Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Bitcoin, akcje, obligacje- dyskusja o inwestowaniu(wydz.) 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
bert04 napisał(a):
Przy spadku wartości złota o marne 4 % strata "inwestycji" za 1.000 PLN to 1.200 PLN. 120%. A szybki gugielek potwierdza, że bywały i spadki powyżej 4% <1> Tyle w temacie


Inwestycja w złoto polega na tym, że sie sprzedaje dopiero po 10 czy tam 20 latach od kupna, a złoto 20 lat temu było wielokrotnie tańsze niż jest dzisiaj, więc taka inwestycja przyniosła przeogromne zyski, a jeśli mówisz o kupowaniu i sprzedawaniu złota raz na kilka tygodni czy miesięcy, to ja nie wiem jaki w tym jest sens, przecież w złocie są bardzo duże zawirowania, to jest bardziej ryzykowne, niż kupowanie akcji na jakiejkolwiek giełdzie.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn gru 06, 2021 16:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Robek napisał(a):
Inwestycja w złoto polega na tym, że sie sprzedaje dopiero po 10 czy tam 20 latach od kupna, a złoto 20 lat temu było wielokrotnie tańsze niż jest dzisiaj, więc taka inwestycja przyniosła przeogromne zyski, a jeśli mówisz o kupowaniu i sprzedawaniu złota raz na kilka tygodni czy miesięcy, to ja nie wiem jaki w tym jest sens, przecież w złocie są bardzo duże zawirowania, to jest bardziej ryzykowne, niż kupowanie akcji na jakiejkolwiek giełdzie.


Bardzo słusznie zauważyłeś, że w złoto można inwestować, ale są też ludzie, którzy złotem spekulują. Właśnie ze względu na te "zawirowania". Nie chcę też startować dyskusji o sensowności inwestowania w złoto, tylko taka uwaga, że nie jest to aktywum wytwarzające jakąś wartość, jak akcje firmy. Jest to aktywum będące ekwiwalentem pewnego cennego surowca, ale jego wartość zależy bardziej od sytuacji gospodarczej, niż od jakiegoś magicznego wiecznego wzrostu złota. Tak więc nawet inwestycja długoterminowa w złoto jest do pewnego stopnia "długoterminowa spekulacją" na jakiś przyszły kryzys. Sprzedawanie złota w okresach hossy giełdowej nie jest specjalnie polecane.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn gru 06, 2021 16:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Bitcoin, akcje, obligacje- dyskusja o inwestowaniu(wydz.
bert04 napisał(a):
Jak to było w kabarecie Dudek, ja się Ciebie zapytuję ile trzeba mieć w razie się straci. A stracić można więcej niż 100%.

Prosze wyjasnic w jaki sposób.

Cytuj:
Przykladowo posiadasz na rachunku 1000 zl i np max levar na zlocie to razy 30. a wiec max wartosc transakcji wynosi 30 000 zl i oznacza to ze spadek wartosci zota o 1% dla pozycji dulgich to utrata 30 % kapitalu.


A w przypadku spadku 2% to 60%, a przy 3% to 90% a przy 4%... no właśnie. Przy spadku wartości złota o marne 4 % strata "inwestycji" za 1.000 PLN to 1.200 PLN. 120%. A szybki gugielek potwierdza, że bywały i spadki powyżej 4% <1> Tyle w temacie "na pewno nie jest tak jak bert04 stwierdził". Raczej nie jest tak, jak katon stwierdził.

Przeciez wyraznie mowie o spadku 2-3% wartosci twojego portfela anie spadku danego waloru. Mozesz to sobie obliczyc i odpowiednio ustawic stoploss a takze ustawiasz wielkosc pozycji aby strata twojego kapitalu nieprzekroczyla tych- 2-3 %.
Owszem byly spadki na zlocie powyzej 4% lecz nie wciagu minuty i na tym walorze ustawiony stoploss dzialal.
Nierozumiesz tez tego ze jak stracisz ok 50% kapitalu(w przypadku braku stoploss) to znaczaco spada zabezpieczenie i Broker zamyka twoja pozycje z automatu poniewaz oni tez nie chca ryzykowac. Masz tzw margin level.
Cytuj:
Tyle że ten rachunek jest mylący, bo za opcje nie płacimy wartości kursowych ale premię. Ale niech to będzie podstawa co do zasady, reszta zależy od jednych z licznych możliwości handlu opcjami.

Mowisz tu o opcjach, futures czy CFD? Pytam bo to istotna roznica. Ja tu mówie o instrumentach pochodnych typu CFD czy futures.

Cytuj:
Możliwość straty 100% i więcej istnieje także bez lewarowania. Przy opcjach długich jest możliwość wygaśnięcia opcji, więc maksymalnie stracimy cały wkład. Przy opcjach krótkich natomiast musimy wyrównać różnicę do kursu, który, teoretycznie, może rosnąć w nieskończoność.

Dlatego jak np masz 10 000 zl to na opcje przeznaczasz 2-3 % kapitalu i tracisz 200-300zl.
W przypadku opcji a nie CFD to jest tak obstawiasz w meczyki, ale tez nie musisz od razu uzyc calego kapitalu bo to glupota jest.
Poza tym kontrakty terminowe typu CFD czy futures sa zwykle rolowane, ajesli nie to inwestor powinien wiedziec kiedy jest wygasniecie kontraktu i moze przejsc na inna serie.
Cytuj:
Cytuj:
Jest tu jednak duże "ale", opcje zabezpieczające mają poślizg. Nawet w czasach giełd elektornicznych, musi się znaleźć ktoś, kto te aktywa wykupi. Pół biedy, jeżeli jest się samemu, ale w przypadku dużych graczy (albo dużej ilości małych graczy) wywołanie zabezpieczenia prowadzi do zmiany kursu, prowadzi do wywołania kolejnych zabezpieczeń, prowadzi do kolejnych zmian kursów. Jeżeli więcej niż jedna osoba postawiła sobie graniczę zabezpieczenia na kurs, powiedzmy, 55 PLN, to może się okazać, że dane aktywum dało się sprzedać dopiero za 59 PLN.

Nie opcje tylo instrumenty poczodne typu CFD czy futures.
Owszem gdy padna jakies wazne dane czy inne newsy to wtedy mozliwy jest poslizg gdy rynek gwaltownie na te informacje zareaguje, ale stop zadziala i wtedy do tych 2-3 % trzeba dodac kilka procent wiecej.
Ale inwestor czy spekulant powinien o tym wiedziec i powinno to byc wkalkulowane w ryzyko.
Ktos moze dodatkowo unikac ekspozycji na ryzyko gdy padaja wazne dane i gdy np jest posiedzenie FEDu.
Cytuj:
Hmm... z automatu? Czy musisz powiedzieć brokerowi, że te 50% to Twoja granica? A jeżeli nie powiesz, no to trudno?

Najpierw broker wysyla ci wiadomosc o uzupelnienie depozytu a jesli tego nie zrobisz to pozycja jest zamykana, Oni tez nie chca ponosic ryzyka.
Zaden rozsadny inwestor nie powinien dopuszczac do takich sytuacji bo tu juz zaczyna sie hazard.
Cytuj:
Takie jest profesjonalne wykorzystanie opcji krótkich, nie jako inwestycja sama w sobie, ale jako coś w rodzaju "ubezpieczenia". W takim scenariuszu kupujemy aktywa realne z nadzieją na ich wzrost, a opcje jako furtkę, w razie że aktywa spadną.

No jak np sprzedajesz jakas nieruchomosc w Polsce i chcesz kupic mieszkanie na w jakims kraju na zachodzie i boisz sie ze zlotowka gwaltownie spadnie i gdy sie nie zabezpieczysz to moze byc tak ze stracisz nawet kilkanascie procent ze srodkow przeznaczonych na zakup.
Albo jak kupujesz zloto fizyczne co trwa dosc dlugo w czasie a ty masz dobry kurs wlasnie teraz, wiec otwierasz dlugo pozycje na CFD badz futures.

Cytuj:
Przy drobnych wahaniach w granicach +/- 5% zapewne masz rację. Ale jeżeli chodzi o kalkulację ryzyka należy też uwzględnić przypadki, kiedy te wahania są większe. I bądźmy szczerzy, spora część inwestorów (tych profesjonalnych jak i amatorów) właśnie patrzy na takie wysokie wahania. Oczywiście tylko w tym kierunku, który im się podoba. Sprawdziłem sobie kurs bitcoina na ostatnie pięć dni (!) wahał się między 50+T a 41+T EUR. To strata 20% Jeżeli ktoś postawił na shorta, to oczywiście zyskał (też nie chce mi się liczyć, ile), ale o tym aktywum mówiłeś. Więc nie rób tu żadnych wyliczeń na jakieś skromne 2%, jeżeli sam grasz w coś o 10-krotnie większych wahaniach.

<1> https://www.bankier.pl/wiadomosc/Mocne- ... 29832.html

Max levar na bitcoina to razy 2. Ja natomiast nieprzekaraczalem wiecej niz 150% dlatego ze Biitcoin ma duze wachania.
Przy obecnym wzroscie bicoina z ok 29 tys moje zaangazowanie to ok 120% poniewaz w tym przypadku trudno bylo sie rozeznac czy byla to korekta poprzednich spadkow czy tez nowy trend wzrostowy.
Jesli ktos mial longi w tym przypadku o ktorym tu piszesz to owszem stracil ale jak zabezpieczyl pozycje to choc stracil wiecej niz 2-3% to tylko pare pare procent wiecej.
Mozna sprawdzic to wstecznie na minutowce po przewinieciu wykresu na investing.com


Pt gru 10, 2021 14:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL