Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 07, 2020 19:42

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Abp Ryś – Zbiórka na respirator w Łodzi 
Autor Wiadomość

Post Abp Ryś – Zbiórka na respirator w Łodzi
https://www.youtube.com/watch?v=zjKOkNAbal4&feature=emb_title

Czy inni biskupi pójdą za jego przykładem?

Pamiętam jak obecny egzorcysta archidiecezji katowickiej ks. Bogdan Kuczyński odmówił odprawienia Mszy Świętej po tym jak dwie mające uczestniczyć w niej kobiety wbrew zaleceniom lekarza podjęły post Eucharystyczny. I jak biłam mu brawo w duchu, gdy tłumaczy, że trzeba mieć priorytety. Że zanim nie zadbamy o ciało, np. nie nakarmimy głodnych wokół nas, bluźnierstwem i obrzydliwością w oczach Boga jest faryzejskie przystępowanie do przygotowywania liturgii.

Respirator dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.
Bank PKO BP SA I Oddział w Łodzi
98 1020 3352 0000 1602 0010 0362
Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi
z dopiskiem – darowizna

Cz mar 26, 2020 11:17

Post Re: Arcybiskup Rys prosi o pieniadze
Nie bardzo rozumiem, dlaczego arcybiskup zbiera pieniądze, czytając z komórki jakąś wiadomość. Dlaczego dyrektor Szpitala Klinicznego w Łodzi nie prosi rząd o pomoc? Poprosił biskupa. Ciekawe dlaczego? A co z kontami Caritasu? Nie da się ich ruszyć?

Cz mar 26, 2020 19:30

Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej poprosił arcybiskupa wiedząc, ze Kościół angażuje sie w różne charytatywne przedsięwzięcia i ze taki apel dotrze do wielu ludzi.

Believing napisał(a):
Dlaczego dyrektor Szpitala Klinicznego w Łodzi nie prosi rząd o pomoc?

A skąd wiesz, ze nie poprosił?

Believing napisał(a):
A co z kontami Caritasu? Nie da się ich ruszyć?

Caritas cienko przędzie, finanse, które ma, pochodzą z tego co ludzie dadzą w parafiach.

Cz mar 26, 2020 21:29

Ludzie nie potrzebują żadnych apeli, by wspierać siebie wzajemnie w tym trudnym czasie: szyjąc darmowo maseczki, rozwożąc darmowo jedzenie dla lekarzy i pielęgniarek, produkując darmowo ochronne przyłbice. Spontaniczność i ofiarność ludzi jest widoczna na wiele sposobów. Owsiak przekazał część zebranych środków na walkę z koronawirusem. A co przekazał KRK? Co przekazał Caritas?
Czy mam rozumieć że te dwie instytucje są tylko od zbierania?

Co do Szpitala Klinicznego w Łodzi zachęcam do poczytania informacji na jego stronie:
Jest też informacja o podziękowaniach dla darczyńców.

Jaki jest koszt respiratora też można się dowiedzieć:
https://www.google.com/search?client=fi ... spiratora+

Pt mar 27, 2020 5:52
Moderator

Believing napisał(a):
A co przekazał KRK?

Miałeś zagluszenia na linii, czy szumy w uszach? Nie słyszałeś? Archidiecezja przekazała 2 respiratory nie prosząc o pieniądze na nie.
Co do pytania: uważasz, że Kościół powinien głosić na dachach o tym co i komu przekazuje? "Gdy natomiast ty spełniasz uczynek miłosierdzia, niech nie wie twoja lewa [ręka], co czyni prawa, aby twój czyn miłosierdzia był w ukryciu. A twój Ojciec, który widzi w ukryciu, odda tobie." (Mt 6, 3-4)
Skąd wiesz, że Kościół nic nie przekazał? Bo wybiórcza nic nie napisała, czy na onecie nie było?
Dla przykładu: http://gazetaolsztynska.pl/638836,Koron ... -Anny.html

Pt mar 27, 2020 8:11

Małgosiaa napisał(a):

To troche nieporozumienie. Probosz nie przekazuje swoich pieniędzy, a pieniądze pieniądze parafii. To nie ksiądz, a parafia przekazuje datek.

Caritas w wielu dużych miastach robi zbiórki pisząc wprost: na walkę z koronawirusem, na respirator itd. Poznański Caritas robi zbiórkę "Kapłańska jałmużna postna" i dopiero po otwarciu jest drobnym maczkiem dopisek "na pomoc w walce w epidemia korona wirusa". Nie za bardzo wiem co to "Kapłańska jałmużna postna", dla innych też nieczytelne. bo wpłaciła jedna osoba.

Po za tym: pomaga każdy kto chce i oburzenia, ze pomaga ten czy inny są chyba nie na miejscu.

Pt mar 27, 2020 8:28
Moderator

Believing napisał(a):
Nie bardzo rozumiem, dlaczego arcybiskup zbiera pieniądze, czytając z komórki jakąś wiadomość.
A dlaczego nie miałby tego zrobić? Usłyszał, że ktoś pilnie potrzebuje sprzętu ratującego życie, więc przekazuje tę informację dalej. Nie bardzo rozumiem, o co masz pretensje. O to, że czyta z komórki, a nie zrobił plakatu? Czy o co?
Cytuj:
Poprosił biskupa. Ciekawe dlaczego?
Widocznie uważał, że biskup może znać kogoś, kto będzie skłonny rzucić groszem.
Kozioł napisał(a):
Po za tym: pomaga każdy kto chce i oburzenia, ze pomaga ten czy inny są chyba nie na miejscu.
Też nie rozumiem, czemu ten wątek budzi takie niezdrowe emocje. Może to kwestia tytułu, który pozwolę sobie niniejszym wyedytować.

Pt mar 27, 2020 8:33
Moderator

Post Re: Abp Ryś – Zbiórka na respirator w Łodzi
Kozioł napisał(a):
To troche nieporozumienie. Probosz nie przekazuje swoich pieniędzy, a pieniądze pieniądze parafii. To nie ksiądz, a parafia przekazuje datek.

Chyba trochę nie rozumiesz. Proboszcz nie ma swoich pieniędzy. Jeśli je ma, to właśnie od parafian, no chyba że ma etat w szkole, ale to raczej nie w mieście. Tam, jesli już, to w szkole uczą wikariusze.

Pt mar 27, 2020 8:38

Małgosiaa napisał(a):
Kozioł napisał(a):

Chyba trochę nie rozumiesz. Proboszcz nie ma swoich pieniędzy. Jeśli je ma, to właśnie od parafian, no chyba że ma etat w szkole, ale to raczej nie w mieście. Tam, jesli już, to w szkole uczą wikariusze.

Z wątku Z czego żyją (powinni żyć) księża?

Dochody osobiste ksiądz może czerpać z :
- zamawianych mszy
- wypominek
- chrztów
- pogrzebów
- ślubów
- kolędy
- szkolnej katechezy
- dzierżawy ziem, budynków
- opłat cmentarnych (na pewno "pomnikowe", nie wiem jak z prolongatą)
- wszelkich zaświadczeń (@humalog - także z "licencji")

Pieniądze z tacy nalezą do parafii i sa przeznaczone na potrzeby parafii, nie na potrzeby księdza. Jeżeli jakiś ksiądz skubnąłby z tacy, to dopuściłby się defraudacji.

Pt mar 27, 2020 8:43

Believing"]Owsiak przekazał część zebranych środków na walkę z koronawirusem. A co przekazał KRK? Co przekazał Caritas? Czy mam rozumieć że te dwie instytucje są tylko od zbierania?[/quote]

Kozioł napisał(a):
Probosz nie przekazuje swoich pieniędzy, a pieniądze pieniądze parafii. To nie ksiądz, a parafia przekazuje datek.

A Owsiak nie zbierał? Spadły mu te pieniądze z nieba? Dal swoje pieniądze z portfela?

Wszystkie akcje, inicjatywy charytatywne polegają na "owsiakowaniu". Zbiera sie pieniądze w mniej lub bardziej spektakularny sposób lub sa sponsorzy, dobroczyńcy, którzy czynią to bez rozgłosu ale ostatecznie wszystkie srodki sa zbierane od ludzi w formie podatkow, darowizn, publicznych zbiorek itp.

Tak samo jak Owsiak nie przekazuje swoich pieniędzy tylko pieniądze fundacji.

Kozioł napisał(a):
Nie za bardzo wiem co to "Kapłańska jałmużna postna"

To pieniądze od księży.
Jałmużna postna to bardzo dawny zwyczaj ofiarowania swoich pieniędzy (i nie tylko pieniedzy) w czasie Wielkiego Postu dla biednych lub na jakiś charytatywny cel. Zresztą taki jest tez m. in. cel postu.

Kozioł napisał(a):
Dochody osobiste ksiądz może czerpać z :- zamawianych mszy- wypominek- chrztów- pogrzebów- ślubów- kolędy- szkolnej katechezy- dzierżawy ziem, budynków- opłat cmentarnych (na pewno "pomnikowe", nie wiem jak z prolongatą)- wszelkich zaświadczeń (@humalog - także z "licencji")

Primo: nie wszędzie tak jest.
Secundo:nie dotyczy to w ogóle księży zakonników. Tertio:w poszczególnych diecezjach, prowincjach kościelnych, krajach wygląda to zupełnie inaczej i wreszcie quarto: dzierżawy i opłaty cmentarne nie należą do księdza tylko do parafii.

Ogólnie w Polsce do księdza należą "iura stolae" i pensja ze szkoły. W innych sprawach każda diecezja ma własne regulacje.

Pt mar 27, 2020 10:38

Believing napisał(a):
Ludzie nie potrzebują żadnych apeli, by wspierać siebie wzajemnie w tym trudnym czasie: szyjąc darmowo maseczki, rozwożąc darmowo jedzenie dla lekarzy i pielęgniarek, produkując darmowo ochronne przyłbice. Spontaniczność i ofiarność ludzi jest widoczna na wiele sposobów. Owsiak przekazał część zebranych środków na walkę z koronawirusem. A co przekazał KRK? Co przekazał Caritas?
Czy mam rozumieć że te dwie instytucje są tylko od zbierania?

Mój biskup kielecki, jak donosi lokalna prasa, przekazał kilkadziesiąt tys zł z przeznaczeniem na zakup żywności, lub leków dla ubogich starszych osób. Jako, że zakupami i dostarczaniem w większości zajmują się strażacy, pomoc koordynuje kapelan strażaków.

Pt mar 27, 2020 11:33

bramin napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Probosz nie przekazuje swoich pieniędzy, a pieniądze pieniądze parafii. To nie ksiądz, a parafia przekazuje datek.

A Owsiak nie zbierał? Spadły mu te pieniądze z nieba? Dal swoje pieniądze z portfela?

Nie, przekazali mu ludzie w celu niesienia pomocy. Owsiak zbiórke organizuje, propaguje i nadzoruje fundacje. To jest oczywiste.
bramin napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Nie za bardzo wiem co to "Kapłańska jałmużna postna"

To pieniądze od księży.
Jałmużna postna to bardzo dawny zwyczaj ofiarowania swoich pieniędzy (i nie tylko pieniedzy) w czasie Wielkiego Postu dla biednych lub na jakiś charytatywny cel. Zresztą taki jest tez m. in. cel postu.
No to bardzo niemrawo ta zbiórka idzie (jeden wpłacił).
bramin napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Dochody osobiste ksiądz może czerpać z.....

Primo: nie wszędzie tak jest.
Mówimy o Polsce.
bramin napisał(a):
Secundo:nie dotyczy to w ogóle księży zakonników.
Dyskusja była zwykłych oparafiach.
bramin napisał(a):
dzierżawy i opłaty cmentarne nie należą do księdza tylko do parafii.
"Pomnikowe" także"? Bo nie spotkałem jeszcze tego w oficjalnych cennikach ale pozwolenie na położenie płyty czy inne prace zależą od woli proboszcza, a potem proboszcz albo sie rozlicza z poleconym kamieniarzem (innego nie wpuszcza, taka praktyka dotkneła moja rodzinę) albo procent od kwoty zasilku pogrzebowego albo procent od faktury. Prawnie sa to rozwiązania wątpliwe i masz rację co do zróznicowania: w wielu diecezjach zabronione (i nadal praktykowane).
bramin napisał(a):
Ogólnie w Polsce do księdza należą "iura stolae" i pensja ze szkoły. W innych sprawach każda diecezja ma własne regulacje.

Zapraszam do wspomnianego wątku.

Czy zgodzisz sie, że z tacy w Polsce jest na potrzeby parafii? w takim razie nie ksiądz, a parafia przeznacza daną tace na te, czy inne cele. To, że u nas rady parafialne w swym działaniu praktycznie nie istnieją i najcześciej o wszystkim decyduje proboszcz nie oznacza, że reprezentuje tym samym siebie. Prawda?

Pt mar 27, 2020 15:37

Kozioł napisał(a):

Może uważają, ze należy dawać jałmużnę dyskretnie, tak jak nakazał Jezus: "Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili". Skromni ci polscy księża.

Kozioł napisał(a):
Mówimy o Polsce.

Mówimy tez o Polsce i o innych krajach.

Kozioł napisał(a):
Dyskusja była zwykłych o parafiach.

Zwykle parafie prowadzą także zakony i zgromadzenia zakonne.

Kozioł napisał(a):
"Pomnikowe" także"? Bo nie spotkałem jeszcze tego w oficjalnych cennikach ale pozwolenie na położenie płyty czy inne prace zależą od woli proboszcza,

Nie wiem jak jest z "pomnikowym". Jak jestem w Polsce i odwiedzam parafie moich rodziców lub przyjaciół nikt nie zna nawet tego określenia.

Kozioł napisał(a):
Czy zgodzisz sie, że z tacy w Polsce jest na potrzeby parafii?

Wszędzie, w całym Kościele powszechnym pieniądze z tacy idą na potrzeby parafii, diecezji lub na jakiś określony cel ale nie dla proboszcza.

Kozioł napisał(a):
To, że u nas rady parafialne w swym działaniu praktycznie nie istnieją i najcześciej o wszystkim decyduje proboszcz nie oznacza, że reprezentuje tym samym siebie.

Reprezentuje parafie.

Pt mar 27, 2020 16:25

bramin napisał(a):
Kozioł napisał(a):

Może uważają, ze należy dawać jałmużnę dyskretnie, tak jak nakazał Jezus: "Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili". Skromni ci polscy księża.
Wpłaty sa anonimowe ale moze faktycznie internet przeciążony, nie mozna wykonac przelewu i banknoty w kopertach slą.

bramin napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Mówimy o Polsce.

Mówimy tez o Polsce i o innych krajach.
Nie. Skoro mówiłem o Polsce, to nie możesz mi robić zarzutu, że przecież np. w Bangladeszu jest inaczej.

bramin napisał(a):
Kozioł napisał(a):
"Pomnikowe" także"? Bo nie spotkałem jeszcze tego w oficjalnych cennikach ale pozwolenie na położenie płyty czy inne prace zależą od woli proboszcza,
Nie wiem jak jest z "pomnikowym". Jak jestem w Polsce i odwiedzam parafie moich rodziców lub przyjaciół nikt nie zna nawet tego określenia.
Zapraszam do wątku.
Cytuj:
Kozioł napisał(a):
Czy zgodzisz sie, że z tacy w Polsce jest na potrzeby parafii?

Wszędzie, w całym Kościele powszechnym pieniądze z tacy idą na potrzeby parafii, diecezji lub na jakiś określony cel ale nie dla proboszcza.
Dziekuję, że doszliśmy do sedna sprawy.
Cytuj:
Kozioł napisał(a):
To, że u nas rady parafialne w swym działaniu praktycznie nie istnieją i najcześciej o wszystkim decyduje proboszcz nie oznacza, że reprezentuje tym samym siebie.
Reprezentuje parafie.
Czyli datek z tacy był od parafii i o tym pisałem od początku. Dziekuję, że doszliśmy do sedna sprawy.

Pt mar 27, 2020 20:49
Moderator

Tak mnie zaciekawiło: ilu pastorów przkazało jakąkolwiek sumę na walkę z koronawirusem?

Pt mar 27, 2020 20:56
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona