Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 0:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Enteogeniczna teoria religii i śmierci ego 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Enteogeniczna teoria religii i śmierci ego
JedenPost napisał(a):
W związku z enteogenami (której to nazwy miałem jeszcze latami nie usłyszeć) nie obiecywano mi niczego, poza zabawą. To, co dostałem (nie przy pierwszej próbie bynajmniej) było/jest bez wątpienia najgłębszym religijnym i samopoznawczym doświadczeniem w moim życiu.

Wydawaloby sie, ze taki bzdurny temat, a tutaj takie nietypowe... Sam nie wiem, jak to nazwac, ale podciagnijmy to roboczo pod "swiadectwo".

A mozna sie zapytac, czy to religijno-samopoznawcze doswiadczenie zmienilo Twoje zycie na lepsze? Tak, w Twoim subiektywnym punkcie widzenia, nie musisz tego obiektywizowac. Byleby nie wyszlo na reklame srodkow zakazanych przez prawo ;)

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


N sty 04, 2015 1:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Enteogeniczna teoria religii i śmierci ego
Tak, zmieniło. Aha - mowa o powiedzmy jednym doświadczeniu inicjującym, oraz pewnej ilości (w kolejnych latach) powiedzmy podtrzymujących bądź poszerzajacych. Naturalnie - nie każde ucieknięcie się do owych środków (btw - bynajmniej nie w każdym wypadku nieleganych, a w każdym razie nie wówczas) ma w sobie tak silnie wyrażony ów wymiar... niech będzie, że duchowy.

Jak zmieniło? Ano, z uwagi na mocno zaznaczony aspekt empatyzujący złe traktowanie innych (okazywanie pogardy, kłamanie, traktotwanie instrumentalne) stało się mocno problematyczne. W zasadniczej mierze opuścił mnie lęk przed śmiercią, tudzież młodzieńcza fascynacja samobójstwem (choć ta akurat, jako młodzieńcza właśnie, przeszłaby pewnie i tak). Refleksja nad tym, co wiąże nas z innymi, nie tylko ludźmi, sprawiła, że zostałem wegetarianinem. Otworzyłem się na nowe formy i gatunki sztuki, zacząłem w nich i przez nie zdecydowanie więcej widzieć i słyszeć.

Ile z tego wszystkiego mialoby miejsce gdyby nie owe doświadczenia? Chyba nie ma sposobu, by to zweryfikować.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N sty 04, 2015 12:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Enteogeniczna teoria religii i śmierci ego
Ja mam taką teorię, że poszerzenie świadomości przez takie doświadczenia wynika z ich "samo-dystansującego" charakteru. Istota tego doświadczenia polega na tym, że otwiera człowieka na to, co będzie - przy czym ani nie wiadomo, co będzie, ani też nie kontroluje się tego, co będzie. To właśnie pozwala na zdystansowanie się wobec siebie samego. Jest tu pewne podobieństwo do doświadczenia związanego z nauką, ona działa podobnie - zmusza do otworzenia się na to, co się okaże, samo. I jednocześnie kontrast z fundamentalizmem w każdej postaci, czy to religijnej, czy to niereligijnej lub ateistycznej (a także naukowej - czego ofiarą, jak się wydaje, stał się choćby uczony wspomniany wyżej w tym wątku). Fundamentalizm polega właśnie na tym, że zawsze wiadomo, co będzie i cokolwiek się okazuje, wiadomo, co to jest. Nie można wykluczyć, że w dawnych czasach ludzie bardziej potrzebowali "poszerzania świadomości" za pomocą różnych środków, by osiągnąć ten stan, jako że ich życie, stan umysłowy, horyzonty itp. były znacznie węższe, niż ludzi nam współczesnych (no, przynajmniej niektórych). My możemy osiągnąć taką świadomość drogą samego rozumowania czy refleksji, im byłoby znacznie trudniej. To oczywiście luźne rozważania.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 05, 2015 7:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL