Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 7:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Trzy filtry Sokratesa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Trzy filtry Sokratesa
„Pewnego dnia znajomy spotkał Sokratesa i powiedział:
– Sokratesie, wiesz czego właśnie dowiedziałem się o twoim uczniu?
– Zaczekaj chwilę – odpowiedział Sokrates – zanim mi o tym powiesz, chciałbym poddać cię małej próbie. Taki potrójny filtr, przez który przepuścimy twoją informację.
– Potrójny filtr?
– Właśnie – kontynuował filozof – nim powiesz mi coś o moim uczniu, sprawdźmy tę informację pod trzema kątami. Pierwszy to PRAWDA. Czy jesteś całkowicie pewien, że to o czym chcesz mi powiedzieć jest prawdą?
– Nie – odpowiedział znajomy – właściwie to dowiedziałem się o tym od kogoś…
– W porządku – przerwał mu Sokrates – więc nie wiesz, czy to jest prawda czy nie. Teraz drugi filtr – filtr DOBRA. Czy chcesz mi powiedzieć o tym uczniu coś dobrego?
– Nie, wręcz przeciwnie…
– W takim razie – odparł uczony – chcesz mi powiedzieć coś złego o nim, ale nie jesteś pewien czy jest to prawdą. Został jeszcze ostatni filtr: filtr POŻYTECZNOŚCI. Czy to co chcesz mi powiedzieć jest dla mnie pożyteczne?
– Nie, właściwie to nie…
– A więc – skonkludował Sokrates – jeśli to, o czym chcesz mi powiedzieć może nie być prawdziwe, nie jest dobre, ani nawet przydatne dla mnie, to po co o tym w ogóle mówić?”

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr sty 13, 2021 15:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Trzy filtry Sokratesa
Andy72 napisał(a):
„Pewnego dnia znajomy spotkał Sokratesa i powiedział:
– Sokratesie, wiesz czego właśnie dowiedziałem się o twoim uczniu?
– Zaczekaj chwilę – odpowiedział Sokrates – zanim mi o tym powiesz, chciałbym poddać cię małej próbie. Taki potrójny filtr, przez który przepuścimy twoją informację.
– Potrójny filtr?
– Właśnie – kontynuował filozof – nim powiesz mi coś o moim uczniu, sprawdźmy tę informację pod trzema kątami. Pierwszy to PRAWDA. Czy jesteś całkowicie pewien, że to o czym chcesz mi powiedzieć jest prawdą?
– Nie – odpowiedział znajomy – właściwie to dowiedziałem się o tym od kogoś…
– W porządku – przerwał mu Sokrates – więc nie wiesz, czy to jest prawda czy nie. Teraz drugi filtr – filtr DOBRA. Czy chcesz mi powiedzieć o tym uczniu coś dobrego?
– Nie, wręcz przeciwnie…
– W takim razie – odparł uczony – chcesz mi powiedzieć coś złego o nim, ale nie jesteś pewien czy jest to prawdą. Został jeszcze ostatni filtr: filtr POŻYTECZNOŚCI. Czy to co chcesz mi powiedzieć jest dla mnie pożyteczne?
– Nie, właściwie to nie…
– A więc – skonkludował Sokrates – jeśli to, o czym chcesz mi powiedzieć może nie być prawdziwe, nie jest dobre, ani nawet przydatne dla mnie, to po co o tym w ogóle mówić?”


I w ten sposób Sokrates został najważniejszym filozofem starożytności.

W ten sam sposób nigdy nie dowiedział się, że Platon spędzał noce* z jego małżonką Xantypą.


(*W oryginalnym dowcipie było inne sformułowanie, ale forum zobowiązuje)

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz mar 25, 2021 16:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trzy filtry Sokratesa
Uważam że ten dowcip to złośliwy mem, który został stworzony do walki z dobrą rzeczą jaką są te trzy filtry.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz mar 25, 2021 17:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Trzy filtry Sokratesa
Bez tego memu nigdy bym nie poznał oryginału. O ile to jest oryginał, a nie mem z obciętą puentą.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz mar 25, 2021 18:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trzy filtry Sokratesa
Puenta jest:
– A więc – skonkludował Sokrates – jeśli to, o czym chcesz mi powiedzieć może nie być prawdziwe, nie jest dobre, ani nawet przydatne dla mnie, to po co o tym w ogóle mówić?”
więcej puent nie trzeba.
To podobnie, tak jak Bóg mówi aby przestrzegać 10 przykazań, a szatan dodaje puentę "przestrzegaj,przestrzegaj, to zostaniesz frajerem "

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz mar 25, 2021 18:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Trzy filtry Sokratesa
No dobrze, więc zobaczmy, czy ta anegdota jest wewnętrznie spójna:

Czy ta anegdota jest PRAWDZIWA? Mam co do tego wielkie wąptliwości, gdyż nie odnalazłem ani jednego namiaru na jakieś źródło. O Sokratesie wiadomo tyle, co spisali jego czterej współcześni: Ksenofont, Platon, Arystoteles i Arystofanes <1>. Można by łatwo odnaleźć. Poza tym metoda przedstawiona w anegdocie nie pasuje do tego, co wiemy o Sokratesie <2>. Metoda sokratyczna polegała na dochodzeniu do prawdy - i tylko prawdy. Kategorie dobra czy pożyteczności nie mają potwierdzenia w źródłach. Natomiast są wersje tej anegdoty przypisujące je muzułmańskiemu mędrcowi Nasreddinowi<3>. Czytałem na tyle podobnych anegdot o nim, że wydaje się pasować do kultury islamskiej tego wieku, bardziej niż do czasów Sokratesa. Ale widocznie komuś nie pasowało, żeby Turka dawać, bo, wiadomo.

Czy anegdota jest DOBRA? Powiedzmy, że kwestia otwarta, wydaje się dobrze odnosić do medialnego zgiełku i napływu fejkowych newsów. Niech będzie, że tak.

Czy anegdota jest POZYTECZNA? Tutaj można się spierać. W dowcipie podano przykład, że wcale aż nie do końca. Gdyby przyjaciel chciał przekazać jakieś podejrzenia na temat małżonki Sokratesa, ale zniechęcony tymi filtrami zrezygnował z tego, to ten pozostawał nieświadomy, że ktoś mu przyprawia rogi. A jego trzej synowie być może są synami kogoś innego.

Podsumowując, anegdota być może jest dobra, jej pożyteczność jest dyskusyjna a jej prawdziwość wysoce wątpliwa, wręcz mało prawdopodobna.

<1> https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwestia_sokratejska

<2> https://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_sokratyczna

<3> https://en.wikipedia.org/wiki/Nasreddin

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt mar 26, 2021 10:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Trzy filtry Sokratesa
bert04 napisał(a):
No dobrze, więc zobaczmy, czy ta anegdota jest wewnętrznie spójna:

Czy ta anegdota jest PRAWDZIWA?

No dobrze, więc zobaczmy, co to takiego anegdota.
Anegdota - krótka forma literacka, zawierająca prawdziwe lub zmyślone opowiadanie o zdarzeniu z życia znanej postaci, żyjącej albo historycznej, lub z życia określonego środowiska czy grupy społecznej. Anegdota ma wydźwięk humorystyczny, może jednak zawierać również pierwiastki dydaktyczne. Charakterystyczną cechą gatunku jest wyraziste zakończenie i obecność niespodziewanej puenty. Anegdoty mogą być fragmentami większych utworów literackich, np. wspomnień, listów i biografii. W średniowieczu często stanowiły część kazań.
Wcześniej termin ten oznaczał niepublikowane dzieło danego autora (od Anegdot – nieprzyzwoitych opowiadań o Justynianie I, rozpowszechnianych w obiegu ustnym, autorstwa Prokopiusza z Cezarei).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Anegdota


Pt mar 26, 2021 14:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Trzy filtry Sokratesa
george45 napisał(a):
bert04 napisał(a):
No dobrze, więc zobaczmy, czy ta anegdota jest wewnętrznie spójna:

Czy ta anegdota jest PRAWDZIWA?

No dobrze, więc zobaczmy, co to takiego anegdota.


W takim razie wykazałeś jeszcze bardziej bazową sprzeczność, gdyż anegdoty, jako opowiadania całkowicie lub częściowo zmyślone nie przechodzą przez filtr prawdziwości zawarty w tejże anegdocie.

A to już coś w stylu paradoksu Epimenidesa z Krety "Kreteńczycy zawsze kłamią". Akurat ten paradoks jest potwierdzony historycznie.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt mar 26, 2021 15:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL