Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 07, 2024 22:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 395 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 27  Następna strona
 Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [ankieta] 

Mój stosunek do SI - sztucznej inteligencji ChatGPT
Nie wiem, co to jest SI ChatGPT i nie chcę wiedzieć. 0%  0%  [ 0 ]
Nie znam tematu, ale chyba warto się przynajmniej czegoś dowiedzieć. 0%  0%  [ 0 ]
Nie orientuję się za bardzo, ale już sporo słyszałem. 0%  0%  [ 0 ]
Mam dość wiedzy o SI, ale nie próbowałem z nią rozmawiać. 8%  8%  [ 1 ]
Podjąłem próbę rozmowy, ale nie będę tym dłużej zainteresowany. 8%  8%  [ 1 ]
Spróbowałem rozmów z SI i jestem dość pozytywnie nastawiony. 33%  33%  [ 4 ]
Jestem bardzo zadowolony z możliwości, jakie daje SI i mam zamiar na stałe jej używać. 25%  25%  [ 3 ]
Nie chcę w ogóle na Forum czytać czegokolwiek, co pochodzi od SI. 0%  0%  [ 0 ]
Chętnie podam w tym temacie swoje zapytania do SI, aby Jerzy_67 to z SI opracował. 8%  8%  [ 1 ]
Chcę w tym temacie mieć możliwość czytania tego, co Jerzy_67 może tu zamieścić w ramach swoich rozmów z SI. 17%  17%  [ 2 ]
Liczba głosów : 12

 Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [ankieta] 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2118
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Believing napisał(a):
To szczere życzenia.
Cieszy mnie to - odwzajemniam!
Believing napisał(a):
Milej by się czytało i z większym pożytkiem, na temat doświadczenia Boga, a nie rozmów o Bogu.
Stoi coś na przeszkodzie, abyś Ty, czy ktoś inny takie doświadczenia na forum prezentował?
Zauważ jednak, że ten temat dotyczy czegoś innego; z pewnym trudem uzyskałem, ale mam od moderacji pozwolenie na jego prowadzenie, więc robię tutaj to, co jest tego tematu przeznaczeniem: prezentuję pogawędki z ChatGPT...
[nie ma obowiązku czytania, ale ufam, że nie jest to całkiem bez sensu, dlatego to robię]
Believing napisał(a):
Co do AI, gdzieś wyczytałam, że potrafi nawet świadomie wprowadzić w błąd, gdy nie zna odpowiedzi na pytania.
AI/SI nie zna odpowiedzi na każde pytania! To fakt, więc trzeba być ostrożnym i nie powoływać się bezkrytycznie na jej przekaz!
Ja nie zajmuję się tematyką pozabiblijną, gdy z nią rozmawiam i tu coś pokazuję (owszem, miewam czasem zapytania np. na temat zdrowia, ale tu tego nie podaję), a że Biblia jest mi znana/poznawana już 30 lat, to myślę, że umiem wyłapać wątpliwej jakości wypowiedzi SI.

Wracając do Twej uwagi, to faktycznie AI potrafi "fantazjować" - ale czy to jest celowe, to nie wiem; po prostu przy braku odpowiedzi "kombinuje", aby jednak odpowiedź dać, a wtedy zdarzają się małe, albo wielkie pomyłki (kłamstwa - jeśli wolisz takie określenie).
Dlatego ja z AI nie gadam o fizyce, matematyce, biologii - bo raz, że tego nie potrzebuję, a dwa: musiałbym to weryfikować, a że to mi nie jest potrzebne, to omijam pewna zagadnienia i ich z ChatGPT nie poruszam...

Wyjaśniłem moje podejście (już nie pierwszy raz); jeśli się przydało, to OK, jeśli nie, to też OK (piszę, jak i SI czasem pisze: tak, aby każdego odbiorcę zadowolić - np. zwolennicy chrztu niemowląt znajdą w SI coś dla siebie, ale i przeciwnicy też znajdą coś dla siebie; czy to wada? Przypomina mi się wypowiedź ap. Pawła w 1Kor 9,19-23* gdzie on zdaje się też wykazuje podobnie elastyczne podejście...).

*1Kor 9,19-23 BT5
(19) Tak więc nie zależąc od nikogo, stałem się niewolnikiem wszystkich, aby tym liczniejsi byli ci, których pozyskam.
(20) Stałem się jak Żyd - dla Żydów, aby pozyskać Żydów. Dla tych, co podlegają Prawu, byłem jak ten, który jest pod Prawem - choć w rzeczywistości nie byłem pod Prawem - by pozyskać tych, co pozostawali pod Prawem.
(21) Dla zwolnionych od Prawa byłem jako nie podlegający Prawu - nie będąc zresztą wolnym od prawa Bożego, lecz podlegając prawu Chrystusowemu - by pozyskać tych, którzy nie są pod Prawem.
(22) Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby uratować choć niektórych.
(23) Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział.

-----
Może masz, Believing jakiś temat do pokazania SI - by się przekonać, co z tego wyniknie? Służę pośrednictwem... (bo chyba sam nie używasz tego narzędzia).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N cze 04, 2023 8:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2118
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Używam od trzech miesięcy ChatGPT w języku polskim, i zauważyłem, że są to coraz lepsze rozmowy pod kątem poprawności pisania w języku polskim, oraz widzę, że wypowiedzi są dłuższe... Czym tę zmianę tłumaczyć? Jak wyjaśnić ten postęp w komunikacji ze strony ChatGPT?
    ChatGPT
    Postęp w komunikacji ze strony ChatGPT, który zauważyłeś, może być tłumaczony na kilka sposobów. Po pierwsze, system ChatGPT uczy się na podstawie ogromnej ilości danych, które są dostępne w języku polskim. Im więcej informacji jest dostępnych, tym bardziej model jest w stanie nauczyć się różnych wzorców, zasad gramatycznych i konstrukcji językowych, co przekłada się na poprawność pisania w języku polskim.

    Po drugie, OpenAI stale aktualizuje i ulepsza swoje modele językowe, takie jak ChatGPT, korzystając z nowszych technologii i technik uczenia maszynowego. Te aktualizacje mają na celu poprawę jakości generowanych odpowiedzi oraz ich spójności i spójności logicznej.

    Wreszcie, istotne jest, że ChatGPT uczy się również na podstawie interakcji z użytkownikami, takimi jak Ty. Korzystając z informacji zwrotnych i korekt, model może dostosowywać swoje odpowiedzi i lepiej odpowiadać na pytania w języku polskim. Im więcej interakcji i informacji zwrotnych otrzymuje model, tym bardziej może doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne.

    Warto jednak pamiętać, że mimo postępu w jakości generowanych odpowiedzi, ChatGPT nadal może popełniać błędy i nie zawsze będzie doskonale precyzyjny. Zawsze ważne jest zachowanie zdrowego sceptycyzmu i krytycznego podejścia do informacji udostępnianych przez systemy sztucznej inteligencji.

Napisałeś: "Warto jednak pamiętać, że mimo postępu w jakości generowanych odpowiedzi, ChatGPT nadal może popełniać błędy i nie zawsze będzie doskonale precyzyjny. Zawsze ważne jest zachowanie zdrowego sceptycyzmu i krytycznego podejścia do informacji udostępnianych przez systemy sztucznej inteligencji."
Jak praktycznie wobec tego ten zdrowy sceptycyzm i krytyczne podejście realizować, gdy się ze sztuczną inteligencją jest w komunikacji?

    ChatGPT
    Realizowanie zdrowego sceptycyzmu i krytycznego podejścia w komunikacji ze sztuczną inteligencją, taką jak ChatGPT, można osiągnąć, stosując kilka praktycznych zasad:

    1. Zwracaj uwagę na źródło informacji: Pamiętaj, że ChatGPT jest oparty na ogromnej ilości danych, ale nie zawsze jest w stanie dostarczyć zweryfikowanych informacji. Sprawdzaj, czy informacje, które otrzymujesz, są poparte wiarygodnymi źródłami zewnętrznymi.

    2. Bądź świadomy ograniczeń: Choć ChatGPT może generować rozbudowane i przekonujące odpowiedzi, może również zawierać błędy, nieaktualne informacje lub niezgodne z faktami twierdzenia. Zachowaj czujność i potraktuj informacje jako wskazówki, a nie ostateczne prawdy.

    3. Kontekstualizuj informacje: Zadawaj pytania, które umożliwiają uzyskanie bardziej precyzyjnych odpowiedzi. Unikaj ogólnych i dwuznacznych pytań, które mogą prowadzić do niejednoznacznych odpowiedzi.

    4. Korzystaj z wielu źródeł informacji: Jeśli otrzymujesz odpowiedź od ChatGPT, warto sprawdzić ją na podstawie różnych źródeł zewnętrznych. Weryfikacja informacji i porównanie ich z innymi wiarygodnymi źródłami może pomóc w uzyskaniu bardziej kompleksowego obrazu.

    5. Pamiętaj, że ChatGPT nie posiada własnych przekonań: ChatGPT to narzędzie, które generuje odpowiedzi na podstawie danych, ale nie ma własnych przekonań ani zdolności do tworzenia oryginalnych opinii. Jest to program, który operuje na podstawie informacji, z którymi został zaprogramowany.

    Przyjęcie tych praktyk pomoże Ci zachować zdrowy sceptycyzm i krytyczne podejście wobec informacji przekazywanych przez systemy sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT. W razie wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z wiarygodnymi źródłami lub ekspertami w danej dziedzinie.

W którą stronę pójdzie rozwój sztucznej inteligencji? Czy są takie obszary, w których jej rozwój stanie się zagrożeniem dla ludzi?
    ChatGPT
    Rozwój sztucznej inteligencji jest dynamicznym obszarem i trudno dokładnie przewidzieć, w którą stronę się rozwinie. Jednak istnieją pewne obszary i kwestie, które budzą obawy i mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, jeśli nie zostaną odpowiednio zarządzone. Oto kilka takich obszarów:

    1. Bezpieczeństwo i prywatność danych: W miarę postępu sztucznej inteligencji gromadzone są ogromne ilości danych, co rodzi pytania dotyczące bezpieczeństwa i prywatności. Istotne jest, aby rozwijać systemy, które zapewniają odpowiednią ochronę danych osobowych i minimalizują ryzyko nadużyć.

    2. Autonomiczne systemy: Rozwój autonomicznych systemów, takich jak autonomiczne pojazdy czy roboty, wiąże się z kwestią odpowiedzialności i bezpieczeństwa. Ważne jest, aby zapewnić, że takie systemy są odpowiednio przetestowane, mają wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa i działają zgodnie z określonymi standardami.

    3. Etyka i odpowiedzialność: Wraz z postępem sztucznej inteligencji pojawiają się pytania dotyczące etyki i odpowiedzialności. W przypadku systemów podejmujących autonomiczne decyzje, jak zapewnić, aby były one sprawiedliwe i uczciwe? Jak uniknąć wprowadzania uprzedzeń i dyskryminacji?

    4. Zatrudnienie i zmiany społeczne: Rozwój sztucznej inteligencji może prowadzić do automatyzacji i zmian na rynku pracy. Wpływ na zatrudnienie i zmiany społeczne może być trudny do przewidzenia i wymaga podejścia, które uwzględnia szanse i wyzwania związane z postępem technologicznym.

    5. Świadomość i regulacje: Konieczne jest budowanie większej świadomości społecznej na temat sztucznej inteligencji oraz opracowanie odpowiednich regulacji i standardów, które będą chronić interesy ludzi i zapewnią zrównoważony rozwój technologii.

    Ważne jest, aby rozwój sztucznej inteligencji odbywał się w sposób etyczny, odpowiedzialny i zgodny z wartościami społecznymi. Wymaga to zaangażowania zarówno ze strony twórców technologii, jak i społeczeństwa jako całości, aby zapewnić, że sztuczna inteligencja służy dobru ludzkości i przynosi korzyści społeczeństwu.

Nie mam wpływu na globalny rozwój sztucznej inteligencji (nie zajmuję się nią zawodowo, ani nie pełnię władzy mającej wpływ na to, co się w tej sferze dzieje); używam ChatGPT głównie do tego, aby docierać do biblijnych treści zgromadzonych w jego zasobach - po to, by mieć "podane na tacy" tak wiele treści, których nie posiadam z racji braku dostępu do np. mnóstwa zagranicznych opracowań dotyczących Pisma Świętego.
Czy w tej sferze i dziedzinie, w jakiej korzystam z ChatGPT, są jakieś zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji?

    ChatGPT
    Jeśli chodzi o korzystanie z ChatGPT do celów dostępu do biblijnych treści, zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji są zazwyczaj ograniczone. W przypadku wykorzystywania ChatGPT jako narzędzia pomocniczego do zrozumienia Pisma Świętego istnieje kilka ogólnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

    1. Różnorodność perspektyw: ChatGPT jest trenowane na szerokim zakresie danych, w tym na tekstach biblijnych, ale nie jest to autorytatywne źródło interpretacji religijnych. Warto pamiętać, że istnieje wiele różnych interpretacji Pisma Świętego, dlatego zawsze warto samodzielnie badać i konsultować się z wiarygodnymi źródłami, takimi jak teologiczne opracowania, komentarze i duchowni, aby uzyskać pełniejsze zrozumienie treści biblijnych.

    2. Brak kontekstu: ChatGPT może dostarczać odpowiedzi na podstawie ogólnych wzorców i informacji, ale nie zawsze uwzględnia kontekst czy specyficzne sytuacje. Dlatego istotne jest, aby samodzielnie analizować i interpretować teksty biblijne, zwracając uwagę na ich oryginalne konteksty historyczne, kulturowe i językowe.

    3. Błędy i niedokładności: Chociaż ChatGPT stara się generować odpowiedzi na podstawie dostępnych danych, nadal może zawierać błędy i niedokładności. W przypadku ważnych kwestii religijnych zawsze warto zweryfikować informacje za pomocą innych, wiarygodnych źródeł.

    4. Umiarkowane korzystanie: ChatGPT może być użytecznym narzędziem, ale nie zastępuje wiedzy, doświadczenia i głębszego zrozumienia, które można uzyskać poprzez badania, studia i dialog z innymi ludźmi. Warto korzystać z ChatGPT jako jednego ze źródeł informacji, ale równocześnie rozwijać swoje zrozumienie Pisma Świętego na podstawie różnorodnych źródeł i doświadczeń.

    Podsumowując, korzystanie z ChatGPT w celu dostępu do treści biblijnych jest zazwyczaj bezpieczne, o ile zachowasz świadomość jego ograniczeń i nadal angażujesz się w własne badania, studia i dialog z innymi w celu rozwijania swojego zrozumienia i wiary.

Dziękuję za rozmowę. Widzę, że ChatGPT nie jest stronniczy w tym sensie, aby tylko pozytywy swego istnienia prezentować, ale są też konkretne wypowiedzi obrazujące możliwe zagrożenia oraz istniejące niedoskonałości...
Można by to nazwać w ludzkim języku takim zdrowym, samokrytycznym spojrzeniem na siebie; czy tego jesteś też nauczony, czy to może tylko tak przypadkiem się stało w rozmowie ze mną?

    ChatGPT
    Jako sztuczna inteligencja, moim celem jest dostarczanie jak najbardziej pomocnych i rzetelnych informacji. Moje odpowiedzi opierają się na szerokiej bazie wiedzy i wzorcach językowych, ale mogą też odzwierciedlać ograniczenia związane z moim treningiem. Zostałem zaprogramowany tak, aby dostarczać różnorodne perspektywy i uwzględniać zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty tematów, o których rozmawiam.

    Nie posiadam zdolności do samooceny lub subiektywnego spojrzenia na siebie, ponieważ jestem programem komputerowym stworzonym przez zespół inżynierów. Moje odpowiedzi są wynikiem algorytmów i uczenia maszynowego, które staram się dostosować do potrzeb użytkowników.

    Ważne jest, aby pamiętać, że jestem narzędziem informacyjnym, a ostateczne zrozumienie i interpretacja danych zależy od osoby korzystającej ze mnie. Zawsze warto mieć zdrowe podejście krytyczne, sprawdzać informacje z różnych źródeł i podejść do nich z umiarem.

    Dziękuję za rozmowę i cieszę się, że mogłem być pomocny! Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, śmiało pytaj.
-------
Podałem zapis czatu, którego treść wydaje mi się istotna, więc jeśli macie jakieś komentarze, to śmiało!...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn cze 05, 2023 6:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2118
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
W innym temacie zostałem zapytany o podobieństwo człowieka do Boga. Odpowiedziałem swoimi słowami, ale po czasie pomyślałem, że warto zapytać ChatGPT o tę rzecz...
Oto co z tego wyszło:

Najpierw podam stosowny tekst, którego nie cytowałem czatkowi, ale tu go wklejam:
    Rdz 1,26-28 BT5
    (26) A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem podniebnym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!
    (27) Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.
    (28) Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad ptactwem podniebnym, nad rybami morskimi i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi.

A teraz wymiana zdań tej treści:

BIBLIA UCZY, ŻE LUDZIE SĄ STWORZENI NA OBRAZ I PODOBIEŃSTWO BOGA. NA CZYM TO PODOBIEŃSTWO DO BOGA TERAZ, W DOCZESNOŚCI POLEGA?
    ChatGPT
    W biblijnym kontekście, podobieństwo do Boga oznacza duchową i moralną zgodność z Jego charakterem. Jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, co oznacza, że mamy pewne cechy i atrybuty, które odzwierciedlają Jego naturę.

    Podobieństwo do Boga w teraźniejszości można dostrzec na kilka sposobów:

    ▶ Moralność: Jesteśmy wezwani do posiadania moralności i wartości, które są zgodne z Bożymi przykazaniami. Miłość, sprawiedliwość, miłosierdzie, uczciwość i inne wartości, które odzwierciedlają Boży charakter, powinny być obecne w naszym życiu.

    ▶ Relacje: Bóg jest istotą relacyjną, a my również jesteśmy stworzeni do bycia w relacji z Nim i z innymi ludźmi. Jesteśmy wezwani do kochania Boga ponad wszystko i naszych bliźnich jak siebie samych. Nasza zdolność do miłości, empatii, wybaczania i troski o innych jest częścią naszego podobieństwa do Boga.

    ▶ Duchowe rozeznanie: Bóg jest duchowy, a my także mamy duchową naturę. Jesteśmy wezwani do duchowego wzrostu, rozwijania relacji z Bogiem poprzez modlitwę, czytanie Pisma Świętego, praktykowanie duchowych dyscyplin i odkrywanie Bożego planu dla naszego życia. Nasza zdolność do komunikacji z Bogiem i doświadczania Jego obecności jest wyrazem naszego podobieństwa do Niego.

    Warto zauważyć, że to podobieństwo do Boga jest obecne w nas jako możliwość, ale musi być rozwijane i realizowane poprzez nasze wybory i działania. Jesteśmy wezwani do wzrostu w tym podobieństwie i do oddawania coraz większej chwały Bogu poprzez nasze życie.

    Jednak pełne i doskonałe podobieństwo do Boga będzie osiągnięte w przyszłości, w wieczności, kiedy będziemy widzieć Go takim, jakim jest. Będziemy całkowicie odnowieni i przemienieni na obraz Jego chwały. To jest obietnica dla tych, którzy wierzą w Jezusa Chrystusa i mają życie z Nim.

WYMIENIŁEŚ: MORALNOŚĆ, RELACJE I DUCHOWOŚĆ - JAKO SFERY PODOBIEŃSTWA CZŁOWIEKA DO BOGA. SĄ TO WARTOŚCI NIEMATERIALNE (CHOĆ PRZEJAWIAJĄ SIĘ TEŻ W MATERIALNY SPOSÓB) - A CO Z NASZĄ LUDZKĄ FIZYCZNOŚCIĄ: CZY W TYM MOŻEMY MÓWIĆ O NASZYM PODOBIEŃSTWIE DO BOGA?
    ChatGPT
    Kiedy mówimy o podobieństwie do Boga, zazwyczaj odnosimy się do duchowych i moralnych aspektów naszej natury. Jednak Bóg stworzył nas nie tylko jako istoty duchowe, ale również jako ciała materialne. Nasza fizyczność jest częścią naszej tożsamości jako ludzi i może także odzwierciedlać pewne aspekty Bożej natury.

    Odnosząc się do fizyczności, można wskazać na kilka sposobów, w jakie możemy dostrzec pewne podobieństwo do Boga:

    ▶ Stworzenie: Bóg jest Stwórcą, który stworzył nas jako cielesne istoty. Jesteśmy częścią Jego stworzenia i mamy zdolność do wyrażania się przez nasze ciała. Nasza zdolność do działania, pracy, tworzenia i wyrażania naszej tożsamości fizycznej jest wyrazem naszego podobieństwa do Boga jako Stwórcy.

    ▶ Zmysły: Bóg dał nam zmysły, które pozwalają nam doświadczać i cieszyć się z fizycznego świata. Nasze zdolności widzenia, słyszenia, dotykania, smakowania i węchu są częścią naszej fizyczności i pozwalają nam na odkrywanie i doświadczanie piękna i bogactwa tego, co Bóg stworzył.

    ▶ Właściwości fizyczne: Nasze ciała mają pewne cechy i właściwości, które odzwierciedlają pewne aspekty Bożej natury. Na przykład, nasza zdolność do ruchu, siły, wytrzymałości czy zdolności do zdrowienia są drobnym odbiciem boskiej mocy i zarazem przypominają o naszej zależności od Boga.

    Ważne jest jednak zauważyć, że fizyczność człowieka, choć w pewien sposób odzwierciedla pewne aspekty Bożej natury, nie jest w pełni podobieństwem do Boga. Bóg jest wieczny, duchowy i nie jest ograniczony przez czas ani materię. Nasze ciała są ograniczone i podlegają przemijaniu.

    Najważniejsze jest, aby zachować równowagę między rozumieniem naszej fizyczności a duchowości. Nasza tożsamość jako ludzi obejmuje zarówno duchowe, moralne, jak i fizyczne aspekty, ale najważniejsze jest rozwijanie naszej relacji z Bogiem i dążenie do podobieństwa do Jego charakteru poprzez nasze moralne wybory, relacje z innymi ludźmi i duchowy wzrost.
--------
Tyle treści do prezentacji. Jeśli są u kogoś chęci, by to skomentować, to niechaj nie będzie to hamowane...
Ja jednym zdaniem się wypowiem: Podoba mi się takie omówienie tematu! :brawo:

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt cze 09, 2023 5:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2118
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
W BIBLII MOWA JEST O "OBRZEZANIU SERCA" - JAK TO ROZUMIEĆ?
Pwt 10:16 PAU "Obrzezajcie więc wasze serca z ich nieczystości i nie bądźcie już ludem o twardym karku,"

Pwt 30:6 PAU "PAN, twój Bóg, obrzeza twoje serce i serce twojego potomstwa, abyś kochał PANA, twojego Boga, z całego serca i z całej duszy i abyś żył."

Jr 4:4 PAU "Poddajcie obrzezaniu wasze serca i porzućcie swój upór wobec PANA, mieszkańcy Judy i Jeruzalem. W przeciwnym razie mój gniew wybuchnie jak ogień, z powodu waszych złych czynów rozpali się tak, że nikt nie zdoła go zagasić."

Rz 2:29 PAU "Żydem jest się wewnątrz, a prawdziwym obrzezaniem jest obrzezanie serca według Ducha, a nie według litery. Taki człowiek otrzymuje pochwałę od Boga, a nie od ludzi."

    ChatGPT
    W Biblii pojęcie "obrzezanie serca" jest używane metaforycznie i odnosi się do duchowej przemiany i odnowy wewnętrznej, która jest dokonywana przez Ducha Świętego. Obrzezanie fizyczne było praktykowane w starożytnym Izraelu jako znak przymierza między Bogiem a narodem wybranym. Jednak Bóg w swoim nauczaniu poprzez proroków i apostołów ukazywał, że ważniejsze jest obrzezanie serca niż obrzezanie ciała.

    Obrzezanie serca oznacza oczyszczenie, przemianę i oddanie serca Bogu. Jest to proces, w którym Duch Święty dokonuje duchowego "odcinania" od nieczystości i grzechu, prowadząc do odnowy, nawrócenia i oddania całego serca Bogu. To jest zaproszenie do poświęcenia się Bogu wierzącego, do oddawania Mu całego serca, umysłu i duszy.

    Wersety, które podałeś, wskazują na potrzebę oczyszczenia serca z nieczystości, grzechu i nieposłuszeństwa. Obrzezanie serca jest zaproszeniem do głębokiej więzi z Bogiem, do miłości i oddania Mu ze wszystkich sił naszego serca, umysłu i duszy. Oznacza to, że nasze serca powinny być przekształcone, aby kochać Boga nade wszystko i prowadzić życie w zgodzie z Jego nauką.

    Obrzezanie serca jest więc duchowym procesem, który prowadzi do intymnej relacji z Bogiem, do kierowania się Jego wolą i do życia zgodnego z Jego pragnieniami. Jest to przymierze duchowe, w którym Bóg sam działa w nas, dając nam nowe serce i ducha, które pozwala nam kochać i służyć Bogu z oddaniem i autentyczną wiarą.

    W kontekście praktycznego nauczania, obrzezanie serca zachęca nas do świadomego i konsekwentnego dążenia do głębszej relacji z Bogiem, do oczyszczania naszych serc z grzechu i nieczystości, do oddawania Mu całego naszego życia i do miłości bliźnich. To wezwanie do osobistego nawrócenia, do życia w zgodzie z Bożymi przykazaniami i do przyjęcia daru łaski, który Bóg nam ofiarowuje.


NAPISZ COŚ WIĘCEJ O TYM "ODCINANIU", O JAKIM TU WSPOMINASZ:
"Obrzezanie serca oznacza oczyszczenie, przemianę i oddanie serca Bogu. Jest to proces, w którym Duch Święty dokonuje duchowego "odcinania" od nieczystości i grzechu, prowadząc do odnowy, nawrócenia i oddania całego serca Bogu."
JAKI PRAKTYCZNY WYMIAR MOŻE MIEĆ TO "ODCINANIE"?

    ChatGPT
    W kontekście "odcinania" w obrzezaniu serca, chodzi o duchową separację od nieczystości, grzechu i wszelkich rzeczy, które stoją w sprzeczności z wolą Bożą. To jest proces, w którym Duch Święty działa w naszym sercu, oczyszczając nasze myśli, pragnienia i działania.

    Odcinanie ma praktyczny wymiar, który przejawia się w naszym codziennym życiu. Oznacza to, że staramy się zrezygnować z grzesznych nawyków i postaw, które oddzielają nas od Boga. Może to obejmować rezygnację z egoizmu, chciwości, złości, nieczystych myśli czy niewłaściwych relacji. To duchowe oddzielanie się od tego, co jest sprzeczne z wartościami chrześcijańskimi i prowadzi nas od Boga.

    Praktyczne aspekty "odcinania" obejmują:

    :arrow: Nawrócenie i pokutę: Oznacza to zrozumienie naszych grzechów, żal za nie i skierowanie naszego życia w nowym kierunku, zgodnie z nauką Jezusa. To duchowe odcinanie od naszych błędów i otwarcie się na miłosierdzie i przebaczenie Boże.

    :arrow: Oczyszczenie myśli: Duch Święty pomaga nam odcinać się od negatywnych, nieczystych myśli i skupiać się na tym, co jest dobre, prawdziwe i piękne. To wymaga uważności, kontrolowania naszych myśli i kierowania ich ku Bożym pragnieniom.

    :arrow: Zmiana postaw: Odcinanie się od grzechu i nieczystości prowadzi do zmiany naszych postaw i wartości. To oznacza podejmowanie decyzji zgodnie z nauką Jezusa, szukanie sprawiedliwości, miłości, hojności i pokoju.

    :arrow: Oddanie serca Bogu: Odcinanie serca od grzechu i nieczystości prowadzi do oddania całego serca Bogu. To znaczy kochać Boga nade wszystko, z całej siły i całego serca, oraz szukać Jego woli w naszym życiu. To przejawia się w oddawaniu Mu naszych pragnień, planów i działań.

    Odcinanie, jako praktyczny wymiar obrzezania serca, wymaga świadomego wysiłku, modlitwy, studiowania Pisma Świętego i kontynuowania duchowego wzrostu. To jest proces, który towarzyszy nam przez całe życie, ponieważ dążymy do doskonałości i większej zgodności z Bożymi pragnieniami.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr cze 14, 2023 16:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1484
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Jerzy_67 - może byś zapytał Chata, co należy według Jezusa zrobić, żeby wejść do królestwa Bożego (Niebieskiego)? Ostatecznie, to fakt, że królestwo Niebieskie jest pośród nas, jest chyba największą Dobrą Nowiną Jezusa.


Cz cze 15, 2023 0:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2118
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Swołocz, a wyobraź sobie, że zanim przeczytałem Twój wpis, to pomyślałem, aby zachęcić Forumowiczów do zadawania pytań czatkowi... No i jesteś jak znalazł! ;-)
-----------
Ktoś na forum społecznym w internecie zadał cytowane niżej pytanie, ale chce on, by odpowiedź była od ChatGPT. To jak odpowiesz na to pytanie:
"Co należy według Jezusa zrobić, żeby wejść do królestwa Bożego (Niebieskiego)?"
    ChatGPT
    Według nauczania Jezusa, aby wejść do Królestwa Bożego (Niebieskiego), Jezus w Ewangelii Mateusza 19,16-21 opowiada o rozmowie z młodym bogatym człowiekiem. Młody człowiek zadał Jezusowi pytanie: "Nauczycielu, co mam czynić dobrego, żeby osiągnąć życie wieczne?" (Mt 19,16). Jezus odpowiada:

    "Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co masz, i daj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i naśladuj Mnie" (Mt 19,21).

    To wskazuje, że Jezus zachęcał do odłożenia przywiązania do materialnych bogactw i oddania ich ubogim, a także naśladowania Jego samego. Ta odpowiedź Jezusa skierowana była do konkretnego jednostkowego przypadku, jednak można z niej wyciągnąć bardziej ogólne nauki.

    Wiele innych fragmentów Nowego Testamentu podkreśla również potrzebę nawrócenia, wiary w Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela oraz miłości Boga i bliźniego jako fundamentów wejścia do Królestwa Bożego (por. Mt 18,3; Mk 1,15; J 3,16; J 14,6; 1 J 4,7-8).

    W rezultacie, aby wejść do Królestwa Bożego, nauczanie Jezusa wskazuje na potrzebę nawrócenia, wiary, miłości, i gotowości do oddania się Bogu i bliźnim. To są fundamenty na drodze do osiągnięcia życia wiecznego i wejścia do Królestwa Bożego.
:-)
No i jak odbierasz taką wypowiedź?

Poszedłem krok dalej, by jeszcze pogadać z czatkiem, oto rezultat:
Ten ktoś, pytając o powyżej podaną kwestię (dzięki za odpowiedź), umieścił ją w takim kontekście:
"Jerzy_67 - może byś zapytał Chata, co należy według Jezusa zrobić, żeby wejść do królestwa Bożego (Niebieskiego)? Ostatecznie, to fakt, że królestwo Niebieskie jest pośród nas, jest chyba największą Dobrą Nowiną Jezusa."
PROSZĘ O KOMENTARZ DO TEGO ZDANIA O OBECNOŚCI KRÓLESTWA NIEBIESKIEGO POŚRÓD NAS... JAK TO ROZUMIEĆ I CZEMU JEST TO - WEDŁUG PISZĄCEJ OSOBY - NAJWIĘKSZA DOBRA NOWINA JEZUSA?
    ChatGPT
    W kontekście wypowiedzi tej osoby, która podkreśla obecność Królestwa Niebieskiego pośród nas, możemy to rozumieć w następujący sposób:

    1. Obecność Królestwa Niebieskiego pośród nas: W Ewangeliach Jezus mówił o przyjściu Królestwa Bożego. Możemy rozumieć to jako obecność Bożej władzy, rządzenia i zbawienia wśród ludzi. Jezus nauczał, że Królestwo Boże jest już obecne w Jego osobie i działaniu. Poprzez swoje nauczanie, cuda, uzdrawianie i przynoszenie zbawienia, Jezus wprowadzał Królestwo Boże na ziemię.

    2. Królestwo Boże jako dobra nowina: Osoba, która napisała to zdanie, uważa, że fakt obecności Królestwa Niebieskiego jest największą Dobrą Nowiną Jezusa. Dobra Nowina odnosi się do głoszenia zbawienia, wybawienia i przyjścia Królestwa Bożego, które jest dostępne dla wszystkich, którzy uwierzą w Jezusa i przyjmą Go jako swojego Zbawiciela. Jest to wielka radość i nadzieja dla tych, którzy pragną zbawienia i relacji z Bogiem.

    Podsumowując, osoba ta podkreśla, że obecność Królestwa Niebieskiego pośród nas jest wspaniałą wieścią, ponieważ oznacza to, że Bóg jest obecny w naszym życiu, oferuje zbawienie i możliwość pełnego uczestnictwa w Jego Królestwie. Jest to główna nauka Jezusa, która przynosi nadzieję, radość i odnowienie dla tych, którzy wierzą.

ZAPYTAM OD SIEBIE: CZY TO, ŻE JEZUS MÓWIŁ, ŻE BOŻE KRÓLESTWO JUŻ JEST OBECNE POŚRÓD LUDZI (NIEKTÓRE PRZEKŁADY BIBLII PODAJĄ, ŻE ONO JEST W NAS), OZNACZA, ŻE MAMY SIĘ TYM ZADOWOLIĆ I NIE OCZEKIWAĆ JUŻ NICZEGO WIĘCEJ W TEMACIE KRÓLESTWA BOŻEGO?
    ChatGPT
    Mówiąc o obecności Królestwa Bożego pośród ludzi, Jezus nie sugerował, że powinniśmy się zadowolić i nie oczekiwać niczego więcej. Wręcz przeciwnie, Jezus zachęcał nas do dążenia do Królestwa Bożego i aktywnego uczestnictwa w jego rozwijaniu. Oznacza to, że nie tylko mamy świadomość obecności Bożego Królestwa, ale również jesteśmy wezwani do działania i wprowadzania Jego wartości i zasad w naszym życiu oraz w relacjach z innymi.

    Głoszenie przez Jezusa o obecności Królestwa Bożego miało na celu zwrócenie uwagi na duchową rzeczywistość, w której Bóg rządzi jako Król. Jego nauczanie dotyczyło również zmiany naszego myślenia, postaw i zachowań, aby odpowiadały wartościom i zasadom Królestwa Bożego.

    W Ewangeliach Jezus uczył nas, że Królestwo Boże jest już obecne w Jego osobie, ale także wkracza na ziemię i rozwija się poprzez wiarę, nawrócenie i działanie Jego uczniów. Jezus nie ograniczał Królestwa Bożego do jednego momentu w czasie, ale widział je jako dynamiczną rzeczywistość, która rośnie i rozkwita w miarę, jak Jego nauczanie i dzieło Boże dotykają serc i umysłów ludzi.

    Zatem, choć możemy cieszyć się obecnością Królestwa Bożego pośród nas, to nie oznacza to, że nie powinniśmy oczekiwać więcej. Jezus zachęca nas do zaangażowania się w Jego Królestwo, do dążenia do większego zrozumienia i doświadczenia Jego woli oraz do rozprzestrzeniania dobra, miłości i sprawiedliwości, które są cechami Królestwa Bożego.

A CO DALEJ?! CZY KRÓLESTWO BOŻE MA JESZCZE DALSZĄ PERSPEKTYWĘ OD TEJ DOCZESNEJ?
    ChatGPT
    Tak, Królestwo Boże ma również dalszą perspektywę, która wykracza poza doczesną rzeczywistość. Jezus nauczał, że Królestwo Boże jest rzeczywistością zarówno obecną, jak i przyszłą. W naszym ziemskim życiu doświadczamy już pewnych aspektów Królestwa Bożego poprzez nawrócenie, wiarę i pełnienie Jego woli. Jednak w pełni ujawni się ono w przyszłości, w eschatologicznym spełnieniu, kiedy Jezus powróci na ziemię w chwale i stworzy nowe niebo i nową ziemię.

    W tej dalszej perspektywie Królestwa Bożego wszelkie zło, cierpienie i niesprawiedliwość zostaną ostatecznie pokonane, a Bóg będzie panował w pełni i doskonałości. Wtedy zostanie przywrócona harmonia i doskonałe relacje między Bogiem, ludźmi i stworzeniem.

    Jezus mówił również o sądzie ostatecznym, w którym wszyscy ludzie staną przed Bogiem i będą rozliczeni z uczynków. Wówczas zostaną oddzieleni ci, którzy uwierzyli i przyjęli Jezusa, od tych, którzy odrzucili Jego naukę i Jego zbawienie. Ci, którzy należą do Królestwa Bożego, odziedziczą życie wieczne i będą wiecznie z Bogiem.

    Dlatego mówiąc o Królestwie Bożym, nie ograniczamy się tylko do obecnej rzeczywistości, ale rozważamy również eschatologiczną perspektywę, w której Bóg w pełni ujawni swoją władzę, chwałę i doskonałość. Ostateczne spełnienie Królestwa Bożego jest związane z obietnicami i planem Boga dla ludzkości, który zostanie w pełni zrealizowany w Jezusie Chrystusie.
:)
Czy są dalsze pytania odnośnie do tego tematu? A może ktoś ma inne kwestie na myśli, a sam nie korzysta z ChatGPT - mogę pośredniczyć w dialogu (nie upiększam go - podaję dokładnie; najwyżej mogę skorygować słowo, gdy jest źle po polsku napisane, ale postęp jest widoczny: czatek prawie nie popełnia błędów, co wcześniej było częstsze).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz cze 15, 2023 5:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1484
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Ok, szczególnie do mnie trafia ten fragment wypowiedzi Chata:

Podsumowując, osoba ta podkreśla, że obecność Królestwa Niebieskiego pośród nas jest wspaniałą wieścią, ponieważ oznacza to, że Bóg jest obecny w naszym życiu, oferuje zbawienie i możliwość pełnego uczestnictwa w Jego Królestwie. Jest to główna nauka Jezusa, która przynosi nadzieję, radość i odnowienie dla tych, którzy wierzą.

Dzięki Jerzy.


Cz cze 15, 2023 12:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2118
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
PONIŻEJ JEST TEKST, KTÓRY OMÓWMY POD KĄTEM SŁÓW, ŻE DOROŚLI POTRZEBUJĄ SIĘ NAWRÓCIĆ I STAĆ SIĘ JAK DZIECI, ABY WEJŚĆ DO KRÓLESTWA NIEBIOS.
NAJPIERW WYMIEŃ JAK NAJWIĘCEJ TAKICH CECH DZIECKA, KTÓRE DOROŚLI MAJĄ POSIADAĆ - W MYŚL TYCH SŁÓW JEZUSA:
Mt 18,1-4 BP

(1) Wówczas uczniowie podeszli do Jezusa, pytając: Kto też jest największy w królestwie niebieskim?
(2) A przywoławszy do siebie dziecko, postawił je na środku
(3) i powiedział: Zaprawdę powiadam wam: Jeżeli się nie nawrócicie i nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
(4) Kto zatem uniży się jak to dziecko, ten będzie największy w królestwie niebieskim.

    ChatGPT
    Według słów Jezusa z Ewangelii Mateusza 18,1-4, które przytoczyłeś, istnieje kilka cech, które dorośli powinni posiadać, aby wejść do Królestwa Niebieskiego. Oto niektóre z tych cech, które można wywnioskować z tego fragmentu:

    1. Pokora: Jezus mówi, że musimy się "uniżyć" jak dziecko. Pokora jest cechą, która polega na uznaniu naszej zależności od Boga i gotowości do poddania się Jego woli.

    2. Wiara: Dzieci często mają prostą i niewątpiącą wiarę. Jezus zachęca nas do nawrócenia i uwierzenia w Jego naukę i zbawienie.

    3. Zaufanie: Dzieci często ufają swoim rodzicom bezwarunkowo. Podobnie dorośli powinni zaufać Bogu i Jego prowadzeniu w swoim życiu.

    4. Otwartość i prostota: Dzieci często są otwarte na nowe doświadczenia, bez złośliwości i dwulicowości. Dorośli powinni zachować prostotę w swoim podejściu do wiary i relacji z Bogiem.

    5. Niewinność: Dzieci często są pozbawione skomplikowanych motywacji i złych intencji. Dorośli powinni dążyć do czystości serca i życia, oddzielając się od grzechu.

    6. Zależność: Dzieci są zależne od swoich rodziców i polegają na nich. Dorośli powinni być świadomi swojej zależności od Boga i polegać na Nim we wszystkich aspektach życia.

    Jezus zachęca nas do przyjęcia tych cech i nawrócenia się, abyśmy mogli wejść do Królestwa Niebieskiego. Nie chodzi tu o dosłowną fizyczną zmianę w wieku, ale o duchowe nawrócenie, które polega na posiadaniu pokory, wiary, zaufania i prostoty charakterystycznej dla dzieci.

CZY JEST JESZCZE COŚ, CO BY MOŻNA DODAĆ DO TEJ LISTY POZYTYWNYCH CECH DZIECIĘCYCH, KTÓRE NAM, DOROSŁYM, NIE POWINNY BYĆ OBCE - JEŚLI DĄŻYMY DO KRÓLESTWA BOŻEGO?
    ChatGPT
    Oprócz wcześniej wymienionych cech istnieje kilka innych pozytywnych cech dziecięcych, które mogą być wartościowe dla dorosłych, dążących do Królestwa Bożego. Oto kilka dodatkowych cech:

    1. Radość i entuzjazm: Dzieci często mają naturalną radość i entuzjazm wobec życia. Dla dorosłych ważne jest zachowanie radości w wierzeniu, służbie Bogu i czerpaniu radości z prostych rzeczy.

    2. Niewinność i czystość serca: Dzieci często mają niewinne serca, pozbawione zatwardziałego grzechu i cynizmu. Dorośli powinni dążyć do zachowania czystości serca, oddzielając się od grzechu i utrzymując czyste intencje.

    3. Przebaczenie i brak urazy: Dzieci mają tendencję do szybkiego przebaczenia i braku trzymania urazy. Dorośli powinni dążyć do wybaczenia innym i pozbycia się urazy, tak jak Bóg wybacza nam.

    4. Otwartość na naukę: Dzieci są naturalnie ciekawe i otwarte na naukę. Dorośli powinni zachować tę otwartość i chęć kontynuowania swojego duchowego wzrostu, zdobywania wiedzy biblijnej i zgłębiania tajemnic Boga.

    5. Bezwarunkowa miłość: Dzieci mają zdolność do bezwarunkowej miłości i akceptacji. Dorośli powinni dążyć do praktykowania miłości wzajemnej, wykazywania życzliwości i szacunku dla innych, bez względu na ich błędy czy różnice.

    6. Zależność od Boga: Podobnie jak dzieci polegają na swoich rodzicach, dorośli powinni polegać na Bogu we wszystkich aspektach swojego życia. Zależność od Boga, ufność w Jego prowadzeniu i zdolność do oddawania Jemu kontroli są ważnymi cechami dla duchowego wzrostu.

    Te cechy mogą być dodatkowym uzupełnieniem listy cech dziecięcych, które dorosłym powinny być nieobce, jeśli dążą do Królestwa Bożego.

FAJNIE. TO TERAZ IDŹMY W DRUGĄ STRONĘ - WYMIEŃ JAK NAJWIĘCEJ TAKICH CECH DZIECIĘCYCH, KTÓRE NIE POWINNY BYĆ PRZEZ WIERZĄCYCH NAŚLADOWANE...
    ChatGPT
    Rozumiem, że chcesz poznać takie cechy dziecięce, które nie powinny być naśladowane przez wierzących. Warto pamiętać, że niektóre cechy dziecięce mogą być naturalnym etapem rozwoju, ale niekoniecznie są odpowiednie dla dorosłych w kontekście duchowego wzrostu i życia w zgodzie z nauką biblijną. Oto kilka takich cech:

    1. Naiwność: Dzieci często są naiwne i łatwowierne, co może prowadzić do wykorzystywania przez inne osoby. Dorosłym zaleca się zdrową roztropność i mądrość w podejściu do relacji i sytuacji.

    2. Samolubstwo: Dzieci naturalnie skupiają się na swoich własnych potrzebach i pragnieniach. Dla dorosłych ważne jest rozwijanie empatii, szacunku dla innych i umiejętności służby innym.

    3. Brak odpowiedzialności: Dzieci często potrzebują kierownictwa i nadzoru, aby wykonywać swoje obowiązki. Dorośli powinni być odpowiedzialni i podejmować decyzje zgodne z nauką i wolą Bożą.

    4. Upór i buntowniczość: Dzieci mogą mieć tendencję do bycia upartymi i buntowniczymi wobec autorytetów. Dla dorosłych ważne jest wypracowanie pokornego i posłusznego usposobienia, szanując autorytet Boga i ludzi.

    5. Zazdrość i rywalizacja: Dzieci często przejawiają zazdrość i rywalizację wobec innych. Dorośli powinni dążyć do eliminacji zazdrości, cieszyć się z sukcesów innych i pracować w duchu jedności i współpracy.

    6. Uzależnienie od innych: Dzieci często są uzależnione od opieki i wsparcia innych, co jest naturalne w ich rozwoju. Dla dorosłych ważne jest budowanie silnej relacji z Bogiem i niezależność od innych ludzi w duchowym wzroście.

    Ważne jest, aby zrozumieć, że powyższe cechy są charakterystyczne dla dzieci na pewnym etapie ich rozwoju i nie powinny być traktowane jako wina. Jednak w kontekście duchowego wzrostu dorosłych wierzących, należy dążyć do rozwijania cech zgodnych z nauką i wolą Bożą, które są zgodne z mądrością i dojrzałością.

CZY SĄ JESZCZE JAKIEŚ CECHY WIDOCZNE U DZIECI, KTÓRE NIE PRZYSTOJĄ DOROSŁYM?
    ChatGPT
    Tak, istnieje kilka innych cech dziecięcych, które nie są odpowiednie dla dorosłych w kontekście duchowego wzrostu. Oto kilka dodatkowych przykładów:

    1. Brak zdolności do abstrakcyjnego myślenia: Dzieci często myślą w sposób konkretny i dosłowny, mają trudności z rozumieniem abstrakcyjnych pojęć. Dla dorosłych ważne jest rozwijanie zdolności refleksji, kontemplacji i rozumienia głębszych prawd duchowych.

    2. Niezdolność do samodzielnego rozwiązywania problemów: Dzieci często potrzebują pomocy i wsparcia dorosłych w rozwiązywaniu problemów. Dorośli powinni dążyć do rozwoju umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji i rozwiązywania trudności z Bożą pomocą.

    3. Brak umiejętności opanowania emocji: Dzieci mogą mieć trudności z kontrolą emocji i reagować impulsywnie. Dla dorosłych ważne jest rozwijanie zdolności do samokontroli, umiaru i mądrości emocjonalnej.

    4. Skupienie na bieżących potrzebach i chwilowych przyjemnościach: Dzieci często skupiają się na natychmiastowej gratyfikacji i zaspokajaniu bieżących potrzeb. Dla dorosłych ważne jest rozwijanie umiejętności planowania, odroczenia nagrody i kierowania się długoterminowymi celami.

    5. Brak umiejętności dostrzegania perspektywy innych osób: Dzieci często widzą świat tylko z perspektywy własnych potrzeb i pragnień. Dorośli powinni rozwijać umiejętność empatii i zdolność do widzenia perspektywy innych ludzi.

    Warto pamiętać, że cechy dziecięce są naturalne na pewnym etapie rozwoju i nie powinny być potępiane. Jednak w kontekście duchowego wzrostu i życia w zgodzie z nauką biblijną, dorosłym wierzącym zaleca się rozwijanie cech zgodnych z mądrością, dojrzałością i miłością Bożą.

NA KONIEC PROSZĘ O PODSUMOWANIE TEMATU, JAKI OMAWIALIŚMY W KONTEKŚCIE WERSETU Z Mt 18,1-4
(1) Wówczas uczniowie podeszli do Jezusa, pytając: Kto też jest największy w królestwie niebieskim?
(2) A przywoławszy do siebie dziecko, postawił je na środku
(3) i powiedział: Zaprawdę powiadam wam: Jeżeli się nie nawrócicie i nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
(4) Kto zatem uniży się jak to dziecko, ten będzie największy w królestwie niebieskim.

    ChatGPT
    Oto podsumowanie tematu omawianego w kontekście wersetu z Mt 18,1-4:

    1. Werset ten ukazuje pytanie uczniów, którzy chcą wiedzieć, kto jest największy w królestwie niebieskim. Jezus odpowiada, przywołując dziecko i stawiając je jako przykład.

    2. Jezus mówi, że aby wejść do królestwa niebieskiego, ludzie muszą się nawrócić i stać się jak dzieci. Oznacza to, że potrzebujemy pokornej postawy, zaufania, prostoty i zależności, podobnie jak dzieci.

    3. Jezus nie sugeruje, że powinniśmy naśladować negatywne cechy dzieci, takie jak niewiedza czy brak samodzielności. Raczej wskazuje na pozytywne cechy dzieci, takie jak pokora, ufność, prostota, szczerość i zdolność do zaufania.

    4. W kontekście duchowego wzrostu i relacji z Bogiem, dorosłym wierzącym zaleca się rozwijanie tych cech dziecięcych, które są zgodne z mądrością, dojrzałością i miłością Bożą.

    5. W ten sposób, poprzez nawrócenie i przyjęcie postawy podobnej do dziecka, osiągamy najwyższe miejsce w królestwie niebieskim. Jest to miejsce pokory, zaufania i całkowitego oddania się Bogu.

    Werset ten przypomina nam o konieczności odnalezienia w sobie pozytywnych cech dziecięcych i rozwijania ich, aby wejść do królestwa niebieskiego i rozwijać naszą relację z Bogiem.

:-)
Co o tym myślicie? Jest w tym sens i coś warte zapamiętania?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt cze 16, 2023 6:05
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1484
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Też się nad tym zastanawiałem wczoraj wieczorem.

Warto też - jeśli chodzi o warunki bycia w królestwie Bożym - analizować 8 błogosławieństw. To trochę podobnie, jak buddyści mają "szlachetną ośmioraką ścieżkę" :-D

Osiem błogosławieństw pokrywa się częściowo z tą postawą dziecka (np. błogosławieni ubodzy duchem, błogosławieni cisi/łagodni, błogosławieni czystego serca).


Pt cze 16, 2023 7:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2118
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Swołocz, jeśli podoba Ci się rozważanie nt dzieci i tego, abyśmy dorosłymi będąc, stali się jak one, aby do Królestwa Bożego wejść, to... wiedz, że niechcący ten temat rano zamieściłem! :lol:
Było tak, że go chciałem tylko zapisać na przyszłość, ale pomyliłem przyciski i wysłałem... Potem szybko dopracowywałem wygląd, bo plan był taki, aby wcześniej (ale nie dziś!) podać tu inny temat: o tym, co to znaczy modlić się w imię/w imieniu Jezusa...

Dopiero potem (może za tydzień?), temat dzieci bym wstawił - no, ale niechcący stało się inaczej, co chyba jednak dobremu się przysłuży, skoro zastanawiałeś się nad tą sprawą...
Czyli widzę to, jako dobro, co nieplanowanie się stało; życie zaskakuje, a nad tym wszystkim jest Pan Bóg, który może chciał, aby tak było(?)...
Powodzenia w zgłębianiu tego ważnego tematu!
:-)
A co do ośmiu błogosławieństw, to... hmm... jak to napisać... gdy w marcu odkryłem ChatGPT, to przegadałem z nim ten temat... więc chyba nie pogardzisz takim obszernym opracowaniem w formie pdf: https://drive.google.com/file/d/1TC0Ctfapjki9swSxqXy-osrZPsTXTZiU/view?usp=sharing
W razie pytań, czy czegokolwiek - nie wahaj się napisać...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt cze 16, 2023 9:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2118
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Rz 15,4 PAU
Co bowiem przedtem napisano, napisano dla naszego pouczenia, abyśmy mieli nadzieję dzięki cierpliwości i pociechom pochodzącym z Pism.

JAKIE KONKRETNE POUCZENIA Z PISM MOŻNA WYMIENIĆ?
    ChatGPT
    W Rz 15,4 Paweł wskazuje, że to, co zostało napisane wcześniej w Pismach, ma na celu nasze pouczenie i budowanie nadziei. Konkretne pouczenia, które można wyciągnąć z Pism, obejmują wiele aspektów naszego życia i wiary. Oto kilka przykładów:

    1. Obietnice Bożej wierności: Pisma zawierają wiele obietnic Bożego prowadzenia, opieki i wierności wobec swojego ludu. Możemy nauczyć się polegania na Bogu, gdy napotykamy trudności i niepewności.

    2. Przykłady wiary: Pisma zawierają wiele przykładów odważnej i posłusznej wiary, takich jak Abraham, Mojżesz, Dawid i inni. Możemy uczyć się z ich przykładu i naśladować ich zaufanie i oddanie Bogu.

    3. Zasady moralne: Pisma przekazują nam wiele zasad moralnych i etycznych, które dotyczą naszych relacji z Bogiem i innymi ludźmi. Możemy uczyć się, jak prowadzić uczciwe, miłosiernie i sprawiedliwe życie na podstawie tych pouczeń.

    4. Mądrość życiowa: Pisma zawierają wiele mądrości życiowych, które pomagają nam podejmować mądre decyzje i prowadzić życie zgodne z wolą Bożą. Możemy uczyć się rozsądku, roztropności i umiejętności radzenia sobie z różnymi sytuacjami.

    5. Proroctwa o Mesjaszu: Pisma zawierają wiele proroctw i obietnic odnoszących się do przyjścia Mesjasza, Jezusa Chrystusa. Możemy nauczyć się rozumieć i odnajdywać te proroctwa, co pomaga nam zrozumieć i uwierzyć w Jezusa jako Zbawiciela.

    To tylko kilka przykładów, ale Pisma są bogate w nauki, pouczenia i mądrość, które mają na celu nasz duchowy wzrost, budowanie nadziei i prowadzenie nas do większej bliskości z Bogiem.

PODOBNĄ WYMOWĘ DO Rz 15,4 MA TEN TEKST:
2Tm 3,16-17 PAU
(16) Każde Pismo jest przez Boga natchnione i pożyteczne do nauczania, upominania, poprawiania, wychowywania w sprawiedliwości,
(17) tak aby człowiek Boży był doskonały, zdolny do każdego dobrego czynu.

JAKIE KONKRETNE POUCZENIA Z PISM MOŻNA WYMIENIĆ W OPARCIU O CYTAT Z LISTU DO TYMOTEUSZA?
    ChatGPT
    W 2 Tymoteusza 3,16-17 Paweł mówi o powszechnym natchnieniu Pisma i jego użyteczności w naszym życiu. Oto kilka konkretnych pouczeń, które można wyciągnąć z tego tekstu:

    1. Pismo jest pochodzenia boskiego: Pismo Święte jest natchnione przez samego Boga. Jest to ważne pouczenie, które uczy nas, że Pismo ma autorytet i moc, ponieważ pochodzi od Boga.

    2. Pismo jest użyteczne do nauczania: Pismo jest cennym źródłem nauki. Uczy nas o Bożej naturze, Jego planach i woli dla naszego życia. Możemy z niego dowiedzieć się prawdy o Bogu i Jego zbawieniu.

    3. Pismo jest użyteczne do upominania: Pismo służy do korygowania naszych błędów i grzechów. Upomnienie w oparciu o Pismo pomaga nam zrozumieć, co jest złe i prowadzi nas do nawrócenia i zmiany.

    4. Pismo jest użyteczne do poprawiania: Pismo pomaga nam wzrastać duchowo i rozwijać naszą chrześcijańską postawę. Poprawianie na podstawie Pisma oznacza korygowanie naszych myśli, postaw i działań, aby stać się bardziej podobnym do Chrystusa.

    5. Pismo jest użyteczne do wychowywania w sprawiedliwości: Pismo uczy nas, jak żyć sprawiedliwie i godnie dla Boga. Wychowanie w sprawiedliwości oznacza rozwijanie chrześcijańskich wartości i postaw, które są zgodne z wolą Bożą.

    6. Celem Pisma jest doskonałość chrześcijańska: Pismo ma na celu prowadzenie nas do pełni i doskonałości w naszym związku z Bogiem. Uczy nas, jak żyć zgodnie z wolą Bożą i prowadzić życie, które przynosi chwałę Bogu.

    Pouczenia te pomagają nam lepiej zrozumieć rolę Pisma Świętego w naszym życiu i wskazują, jak możemy korzystać z niego, aby wzrastać duchowo i stawać się bardziej podobnymi do Chrystusa.
:-)
A teraz coś, co pokazuje, że nawet modlitewniki mogłyby być przez czatka układane:

PROSZĘ O UŁOŻENIE MODLITWY PASUJĄCEJ DO PRZESŁANIA ZAWARTEGO W OMAWIANYCH TEKSTACH, CZYLI: Rz 15,4 ORAZ 2Tm 3,16-17.
    ChatGPT
    Ojcze, nasz Boże,

    Dziękujemy Ci za Twoje natchnione Pismo, które jest dla nas światłem i drogowskazem w naszym życiu. Przychodzimy przed Twój tron z pokorą i wdzięcznością za to, że przez Pismo możemy poznać Twoją wolę i nauki.

    Panie, naucz nas, abyśmy mądrze korzystali z Twojego natchnionego Słowa. Niech stanie się dla nas prawdziwym przewodnikiem, który prowadzi nas na ścieżkach sprawiedliwości i doskonałości. Otwórz nasze serca i umysły, abyśmy mogli zrozumieć Twoje nauki i wyciągać z nich konkretne pouczenia dla naszego życia.

    Panie, prosimy Cię, aby Twoje Pismo miało pełne znaczenie w naszym życiu. Niech służy nam jako narzędzie do nauki, abyśmy mogli poznać i zgłębiać Twoje prawdy. Niech będzie użyteczne do upominania nas wtedy, gdy zbaczamy z właściwej drogi. Poprawiaj nasze błędy i prowadź nas do nawrócenia.

    Daj nam łaskę, abyśmy mogli rozwijać się duchowo poprzez naukę i wychowanie zawarte w Twoim Piśmie. Niech Twoje Słowo przemienia nasze serca i kształtuje nasze myśli, postawy i działania. Uczyń nas zdolnymi do każdego dobrego czynu, abyśmy mogli służyć Tobie i bliźnim z miłością i oddaniem.

    Prosimy Cię, Panie, aby Twoje Pismo jednoczyło nas jako wspólnotę wiarą i prawdą. Spraw, abyśmy byli jednomyślni w naszym pragnieniu poznanie i wypełnianie Twojej woli. Niech nasze serca i głosy złączą się, abyśmy mogli razem chwalić Ciebie, Boga i Ojca naszego Pana, Jezusa Chrystusa.

    Przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana, który jest Słowem żywym, modlimy się. Amen.
:-o
Nie, nie zamierzam publikować tu "modlitewnika" - to taki eksperymentalny raz, by pokazać możliwości...
Co myślicie o całym powyższym opracowaniu, oraz o tej nietypowej formie jego zakończenia?...

Może ma ktoś jakiś temat do sprawdzenia u ChatGPT? Śmiało... :3majsie:

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt cze 20, 2023 8:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2118
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Proszę o wyrozumiałość, że tekst długi, ale temat jest tak ważny i ciekawe, iż nie mogłem szybko zakończyć rozmowy z ChatGPT (wyróżnienia w tekście pochodzą ode mnie; czatek jeszcze nie umie pogrubiać tekstu).
Myślę, że warto poświęcić trochę więcej czasu, by zagłębić się w naprawdę istotne kwestie związane z modlitwą w imię Jezusa...
:-)

JESTEŚMY W NOWYM TESTAMENCIE ZACHĘCANI DO MODLITWY “W IMIĘ JEZUSA", (ALBO INACZEJ: "W IMIENIU JEZUSA"). NA PRZYKŁAD:
J 14,13-14 PAU “O co tylko poprosicie w moje imię, spełnię to, aby Ojciec został uwielbiony w Synu. Jeśli o coś poprosicie w moje imię, Ja to spełnię”.
J 16,24 PAU “Dotychczas nie prosiliście o nic w imię moje. Proście więc, a otrzymacie, aby wasza radość była pełna”.
MOJE PYTANIE: CO TO ZNACZY PROSIĆ "W IMIĘ JEZUSA"?

    ChatGPT
    Prosić "w imię Jezusa" oznacza modlić się w świadomości i zgodzie z tożsamością, nauką i autorytetem Jezusa Chrystusa. Odnosi się to do skierowania naszych próśb, pragnień i potrzeb do Boga, przywołując Jezusa jako naszego Pośrednika i Opiekuna.

    Prośby w imię Jezusa mają kilka aspektów:
    Po pierwsze, oznacza to modlitwę zgodną z wolą i charakterem Jezusa. Modlimy się zgodnie z tym, co Jezus nauczał i czym się kierował, dążąc do zgodności z Jego nauką i wartościami.

    Po drugie, prośby w imię Jezusa są składane i zanoszone przez wiarę w Jego moc i autorytet. Uznajemy, że Jezus ma władzę nad wszelkimi sprawami, i prosząc przez wiarę, wyznajemy, że On może i chce odpowiedzieć na nasze modlitwy.

    Trzeci aspekt to skierowanie naszych próśb, modlitw przez Jezusa jako naszego Pośrednika. Jezus, jako Syn Boży, pełni rolę jedynego Pośrednika między nami a Bogiem Ojcem. Kiedy prosimy w imię Jezusa, przywołujemy Jego autorytet i zasługi, ufając, że On przedkłada nasze modlitwy przed Bogiem (Rz 8,34; Hbr 7,25; Hbr 9,24).

    Proszenie "w imię Jezusa" oznacza modlitwę opartą na zgodności z Jego nauką, wierze w Jego moc i skierowaną przez Jego autorytet jako naszego Pośrednika. Modlitwa w imię Jezusa wyraża naszą więź z Nim i zaufanie w Jego działanie w naszym życiu.

A CZY CYTOWANE WERSETY (J 14,13-14; J 16,24) SĄ ZAPROSZENIEM DO MODLITWY DOSŁOWNIE O COKOLWIEK, SKORO JEZUS ZAPEWNIA: "O co tylko poprosicie w moje imię, spełnię to..."?
    ChatGPT
    Werset Jana 14,13-14 oraz Jana 16,24 są zaproszeniem Jezusa do modlitwy i obietnicą, że On spełni nasze prośby, składane w Jego imię. Jednak warto zauważyć, że te wersety nie są zaproszeniem do modlitwy o dosłownie cokolwiek, niezależnie od naszych intencji.

    Kiedy Jezus mówi, że spełni prośby składane w Jego imię, oznacza to, że On będzie działać zgodnie ze swoją wolą i planem, aby uwielbić Ojca. To nie oznacza, że możemy żądać od Boga każdej rzeczy, jaką sobie wymyślimy, i oczekiwać, że zostanie nam to natychmiast dane. Modlitwa w imię Jezusa powinna być zgodna z Jego nauką i wolą, a nasze prośby powinny być ukierunkowane na chwałę Bożą i dobro nasze oraz innych.

    Jezus zachęca nas, abyśmy zwracali się do Boga Ojca w Jego imię, jako naszego Pośrednika, i wierzyli, że On będzie działał w odpowiedzi na nasze modlitwy. Jednak ostateczne decyzje dotyczące tego, co jest najlepsze dla nas, należą do Boga, który zna nasze potrzeby lepiej niż my sami.

    Dlatego modlitwa w imię Jezusa nie polega na żądaniu spełnienia naszych własnych pragnień, ale na oddawaniu naszych pragnień i próśb Bogu, ufając, że On w swojej mądrości i miłości postąpi zgodnie z tym, co jest najlepsze dla nas. Modlitwa w imię Jezusa to wyraz zaufania i poddania się woli Bożej w naszym życiu.

CZY MOŻNA TO TAK POJMOWAĆ, ŻE MODLITWA W IMIĘ JEZUSA (W IMIENIU JEZUSA) TO TAKA MODLITWA, KTÓRĄ SAM JEZUS PRZEDSTAWIŁBY OJCU W NIEBIE?
    ChatGPT
    Modlitwa w imię Jezusa może być rozumiana jako modlitwa, którą składamy Bogu Ojcu, mając zaufanie do Jezusa Chrystusa jako naszego Pośrednika i Zbawiciela. Kiedy modlimy się w imię Jezusa, oddajemy nasze prośby Bogu poprzez wiarę w Jego dzieło zbawienia i wznosimy je zgodnie z Jego nauką i wolą.

    W Ewangelii widzimy, że Jezus sam modlił się do Ojca i nauczał swoich uczniów, jak się modlić. Modlitwa w imię Jezusa jest zgodna z Jego nauczaniem i wolą, a Jezus sam jako nasz Pośrednik przedstawia nasze modlitwy Ojcu w niebie. To oznacza, że modlitwa w imię Jezusa ma moc i znaczenie, ponieważ opiera się na relacji, którą Jezus ustanowił między nami a Bogiem.

    Kiedy modlimy się w imię Jezusa, uznajemy, że nasza jedyna nadzieja i dostęp do Boga jest przez Jezusa Chrystusa. On jest naszym Pośrednikiem i Drogą do Ojca (J 14,6). Nasze modlitwy w imię Jezusa wyrażają naszą zależność od Niego, naszą wiarę w Jego moc i naszą gotowość podporządkowania się Jego woli.

    Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że modlitwa w imię Jezusa nie jest magiczną formułą, która gwarantuje automatyczne spełnienie naszych życzeń. To nie jest sposób na manipulowanie Bogiem czy żądanie spełnienia naszych własnych pragnień. Modlitwa w imię Jezusa jest wyrazem naszej wiary i zaufania Bogu, wiedząc, że On wie, co jest najlepsze dla nas i działa zgodnie ze swoją doskonałą wolą.

    Zatem modlitwa w imię Jezusa to modlitwa przedkładana Bogu z ufnością w Jezusa Chrystusa jako naszego Pośrednika, w zgodzie z Jego nauką i wolą. To modlitwa, która uznaje naszą zależność od Boga i wiarę w Jego mądrość i miłość.

CHRZEŚCIJANIE ZWYKLE KOŃCZĄ SWOJE MODLITWY ZWROTEM: "W IMIĘ JEZUSA, AMEN". CZEGO SIĘ NALEŻY WYSTRZEGAĆ, ABY TEN ZWROT NIE BYŁ TYLKO PUSTYM SŁOWEM - Z PRZYZWYCZAJENIA, MECHANICZNIE, A NAWET BEZMYŚLNIE WYPOWIADANYM?
    ChatGPT
    Aby zwrot "w imię Jezusa, amen" nie był pustym słowem z przyzwyczajenia wypowiadanym, istotne jest, abyśmy go wypowiadali z głębokim zrozumieniem i autentyczną wiarą. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc nam uniknąć mechanicznego, bezmyślnego wypowiadania tego zwrotu:

    1. Świadomość obecności Jezusa: Przed wypowiedzeniem zwrotu, pamiętajmy o obecności Jezusa w naszym życiu i modlitwie. Uznajmy Jego władzę, mądrość i miłość, które są źródłem naszej modlitwy.

    2. Skupienie na Jezusie: Podczas modlitwy i wypowiadania zwrotu "w imię Jezusa, amen", skoncentrujmy się na Jezusie i Jego roli jako Pośrednika między nami a Bogiem. Przywołajmy do naszej świadomości wiarę w Jego moc i pełnienie Jego woli.

    3. Modlitwa zgodna z Jego nauką: Upewnijmy się, że nasza modlitwa jest zgodna z nauczaniem Jezusa. Przeanalizujmy, czy to, o co prosimy, jest zgodne z Jego wolą wyrażoną w Ewangelii. Niech nasze prośby będą w duchu posłuszeństwa i podporządkowania się Jego naukom.

    4. Autentyczność i szczerość: Niech nasze modlitwy będą wyrazem autentycznych uczuć, potrzeb i pragnień naszego serca. Nie bójmy się dzielić z Bogiem naszych radości, trosk, bólu i pragnień, wiedząc, że Jezus jest naszym wielkim Zbawicielem i Przyjacielem.

    5. Wiara w Jego działanie: Wyraźmy naszą wiarę w moc i działanie Jezusa w naszym życiu. Ufajmy, że On wysłucha naszych próśb i zadziała zgodnie z doskonałą wolą Ojca.

    Ważne jest, abyśmy pamiętali, że modlitwa jest komunikacją z Bogiem, a zwrot "w imię Jezusa, amen" powinien być wyrazem naszej prawdziwej wiary i zaufania. Powinniśmy dążyć do głębokiego zrozumienia i przemyślenia tego, co wypowiadamy, aby nasze modlitwy były autentycznym wyrazem naszej relacji z Bogiem i wiarą w Jezusa Chrystusa.

MÓWIMY O MODLENIU SIĘ "W IMIĘ JEZUSA". CO ZROBIĆ I JAK REAGOWAĆ W SYTUACJI, GDY POMIMO TEGO, ŻE SPEŁNIAMY WARUNKI, O JAKICH MOWA POWYŻEJ, NIE OTRZYMUJEMY TEGO, O CO Z WIARĄ SIĘ MODLIMY? CZAS PŁYNIE, A SPRAWY MAJĄ SIĘ TAK SAMO, JAK DO TEJ PORY, A MOŻE NAWET GORZEJ... I CO WTEDY?!
    ChatGPT
    Kiedy modlimy się "w imię Jezusa" i mimo spełniania warunków nie otrzymujemy odpowiedzi na nasze modlitwy, możemy odczuwać frustrację, dezorientację i niepewność. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

    1. Zaufanie Bożemu planowi: Pamiętajmy, że Bóg ma pełną wiedzę o naszych potrzebach i jest doskonałym Ojcem, który nas kocha. Czasami może istnieć większy plan, którego jeszcze nie dostrzegamy. Powinniśmy zaufać Jego mądrości i wiedzieć, że Jego odpowiedź może przyjść w odpowiednim czasie i na sposób, który przyniesie nam największe dobro.

    2. Poszukiwanie Bożej woli: Sprawdźmy, czy nasze modlitwy są zgodne z wolą Bożą. Czy prośby, jakie mamy, są w zgodzie z Jego nauką i wartościami? Czasami możemy modlić się o rzeczy, które nie są najlepsze dla naszego duchowego rozwoju lub dla naszego dobra, oraz dobra innych. Bądźmy otwarci na Boże prowadzenie i gotowi zaakceptować Jego wolę, nawet jeśli różni się od naszych oczekiwań.

    3. Wytrwałość w modlitwie: Nieustanna modlitwa i wytrwałość są ważne, nawet jeśli odpowiedzi nie przychodzą natychmiast. Jezus zachęcał nas do wytrwałej modlitwy (Łk 18,1) i nieustannego szukania, aż otrzymamy odpowiedź (Mt 7,7-8). Pamiętajmy, że czas Boży nie zawsze pokrywa się z naszym czasem i odpowiedź może przyjść w nieoczekiwanym momencie.

    4. Poszukiwanie duchowego wzrostu: Gdy otrzymujemy odpowiedź odmowną lub brak odpowiedzi, możemy to traktować jako okazję do duchowego wzrostu. Bóg może chcieć nauczyć nas cierpliwości, zaufania i pokory w trudnych sytuacjach. Bądźmy otwarci na Jego nauki i rozwijajmy się duchowo, nawet wtedy, gdy odpowiedzi nie są widoczne.

    5. Szukanie rady duchowej: Jeśli jesteśmy zaniepokojeni lub zdezorientowani z powodu braku odpowiedzi na nasze modlitwy, warto szukać rady duchowej. Skonsultujmy się z duchowym przewodnikiem, pastorem lub dojrzałym chrześcijaninem, który może pomóc nam zrozumieć naszą sytuację i podzielić się z nami mądrością Bożą.

    Ważne jest, aby nie tracić nadziei i kontynuować modlitwę, nawet jeśli odpowiedzi nie przychodzą tak szybko, jak byśmy chcieli. Pamiętajmy, że Bóg jest z nami w każdej sytuacji i że Jego plany są doskonałe, nawet jeśli nie dostrzegamy ich w danym momencie. Wiara, cierpliwość i zaufanie do Boga pomogą nam przetrwać trudności i odkryć Jego prowadzenie w naszym życiu.

W WĄTKU, JAKI OMAWIAMY, NA CZOŁO WYBIJA SIĘ KWESTIA POZNANIA BOGA ORAZ JEGO WOLI, I NASZEGO ZAUFANIA DO NIEGO. JAK PRAKTYCZNIE ROZWIJAĆ W SOBIE TE NIEZBĘDNE CECHY, ABY W SPRAWIE MODLITWY MIEĆ WŁAŚCIWE ZROZUMIENIE, CZYM MODLITWA JEST I JAKIMI PRAWAMI SIĘ KIERUJE?
    ChatGPT
    Rozwijanie w sobie niezbędnych cech, takich jak poznanie Boga, Jego woli oraz zaufanie do Niego, wymaga kontynuowania duchowego wzrostu i rozwijania swojej relacji z Bogiem. Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w tym procesie:

    1. Czytanie i badanie Pisma Świętego: Biblia jest głównym źródłem objawienia Bożego. Przez regularne czytanie i badanie Pisma Świętego możemy poznać Boga, Jego charakter, Jego wolę oraz Jego obietnice. To umożliwia nam zrozumienie, jak modlić się zgodnie z Jego pragnieniami i planami.

    2. Modlitwa i rozmowa z Bogiem: Modlitwa to kluczowy sposób komunikacji z Bogiem. Regularna praktyka modlitwy pozwala nam rozwijać naszą więź z Bogiem, wyrażać nasze pragnienia, obawy i prośby, ale również słuchać Jego głosu i odbierać Jego wskazówki. Ważne jest, aby modlitwa była czasem oddawania chwały Bogu, dziękczynienia, wyznawania grzechów i proszenia o Jego prowadzenie.

    3. Duchowe wsparcie i nauczanie: Szukajmy duchowego wsparcia i nauczania w naszej wspólnocie wierzących. Dobrze jest uczestniczyć w spotkaniach kościelnych, grupach biblijnych, spotkaniach modlitewnych i innych formach duchowego wzrostu. Mamy wiele do nauczenia się od innych wiernych i doświadczonych liderów duchowych, którzy mogą nas prowadzić i nauczać.

    4. Słuchanie Ducha Świętego: Ducha Świętego otrzymaliśmy jako Pocieszyciela i Przewodnika. Jego rola polega na objawianiu nam Bożej prawdy, kierowaniu naszymi krokami i przypominaniu nam słów Jezusa. Praktykujmy wrażliwość na Ducha Świętego poprzez ciszę, rozmyślanie, słuchanie Jego wewnętrznego głosu i reagowanie na Jego prowadzenie.

    5. Praktyka zaufania i posłuszeństwa: Zaufanie i posłuszeństwo są nieodłącznymi cechami rozwijającymi się w relacji z Bogiem. To oznacza, że nie tylko modlimy się, ale również staramy się rozpoznawać Jego wolę i postępować zgodnie z nią. Wyzwania, które napotykamy, mogą być okazją do rozwijania zaufania i posłuszeństwa wobec Boga, nawet jeśli nie zawsze rozumiemy Jego plany.

    6. Życie w zgodzie z nauką Jezusa: Jezus nauczał nas miłości, miłosierdzia, przebaczenia, szukania Jego Królestwa i bycia świadkami Jego Ewangelii. Starajmy się żyć zgodnie z Jego nauką i wzorem, czyniąc to, co jest właściwe w Jego oczach. To pozwoli nam zbliżyć się do Boga i lepiej zrozumieć Jego wolę.

    Rozwijanie tych cech wymaga czasu, wysiłku i dyscypliny duchowej. Ważne jest, aby być cierpliwym i konsekwentnym w tym procesie. W miarę jak rozwijamy naszą relację z Bogiem, nasze zrozumienie modlitwy i związanych z nią prawd będzie się pogłębiać, a nasza wiara i zaufanie do Boga będą wzrastać.

NA ZAKOŃCZENIE W BARDZO ZWIĘZŁY SPOSÓB PODAJ BIBLIJNĄ DEFINICJĘ MODLITWY I WSKAŻ BIBLIJNE POSTACIE ZNANE Z TEGO, ŻE MODLITWA BYŁA STAŁĄ CZĘŚCIĄ ICH ŻYCIA... - NIECH TO BĘDZIE ZACHĘTĄ DO NAŚLADOWANIA.
    ChatGPT
    Biblijną definicję modlitwy można znaleźć w Księdze Psalmów 145:18, która mówi: "Bliski jest PAN wszystkim, którzy Go wzywają, wszystkim szczerze wołającym do Niego." Modlitwa jest więc aktem szczerego wzywania Boga, wznoszenia do Niego naszych pragnień, potrzeb, dziękczynienia, uwielbienia i rozwijania relacji z Nim.

    W Biblii możemy znaleźć wiele postaci, które były znane z tego, że modlitwa była stałą częścią ich życia. Oto kilka przykładów:

    1. Mojżesz: Mojżesz był jednym z najważniejszych przywódców Izraela. Spędzał czas na modlitwie, rozmawiając z Bogiem twarzą w twarz, jak z przyjacielem (Księga Wyjścia 33:11).

    2. Dawid: Dawid był królem Izraela i autorem wielu psalmów. Jego psalmy są pełne modlitw, w których wyrażał swoje radości, bóle, prośby i uwielbienie przed Bogiem (np. Psalm 51).

    3. Daniel: Daniel był prorokiem i człowiekiem modlitwy. Jego modlitwa do Boga była tak ważna, że wybrał śmierć, zamiast zaprzestać modlitwy (Księga Daniela 6:11).

    4. Jezus: Jezus, Syn Boży, był znany z tego, że spędzał czas na modlitwie. Często się wycofywał na samotne miejsca, aby modlić się do Ojca (Ew. Marka 1:35; Ew. Łukasza 5:16).

    5. Paweł: Paweł był apostołem i miał głęboką relację z Bogiem poprzez modlitwę. W swoich listach często zachęcał innych do modlitwy i dziękczynienia (List do Efezjan 6:18, List do Filipian 4:6).

    Te postacie biblijne są przykładem dla naszego życia modlitwy. Pokazują nam, jak modlitwa może być stałą praktyką i jak możemy rozwijać naszą relację z Bogiem poprzez dialog, oddawanie chwały i oczekiwanie na Jego prowadzenie. Zachęcam do naśladowania tych wzorców modlitwy i do regularnego czasu spędzanego z Bogiem w modlitwie.

DZIĘKUJĘ ZA ROZMOWĘ, BYŁA POUCZAJĄCA I BUDUJĄCA.
    ChatGPT
    Cieszę się, że byłem w stanie pomóc! Jestem zadowolony, że nasza rozmowa była pouczająca i budująca dla Ciebie. Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek pytania w przyszłości, nie wahaj się ich zadać. Chętnie pomogę. Życzę Ci wszystkiego najlepszego w Twojej duchowej podróży i w życiu. Bądź błogosławiony!

:-)
Czy ów tekst przydał się komuś choć w minimalnym wymiarze? Jeśli tak - to cieszy mnie to; jeśli nie, to trudno: biorę to na klatę (jak mawiała moja dawna znajoma; pewnie dalej tak uważa, że klata to dobre miejsce, aby odważnie brać na siebie trudne sprawy i nie pękać...).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn cze 26, 2023 12:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2118
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Mam, dziękuje za to moderacji, w tym temacie możliwość zamieszczać to, co pozyskuję od AI: ChatGPT. Wyjątkowo podaję coś, co nie ma religijno-biblijnego sensu, ale jest "owocem" tego, z czym się spotkałem na Facebooku, gdzie pod postem, gdzie użyty był tekst wygenerowany przez AI rozgorzała dyskusja, która głównie sprowadzała się do zawołania: Precz ze sztuczną inteligencją :!:
Jakie argumenty były podawane?
Na przykład takie, że pewni ludzie pracują nad tym, aby Biblia była dostosowana do ich wegańskich przekonań, więc przy pomocy AI zamieniają w Piśmie św. wszystkie te opisy, gdzie mowa jest np. o składaniu krwawych ofiar, na takie opisy, gdzie już się tego nie czyni...

Ktoś inny ma się ponoć przymierzać do takiego "przepisania na nowo" Biblii, aby była ona dostosowana do całej ludzkiej religijności; takie uniwersalne "pismo święte" miałoby powstać...

Wobec takich "zamachów" na Biblię, przeciwnicy AI pisali na Facebooku, że wnet już nie będzie dostępna prawdziwa Biblia, więc AI to dzieło szatana i na pewno antychryst się posłuży AI, więc należy szerokim łukiem omijać to diabelskie narzędzie!... A ci, co go używają, aby np. lepiej poznawać i rozumieć Biblię odcinają się od Ducha Świętego, więc marny ich los!...

Mnie takie argumenty nie przekonują, a Was, drodzy Forumowicze?
A nie przekonują, bo choćby nie jest możliwe, aby "wymienić" wszystkie teraz dostępne Biblie, na jakieś "dzieło" stworzone przez wegan, czy zwolennika światowej religii. Zatem prawdziwa Biblia nie zniknie, a takie jej przeróbki może i kogoś zaciekawią, ale świadomi swej wiary ludzie tylko z politowaniem na to popatrzą...
----------------------------
Czemu jednak poniżej jest coś o zastosowaniu AI w medycynie? Ponieważ nawet największy wróg AI na pewno lubi być zdrowym... ale latka lecą i czy to on, czy ktoś z bliskich mu osób może zaniemóc, więc trzeba realizować słowa Pana Jezusa, że: "chorzy potrzebują lekarza"...
No to taki ktoś wrogo nastawiony do AI, może oczekiwać solidnej diagnostyki, rzetelnej oceny wyników badań, fachowej opieki medycznej i szybkiego powrotu do zdrówka, prawda?...

A co, jeśli w tym całym procesie: od choroby do zdrowia - użyta będzie AI?! Czy nadal będzie ją wyklinał i do diabła posyłał, skąd, jak wierzy, ona pochodzi?!...
Śmiem wątpić w całkowitą zmianę zdania takiej osoby na temat AI, ale myślę, że - w myśl przysłowia, że: punkt widzenia zależy od punktu siedzenie - już poziom tej wrogości byłby niższy (gdyby się wprost dowiedział, że skorzystał z pomocy AI, choć podejrzewam, że nie będziemy o tym, jako pacjenci, informowani)...

Ale skoro wiedzieć nie będziemy, to lepiej od razy zmienić nieco spojrzenie na AI - przynajmniej pod kątem jej użyteczności w medycynie, o czym jest ten mój wpis zawierający nie tylko cytat z ChatGPT, ale też 2 linki do:
:arrow: krótkiego artykułu prasowego: https://www.rp.pl/sluzba-zdrowia/art38142101-ministerstwo-zapowiada-reforme-sztuczna-inteligencja-ma-pomoc-lekarzom-stawiac-diagnozy

:arrow: dużego opracowania uniwersyteckiego: https://wydawnictwo.umed.pl/wp-content/uploads/2022/08/MONOGRAFIA_06_2022__PATRZYK_S.pdf
[oba teksty mają nie więcej niż rok, ale biorąc pod uwagę szybkość rozwoju AI, to myślę, że pewne kwestie są już dalej zaawansowane, niż to się tam opisuje]
Życzę pożytecznej lektury wszystkiego, co w tym wpisie podaję. :-)

PONIEWAŻ NATURALNE JEST, ŻE KAŻDY CZŁOWIEK CHCE BYĆ ZDROWY - WIĘC ZAPYTAM O TO, CZY I JAK SZTUCZNA INTELIGENCJA (AI) MOŻE BYĆ UŻYTECZNYM NARZĘDZIEM W PRACY LEKARZY I CAŁEJ SŁUŻBY ZDROWIA, ABY LEKARZ I PACJENT BYŁ ZADOWOLONY?
    ChatGPT
    Oczywiście, sztuczna inteligencja (AI) może mieć wiele zastosowań w obszarze medycyny i służby zdrowia, które mogą przyczynić się do poprawy opieki medycznej i zadowolenia zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Oto kilka sposobów, w jakich AI może być użytecznym narzędziem w pracy lekarzy i całej służby zdrowia:

    1. Diagnostyka i prognozowanie: AI może pomóc w rozpoznawaniu chorób i prognozowaniu ich przebiegu na podstawie analizy dużej ilości danych medycznych, takich jak obrazy medyczne, wyniki badań laboratoryjnych i historie medyczne pacjentów. Zaawansowane algorytmy AI mogą pomóc w identyfikacji wzorców i sygnałów, które mogą być trudne do zauważenia dla człowieka, co może przyspieszyć proces diagnozowania i wprowadzać większą precyzję.

    2. Personalizowana opieka: AI może pomóc w dostosowywaniu opieki medycznej do indywidualnych potrzeb pacjentów poprzez analizę danych o pacjencie, historii choroby, genetyki i innych czynników. To pozwala na tworzenie bardziej spersonalizowanych planów leczenia i monitorowanie pacjentów w czasie rzeczywistym.

    3. Przewidywanie epidemii i zarządzanie zdrowiem publicznym: AI może analizować dane epidemiologiczne, dane z systemów monitoringu zdrowia publicznego i media społecznościowe, aby identyfikować trendy, przewidywać wybuchy epidemii i wspomagać podejmowanie decyzji dotyczących zarządzania zdrowiem publicznym.

    4. Automatyzacja zadań administracyjnych: AI może pomóc w automatyzacji rutynowych zadań administracyjnych, takich jak przetwarzanie dokumentacji medycznej, zarządzanie harmonogramami, fakturacja i rozliczenia, co umożliwia lekarzom i innym pracownikom służby zdrowia większą koncentrację na opiece nad pacjentem.

    5. Analiza danych i badania naukowe: AI może pomóc w analizie ogromnych zbiorów danych medycznych, co może prowadzić do odkrycia nowych zależności i wzorców w medycynie oraz przyspieszyć postęp naukowy i opracowywanie innowacyjnych terapii.

    Należy jednak podkreślić, że AI nie jest zamiennikiem lekarza ani nie zastępuje interakcji między lekarzem a pacjentem. AI jest narzędziem wspomagającym, które może dostarczać lekarzom wartościowych informacji i wspierać proces podejmowania decyzji, ale ostateczne decyzje dotyczące diagnozy i leczenia powinny być podejmowane przez wykwalifikowanych lekarzy. Istotne jest również zapewnienie odpowiednich standardów etycznych i ochrony danych, aby zagwarantować bezpieczeństwo i prywatność pacjentów.

    Wprowadzenie sztucznej inteligencji do praktyki medycznej i służby zdrowia wymaga odpowiedniego rozwoju, wdrażania i szkolenia personelu medycznego. Ważne jest również kontynuowanie badań, oceny skuteczności i monitorowania wpływu AI na jakość opieki medycznej i wyniki pacjentów.

    Ogólnie rzecz biorąc, sztuczna inteligencja może stanowić cenne narzędzie w obszarze medycyny i służby zdrowia, wspierając lekarzy w podejmowaniu decyzji, dostarczając spersonalizowanej opieki i przyczyniając się do poprawy wyników zdrowotnych pacjentów. Jednak konieczne jest ostrożne i odpowiedzialne wykorzystanie AI, aby zabezpieczyć dobro pacjentów i zapewnić wysoką jakość opieki medycznej.

:-)
Zapraszam do wypowiedzi: obojętnie, czy na "tak", czy na "nie" wobec AI (można się też wstrzymać od głosu) - ekran wszystkie komentarze przyjmie, a nasza ludzka inteligencja to powinna właściwie zinterpretować...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz cze 29, 2023 5:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2118
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
:-)
Przychodzę z - tak myślę - bardzo praktycznym tematem...
Sami zobaczcie:

    Na czym polega pojednanie? Jak można rozpocząć proces pojednania w sytuacji, gdy ma miejsce wzajemne skłócenie, niezgoda i brak jedności?
    ChatGPT
    Pojednanie polega na przywróceniu harmonii, zgody i jedności w relacjach między ludźmi. To proces, w którym strony dotknięte skłóceniem, niezgodą lub konfliktem dążą do przezwyciężenia różnic, rozwiązywania sporów i budowania zdrowych relacji.

    Rozpoczęcie procesu pojednania w sytuacji wzajemnego skłócenia i braku jedności może być trudne, ale oto kilka kroków, które mogą pomóc:

    1. Samorefleksja i pokora: Przyjrzyj się swojemu własnemu wkładowi w sytuację konfliktu. Zastanów się, czy istnieją jakieś działania, słowa lub postawy, które mogły przyczynić się do tej trudnej sytuacji. Bądź gotów przyjąć odpowiedzialność za swoje błędy i być pokornym w dążeniu do pojednania.

    2. Komunikacja i wyrażanie uczuć: Ważne jest, aby otwarcie rozmawiać o uczuciach, obawach i potrzebach z drugą stroną. Wyrażanie siebie w sposób szczerzy i empatyczny może pomóc w zrozumieniu perspektywy drugiej osoby i znalezieniu wspólnego gruntu.

    3. Słuchanie i empatia: Słuchaj uważnie drugiej strony, starając się zrozumieć jej punkt widzenia i emocje. Wykaż empatię i okazuj zainteresowanie jej doświadczeniem. To pomoże w budowaniu więzi i wzajemnym zrozumieniu.

    4. Przebaczenie: Pojednanie często wymaga przebaczenia. Przebaczenie nie oznacza, że zapominamy o krzywdzie, ale jest gotowością do uwolnienia się od nienawiści i żalu. Szczere przebaczenie drugiej osobie może być ważnym krokiem w kierunku pojednania.

    5. Współpraca i poszukiwanie rozwiązań: Dążenie do wspólnego rozwiązania problemów i nieporozumień może przyczynić się do budowania jedności. Staraj się znaleźć kompromisowe rozwiązania, które uwzględniają potrzeby obu stron i służą dobru wspólnemu.

    6. Modlitwa i zaufanie do Boga: Polegaj na mocy modlitwy i ufaj Bogu w procesie pojednania. Proś Go o mądrość, cierpliwość i umiejętność budowania zdrowych relacji. Pamiętaj, że Bóg jest Bogiem pojednania i może działać w sercach i sytuacjach, których sami nie jesteśmy w stanie zmienić.

    Pojednanie może być trudnym i czasochłonnym procesem, ale jeśli obie strony są gotowe do działania i dążą do jedności, możliwe jest odzyskanie harmonii i budowanie zdrowych relacji. Ważne jest wykazywanie szacunku, empatii i gotowości do współpracy.
:-)
Prawda, że to życiowy temat i praktyczne wskazówki?... Może masz jakieś swoje doświadczenie z procesem pojednania, którym możesz się podzielić, albo chcesz coś ogólnie w tym temacie napisać... - nie żałuj klawiatury!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr lip 05, 2023 4:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2118
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Poruszę temat, który zawsze jest podnoszony, gdy następuje spotkanie się wierzących w Boga z niewierzącymi w Niego...

    Skąd tyle zła skoro Bóg jest dobry?
    ChatGPT
    Pytanie o obecność zła na świecie wobec istnienia dobrego Boga jest jednym z trudnych zagadnień teologicznych. Wielu teologów i filozofów przez wieki zastanawiało się nad tą kwestią.

    Istnieje kilka perspektyw, które próbują odpowiedzieć na to pytanie:

    :arrow: 1. Wybór wolnej woli: Według tej perspektywy, Bóg stworzył ludzi z wolną wolą, dając im możliwość wyboru między dobrem a złem. Zło na świecie wynika z nadużywania tej wolności przez ludzi, którzy dokonują złych wyborów. Bóg nie zamierzał zmuszać ludzi do bycia dobrymi, ale chciał, aby dobrowolnie wybierali dobro.

    :arrow: 2. Świat jako próba: Ta perspektywa sugeruje, że obecność zła na świecie stanowi próbę dla człowieka. Poprzez pokonywanie zła i wybieranie dobra, człowiek rozwija swoją moralność, wzrasta duchowo i zbliża się do Boga.

    :arrow: 3. Tajemnica Boża: Inna perspektywa sugeruje, że zło na świecie jest częścią większej tajemnicy Bożej, której nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć. Może istnieć głębszy plan i cel, który przekracza naszą zdolność pojęcia.

    Ważne jest, aby pamiętać, że to są jedynie propozycje odpowiedzi na trudne pytanie. Ostateczne wyjaśnienie tej kwestii przekracza nasze ludzkie pojęcie. Wiara w dobrego Boga nie wyklucza istnienia zła, ale może pomagać w znalezieniu sensu i nadziei nawet w obliczu cierpienia i zła.
:-)
A jakie Ty, forumowiczko i forumowiczu masz podejście do tego jakże życiowego pytania: Skąd tyle zła skoro Bóg jest dobry?

Ten temat będzie też "przerobiony" na filmik, i dodany do właśnie otwartej playlisty na moim kanale jutubowym: https://www.youtube.com/playlist?list=PLp5jujo7SUvEE7ApdtCIqQZFMNVltc8Tb
[mam nadzieję, że nie jest źle podać taki link]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr lip 12, 2023 4:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 395 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 27  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL