Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 16:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 386 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Następna strona
 Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [ankieta] 

Mój stosunek do SI - sztucznej inteligencji ChatGPT
Nie wiem, co to jest SI ChatGPT i nie chcę wiedzieć. 0%  0%  [ 0 ]
Nie znam tematu, ale chyba warto się przynajmniej czegoś dowiedzieć. 0%  0%  [ 0 ]
Nie orientuję się za bardzo, ale już sporo słyszałem. 0%  0%  [ 0 ]
Mam dość wiedzy o SI, ale nie próbowałem z nią rozmawiać. 8%  8%  [ 1 ]
Podjąłem próbę rozmowy, ale nie będę tym dłużej zainteresowany. 8%  8%  [ 1 ]
Spróbowałem rozmów z SI i jestem dość pozytywnie nastawiony. 33%  33%  [ 4 ]
Jestem bardzo zadowolony z możliwości, jakie daje SI i mam zamiar na stałe jej używać. 25%  25%  [ 3 ]
Nie chcę w ogóle na Forum czytać czegokolwiek, co pochodzi od SI. 0%  0%  [ 0 ]
Chętnie podam w tym temacie swoje zapytania do SI, aby Jerzy_67 to z SI opracował. 8%  8%  [ 1 ]
Chcę w tym temacie mieć możliwość czytania tego, co Jerzy_67 może tu zamieścić w ramach swoich rozmów z SI. 17%  17%  [ 2 ]
Liczba głosów : 12

 Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [ankieta] 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
W Piśmie Świętym Nowego Przymierza (szczególnie w Listach Pawła apostoła) powtarza się wiele razy fraza: "w Chrystusie"; "w Jezusie Chrystusie"; "w Nim"...
Jeden z przykładów:
    Rz 8,1 UBG
    Dlatego teraz żadnego potępienia nie ma dla tych, którzy są w Jezusie Chrystusie, którzy nie postępują według ciała, ale według Ducha.

Kim się jest w Chrystusie; co znaczy być w Nim?
ChatGPT
    Bycie w Chrystusie to centralny punkt chrześcijańskiej tożsamości. Głębsze zrozumienie tego, kim jesteśmy w Chrystusie, jest kluczowe dla naszego życia duchowego i codziennej praktyki wiary. Oto kilka aspektów naszej tożsamości w Chrystusie:

    1. Zbawienie: Jesteśmy zbawieni przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Jego śmierć i zmartwychwstanie otworzyły drogę do naszego pojednania z Bogiem. Jesteśmy zbawieni z grzechu i skazania na wieczną śmierć, a nasza nadzieja na życie wieczne opiera się na Jego zasługach, nie na naszych własnych uczynkach.

    2. Nowe stworzenie: Kiedy przyjmujemy Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, stajemy się nowymi stworzeniami. Stare rzeczy przemijają, a wszystko staje się nowe. Nasza natura jest odnowiona przez Ducha Świętego, który zamieszkuje w nas i prowadzi nas do coraz większego podobieństwa do Jezusa.

    3. Przynależność do Boga: Jesteśmy adoptowani przez Boga i stajemy się Jego dziećmi przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Jako dzieci Boże mamy dostęp do pełni błogosławieństw Bożych i możemy cieszyć się relacją z Bogiem jako naszym Ojcem.

    4. Współdziedziczenie z Chrystusem: Jako uczestnicy zbawienia w Chrystusie, stajemy się współdziedzicami z Nim. Otrzymujemy dziedzictwo niebieskie i obietnicę wiecznego życia w obecności Boga. To daje nam pewność i nadzieję na przyszłość.

    5. Uwolnienie od potęgi grzechu: Jesteśmy uwolnieni od władzy grzechu i zniewolenia. Choć nadal możemy borykać się z pokusami i grzechem, to w Chrystusie otrzymujemy moc i siłę do zwyciężania grzechu i prowadzenia świętego życia.

    6. Rozwój duchowy: Bycie w Chrystusie daje nam możliwość wzrostu duchowego i służby innym. Jesteśmy powołani do tego, aby wzrastać w łasce i wiedzy o Bogu oraz aby służyć innym w miłości i pokorze.

    Zrozumienie naszej tożsamości w Chrystusie powinno kształtować wszystkie obszary naszego życia i być fundamentem naszej wiary i praktyki. To nie tylko coś, co mówimy o sobie, ale coś, co wpływa na nasze myśli, działania i relacje z innymi. Jesteśmy kochani, zbawieni, i powołani do wielkich rzeczy przez naszego Pana Jezusa Chrystusa.
:-)

Dawka głębokiej teologii warta ciągłego rozważania, prawda?!...
Uwypuklę dwa zdania:
"Zrozumienie naszej tożsamości w Chrystusie powinno kształtować wszystkie obszary naszego życia i być fundamentem naszej wiary i praktyki. To nie tylko coś, co mówimy o sobie, ale coś, co wpływa na nasze myśli, działania i relacje z innymi."

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt lut 23, 2024 7:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Mam następujący tekst biblijny do opracowania według schematu:
KOMENTARZ + PYTANIA DO REFLEKSJI + ZACHĘTA.

    J 3,16-17 STERN
    (16) Bóg tak ukochał świat, że dał swego jedynego i niepowtarzalnego w swoim rodzaju Syna, aby każdy, kto pokłada w Nim ufność, miał życie wieczne, nie doznał zaś zupełnej zagłady.
    (17) Bo Bóg nie posłał Syna na świat, aby sądził świat, lecz raczej, aby przez Niego świat mógł zostać zbawiony.
ChatGPT
    KOMENTARZ:
    W tych dwóch wersetach z Ewangelii według św. Jana zawarta jest głęboka prawda o miłości Bożej i zbawieniu przez Jezusa Chrystusa. Bóg, w swojej nieskończonej miłości do ludzkości, ofiarował swego jedynego Syna jako doskonałą ofiarę za grzechy, aby ci, którzy w Niego wierzą, mogli mieć życie wieczne. To wyjątkowe wydarzenie ukazuje nam głębię Bożej miłości i Jego pragnienie zbawienia każdej duszy.

    PYTANIA DO REFLEKSJI:
    - Jakie znaczenie dla ciebie ma fakt, że Bóg ofiarował swego Syna dla zbawienia świata?
    - Czy wiesz, jak pokładać ufność w Jezusie Chrystusie i przyjmować dar życia wiecznego?
    - Jakie kroki możesz podjąć, aby coraz bardziej zaufać Bogu i Jego obietnicom?

    ZACHĘTA:
    Niech te słowa będą dla nas przypomnieniem o niezwykłej miłości Boga, która objawia się w Jezusie Chrystusie. Jezus nie przyszedł na świat, aby nas potępiać, lecz aby nas zbawić. Dzięki Jego ofierze mamy pewność życia wiecznego, gdyż Bóg pragnie naszego zbawienia z całego serca. Przyjmijmy więc tę miłość i zbawienie z ufnością i wdzięcznością, oddając Mu nasze życie i serce.
:-)

Może bym tak co klika dni tego typu krótkie, budujące opracowaniu tu zamieszczał?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N lut 25, 2024 7:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
:-)
Żyj Bożym Słowem #2

Mam następujący tekst biblijny do opracowania według schematu:
KOMENTARZ + PYTANIA DO REFLEKSJI + ZACHĘTA.

    Flp 2,6-7 EKU
    (6) On, będąc w postaci Bożej, nie wykorzystał swojej równości z Bogiem,
    (7) ale umniejszył samego siebie, gdyż przyjął postać sługi i stał się podobny do ludzi. A w tym, co zewnętrzne, dał się poznać jako człowiek.
ChatGPT
    KOMENTARZ:
    Te słowa z Listu św. Pawła do Filipian przedstawiają nam głęboką tajemnicę wcielenia Chrystusa. Mimo że Jezus miał równość z Bogiem, nie skorzystał z tej pozycji dla własnej korzyści. Zamiast tego, dobrowolnie zrezygnował z boskiej chwały i przyjął postać sługi, stając się podobny do ludzi. To akt niezwykłej miłości i pokory, który ukazuje nam Bożą gotowość do poświęcenia się dla zbawienia człowieka.

    PYTANIA DO REFLEKSJI:
    - Jakie lekcje pokory i służby możemy wyciągnąć z postawy Chrystusa opisanej w tym fragmencie?
    - Czy jesteśmy gotowi na rezygnację z własnych interesów dla służby Bogu i ludziom w naszym życiu codziennym?

    ZACHĘTA:
    Niech postawa Chrystusa będzie dla nas wzorem pokory i poświęcenia w służbie Bogu i bliźnim. W dniach pełnych egoizmu i dążenia do własnych korzyści pamiętajmy o przykładzie, jaki dał nam Jezus Chrystus, który umniejszył samego siebie dla zbawienia ludzkości. Niech ta refleksja pobudza nas do działania z miłością i służbą dla dobra innych, naśladując Jego wzór.
:-)

Od siebie zachęcam do przeczytania większej części 2 rozdziału z Listu do Filipian (wersety 1-18) -> są tam bardzo głębokie myśli...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr lut 28, 2024 6:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
:-)
Żyj Bożym Słowem #3

Mam następujący tekst biblijny do opracowania według schematu:
KOMENTARZ + PYTANIA DO REFLEKSJI + ZACHĘTA.

    J 10:27 PAU
    Moje owce są Mi posłuszne. Ja je znam, a one podążają za Mną.
ChatGPT
    KOMENTARZ:
    Ten werset z Ewangelii według św. Jana ukazuje relację pomiędzy Jezusem Chrystusem a Jego owcami, czyli wiernymi. Jezus nazywa siebie Dobrym Pasterzem, a werset ten odnosi się do relacji opartej na wzajemnym zaufaniu i posłuszeństwie. Jezus zna każdego ze swoich wiernych osobiście i oni z kolei rozpoznają Jego głos i podążają za Nim. To wyraża intymną więź pomiędzy Chrystusem a Jego ludem, opartą na miłości i zaufaniu.

    PYTANIA DO REFLEKSJI:
    - Czy potrafisz rozpoznać głos Jezusa w swoim życiu?
    - Jakie działania podejmujesz, aby być bardziej posłusznym Jego wskazaniom?
    - W jaki sposób relacja z Jezusem jako Dobrym Pasterzem wpływa na Twoje życie codzienne i decyzje?

    ZACHĘTA:
    Zapraszam do zanurzenia się w relacji z Jezusem jako Dobrym Pasterzem. Niech ten werset będzie dla nas przypomnieniem o konieczności słuchania Jego głosu i podążania za Nim. Niech nasza wiara będzie oparta na zaufaniu i posłuszeństwie wobec Chrystusa, który prowadzi nas do wiecznego życia. Niech Jego miłość i opieka otaczają nas każdego dnia.
:-)

W wolnym czasie przypomnijmy sobie całą treść 10 rozdziału Ewangelii Jana - ma ona znaczenie dla duchowego życia!...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So mar 02, 2024 5:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
:-)
Żyj Bożym Słowem #4

Mam następujący tekst biblijny do opracowania według schematu:
KOMENTARZ + PYTANIA DO REFLEKSJI + ZACHĘTA.

    Mt 9,2 EKU
    A oto przynieśli do Niego na noszach sparaliżowanego człowieka. Gdy Jezus zobaczył ich wiarę, powiedział do sparaliżowanego: Synu, bądź dobrej myśli. Twoje grzechy są odpuszczone.
ChatGPT
    KOMENTARZ:
    Ten krótki fragment Ewangelii według św. Mateusza ukazuje nam wzruszającą scenę uzdrowienia sparaliżowanego człowieka przez Jezusa. Ludzie przynieśli na noszach swojego przyjaciela do Jezusa, wierząc w Jego moc uzdrawiania. Jednak to nie tylko fizyczne uzdrowienie było istotne, ale także duchowe uzdrowienie, o którym mówi Jezus, odpuszczając grzechy sparaliżowanemu.

    PYTANIA DO REFLEKSJI:
    - Czy potrafisz zidentyfikować się z postawą tych ludzi, którzy wnieśli sparaliżowanego do Jezusa?
    - Jakie przeszkody mogą nas czasem powstrzymać od przychodzenia do Jezusa z naszymi trudnościami i potrzebami?
    - Jakie znaczenie ma dla ciebie uzdrowienie duchowe w kontekście uzdrowienia fizycznego?

    ZACHĘTA:
    Niech ta historia będzie dla nas inspiracją do zaufania i wiary w moc uzdrawiania Jezusa Chrystusa. Nie wahajmy się przyjść do Niego z naszymi trudnościami, zarówno fizycznymi, jak i duchowymi. Jezus pragnie nam przynieść uzdrowienie i wyzwolenie, jeśli tylko z ufnością przyjdziemy do Niego. Dlatego też zachęcamy do zanurzenia się w modlitwie i zaufaniu Bogu w każdej sytuacji naszego życia.
:-)

Jak myślisz, czy bardziej potrzebujemy uzdrowienia fizycznego czy duchowego?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt mar 05, 2024 6:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
:-)
Żyj Bożym Słowem #5

Mam następujący tekst biblijny do opracowania według schematu:
KOMENTARZ + PYTANIA DO REFLEKSJI + ZACHĘTA.

    J 9,4 PAU
    Dopóki trwa dzień, konieczne jest, abyśmy spełniali dzieła Tego, który Mnie posłał. Nadchodzi bowiem noc i wtedy nikt nie będzie mógł działać.
ChatGPT
    KOMENTARZ:
    Te słowa Jezusa, zapisane w Ewangelii według św. Jana, przypominają nam o krótkości ludzkiego życia i konieczności wykorzystania go na spełnianie Bożej woli. Jezus nawiązuje tutaj do swojej misji na ziemi, do działania na rzecz zbawienia ludzkości, które jest nieodłączną częścią Jego posłannictwa.

    PYTANIA DO REFLEKSJI:
    - Czy zdajesz sobie sprawę z nietrwałości życia i potrzeby wykorzystania go na służbę Bogu i ludziom?
    - W jaki sposób możesz przyczynić się do realizacji Bożego planu w swoim życiu codziennym?

    ZACHĘTA:
    Nie czekajmy na jutro, ponieważ nie znamy dnia ani godziny, kiedy nadejdzie koniec naszego czasu na ziemi. Dzisiaj jest czas, abyśmy oddali nasze życie Bogu i służyli Mu poprzez miłość i dobroć wobec naszych bliźnich. Niech te słowa Jezusa będą dla nas bodźcem do działania i przypomnieniem o krótkości czasu, który dany nam jest na ziemi.
:-)

Lektura całego 9. rozdziału z Ew. Jana jest ilustracją omawianego cytatu... Masz może jakieś swoje myśli na ten temat?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt mar 08, 2024 8:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
:-)
Żyj Bożym Słowem #6

Mam następujący tekst biblijny do opracowania według schematu:
KOMENTARZ + PYTANIA DO REFLEKSJI + ZACHĘTA.

    Iz 58:6-7 PAU
    (6) Lecz taki jest post, którego pragnę: zdjąć kajdany bezprawia, rozwiązać więzy jarzma, wyzwolić uciemiężonych, połamać wszelkie jarzmo;
    (7) z głodnym dzielić się chlebem, przyjąć do domu biednych i bezdomnych, przyodziać nagiego, którego zobaczysz, i nie odwracać się od swoich bliskich!
ChatGPT
    KOMENTARZ:
    W tych słowach z Księgi Izajasza ukazana jest istota prawdziwego postu, który nie ogranicza się jedynie do wstrzemięźliwości od pokarmów, lecz obejmuje także aktywną miłość bliźniego. Boże pragnienie postu wyraża troskę o sprawiedliwość społeczną i współczucie dla potrzebujących. Jest to wezwanie do działania wobec niesprawiedliwości i ucisku oraz do hojności wobec tych, którzy cierpią.

    PYTANIA DO REFLEKSJI:
    - Jakie kajdany bezprawia i jarzma ucisku widzisz wokół siebie?
    - W jaki sposób możesz przyczynić się do ich złamania i wyzwolenia uciemiężonych?
    - Czy twoje praktyki postu obejmują również działania miłosierdzia i solidarności z potrzebującymi?

    ZACHĘTA:
    Niech te słowa staną się dla nas bodźcem do refleksji nad naszym postępowaniem i zaangażowaniem w sprawy sprawiedliwości społecznej. Niech nasz post nie będzie jedynie ceremonią, lecz żywym wyrazem miłości bliźniego. Dzielmy się z innymi tym, czym zostaliśmy obdarowani, w duchu hojności i miłosierdzia, wzorując się na postawie samego Jezusa Chrystusa.
:-)

Co jest trudniejsze: pościć "tradycyjnie" - odmawiając sobie pożywienia - czy pościć na sposób wyżej opisany?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn mar 11, 2024 7:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
:-)
Żyj Bożym Słowem #7

Mam następujący tekst biblijny do opracowania według schematu:
KOMENTARZ + PYTANIA DO REFLEKSJI + ZACHĘTA.

    J 14,2 BW
    W domu Ojca mego wiele jest mieszkań; gdyby było inaczej, byłbym wam powiedział. Idę przygotować wam miejsce.
ChatGPT
    KOMENTARZ:
    Te słowa Jezusa z Ewangelii według św. Jana wyrażają Jego obietnicę i wsparcie uczniów, którzy byli zaniepokojeni Jego odejściem. Jezus porównuje życie wieczne do domu Ojca, który ma wiele mieszkań. To obraz pełnego błogosławieństwa i obfitości, które czekają na tych, którzy są Jego uczniami. Jego zapewnienie, że idzie przygotować miejsce dla swoich uczniów, pokazuje Jego troskę i miłość.

    PYTANIA DO REFLEKSJI:
    - Jakie uczucia budzi w tobie ta obietnica Jezusa o przygotowaniu miejsca dla swoich uczniów?
    - Czy masz pełne zaufanie do Jego słów i obietnic dotyczących życia wiecznego?

    ZACHĘTA:
    Pamiętajmy, że Jezus obiecał przygotować dla nas miejsce w domu Ojca. Niech ta obietnica napełnia nas nadzieją i ufnością. Wyzwólmy się od lęków i niepokojów, wiedząc, że Jezus troszczy się o nas i przygotowuje dla nas wspaniałe miejsce w Jego obecności. Niech ta pewność umacnia naszą wiarę i motywuje do życia zgodnie z Jego nauką, byśmy mogli być godni tego obiecanego dziedzictwa.
:-)

Jak myślisz, co się kryje pod terminami: "dom Ojca" i "mieszkanie" w słowach Pana Jezusa (można by pomyśleć, że chodzi o jakieś roboty budowlane...)?
A co z tą "godnością", o której mowa w tekście zachęty - czy chodzi i jakieś zasługi u Boga...?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So mar 16, 2024 6:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
:-)
Żyj Bożym Słowem #8

Mam następujący tekst biblijny do opracowania według schematu:
KOMENTARZ + PYTANIA DO REFLEKSJI + ZACHĘTA.

    Mt 7,28 SNP
    Gdy Jezus skończył mówić, tłumy były zdumione Jego nauczaniem.
ChatGPT
    KOMENTARZ:
    Zakończenie kazania Jezusa na Górze jest momentem, który pozostawił tłumy zdumione. Jego nauczanie było nie tylko mądrością ludzką, ale przede wszystkim objawieniem boskiej mocy i autorytetu. Jezus nie tylko głosił słowo Boże, ale również żył zgodnie z nim, co sprawiało, że Jego nauczanie było niezwykle skuteczne i przekonywające.

    PYTANIA DO REFLEKSJI:
    - Czy nasze życie chrześcijańskie jest takie, które wzbudza zdumienie u innych?
    - Czy nasze słowa i czyny są zgodne z nauczaniem Jezusa, tak żeby inni mogli dostrzec w nas Jego obecność?
    - Jak możemy wiarygodniej żyć naszą wiarą, aby wzbudzać zdumienie i przyciągać innych do Chrystusa?

    ZACHĘTA:
    Niech ten fragment Ewangelii będzie dla nas inspiracją do bardziej autentycznego i konsekwentnego życia według nauczania Jezusa Chrystusa. Niech nasze słowa i czyny będą świadectwem Jego miłości i prawdy, tak żeby inni mogli doświadczyć Jego obecności poprzez nasze życie. Niech nasze świadectwo wiary wzbudza zdumienie i zachęca innych do poszukiwania drogi prowadzącej do Boga.
:-)

Zachęcam do przeczytania całej treści Kazania na Górze (Ew. Mateusza, rozdziały 5-7), aby się upewnić co do przyczyny tego zdumienia, jakie ogarnęło tłumy zebrane wokół Jezusa...
Czy jest coś w tym nauczaniu z Góry, co szczególnie Cię buduje... a może bulwersuje... lub zachęca?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr mar 20, 2024 5:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
:-)
Żyj Bożym Słowem #9

Mam następujący tekst biblijny do opracowania według schematu:
KOMENTARZ + PYTANIA DO REFLEKSJI + ZACHĘTA.
    J 4,14 PAU
    Kto napije się wody, którą Ja mu dam, już nigdy więcej nie będzie odczuwał pragnienia, gdyż woda, którą mu dam, stanie się w nim obfitym źródłem na życie wieczne.
ChatGPT
    KOMENTARZ:
    W tym fragmencie Ewangelii według św. Jana, Jezus przedstawia wodę jako symbol duchowego zaspokojenia i życia wiecznego, które ofiaruje swoim wyznawcom. Woda, którą Chrystus daje, przekracza zwykłą fizyczną potrzebę picia i staje się obrazem pełni życia, jaką przynosi wiara w Niego. Ta woda, będąca darem Bożej łaski, jest źródłem trwałego nawrócenia, oczyszczenia i odnowienia duchowego dla tych, którzy przyjmują Jezusa jako swego Zbawiciela.

    PYTANIA DO REFLEKSJI:
    - Czy jesteśmy gotowi otworzyć się na dar, który Jezus ofiaruje nam jako źródło życia wiecznego? - Czy rozpoznajemy nasze duchowe pragnienie i szukamy jego zaspokojenia w relacji z Chrystusem?

    ZACHĘTA:
    Zapraszam do spojrzenia na Chrystusa jako na źródło duchowego zaspokojenia i życia wiecznego. Niech Jego obietnica wody, która staje się obfitym źródłem na życie wieczne, budzi w nas pragnienie głębszej relacji z Nim. Przyjmijmy Jego dar łaski i otwórzmy się na pełnię życia, jaką ofiaruje nam Jezus Chrystus.
:-)

Jakie jeszcze inne ważne prawdy i nauki są zawarte w relacji o spotkaniu się przy studni Jezusa z Samarytanką?...
Na przykład co znaczą słowa Pana, aby cześć Bogu oddawać w duchu i prawdzie?...
    J 4,23-24 PAU
    (23) Nadchodzi jednak godzina, a właściwie już jest, kiedy prawdziwi czciciele będą wielbili Ojca w Duchu i w prawdzie. Zresztą takich czcicieli pragnie sam Ojciec.
    (24) Bóg jest duchem, stąd też ci, którzy Go wielbią, winni to czynić w Duchu i w prawdzie.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So mar 23, 2024 6:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
:-)
Żyj Bożym Słowem #10

Mam następujący tekst biblijny do opracowania według schematu:
KOMENTARZ + PYTANIA DO REFLEKSJI + ZACHĘTA.

    1Kor 15,21-22 WSP
    (21) Człowiek sprowadził śmierć na świat, dzięki człowiekowi nastąpi zmartwychwstanie.
    (22) Wszyscy ludzie muszą umrzeć jako potomkowie Adama, ale za sprawą Chrystusa wszyscy będą przywróceni do życia.
ChatGPT
    KOMENTARZ:
    Te wersety z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian ukazują głęboką teologiczną prawdę o zmartwychwstaniu. Pierwotnie, przez grzech Adama, śmierć wkroczyła do świata. Jednak przez Chrystusa, który jest Nowym Adamem, następuje zmartwychwstanie i przywrócenie życia. To niezwykłe porównanie pokazuje, jak zasadnicza jest rola Chrystusa w zbawieniu ludzkości.

    PYTANIA DO REFLEKSJI:
    - Jak rozumiesz znaczenie zmartwychwstania Chrystusa dla swojego życia?
    - Jakie nadzieje i pocieszenia przynosi ci ta prawda o przywróceniu życia przez Jezusa?

    ZACHĘTA:
    Niech ta prawda o zmartwychwstaniu Chrystusa będzie dla nas źródłem nadziei i pewności zbawienia. Nawet w obliczu śmierci fizycznej możemy mieć pewność, że przez wiarę w Chrystusa otrzymamy życie wieczne. Niech ta pewność umacnia nas w trudnych chwilach i prowadzi do większej radości i ufności złożonej w Bogu.
:-)

Lektura całego 15 rozdziału z I Listu do Koryntian jest godna uwagi, ponieważ ten tekst zawiera głębokie prawdy o wiecznym wymiarze...
Co by się z nami stało, gdyby Jezus pozostał martwy w grobie?!...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt mar 26, 2024 7:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
:-)
Żyj Bożym Słowem #11

Mam następujący tekst biblijny do opracowania według schematu:
KOMENTARZ + PYTANIA DO REFLEKSJI + ZACHĘTA.

    Łk 23,26 WSP
    (26) W drodze na miejsce kaźni zatrzymali pewnego Cyrenajczyka, Szymona, który wracał z pola; włożyli mu na barki krzyż, aby go dźwigał za Jezusem.
ChatGPT
    KOMENTARZ:
    Ten krótki werset opisuje moment z życia Jezusa Chrystusa tuż przed Jego ukrzyżowaniem. Szymon z Cyreny zostaje zmuszony przez żołnierzy rzymskich do pomocy w dźwiganiu krzyża Jezusa. Choć wydarzenie to wydaje się być jedynie incydentem na tle większej historii Męki Pańskiej, ma ono głębsze znaczenie symboliczne. Szymon nie tylko fizycznie dzieli cierpienie Jezusa, ale staje się także obrazem tego, jak każdy z nas jest wezwany do udziału w Jego krzyżu i odnalezienia sensu w cierpieniu.
    Szymon staje się też symbolem tego, jak Bóg czasem wplątuje ludzi w nasze życie w najmniej oczekiwanych momentach, aby pomagać nam w naszych krzyżach i cierpieniach.

    PYTANIA DO REFLEKSJI:
    - Jak często jesteśmy jak Szymon z Cyreny, zaskakiwani przez życie, zmuszeni do podjęcia krzyża, który nie jest nasz, ale który mimo wszystko trzeba dźwigać?
    - Czy potrafimy dostrzec obecność Boga w ludziach, którzy wchodzą w nasze życie w decydujących momentach, aby nam pomagać?

    ZACHĘTA:
    Niech historia Szymona z Cyreny będzie dla nas przypomnieniem, że Bóg często posyła nam pomoc w najmniej oczekiwanych postaciach. Bądźmy gotowi otworzyć się na Jego działanie i przyjmować pomoc od innych w trudnych momentach naszego życia. Niech nasza wiara sprawi, że będziemy gotowi nieść krzyż razem z Jezusem, wiedząc, że On jest z nami na każdym kroku.
:-)

Często "krzyżem", jaki mamy dźwigać, nazywa się np. choroby, rodzinne problemy... Czy to słuszne myślenie? Wydaje się, że nie - bo Jezus uczy:
    Łk 9:23-24 PAU
    (23) Do wszystkich zaś mówił: „Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się wyprze samego siebie, niech codziennie bierze swój krzyż i niech Mnie naśladuje.
    (24) Bo kto chce ocalić swoje życie, straci je; a kto straci swoje życie z mojego powodu, ten je ocali.

Trudno sobie wyobrazić to, aby ktoś wybierał sobie dźwiganie krzyża w postaci choroby... Chorób, czy problemów z dziećmi, czy współmałżonkiem nie wybieramy sobie, a Jezus mówi, abyśmy swój krzyż codziennie brali...
O co więc może chodzić?!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt mar 29, 2024 18:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
:-)
Żyj Bożym Słowem #12

Mam następujący tekst biblijny do opracowania według schematu:
KOMENTARZ + PYTANIA DO REFLEKSJI + ZACHĘTA.

    Rz 5,19 UBG
    (19) Jak bowiem przez nieposłuszeństwo jednego człowieka wielu stało się grzesznikami, tak przez posłuszeństwo jednego wielu stało się sprawiedliwymi.
ChatGPT
    KOMENTARZ:
    Ten fragment listu św. Pawła do Rzymian przedstawia zasadę porównawczą między upadkiem człowieka przez grzech Adama a odkupieniem przez posłuszeństwo Jezusa Chrystusa. Poprzez nieposłuszeństwo Adama, grzech i śmierć wkroczyły do świata, dotykając każdego człowieka. Jednak przez posłuszeństwo Chrystusa, który oddał swoje życie na krzyżu, wielu może być usprawiedliwionych i przywróconych do wspólnoty z Bogiem.

    PYTANIA DO REFLEKSJI:
    - Jakie są konsekwencje nieposłuszeństwa w twoim życiu?
    - Czy dostrzegasz różnicę, jaką może przynieść posłuszeństwo w relacji z Bogiem i innymi ludźmi?

    ZACHĘTA:
    Niech ten tekst biblijny będzie dla nas przypomnieniem o mocy zbawczego działania Jezusa Chrystusa. Jego posłuszeństwo i ofiara otwierają drogę do zbawienia i życia wiecznego dla każdego, kto się Mu poddaje. Dzięki Jego miłosierdziu możemy przezwyciężać grzech i odnajdywać sprawiedliwość poprzez wiarę. Zachęcamy więc do trwania w posłuszeństwie wobec Boga i do czerpania z Jego zbawczych darów.
:-)

To, co Adam zepsuł... Jezus naprawił, choć już nie każdego potomka Adama interesuje ta "naprawa"... Jak myślisz, czemu tak jest, że są ludzie, którzy świadomie odrzucają to, kim Jezus jest i czego dokonał?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt kwi 09, 2024 16:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Łatwo jest pisać i czytać takie teksty, gdy nie trzeba zmierzyć się z tym samym wyzwaniem co Jezus. Łatwo jest fascynować się i zachwycać się ofiarą i posłuszeństwem Jezusa. Gdy jednak się przyjrzy bliżej temu, co to miało oznaczać dla Jezusa, to sprawa nabiera innych barw. To bardzo okrutne i nieludzkie oczekiwanie, że "mój syn Jezus okaże mi posłuszeństwo i podda się dobrowolnie torturom biczowania, a następnie pokornie da się ukrzyżować".

Nasuwa się tutaj przypuszczenie, że Jezus wcale nie chciał poddać się ukrzyżowaniu, lecz że takie okoliczności po prostu zastały go w Jerozolimie, szczególnie że Jezus niezbyt pokornie nawiązywał dialogi ze starszyzną żydowską. Jezus został zaskoczony ukrzyżowaniem, a dopiero później, gdy to wszystko się stało, jego uczniowie znaleźli jakiś sposób takiej interpretacji (pomogła temu Księga Izajasza), która nadała sens tej okrutnej śmierci - i jednocześnie wywyższyła Jezusa. Coś co normalnie byłoby wielką porażką i hańbą, zostało tak przedstawione, że jawi się jako wielkie zwycięstwo.

Jedynym problemem w powyższym przypuszczeniu jest stanowcze utrzymywanie przez uczniów Jezusa, że on zmartwychwstał. Coś musiało spowodować takie wierzenia. Współcześni uczeni zajmujący się początkami chrześcijaństwa mówią o tzw. widzeniach Jezusa po jego śmierci. Argumentują, że jest poświadczone w badaniach psychologicznych, iż bardzo często osobom, które straciły kogoś bliskiego, wydarzają się wizje tych zmarłych osób, które wydają się bardzo realne. Podobnie mogło być z Jezusem. Po drugie, jeżeli wczesne chrześcijaństwo tak bardzo podkreślało, że warunkiem zbawienia jest wiara w zmartwychwstanie, to nic dziwnego, że tak wielu ludzi podjęło tę wiarę. Nie musi to oznaczać, że wiara ta musiała odzwierciedlać fakty.


Wt kwi 09, 2024 19:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Jerzy_67 i jego pogawędki ze sztuczną inteligencją [anki
Swołocz - a zechcesz obejrzeć to nagranie?
"Wątpliwości wokół zmartwychwstania"
https://youtu.be/EE2IBl14I8U?list=PLs8TgKBcNke0lmGil1tobuC3JG0ZoWM3S
Ono mi zastąpi wiele czasu, by Ci odpisywać...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr kwi 10, 2024 6:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 386 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL