu (najbliższe wersety, ale i cała modlitwa!) - przez co powstał punkt 5 w powyższym cytacie, a w nim wg mnie super ważne zdanie:
Poświęcenie w prawdzie jest środkiem, przez który uczniowie mogą żyć w świecie, ale nie być z niego.

Śr lip 03, 2024 5:49

NAPISZ KOMENTARZ DO BIBLIJNEGO TEKSTU:
1Kor 1,30 PSZ
Tylko dzięki Niemu żyjecie teraz w Chrystusie Jezusie. I to On jest naszą mądrością, sprawiedliwością, uświęceniem i odkupieniem – wszystkim od Boga.

Komentarz do 1 Kor 1,30:

1. Tylko dzięki Niemu żyjecie teraz w Chrystusie Jezusie:
    Apostoł Paweł przypomina, że nasze życie w Chrystusie jest możliwe tylko dzięki Bogu. To On nas powołał i dał nam nowe życie w Chrystusie. Nie jest to wynikiem naszych zasług ani naszych uczynków, lecz wyłącznie łaską Bożą. Bóg, w swojej miłości i miłosierdziu, dał nam możliwość życia w Jezusie, co jest darem nie do przecenienia.

2. On jest naszą mądrością:
    Chrystus jest źródłem prawdziwej mądrości, która pochodzi od Boga. Mądrość ta nie jest mądrością świata, opartą na ludzkich spekulacjach i filozofiach, ale mądrością objawioną przez Ducha Świętego. W Chrystusie znajdujemy prawdziwe zrozumienie Bożego planu zbawienia i sensu naszego życia.

3. On jest naszą sprawiedliwością:
    Sprawiedliwość, jaką mamy przed Bogiem, nie jest naszą własną sprawiedliwością, ale sprawiedliwością Chrystusa przypisaną nam przez wiarę. Jezus, przez swoją śmierć i zmartwychwstanie, uczynił nas sprawiedliwymi przed Bogiem. To dzięki Niemu możemy stanąć przed Bogiem oczyszczeni i usprawiedliwieni.

4. On jest naszym uświęceniem:
    Uświęcenie jest procesem, w którym stajemy się coraz bardziej podobni do Chrystusa. To On jest naszym uświęceniem, ponieważ to przez Jego Ducha jesteśmy przemieniani na Jego obraz. Uświęcenie nie jest wynikiem naszych własnych starań, ale dziełem Boga w nas, które dokonuje się przez wiarę i posłuszeństwo Jego słowu.

5. On jest naszym odkupieniem:
    Odkupienie to uwolnienie z niewoli grzechu i śmierci, które stało się możliwe dzięki ofierze Jezusa Chrystusa. On zapłacił cenę za nasze grzechy, abyśmy mogli być wolni i żyć w nowości życia. To odkupienie jest pełnym i ostatecznym aktem Bożej miłości i łaski wobec nas.

6. Wszystkim od Boga:
    Wszystko, co mamy w Chrystusie, pochodzi od Boga. Nasza mądrość, sprawiedliwość, uświęcenie i odkupienie są darami Bożymi, które otrzymaliśmy przez wiarę w Jezusa Chrystusa. To przypomnienie o Bożej inicjatywie i Jego działaniu w naszym życiu skłania nas do wdzięczności i pokory. W żadnym z tych aspektów nie możemy się chlubić sami z siebie, ale wyłącznie chwalić Boga za Jego nieskończoną łaskę.

Podsumowanie:
    1 Kor 1,30 podkreśla centralną rolę Jezusa Chrystusa w naszym życiu duchowym. On jest źródłem naszej mądrości, sprawiedliwości, uświęcenia i odkupienia, a wszystko to jest darem od Boga. Ten werset przypomina nam o całkowitej zależności od Bożej łaski i zachęca do życia w duchu wdzięczności i pokory przed Bogiem.
Podałem kolejną, wg mnie wartą uwagi treść, wygenerowaną przez ChatGPT.
Werset biblijny zawiera 4 wartości bardzo nam w życiu potrzebne, więc uznałem, że warto je tu podać w tym komentarzu...
Czy mądrość, sprawiedliwość, uświęcenie i odkupienie są w zakresie Twoich zainteresowań i pragnień, aby je posiadać? Jeśli tak, to zgłębiaj dalej znaczenie tych cnót i poznawaj sposoby, aby je posiadać... (piszę to też do siebie!).
:-)

A, po napisaniu tego zdania, pomyślałem, że zadam takie pytanie:
MĄDROŚĆ, SPRAWIEDLIWOŚĆ, UŚWIĘCENIE I ODKUPIENIE - te wartości wymienia komentowany werset; jak stać się odbiorcą i uczestnikiem tych cnót?
    Aby stać się odbiorcą i uczestnikiem mądrości, sprawiedliwości, uświęcenia i odkupienia, musimy podążać za Bożym planem zbawienia objawionym w Piśmie Świętym. Poniżej przedstawiam kroki, które prowadzą do przyjęcia tych cnót w naszym życiu:

1. Wiara w Jezusa Chrystusa:
    a. Uznanie Chrystusa jako Zbawiciela: Pierwszym krokiem jest uznanie Jezusa Chrystusa jako naszego osobistego Zbawiciela i Pana. To przez wiarę w Jego śmierć i zmartwychwstanie otrzymujemy zbawienie (Rzymian 10,9-10).
    b. Przyjęcie Bożej łaski: Zbawienie jest darem łaski, który otrzymujemy przez wiarę, a nie z naszych uczynków (Efezjan 2,8-9).

2. Pokuta i nawrócenie:
    a. Wyznanie grzechów: Przyjęcie mądrości, sprawiedliwości, uświęcenia i odkupienia zaczyna się od uznania własnej grzeszności i wyznania grzechów przed Bogiem (1 Jana 1,9).
    b. Zmiana kierunku życia: Pokuta to zmiana myślenia i kierunku życia, odwrócenie się od grzechu i podjęcie decyzji o naśladowaniu Chrystusa (Dzieje Apostolskie 3,19).

3. Życie w posłuszeństwie Słowu Bożemu:
    a. Codzienne zgłębianie Pisma Świętego: Regularne czytanie i medytacja nad Słowem Bożym pomagają nam wzrastać w mądrości i zrozumieniu Bożych dróg (Psalm 119,105).
    b. Praktykowanie nauk Jezusa: Posłuszeństwo Bożym przykazaniom i naukom Chrystusa jest kluczowe dla naszego duchowego wzrostu i uświęcenia (Jan 14,21).

4. Modlitwa i relacja z Bogiem:
    a. Stała komunikacja z Bogiem: Modlitwa jest niezbędnym elementem budowania relacji z Bogiem. Przez modlitwę wyrażamy naszą zależność od Niego i prosimy o Jego prowadzenie (Filipian 4,6-7).
    b. Prośba o Ducha Świętego: Duch Święty jest naszym Przewodnikiem, który pomaga nam żyć zgodnie z Bożą wolą. Prośba o Jego napełnienie jest kluczowa dla naszego duchowego życia (Łukasz 11,13).

5. Wspólnota wierzących:
    a. Uczestnictwo w Kościele: Wspólnota wierzących jest miejscem, gdzie możemy wzrastać duchowo, dzielić się doświadczeniami i wzajemnie wspierać (Hebrajczyków 10,24-25).
    b. Wzajemne budowanie się w wierze: Udział w społeczności chrześcijańskiej daje możliwość nauki, służby i wzajemnego budowania się w wierze (Efezjan 4,11-16).

6. Dążenie do świętości:
    a. Uświęcenie jako proces: Uświęcenie jest ciągłym procesem wzrastania w podobieństwie do Chrystusa. Polega na codziennym umieraniu dla grzechu i życiu dla Boga (Rzymian 6,11-14).
    b. Życie według Ducha: Dążenie do świętości wymaga życia według Ducha Świętego, a nie według ciała (Galacjan 5,16-25).

Podsumowanie:
    Stać się odbiorcą i uczestnikiem mądrości, sprawiedliwości, uświęcenia i odkupienia oznacza przyjęcie Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela, życie w pokucie i nawróceniu, posłuszeństwo Słowu Bożemu, modlitwę, uczestnictwo w wspólnocie wierzących oraz dążenie do świętości. Wszystkie te kroki prowadzą do głębszej relacji z Bogiem i do pełniejszego doświadczenia Jego darów w naszym życiu.
Nic, tylko tak wierzyć i żyć, jak Słowo Boże wskazuje, a co zostało wyżej opisane i poparte licznymi wskazaniami do tekstów biblijnych... :-)
[czatek jest bardzo sprawny w uzupełnianiu odpowiedzi w odnośniki do wersetów tematycznie zbieżnych z tym, co jest pisane...]

Pt lip 05, 2024 15:05

Mk 7,21-22 PAU
    (21) Z wnętrza, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, rozpusta, kradzieże, zabójstwa,
    (22) cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zawiść, bluźnierstwo, pycha, głupota.
///
WYJAŚNIJ ZNACZENIE SŁOWA: "GŁUPOTA" W TEJ WYPOWIEDZI PANA JEZUSA.
ChatGPT
    W kontekście wypowiedzi Jezusa w Mk 7,21-22, "głupota" (greckie: ἀφροσύνη - aphrosynē) oznacza coś więcej niż brak inteligencji czy brak wiedzy. W biblijnym kontekście słowo to ma głębsze znaczenie moralne i duchowe.

Głupota w tej wypowiedzi odnosi się do:

Braku duchowego rozeznania: Jest to niezdolność do rozpoznania i zrozumienia duchowych prawd. Biblia wielokrotnie wskazuje, że głupota wiąże się z odrzuceniem mądrości Bożej i ignorowaniem Jego nauk (Przypowieści 1,7).

Moralnej ślepoty: Głupota w tym kontekście oznacza działanie w sposób, który jest moralnie niewłaściwy. To świadome ignorowanie Bożych standardów i zasad, co prowadzi do grzechu i destrukcji.

Pychy i zarozumiałości: Głupota często wynika z pychy, gdzie człowiek polega na własnej mądrości i zrozumieniu zamiast na Bogu (Przypowieści 28,26). Jest to postawa, która odrzuca pokorę i otwartość na Boże prowadzenie.

Odrzucenia Boga: W Psalmie 14,1 czytamy: "Głupi rzekł w sercu swoim: Nie ma Boga". Głupota w tej perspektywie to odrzucenie istnienia Boga i Jego autorytetu, co prowadzi do niemoralnego i bezbożnego życia.

Podsumowując, głupota w wypowiedzi Jezusa z Mk 7,21-22 odnosi się do duchowego i moralnego stanu człowieka, który odrzuca Bożą mądrość, postępuje w sposób niemoralny, i ignoruje prawdy duchowe. To brak prawdziwego zrozumienia i rozeznania, które prowadzi do grzesznego i destrukcyjnego życia.

Odnośnie Psalmu 14,1 (to samo zdanie jest w Ps 53,1) >> "Głupi rzekł w sercu swoim: Nie ma Boga". - to znam też taką interpretację, że tu chodzi nie tyle o jakiś ateizm, lecz o postawę: "Nie ma Boga, który by mnie osądził (więc mogę robić, co mi się podoba; nikomu nic do tego: nawet Bogu)"...
Taką postawę Pismo nazywa głupotą - i głupcem ten, kto tak uważa...

Pn lip 08, 2024 11:26
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 411 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 24, 25, 26, 27, 28