Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Miłosz Czesław i Szymborska- antypolscy pisarze? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lip 28, 2009 8:29
Posty: 324
Post Miłosz Czesław i Szymborska- antypolscy pisarze?
Pytanie jak w tytule.
Czesław Miłosz propagował antypolonizm a W. Szymborska donosiła na księży.

_________________
Mały Książę.
[i]ora et labora et laetitia pacis[/i]


Pt gru 17, 2021 10:32
Zobacz profil
Post Re: Miłosz Czesław i Szymborska- antypolscy pisarze?
sanctam jestes tak sfrustrowany w tym Adwencie, ze wylewem pesymistycznych tematow to rozladowujesz?

O co ci chodzi?
Jesli sa (pisarze) "antypolscy" to zdefiniuj "polskiego".

"Donoszenie na ksiezy" o zafnej antypolskosci nie swiadczy. Tak jak z tym lisem i Orwellem, moze byc przejawem praworzadnosci.
W krajach zachodnich jest normalne i chwalebne, ze sasiedzi czy inni swiadkowie zachowan karalnych nie udaja slepych i gluchych, tylko informuja odpowiednie urzedy.
W Polsce tez mogloby to np zycie wielu dzieci czy kpbiet uratowac. Gdyby Polska byla praworzadnym krajem, a nie jest.


Pt gru 17, 2021 10:51

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Miłosz Czesław i Szymborska- antypolscy pisarze?
sanctam napisał(a):
Czesław Miłosz propagował antypolonizm
W jaki sposób?
Cytuj:
W. Szymborska donosiła na księży.
Nawet jeśli donosiła (nie wiem, znalazłem tylko, że TW był jej były mąż), to jak to się ma do jej pisarstwa? Tak — Szymborska jak wielu autorów przeżyła swoje zachłyśnięcie komunizmem. Szczęśliwie jednak w nim nie zmarła (jak Tuwim) tylko poszła dalej.


Pt gru 17, 2021 11:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 28, 2009 8:29
Posty: 324
Post Re: Miłosz Czesław i Szymborska- antypolscy pisarze?
Donoszenie na księży nie świadczy o antypolskości, fakt, ja popełnię jedną nieścisłość a Ty zamiast przyznać rację szukasz dziury w całym. Masakra.

_________________
Mały Książę.
[i]ora et labora et laetitia pacis[/i]


Pt gru 17, 2021 11:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Miłosz Czesław i Szymborska- antypolscy pisarze?
sanctam napisał(a):
Donoszenie na księży nie świadczy o antypolskości, fakt, ja popełnię jedną nieścisłość a Ty zamiast przyznać rację szukasz dziury w całym. Masakra.

sanctam weź się w garść. Napisz porządnie, o co Ci chodzi. Jeśli uważasz, że Miłosz i Szymborska byli antypolskimi pisażami — to wskaż w ich dziełach owe antypolskie akcenty. Jeśli uważasz, że prowadzili antypolskie działania, to wskaż te działania. Napisz post jeden, a porządny i wyjaśnij swoje stanowisko, zamiast setki jednozdaniowych urywków myśli. Okaż trochę szacunku innym forumowiczom.


Pt gru 17, 2021 11:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Miłosz Czesław i Szymborska- antypolscy pisarze?
sanctam napisał(a):
Donoszenie na księży nie świadczy o antypolskości, fakt, ja popełnię jedną nieścisłość a Ty zamiast przyznać rację szukasz dziury w całym. Masakra.


Bo religia i patriotyzm to dwa różne obszary. Mogą się zbiegać albo nie. Co do Szymborskiej to owszem, zeszmaciła się pewnym podpisem. Nie zapominajmy jednak, że właśnie wtedy to był czas, kiedy propaganda stawiała znak przeciwności między religią a patriotyzmem. Nawet było takie określenie "księża patrioci" dla naznaczenia księży posłusznych władzy. A co do konkretnego przypadku to chodziło o księży oskarżonych o szpiegostwo. Rzeczony dokument z jej podpisem pełen jest nawet patriotycznych frazesów. Jakby nie było, szpiegostwo nominalnie nie jest uznawane za akt patriotyzmu, przynajmniej w państwach normalnych. Tyle że PRL państwem normalnym nigdy nie było.

TL;DR Nie donosiła ale wspierała akcje władzy i nie "antypolsko" ale antyreligijnie.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt gru 17, 2021 11:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 28, 2009 8:29
Posty: 324
Post Re: Miłosz Czesław i Szymborska- antypolscy pisarze?
https://wpolityce.pl/polityka/578666-fa ... nienawisci

_________________
Mały Książę.
[i]ora et labora et laetitia pacis[/i]


N gru 19, 2021 22:26
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Miłosz Czesław i Szymborska- antypolscy pisarze?
Nawet jeśli Szymborska donosiła na księży, to jak ma się do jej twórczości? Te wiersze, w których Szymborska traktowała o komunizmie i wychwalała Stalina, mogą być traktowane jako antypolskie, ale później autorka wydała bardzo dużo innych dzieł.
Incydent dotyczący działalności Szymborskiej uderzającej w duchownych jest niewątpliwie haniebny, ale jak ma się to do twórczości?

W jaki to sposób Miłosz propagował antypolonizm? Na czym polega ten antypolonizm?

_________________
MODERATOR


So gru 25, 2021 17:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 28, 2009 8:29
Posty: 324
Post Re: Miłosz Czesław i Szymborska- antypolscy pisarze?
Z tego co wiem, Czesław Miłosz pisał teksty o charakterze ponoć antypolskim, musiałbym szukać w jego twórczości literackiej o który tekst chodzi, ale Miłosz przełożył również psalmy i są psalmy w przekładzie Czesława Miłosza, robił też dobre rzeczy :)

_________________
Mały Książę.
[i]ora et labora et laetitia pacis[/i]


Pt sty 21, 2022 9:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Miłosz Czesław i Szymborska- antypolscy pisarze?
sanctam napisał(a):
Z tego co wiem, Czesław Miłosz pisał teksty o charakterze ponoć antypolskim
Do stu tysięcy beczek rumu (mam nadzieję, że nie poleci ostrzeżenie, sanctam wyraźnie próbuje sprowokować wulgaryzmy)! Jeśli masz ochotę na taką dyskusję, to weź znajdź te teksty, przeczytaj, przytocz i dowiedź, że są antypolskie.

Wyraźnie widać, że ktoś, kto jest dla Ciebie autorytetem napisał, że Czesław Miłosz pisał teksty antypolskie i Ty czujesz potrzebę szerzenia tego mema. Ale dyskusja nie na tym polega.


Pt sty 21, 2022 10:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 28, 2009 8:29
Posty: 324
Post Re: Miłosz Czesław i Szymborska- antypolscy pisarze?
taryjel napisał(a):
sanctam napisał(a):
Z tego co wiem, Czesław Miłosz pisał teksty o charakterze ponoć antypolskim
Do stu tysięcy beczek rumu (mam nadzieję, że nie poleci ostrzeżenie, sanctam wyraźnie próbuje sprowokować wulgaryzmy)! Jeśli masz ochotę na taką dyskusję, to weź znajdź te teksty, przeczytaj, przytocz i dowiedź, że są antypolskie.

Wyraźnie widać, że ktoś, kto jest dla Ciebie autorytetem napisał, że Czesław Miłosz pisał teksty antypolskie i Ty czujesz potrzebę szerzenia tego mema. Ale dyskusja nie na tym polega.

Jakiego mema? Próbujesz sprowokować wulgaryzmy i taka Konfederacja jest zablokowana na Facebooku a Ty piszesz, to widać jak na dłoni, że sprawiedliwości nie ma na świecie. ;)

_________________
Mały Książę.
[i]ora et labora et laetitia pacis[/i]


Pt sty 21, 2022 10:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Miłosz Czesław i Szymborska- antypolscy pisarze?
sanctam napisał(a):
Jakiego mema?
Mema „Miłosz to antypolski pisarz”.
Cytuj:
Próbujesz sprowokować wulgaryzmy
Skąd taki wniosek?
Cytuj:
i taka Konfederacja jest zablokowana na Facebooku a Ty piszesz, to widać jak na dłoni, że sprawiedliwości nie ma na świecie. ;)
Konfederacja jest zablokowana za wielokrotne przypadki głoszenia szkodliwej dla zdrowia publicznego dezinformacji. Jeśli coś takiego czyniłem, to wykaż, gdzie.


Pt sty 21, 2022 10:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 28, 2009 8:29
Posty: 324
Post Re: Miłosz Czesław i Szymborska- antypolscy pisarze?
To nie jest chyba wniosek tylko moje przeczucie. Jest koniec demokracji w Polsce, cenzura w internecie, szkoda gadać.

_________________
Mały Książę.
[i]ora et labora et laetitia pacis[/i]


Pt sty 21, 2022 11:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Miłosz Czesław i Szymborska- antypolscy pisarze?
sanctam napisał(a):
To nie jest chyba wniosek tylko moje przeczucie.
A co, jeśli ktoś Twojego przeczucia nie podziela? Dlaczego nie spróbujesz tego przeczucia jakoś zracjonalizować i poddać dyskusji?
Cytuj:
Jest koniec demokracji w Polsce, cenzura w internecie
Czy uważasz, że świadome zamieszczanie szkodliwej dezinformacji powinno być w Internecie tolerowane? Co jeśli przeczytają to Twoi bliscy i doznają ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, lub nawet stracą życie?


Pt sty 21, 2022 11:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 28, 2009 8:29
Posty: 324
Post Re: Miłosz Czesław i Szymborska- antypolscy pisarze?
To przeczytają i chyba nic złego im się nie stanie, tak jak niektórzy czytali Harrego Pottera. A może to szczepionka niszczy zdrowie? Takich lekarzy którzy na to wskazują nie dopuszcza się do głosu.

_________________
Mały Książę.
[i]ora et labora et laetitia pacis[/i]


Pt sty 21, 2022 11:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL