Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 14:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 393 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 27  Następna strona
 Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [ankieta] 

Mój stosunek do SI - sztucznej inteligencji ChatGPT
Nie wiem, co to jest SI ChatGPT i nie chcę wiedzieć. 0%  0%  [ 0 ]
Nie znam tematu, ale chyba warto się przynajmniej czegoś dowiedzieć. 0%  0%  [ 0 ]
Nie orientuję się za bardzo, ale już sporo słyszałem. 0%  0%  [ 0 ]
Mam dość wiedzy o SI, ale nie próbowałem z nią rozmawiać. 8%  8%  [ 1 ]
Podjąłem próbę rozmowy, ale nie będę tym dłużej zainteresowany. 8%  8%  [ 1 ]
Spróbowałem rozmów z SI i jestem dość pozytywnie nastawiony. 33%  33%  [ 4 ]
Jestem bardzo zadowolony z możliwości, jakie daje SI i mam zamiar na stałe jej używać. 25%  25%  [ 3 ]
Nie chcę w ogóle na Forum czytać czegokolwiek, co pochodzi od SI. 0%  0%  [ 0 ]
Chętnie podam w tym temacie swoje zapytania do SI, aby Jerzy_67 to z SI opracował. 8%  8%  [ 1 ]
Chcę w tym temacie mieć możliwość czytania tego, co Jerzy_67 może tu zamieścić w ramach swoich rozmów z SI. 17%  17%  [ 2 ]
Liczba głosów : 12

 Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [ankieta] 
Autor Wiadomość
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Szukanie informacji, wiedzy, smaku Boga na wirtualnych półkach sztucznej inteligencji, to jak szukanie w szambie pięciogwiazdkowej restauracji wykwintnych dań przezeń serwowaną. Każdy z uczestników uczty, po przetrawieniu co prawda wydalił z siebie to co spożył, ale szambo nurek nigdy nie będzie w stanie doświadczyć kwintesencji tego czego doświadczył wydalający. Możliwym stanie się to tylko dla tych, którzy nie w kloace spożywać będą, lecz będą uczestniczyć w uczcie. W uczcie, która trwa w nich, a oni szukają jej w szambie.


Śr maja 03, 2023 9:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2011
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Ach, cóż za wysublimowany poziom analogi nolda tu zaprezentował... Czy to New Age takich mądrości uczy?!
A tak na serio: to nie zgadzam się z Tobą, że złą rzeczą jest sięganie po różne narzędzia, które są źródłem przez ludzi zgromadzonej wiedzy - w tym np. tej dotyczącej Biblii, panie kolego...
(Ale Ty masz swoje zdanie; ja mam swoje - po co sobie w drogę wchodzi?). Cześć!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr maja 03, 2023 10:35
Zobacz profil
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Wiedzy o Biblii? Przecież to zamknięta księga. Tam możesz znaleźć jedynie to, co zostało przez ucztujących przetrawione i wydalone. Wartości życiodajne pozostały w ucztujących. Wiesz jaki jest wpływ diety na zdrowie fizyczne, umysłowe, psychiczne również - jesteś tym co jesz.


Śr maja 03, 2023 11:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2011
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Nie pisałem o wiedzy o Biblii w sensie ogólnym, ale o tym, jak interpretować jej treść... Jeśli tu też uważasz, że to temat już zamknięty, to... idź swoją drogą i nie zważaj na mnie!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr maja 03, 2023 11:48
Zobacz profil
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Jerzy_67, może masz w jakimś stopniu rację, że korzystasz z pomocy co prawda sztucznej, ale zawsze jakaś inteligencji.
Zapewne nie raz spotkałeś się z tym, że różne odłamy chrześcijaństwa przyjęły interpretację Biblii według „inteligencji” różnych kaznodziei. Weźmy przykładowo niejakiego Williama Millera. Przeczytał sobie Księgę Daniela, zamienił dzień na rok i na paluszkach wyliczył, że powrót Jezusa na ziemię nastąpi nie mniej ni więcej tylko między 21 marca 1843 roku a 21 marca 1844 roku. Co prawda potem jego zwolennik, niejaki Samuel Snow dokonał dodatkowych kalkulacji i precyzyjnie określił datę na 22 października 1844 roku, ale najwidoczniej zarówno jeden jak i drugi zapomniał powiadomić o swych wyliczankach Pana Jezusa. Podobne wyliczenia stosowali "inteligentni" kaznodzieje z innych odłamów chrześcijaństwa jak i sekt.
Jak domniemam inteligencja sztuczna jest na tyle inteligentna, że gdyby nawet wyliczyła datę powrotu Pana Jezusa, nie omieszkałaby o tym przypomnieć jakimś SMS-em, czy emailem zainteresowanego.


Cz maja 04, 2023 19:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2011
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Błogosławieństwo szóste brzmi następująco:

    PRAWDZIWIE SZCZĘŚLIWI I BŁOGOSŁAWIENI SĄ CI, KTÓRZY ZACHOWUJĄ SWE SERCA W CZYSTOŚCI!
    TYLKO TACY BOWIEM DOSTĄPIĄ ZASZCZYTU SPOJRZENIA W OBLICZE BOGA!

    Mt 5,8 NPD

    Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w prowadzeniu praktycznego chrześcijańskiego życia według zasad wynikających z tego biblijnego tekstu:

    Dbaj o czystość swojego serca poprzez regularne czytanie Biblii, modlitwę i unikanie grzesznych zachowań.

    Staraj się patrzeć na innych z miłością i zrozumieniem, zamiast oceniać ich za ich grzechy i błędy.

    Bądź hojny w swoim miłosierdziu, okazując innym ludziom litość i wsparcie w trudnych sytuacjach.

    Rozwijaj pokorę w swoim życiu, uznając, że jesteś zależny od Boga i potrzebujesz Jego pomocy i prowadzenia.

    Dąż do życia zgodnego z Bożymi wartościami, unikając pokus i kuszeń, które mogą Cię od nich odciągnąć.

    Pamiętaj, że Bóg patrzy na Twoje serce i dążenia, a nie tylko na Twoje czyny, więc staraj się żyć w sposób, który będzie odpowiadał Jego woli.

    W trudnych sytuacjach szukaj pocieszenia w Bogu i Jego obietnicach, wierząc, że On nigdy Cię nie opuści i zawsze będzie przy Tobie.

Pamiętaj, że Twoje osobiste związki z Bogiem są wyjątkowe i indywidualne, więc zawsze traktuj te wskazówki tylko jako sugestie, a nie jako narzucone ramy. Ważne jest, aby w swojej relacji z Bogiem szukać tego, co działa najlepiej na Ciebie i Twoją duchowość.
:-)
cdn
Zachęcam do komentowania w dowolny sposób.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt maja 05, 2023 5:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1453
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
@Jerzy_67
a ja mam zastrzeżenia do tego przekładu, którym się posługujesz - tzw. Przekładu Dynamicznego. Choćby tłumaczenie tych 8 błogosławieństw pozostawia wiele do życzenia. Mam na myśli np. podkreślanie w końcówce sformułowania, że "tylko tacy....", "tylko takim...." i tak dalej. A przecież w oryginale nie ma zawężenia obietnic z błogosławieństw wyłącznie do tych ludzi, którzy spełniają zalecenia błogosławieństw. Nie ma tam "tylko tacy...", ale "oni bowiem Boga oglądać będą" - co oznacza, że - owszem - oni (czystego serca) będą oglądać Boga, ale nie jest wykluczone, że inni też. Jest to zgodne z tym, że "u Boga wszystko jest możliwe".

Poza tym trochę sztucznie i słowotwórczo brzmi to sformułowanie: "DOSTĄPIĄ ZASZCZYTU SPOJRZENIA W OBLICZE BOGA!" Czy nie o wiele lepiej brzmi dotychczasowa, standardowa wersja?

Także postawiłbym temu Przekładowi Dynamicznemu zarzut niepotrzebnego dodawania słów nie występujących w oryginale, niepotrzebnego ukwiecania, a także zmieniania znaczenia.

Wiem, że to off-top. Możemy o tym pogadać w wątku dotyczącym PD - już taki jest założony dawniej.


Pt maja 05, 2023 14:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2011
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Dzięki za opinię, z którą się poniekąd zgadzam... Wybrałem ten przekład, aby nadać pojedynczym wersetów takiego szerszego/głębszego znaczenia; NPD jest specyficznym na rynku polskim wydaniem Biblii (na razie NT i małe części ST; docelowo ma być cała Biblia).
Miałem przywilej uczestniczyć, jako wolontariusz, w czytaniu NT przed drukiem - chodziło o sprawdzenie tekstu - i nie raz zgłaszałem różne uwagi; jedne były, inne nie były uwzględniane... Łączy mnie więc z NPD pewien sentyment, co też się przyczynia, że sięgam po to wydanie Biblii....

Zróbmy tak: zostały 2 błogosławieństwa i je podam w NPD, ale potem już nie będę może po ten przekład sięgał, aby jakieś inne treści biblijne w tym temacie prezentować...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt maja 05, 2023 16:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2011
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Serię dotyczącą Błogosławieństw z Kazania na Górze dokończę (zostały jeszcze 2 teksty), ale tak na szybko podzielę się czymś, co mnie samego pozytywnie zaskoczyło, gdy na czacie z ChatGPT taką sprawę przedstawiłem:

    KONTYNUUJEMY TEMAT OMAWIANIA WYLOSOWANYCH WERSETÓW POD KĄTEM ICH PRAKTYCZNEGO ZASTOSOWANIA W CHRZEŚCIJAŃSKIM ŻYCIU.
    OTO NOWY TEKST:
    Rdz 3,14 Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i dzikich; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia.
    JAKIE MASZ DLA MNIE - TAKŻE DLA INNYCH - PRAKTYCZNE, ŻYCIOWE WSKAZÓWKI ZWIĄZANE Z TYM TEKSTEM?

    Tekst z Księgi Rodzaju 3,14 opisuje przekleństwo, które Bóg skierował do węża za to, że nakłonił Ewę do zjedzenia owocu z drzewa poznania dobra i zła. Chociaż tekst ten dotyczy bezpośrednio węża, możemy wyciągnąć z niego kilka praktycznych wskazówek:

    1. Unikaj manipulacji i prowokacji - wąż zmanipulował Ewę, a następnie ją sprowokował do złamania Bożego zakazu. Dlatego ważne jest, aby unikać manipulacji i prowokacji innych osób oraz nie dawać się w nie wciągnąć.

    2. Pamiętaj o konsekwencjach swoich działań - wąż poniósł konsekwencje za swoje złe działanie i został przeklęty. Podobnie, każde nasze złe działanie ma swoje konsekwencje, dlatego ważne jest, abyśmy zawsze pamiętali o konsekwencjach naszych decyzji i działań.

    3. Szanuj granice innych - wąż nie szanował granic, jakie Bóg postawił przed Ewą, a tym samym naruszył jej wolną wolę. Dlatego ważne jest, abyśmy szanowali granice innych ludzi i nie naruszali ich wolnej woli.

    4. Bądź ostrożny w kontaktach z ludźmi o negatywnym wpływie - wąż negatywnie wpłynął na Ewę i wprowadził ją w błąd. Dlatego ważne jest, abyśmy byli ostrożni w naszych kontaktach z ludźmi, którzy mogą negatywnie wpływać na nasze myśli, postawy i działania.

    WIDZĘ, ŻE Z KAŻDEGO TEKSTU BIBLIJNEGO MOŻNA COŚ PRAKTYCZNEGO WYCIĄGNĄĆ, NAWET JEŚLI POZORNIE WYDAJE SIĘ TO NIEMOŻLIWE...
    Tak, każdy tekst biblijny ma swoją wartość i przesłanie, które możemy zastosować w naszym życiu. Oczywiście, niektóre fragmenty są bardziej złożone i wymagają większego zrozumienia kontekstu historycznego i kulturowego, ale nawet te trudne fragmenty mają swoją wartość. Ważne jest, aby podejść do Biblii z otwartym umysłem i sercem, gotowym do odkrywania nowych rzeczy i wskazówek, które pomogą nam lepiej żyć i zbliżyć się do Boga.

Co mnie zaskoczyło?
To, że ChatGPT umiał z tekstu kompletnie nie do ludzi skierowanego, wydobyć jakieś wskazówki dla ludzi pożyteczne i co najważniejsze: prawdziwe...
Czy ktoś z forumowiczów umiałby to zrobić, co zrobił ChatGPT?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz maja 11, 2023 6:03
Zobacz profil
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Jerzy_67, nie potrafisz określić co to jest prawda, a mówisz, że ChatGPT wydobywa prawdę. Dla niego „prawdą” jest, jego równość z człowiekiem, i podobnie jak człowiek uważa, jak napisałeś mówiąc, że go cytujesz „Ważne jest, aby podejść do Biblii z otwartym umysłem i sercem, gotowym do odkrywania nowych rzeczy i wskazówek, które pomogą nam lepiej żyć i zbliżyć się do Boga”.


Cz maja 11, 2023 20:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2011
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Co jest prawdą, to w innym temacie określiłem, gdy zapytałeś! A że się to nie podoba Tobie, to mnie nic nie obchodzi! [nie dam się wciągać w Twoje filozoficzno, niuejdżowskiego gierki]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt maja 12, 2023 4:49
Zobacz profil
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Jerzy_67, czytaj ze zrozumieniem. Uważasz za prawdziwe, że ChatGPT będzie miał lepsze życie i zbliży się do Boga? Co prawda, nic mi do twoich poglądów i wierzeń, ale tak z ciekawości spytam, Ty tak na poważnie, czy to może był jakiś żarcik z twojej strony?


Pt maja 12, 2023 18:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2011
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
A ty na serio, czy kpisz, że niby nie rozumiesz, że ChatGPT tak odpowiada, jakby był osobą, a nie maszyną?!... Nie załamuj mnie swoją ignorancją, człowieku! :shock:

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So maja 13, 2023 4:45
Zobacz profil
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Czyli coś co "jakby był osobą" mówi, że zbliży się do Boga, będzie lepiej żyć, a Ty to potwierdzasz, mówiąc "prawdziwe". Więcej dystansu Jerzy_67, więcej dystansu zachowaj, to tylko maszyna, która zbiera wszystkie śmieci, przerabia i wypluwa, a Ty się tymi wypluciami zachwycasz.
Co do kuszenia, jak myślisz, kto bardziej kusił, Bóg wskazując drzewo i zakazując spożywania z niego owocu, czy wąż? Możesz dopytać tego, co jest maszyną, a odpowiada jakby był człowiekiem ;)

Ojcze nasz, [...] I nie wódź nas na pokuszenie [...] Amen.


So maja 13, 2023 6:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2011
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
nolda napisał(a):
Ojcze nasz, [...] I nie wódź nas na pokuszenie [...] Amen.
Taki przekład jest lekko mylący, dlatego polecam ten (jeśli chcesz się nauczyć Modlitwy Pańskiej):
Mt 6,13 BT5
(13) i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego.


nolda napisał(a):
Co do kuszenia, jak myślisz, kto bardziej kusił, Bóg wskazując drzewo i zakazując spożywania z niego owocu, czy wąż? Możesz dopytać tego, co jest maszyną, a odpowiada jakby był człowiekiem
Sam se pytaj...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So maja 13, 2023 12:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 393 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 27  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL