Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 8:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Następna strona
 Reforma sądownictwa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Reforma sądownictwa
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ja zaś wykazałem, że jest błędna.
A jak wykazałeś? Nie wiadomo.
Cytuj:
To, czy dany sędzia będzie się do tego stosował i nie ulegał np. naciskom, zależy już wyłącznie od niego
No nie. Inaczej zachowa się sędzia, który jest pewny, że partia nie może go odwołać. Inaczej zachowa się taki, którego odwołać się da, a jeszcze inaczej taki, którego dzieci przetrzymywane są jako zakładnicy. Promujesz teorię, że sędzia jest bytem odciętym od rzeczywistości.
Cytuj:
Chyba żyjesz w jakimś innym wszechświecie. W moim sprawę tego sędziego rozpatrują sądy, a nie partie polityczne.
Nie sądy, tylko tzw. izba dyscyplinarna. Organ, który PiS sobie w ramach własnego widzimisię powołał i który może w ramach własnego widzimisię odwołać. A więc nie jest to „sąd”, przynajmniej w rozumieniu Konstytucji RP, która przewiduje nieusuwalność sądów.
Cytuj:
No patrz, a mi się wydawało, że te ostatnie protesty i demonstracje 10 października miały miejsce z powodu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 7 października
No widzisz. W rzeczywistości, w której ja żyję, pod tym „wyrokiem” jest podpis niejakiego Mariusza Muszyńśkiego, który wszak nie jest sędzią TK. Masz zatem rację – żyjemy w jakichś odrębnych. Mam wrażenie, że Twoja „rzeczywistość” kształtowana jest przez partyjne broszurki.


Pt paź 15, 2021 11:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 30, 2018 20:13
Posty: 79
Post Re: Reforma sądownictwa
taryjel napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ja zaś wykazałem, że jest błędna.
A jak wykazałeś? Nie wiadomo.

Cofnij się do tego posta i przeczytaj go ze zrozumieniem.

Cytuj:
Cytuj:
To, czy dany sędzia będzie się do tego stosował i nie ulegał np. naciskom, zależy już wyłącznie od niego
No nie.

Ano tak, proszę pana. Bolesna, acz niewygodna prawda dla piewców tezy, że PiS upartyjnił sądy. Każdy sędzia Ci to powie. Niezawisły sędzia będzie wydawał wyroki kierując się wyłącznie prawem nawet wtedy, kiedy zapłaci za to najwyższą cenę, a nie tylko wtedy, gdy nic mu nie będzie groziło.

To tak jak z prawdziwą wiarą: Głęboko i szczerze wierząca osoba jest gotowa oddać za nią życie, bo jest ona dla niej najwyższym priorytetem. :)

Cytuj:
Cytuj:
Chyba żyjesz w jakimś innym wszechświecie. W moim sprawę tego sędziego rozpatrują sądy, a nie partie polityczne.
Nie sądy, tylko tzw. izba dyscyplinarna.

Czyli sąd, ponieważ Izba Dyscyplinarna jest częścią Sądu Najwyższego, a przepisy powołujące ją do istnienia nigdy nie zostały zanegowane jako niezgodne z Konstytucją. :)

Cytuj:
Cytuj:
No patrz, a mi się wydawało, że te ostatnie protesty i demonstracje 10 października miały miejsce z powodu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 7 października
No widzisz. W rzeczywistości, w której ja żyję, pod tym „wyrokiem” jest podpis niejakiego Mariusza Muszyńśkiego, który wszak nie jest sędzią TK.

W takim razie rzeczywiście istniejemy w innych wszechświatach, bo w moim sędzia Mariusz Muszyński jest członkiem Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tym mam pytanie: W jaki sposób udało Ci się połączyć z tym forum przez barierę oddzielającą nasze wszechświaty?


Pt paź 15, 2021 12:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Reforma sądownictwa
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Cofnij się do tego posta i przeczytaj go ze zrozumieniem.
To już jest nudne. Pytanie, czy jesteś tak przekonany o swojej genialności, że jeśli ktoś się z Tobą nie zgadza, to znaczy że nie rozumie; czy też próbujesz świadomie zrobić z tej dyskusji przepychankę?
Cytuj:
Niezawisły sędzia będzie wydawał wyroki kierując się wyłącznie prawem nawet wtedy, kiedy zapłaci za to najwyższą cenę, a nie tylko wtedy, gdy nic mu nie będzie groziło.
Naprawdę w Twojej chorej teorii polityczne oczekujesz od ludzi „płacenia najwyższej ceny” w imię przestrzegania jakichś zasad, których rząd nawet nie próbuje przestrzegać?
Cytuj:
To tak jak z prawdziwą wiarą: Głęboko i szczerze wierząca osoba jest gotowa oddać za nią życie, bo jest ona dla niej najwyższym priorytetem. :)
No to może wprowadzimy w Polsce prawo, że każdego chrześcijanina można bezkarnie zastrzelić według uznania. Zobaczymy, jak będzie się miał wtedy KRK i czy nadal będzie spełniał rolę, jaką obecnie spełnia…
Cytuj:
Czyli sąd, ponieważ Izba Dyscyplinarna jest częścią Sądu Najwyższego, a przepisy powołujące ją do istnienia nigdy nie zostały zanegowane jako niezgodne z Konstytucją. :)
Przez kogo miały być zanegowane, skoro TK został przez PiS zlikwidowany wcześniej?
Cytuj:
W takim razie rzeczywiście istniejemy w innych wszechświatach, bo w moim sędzia Mariusz Muszyński jest członkiem Trybunału Konstytucyjnego.
To ciekawe, bo został wybrany na miejsce już obsadzone. Co zresztą zostało stwierdzone wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Wyrokiem, którego rząd według własnego widzimisię nie opublikował.


Pt paź 15, 2021 12:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 30, 2018 20:13
Posty: 79
Post Re: Reforma sądownictwa
taryjel napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Cofnij się do tego posta i przeczytaj go ze zrozumieniem.
To już jest nudne.

Nic się nie zmieniło w fakcie, że wykazałem, iż Twoja analogia to bzdura.

Cytuj:
Cytuj:
Niezawisły sędzia będzie wydawał wyroki kierując się wyłącznie prawem nawet wtedy, kiedy zapłaci za to najwyższą cenę, a nie tylko wtedy, gdy nic mu nie będzie groziło.
Naprawdę w Twojej chorej teorii polityczne oczekujesz od ludzi „płacenia najwyższej ceny” w imię przestrzegania jakichś zasad, których rząd nawet nie próbuje przestrzegać?

Jeżeli ktoś nie jest gotowy do takiego poświęcenia, to nie powinien zostawać sędzią, bo jego niezawisłość zależy wyłącznie od tego, czy nie ugnie się pod naciskami, a nie od zapisów prawa, które o tej niezawisłości mówią.
Bolesne, ale prawdziwe.

Cytuj:
Cytuj:
Czyli sąd, ponieważ Izba Dyscyplinarna jest częścią Sądu Najwyższego, a przepisy powołujące ją do istnienia nigdy nie zostały zanegowane jako niezgodne z Konstytucją. :)
Przez kogo miały być zanegowane, skoro TK został przez PiS zlikwidowany wcześniej?

To w Twoim wszechświecie. W moim Trybunał Konstytucyjny istnieje i wydaje wyroki. Ostatnio 7 października br. w kwestii tego, czy UE ma prawo wpieprzać się w organizowanie i działanie sądów w Polsce. :)


Cytuj:
Cytuj:
W takim razie rzeczywiście istniejemy w innych wszechświatach, bo w moim sędzia Mariusz Muszyński jest członkiem Trybunału Konstytucyjnego.
To ciekawe, bo został wybrany na miejsce już obsadzone.

W Twoim wszechświecie. U mnie było inaczej, ponieważ miejsce, które zajął, było nieobsadzone. :)


Pt paź 15, 2021 12:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Reforma sądownictwa
No cóż. Pozostaje tylko stwierdzić, że Wszechświat opisywany w pisowskich gadzinówkach, które bezmyślnie kopiuje nam tutaj Yarpen Zirgin różni się znacząco od Wszechświata, który znamy z obserwacji.

Teorię w myśl której za krzywdzące kogoś prawo odpowiada ofiara tego prawa, a nie jego twórca, ciężko jest komentować. Aczkolwiek dziękuję Yarpenowi za jej przedstawienie, bo rzuca ona pewne światło na sposób „myślenia” pewnych sfer politycznych i wiele wyjaśnia.


Pt paź 15, 2021 12:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 30, 2018 20:13
Posty: 79
Post Re: Reforma sądownictwa
Dziękuję. Właśnie potwierdziłeś, że nie masz argumentów, którymi mógłbyś obalić to, co wskazałem (zwłaszcza tego, co decyduje o tym, że sędzia jest niezawisły).


Pt paź 15, 2021 12:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Reforma sądownictwa
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Dziękuję. Właśnie potwierdziłeś, że nie masz argumentów, którymi mógłbyś obalić to, co wskazałem (zwłaszcza tego, co decyduje o tym, że sędzia jest niezawisły).
No nie mam. W świetle takiej absurdalnej teorii politycznej, jaką przedstawiłeś, rzeczywiście nie da się przyczepić do działań PiS-u.


Pt paź 15, 2021 12:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Reforma sądownictwa
Ciekawy wywiad i wyważona wypowiedz Marii Gintowt-Jankowicz, która jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, dotycząca reformy sądownictwa i jak ona rozumie m.in. niezawisłość sędziowską.

https://info.wiara.pl/doc/7030176.Stoim ... i-anarchii

_________________
ksiądz


Pt paź 15, 2021 13:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Reforma sądownictwa
bramin napisał(a):
Ciekawy wywiad i wyważona wypowiedz Marii Gintowt-Jankowicz, która jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, dotycząca reformy sądownictwa i jak ona rozumie m.in. niezawisłość sędziowską.

https://info.wiara.pl/doc/7030176.Stoim ... i-anarchii
Ten wywiad i wypowiedzi Yarpena pokazują mi coś, czego do tej pory nie rozumiałem. Do jakiego stopnia mamy tutaj do czynienia z konfliktem paradygmatów. Z jednej strony bowiem mamy myślenie leninowskie „kadry decydują o wszystkim”. Z drugiej strony – rozumowanie bardziej zachodnioeuropejskie, które rozwiązania widzi w systemie, a nie w osobistych cechach jednostek.

Ta różnica rozumowania wyjaśnia, dlaczego konflikt jest tak napięty, a jednocześnie mało kto dostrzega argumenty „drugiej strony”.


Pt paź 15, 2021 13:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 30, 2018 20:13
Posty: 79
Post Re: Reforma sądownictwa
taryjel napisał(a):
W świetle takiej absurdalnej teorii politycznej, jaką przedstawiłeś(...)

Jakiej teorii politycznej? To jest brutalna prawda:
Żaden zapis w prawie nie gwarantuje tego, że sędzia będzie niezawisły, bo przekręty zawsze się zdarzają (sam wiem o jednej próbie wpływania na sędziego, aby wydał "odpowiedni" wyrok). Mogą istnieć setki ustaw, w których są zapisy mające gwarantować niezawisłość sędziowską, ale to nic nie da jak się ktoś uprze, a sędzia da się skusić lub złamać. C'est la vie.
Pora się obudzić, panie taryjel. O niezawisłości sędziego, wbrew gardłowaniu opozycji, nie decyduje to, czy wniosek do prezydenta o jego powołanie skierowała grupa sędziów wybrana przez innych sędziów czy przez posłów, ani to, czy będzie możliwość przeniesienia sędziego itp. Decyduje wola osoby będącej sędzią.


Pt paź 15, 2021 13:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Reforma sądownictwa
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Żaden zapis w prawie nie gwarantuje tego, że sędzia będzie niezawisły
Ale przecież nikt nie twierdzi, że istnieje jakaś gwarancja.


Pt paź 15, 2021 13:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Reforma sądownictwa
YP napisal:
"Niezawisły sędzia będzie wydawał wyroki kierując się wyłącznie prawem nawet wtedy, kiedy zapłaci za to najwyższą cenę, a nie tylko wtedy, gdy nic mu nie będzie groziło."

No prosze, a ja jakos nie pamietam takich bohaterow z czasow PRL ( ktore przezylem od lat 50 tych do konca 80 tych ) co wiecej nie pamietam z czytanek historycznych w panstwach totalitarnych jak Rzesza, czy ZSRR. gdzie sedziowie najwyrazniej wydawali wyroki tak jak im wladza wykonawcza kazala. Czyli ze jest to piekna teoria o sytuacji do ktorej nalezy dazyc, ale raczej nie wystepujaca w rzeczywistosci.

A polska rzeczywistosc jest taka ze sedziowie zaczynaja byc karani za wyroki nie podobajace sie prezesowi lub Ziobrze, przez rzecznikow dyscyplinarnych ( prokuratorow ), odbiera sie im immunitety przez Izbe Dyscyplinarna, odsuwa od sadzenia, czy zawiesza czasowo ( przez prokuratora generalnego co jest niezgodne z Konstytucja, bo zgodnie z nia moze to zrobic tylko sad ), w koncu karnie wysyla w delegacje jak najdalej od miejsca zamieszkania - co dla kazdego widzacego to jest nieuzasadnionym wywieraniem nacisku przez wladze wykonawcza na wladze sadownicza. I na to wlasnie reaguje Komisja Europejska i TSUE.

Zeby miec niezaleznych sedziow, trzeba im te niezaleznosc zapewnic, co nie jest celem prezesa i jego akolitow. Oni chca miec tylko swoje sady, tak jak maja "swoja TVP".


Pt paź 15, 2021 16:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 30, 2018 20:13
Posty: 79
Post Re: Reforma sądownictwa
Niestety, jak widać nie rozumiesz tego, że niezależność sędziowska to nie jest tylko to, co prezentują media. To może być np. naciskanie przez jednego sędziego na drugiego, aby wydał pasujący mu wyrok. To może być presja społeczna, bo wyrok ma dotyczyć jakiegoś celebryty, którego połowa kraju uważa za niemal zbawcę ludzkości. Szantaż, próba wręczenia łapówki, załatwienia jakichś spraw itd.
Niezależność sędziowska, niestety, chociaż zapisana w Konstytucji i ustawach, nie jest gwarantowana przez prawo, bo ono nie załatwia w sposób cudowny tej kwestii, tylko przez sędziego, który nie podda się naciskom, szantażowi czy przekupstwu.

Aha... Napisałeś:
Cytuj:
A polska rzeczywistosc jest taka ze sedziowie zaczynaja byc karani za wyroki nie podobajace sie prezesowi lub Ziobrze (...)

Jakieś przykłady?


Pt paź 15, 2021 16:50
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Reforma sądownictwa
Np. sędzia Tuleja.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt paź 15, 2021 17:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 30, 2018 20:13
Posty: 79
Post Re: Reforma sądownictwa
Z tego, co mi wiadomo, sędzia Tuleja ma stracił immunitet w sprawie o niedopełnienie obowiązków służbowych oraz przekroczenia uprawnień, a nie za jakieś wyroki, które wydał. Inny przykład proszę.


Pt paź 15, 2021 17:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL